Socjolog Piotr Sztompka stwierdził: „Socjologia nie jest tylko dyscypliną naukową, jest także formą samoświadomości społecznej. Bliższa jest sztuce niż naukom ścisłym. Określiłbym ją jako intelektualne sumienie społeczeństwa. Odwołując się do niego, możemy lepiej zrozumieć życie społeczne”. Dyscyplina naukowa, którą jest socjologia, zgłębia zasady funkcjonowania społeczeństwa oraz próbuje zweryfikować, jak różnego rodzaju zmiany na nie wpływają.
Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak socjologia mają ogromne znaczenie dla badań politycznych, psychologicznych i społecznych. Od kandydatów oczekuje się otwartości umysłu i komunikatywności. Zdroworozsądkowe podejście do świata i natura badacza pozwoli Ci badać podłoże wielu społecznych problemów i inicjatyw.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku socjologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku socjologia we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Socjologia skupia się na tym, w jaki sposób funkcjonuje społeczeństwo i jak zmiany, które w nim zachodzą, na nie wpływają. Uczelnie we Wrocławiu, które mają w swojej ofercie studia psychologiczne i społeczne, znajdziesz w dziale poniżej. Kadrę akademicką tworzą najlepsi w swojej dziedzinie socjolodzy, analitycy, badacze naukowi.
Plan zajęć wypełniony jest takimi przedmiotami jak na przykład:
-
filozofia społeczna
-
podstawy statystyki dla socjologów
-
treningi badawcze
-
etyka badań socjologicznych i ochrona własności intelektualnej
-
PR i zarządzanie zasobami ludzkimi
-
negocjacje i mediacje w sytuacjach kryzysowych
-
społeczne konteksty seksualności
-
wymiary zróżnicowania społecznego
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, seminariów. Program kształcenia stawia na projekty grupowe i społeczne.