Filologia angielska - Rzeszów

Filologia angielska - Rzeszów

Filologia angielska - Rzeszów

Studia w Rzeszowie

filologia angielska

Odkryj filologię angielską w Rzeszowie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Filologia angielska – studia Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia na kierunku filologia angielska w Rzeszowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych - Uniwersytecie Rzeszowskim oraz niepublicznej (prywatnych) szkole wyższej w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia angielska, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Rzeszowski oferuje 120 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UR oraz uczelni niepublicznejCeny wahają się od 4000 zł do 5800 zł za pierwszy rok studiów.

czytaj dalej wszystko o Filologia angielska - Rzeszów

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie jest kierunek filologia angielska

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Jednostka prowadząca

Filologia angielska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku filologia angielska

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie

Jednostka prowadząca

Filologia angielska stopień: (I), czas trwania: 3 lub 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku filologia angielska

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia angielska w Rzeszowie

Studia w Rzeszowie na kierunku Filologia angielska oferują możliwość zgłębienia szerokiej wiedzy lingwistycznej, poszerzonej o tematy związane z kulturą i historią państw anglojęzycznych. Każdy z kandydatów, zanim rozpocznie swoją edukacyjną przygodę, będzie musiał przejść przez proces rekrutacji. Przedmiotami wiodącymi w tym procesie będą: język polski oraz język angielski.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku filologia angielska w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • język angielski,
 • język polski.

 

Jeżeli jesteś zdecydowany na podjęcie studiów filologicznych w Rzeszowie, powinieneś pamiętać, aby systematycznie śledzić stronę internetową wybranej uczelni celem pozyskania bieżących informacji na temat rekrutacji – mogą się one różnić w zależności od wydziału oraz ulegać pewnym zmianom na przestrzeni czasu.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia angielska w Rzeszowie - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

FILOLOGIA ANGIELSKA RZESZÓW STUDIA I STOPNIA

FILOLOGIA ANGIELSKA RZESZÓW STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

FILOLOGIA ANGIELSKA RZESZÓW STUDIA STACJONARNE

FILOLOGIA ANGIELSKA RZESZÓW STUDIA NIESTACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia angielska w Rzeszowie

Jak wyglądają studia na kierunku Filologia angielska w Rzeszowie

Wielu ludzi, zapytanych o to, czego nauczył ich ulubiony nauczyciel na dowolnym etapie szkolnego życia, bez wahania odpowie, że języka angielskiego. Pasja, którą posiadają angliści, a także studenci Filologii angielskiej, to niezwykle ceniony atrybut, który można doskonalić podczas edukacji na studiach na jednej z rzeszowskich uczelni.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

W rekrutacji odbywającej się każdego roku, niejednokrotnie najpopularniejszym kierunkiem studiów w Rzeszowie pod względem liczby chętnych na jedno miejsce była anglistyka. Podczas jednej z rekrutacji, ponad 500 osób walczyło o przyjęcie na pierwszy rok studiów, przy czym uczelnie dysponują zaledwie 90 miejscami.

Zatem na wymarzone studia dostał się tylko jeden na sześciu kandydatów. Co zrobić, aby być jednym z tych szczęśliwców, którzy 1 października rozpoczną naukę na wybranym wydziale jednej z uczelni w Rzeszowie? Postaraj się o jak najlepsze wyniki egzaminów maturalnych z języka angielskiego, zarówno na poziomie rozszerzonym, jak i podstawowym!

Wybierając studia pierwszego stopnia na kierunku filologia angielska, zdobędziesz znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie C1, podstawową wiedzę o literaturze, kulturze i historii krajów anglojęzycznych, a także podstawową wiedzę z obszaru historii i struktury języka angielskiego. Nabędziesz podstawowe umiejętności tłumaczeniowe, badawcze i filologiczne w zakresie analizy i interpretacji tekstu, tworzenia tekstu pisanego i mówionego.

Wybierając jedną z dwóch specjalizacji – tłumaczeniową lub nauczycielską – zostaniesz przygotowany do pracy jako tłumacz w różnych instytucjach (urzędach, biurach tłumaczeń, firmach produkcyjnych/usługowych), bądź jako nauczyciel języka angielskiego w przedszkolach lub szkołach podstawowych.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku filologia angielska możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku filologia angielska w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Studia filologiczne uchodzą za typowych przedstawicieli nauk humanistycznych. W związku z tym każdy kandydat, pragnący zgłębiać tę wciąż niepoznaną gałąź wiedzy, powinien posiadać zestaw pewnych wrodzonych predyspozycji, które pomogą mu osiągnąć sukces. Chciałbyś wiedzieć, jakie to dokładnie cechy?

Jeśli pragniesz zostać filologiem, powinieneś przede wszystkim zdawać sobie sprawę zarówno ze specyfiki samych studiów, jak i przyszłego zawodu – pozwoli to uniknąć ewentualnych niepotrzebnych rozczarowań oraz da szansę na właściwe przygotowanie się do aplikacji. Ponadto dobrze, gdybyś posiadał naturalną zdolność do nauki języków oraz widział siebie na jednej za specjalizacji, oferowanych przez Filologię angielską w Rzeszowie.

Filologię angielską, podobnie jak większość istniejących kierunków studiów, można podjąć stacjonarnie lub zaocznie. Pierwsza z opcji jest wybierana znacznie częściej, w związku z czym generuje względnie dużą konkurencję. Zajęcia i wykłady odbywają się codziennie w trakcie tygodnia z wyłączeniem weekendów, zapewniając studentom regularność przyswajanej wiedzy.

Studia niestacjonarne, zwane także zaocznymi, to doskonały wybór dla tych, którzy chcieliby pogodzić pracę zawodową lub inne zobowiązania pochłaniające duże zasoby czasowe ze studiowaniem, mającym formę weekendowych zjazdów najczęściej dwa razy w miesiącu. Wybór trybu będzie bez znaczenia w dalszej perspektywie zawodowej – każdy z absolwentów będzie miał równe szanse na rynku pracy.

 

4. Wiedza i umiejętności

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać wielu ludziom, niezwiązanym bezpośrednio z żadnym odłamem współcześnie znanej filologii, nauka na studiach to nie tylko krążenie wokół zagadnień których celem jest uposażenie przyszłych absolwentów w praktyczną umiejętność używania języka mówionego i pisanego na co dzień.

Filologia angielska ponadto oferuje możliwość zdobycia kompleksowej wiedzy na temat szeroko rozumianej kultury państw anglojęzycznych, w skład której wchodzą cały dorobek literacki, używane przez mieszkańców gesty i sposób zachowania oraz przemiany ekonomiczno-polityczne, mające niebagatelny wpływ na ostateczny wygląd dzisiejszej gospodarki omawianych krajów.

Przedmiotami, które z dużym prawdopodobieństwem spotkasz na swojej drodze prowadzącej do ukończenia Filologii angielskiej w Rzeszowie, to:

 • Historia literatury angielskiej
 • Wstęp do językoznawstwa
 • Gramatyka kontrastywna
 • Gramatyka opisowa
 • Fonetyka
 • Fonologia

 

Każdy z przyszłych filologów naukę rozpocznie od powtórzenia znanych z poprzednich lat zagadnień lingwistycznych, a na dalszym etapie edukacji stanie przed koniecznością dokonania wyboru specjalizacji, która zawęzi zakres nauki jedynie do tej dziedziny, którą chciałby uprawiać w przyszłym życiu zawodowym. Specjalności do wyboru na Filologii angielskiej to:

 • Pedagogiczna
 • Tłumaczeniowa
 • Mass media i komunikacja społeczna
Ile trwają studia na kierunku Filologia angielska w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku Filologia angielska w Rzeszowie

Studia na kierunku filologia angielska w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Wszystkie kierunki studiów w Rzeszowie cechuje z góry określony czas, jaki należy zagospodarować, aby stać się absolwentem i tym samym ekspertem w uprawianej dziedzinie. Studenci Filologii angielskiej, niezależnie od uczelni, na jaką się zdecydują, będą musieli przygotować się na trwający trzy lata cykl nauki, zwieńczony uzyskaniem dyplomu licencjata.

Jednak pierwszy stopień studiów to nie wszystko, co może zaoferować opisywany kierunek. Dwuletnie studia magisterskie powstały w celu poszerzenia horyzontów licencjonowanych filologów, zwiększając tym samym możliwości zatrudnienia i pewność własnych kompetencji.

Gdzie studiować na kierunku filologia angielska w Rzeszowie?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek filologia angielska w Rzeszowie:

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia angielska w Rzeszowie

Zanim aplikujesz na dowolnie wybrany kierunek studiów, powinieneś zawczasu dowiedzieć się, jakie przedmioty powinieneś zdawać na maturze lub jakie czynniki będą miały wpływ na zakwalifikowanie absolwentów pierwszego stopnia studiów na studia magisterskie. Znasz już przedmioty, do nauki których warto przygotować się odpowiednio wcześnie, jednak istnieją alternatywne ścieżki, prowadzące wprost w szeregi studentów opisywanego kierunku.

Jedną z nich jest olimpiada językowa o zasięgu ogólnopolskim. Najwybitniejsze i najbardziej zdolne jednostki, którym poszczęści się w konkursie na tyle, że zdobędą tytuł finalisty lub laureata, będą mogły liczyć na wolny wstęp na Filologię angielską bez konieczności osiągania ponadprzeciętnych wyników na maturze.

 

Proces rekrutacji

Zgłoszenie swojej kandydatury jest równoznaczne z wyrażeniem chęci podjęcia studiów na kierunku Filologia angielska. Aby zaaplikować na opisywany kierunek, na stronie internetowej wybranej uczelni odnajdź zakładkę umożliwiającą zarejestrowanie swojej kandydatury. Przez całokształt elektronicznej rejestracji kandydatów przeprowadzi cię zawarty na stronie internetowej wybranej uczelni w Rzeszowie formularz. Po jego wypełnieniu i uiszczeniu opłaty rekrutacyjnej pozostanie ci już tylko oczekiwanie na werdykt w sprawie przyjęcia kandydatów na studia.

 

Potrzebne dokumenty

Ogłoszenie list przyjętych na uczelnie w Rzeszowie to dla wielu starających się o studia moment wytchnienia całkowicie pozbawiony stresu. Jeżeli okaże się, że należysz do wąskiego grona szczęśliwców, którym udało się odnaleźć własne nazwisko na jednej z list, do zwieńczenia całego procesu wystarczy donieść kilka dokumentów. Wśród nich znajdą się najprawdopodobniej:

 • fotografia do legitymacji studenckiej, spełniająca opisane na stronie internetowej wymagania
 • kserokopia świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia
 • rzetelnie wypełniony formularz aplikacyjny, pobrany ze strony internetowej uczelni

zasady rekrutacji na studia

 

Jaka praca po studiach na kierunku Filologia angielska w Rzeszowie

Jaka praca po studiach na kierunku Filologia angielska w Rzeszowie

Zawód, jaki będziesz mógł zdobyć po ukończeniu Filologii angielskiej w Rzeszowie będzie ściśle uzależniony od specjalności, na którą zdecydujesz się w trakcie edukacji na studiach. Absolwenci idący tokiem specjalności nauczycielskiej zostaną doskonale przygotowani do pracy w żłobkach, przedszkolach, szkołach dowolnego stopnia oraz innych placówkach oświatowych, z placówkami językowymi włącznie.

Translatoryka, jak sama nazwa wskazuje, przygotuje cię do podjęcia zatrudnienia w różnorakich biurach tłumaczeniowych, własnej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług w zakresie tłumaczeń dowolnych tekstów, a po wykonaniu dodatkowych uprawnień, także dokumentów sądowych.

Specjalność związana z mediami przygotuje cię do podjęcia pracy w szeroko pojętym dziennikarstwie międzynarodowym, tłumaczeniach publikacji w postaci literatury i prozy. Jak sam widzisz, wachlarz wyboru, oferowany przez ukończenie Filologii angielskiej, jest wystarczająco szeroki, żebyś znalazł możliwość pogodzenia edukacji z zainteresowaniami i aspiracjami na przyszłość.

Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia angielska w Rzeszowie

Coraz poważniej zastanawiasz się nad podjęciem Filologii angielskiej w Rzeszowie, ale zanim aplikujesz, chciałbyś poznać opinie starszych kolegów, studentów tego kierunku?

Łukasz, student pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku Filologia angielska w Rzeszowie, mówi:

„Nigdy nie widziałem dla siebie innej drogi, niż takiej, która doprowadzi mnie do możliwości nauczania języka angielskiego. Dlatego bez wahania zdecydowałem się na podjęcie Filologii angielskiej. A dlaczego w Rzeszowie? Jest to moje rodzinne miasto, pełne szans i możliwości. Nie chciałbym mieszkać nigdzie indziej.”

Kierunki filologiczne w Rzeszowie

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (1)

Michał odpowiedz

Nie jest brany pod uwagę angielski ustny? A egzaminy z polskiego?