Studia inżynierskie Poznań

Studia inżynierskie Poznań

Studia inżynierskie Poznań

Największy wybór studiów

inżynierskich w Poznaniu

Odkryj kierunki inżynierskie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia inżynierskie Poznań | woj. wielkopolskie

Studia inżynierskie w Poznaniu to studia, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są Studia inżynierskie

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W POZNANIU

SORTOWANIE:
A
B
C
D
E
H
I
K
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
W
Z
Rozwiń

KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W POZNANIU

informatyka
Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia inżynierskie w Poznaniu

Jeśli naprawdę myślicie o zostaniu inżynierem i czujecie ku temu powołaniu, to nie brońcie się przed nauką! Dzięki bardzo dobrym wynikom z egzaminów dojrzałości zagwarantujecie sobie odpowiednie miejsce na studiach inżynierskich w Poznaniu. A bez nauki, Wasze wyniki nie będą wyglądały śpiewająco. Studia inżynierskie są jednymi z najbardziej obleganych - i choć jest sporo kierunków, na które możecie się dostać, to nie lekceważcie konkurencji!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia inżynierskie niestacjonarne w Poznaniu

Studia inżynierskie w Poznaniu to bogata paleta dyscyplin. Nie dość, że kierunków kształcenia jest niemal niezliczona ilość, to większość z nich dostępna jest w formie niestacjonarnej. Na przyszłych studentów czeka Automatyka i robotyka, Elektrotechnika, Budownictwo, Energetyka przemysłowa i odnawialna oraz wiele innych, które charakteryzują się nowoczesnością i tym, że stanowią mocne podłoże kariery zawodowej. Pomimo tego, że studia niestacjonarne dzielą się na wieczorowe i zaoczne, to znacznie łatwiej odnaleźć oferty kształcenia w tej drugiej formie.

Studia zaoczne posiadają kilka cech charakterystycznych. Pierwszą z nich jest odpłatność. Za naukę należy zapłacić, choć jej cena uzależniona jest od wielu czynników: uczelni, wydziału i samego kierunku. Studia zaoczne można określić studiami weekendowymi, ponieważ zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, zazwyczaj co dwa tygodnie. Na tej podstawie można odnieść wrażenie, że studenci zaoczni mają stosunkowo mniej czasu na zdobywanie wiedzy, porównując to ze studiami dziennymi.

To prawda, nauka wydaje się być bardziej intensywna, skondensowana, a znaczna jej część opiera się na samodzielnym poszerzaniu wiadomości i przygotowywaniu się do następnych zajęć. Ale nie ma się czego bać. Przyszły inżynier poradzi sobie w każdych warunkach i przygotowywanie się do zdobycia tytułu inżyniera na studiach niestacjonarnych nie jest dla niego żadnym wyzwaniem. 

czytaj dalej studia inżynierskie niestacjonarne (zaoczne) w Poznaniu

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W POZNANIUPOLECANE DLA CIEBIE

STUDIA INŻYNIERSKIE W POZNANIU - PODYPLOMOWE

A
B
I
M
N
P
R
Ś
Rozwiń

Jak wyglądają studia inżynierskie w Poznaniu?

Studia inżynierskie w Poznaniu to bardzo dobry wybór dla osób, które są żywo zainteresowane pracą w wybranym zawodzie. Dlaczego? Bowiem Poznań to miasto rozwijających się technologii, międzynarodowych punktów logistycznych, magazynów i hal dużych firm produkcyjnych. Poznań to jedno z miast prężnie rozwijających się gospodarczo i kulturalnie.

Tak więc nawet podczas ścisłych studiów i natłoku nauki, jako studenci będziecie mieli sporo możliwości wyjścia i zdobycia doświadczeń z życia kulturalnego, a pamiętajmy, że kultura kształtuje horyzonty i rozwija, dzięki czemu może inspirować do tworzenia nowego, poszukiwań, budowania nowych teorii i systemów!

Dlatego studia inżynierskie w Poznaniu cieszą się sporym zainteresowaniem. Oczywiście pionierską uczelnią w tym zakresie jest Politechnika Poznańska, która prowadzi studia inżynierskie na wielu wydziałach. Kierunki, jakie ta uczelnia oferuje są w pełni dostosowane do wymagań współczesnego świata, dają sporo możliwości rozwoju.

Uczelnia ściśle współpracuje z innymi, zagranicznymi jednostkami naukowymi, dzięki czemu zapewnia swoim studentom liczne programy stypendialne i możliwość wyjazdu w ramach programu Erasmus czy innych programów projektowych, zawiązywanych na rzecz pogłębiania nauki i rozwoju nowych technologii.

Studia inżynierskie w Poznaniu to nie tylko wkuwanie teorii i czytanie kolejnych tomów wiedzy. To praktyka, która uczyni z Was mistrzów - zawodowców. Dzięki studiom w Poznaniu zdobędziecie wiedzę i doświadczenie. W Poznaniu działa wiele dużych firm oferujących praktyki i staże dla studentów, z których gorąco polecamy skorzystać, by Wasza droga zawodowa miała szansę szybko i sprawnie rozwinąć skrzydła. Sprawdźcie, jakie kierunki na jakich uczelniach możecie wybrać w Poznaniu!

 

Studia inżynierskie w Poznaniu możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia  (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Ośrodki akademickie w Poznaniu starają się zapewnić studentom możliwość wyboru takiego typu i trybu kształcenia, który pozwoli im na optymalną organizację swojego czasu. Rozpoczynając edukację na danym kierunku inżynierskim, staniesz przed wyborem studiów licencjackich lub inżynierskich. Ukończenie tych pierwszych zajmie ci trzy lata, natomiast drugich – trzy i pół roku.

Posiadając tytuł licencjata lub inżyniera możesz zdecydować się na wybór kierunku II stopnia. Zdobycie tytułu magistra będzie wymagało półtora roku w przypadku inżynierów oraz dwóch lat, jeżeli ukończyłeś studia licencjackie. Doskonałym sposobem na rozszerzenie posiadanych kompetencji lub zdobycie całkiem nowych jest podjęcie studiów dyplomowych.

Studenci ponadto staną przed wyborem trybu przyszłego kształcenia. Wybrane kierunki inżynierskie możesz bowiem studiować stacjonarnie, co pozwoli ci na systematyczne pogłębianie kwalifikacji zawodowych lub zaocznie. Druga z opcji wiąże się z uczestnictwem w weekendowych zjazdach, odbywających się co kilka tygodni, zgodnie z harmonogramem wybranej uczelni wyższej w Poznaniu.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów inżynierskich

Najczęściej podstawą do podjęcia decyzji o kształceniu wyższym w Poznaniu jest zainteresowanie konkretnym kierunkiem studiów. Niejednokrotnie zdarza się również, że przyszli kandydaci wyrażają zainteresowanie określonym obszarem nauki, jednak wybór kierunku staje się dla nich problematyczny. Osiem poznańskich uczelni wyższych posiada w swojej ofercie studia inżynierskie związane z dziedzinami biologicznymi, informatycznymi czy architektonicznymi, co odpowiada na zainteresowania wielu maturzystów i osób planujących kontynuację kształcenia wyższego.

Pamiętaj, że aby cały proces edukacji był przyjemnością, a przyszła praca skłaniała cię do dalszego rozwoju intelektualnego w pożądanym obszarze, należy wybrać kierunek spójny z własnymi predyspozycjami, natomiast inżynieria środowiska okaże się doskonałym wyborem dla pasjonatów ochrony środowiska i gospodarowaniem przestrzeni. Zatem zanim dokonasz ostatecznego wyboru, zastanów się, jaki rodzaj kształcenia będzie ci najbardziej odpowiadał.

 

Popularne kierunki studiów inżynierskich

 • automatyka i robotyka
 • geodezja i kartografia
 • informatyka
 • biotechnologia
 • zarządzanie i inżynieria produkcji
 • inżynieria środowiska

czytaj dalej kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki inżynierskie w Poznaniu?

Osoby planujące rozpoczęcie bądź kontynuację kształcenia w Poznaniu stają przed nie lada wyzwaniem – każdy z nich musi wybrać najodpowiedniejszą dla siebie uczelnię. Poznańskie ośrodki akademickie każdego roku rozpatrują zgłoszenia wielu kandydatów, a tylko od nich zależy, czy zdecydują się na wybór placówki publicznej, czy prywatnej.

Kierunki inżynierskie zwykle wymagają od studentów dość dużego zaangażowania w przyswajanie treści programowych. Z tego względu wiele osób może docenić atuty uczelni prywatnych oraz tych, które oferują możliwość kształcenia niestacjonarnego – najczęściej proponowana przez nie specyfika kształcenia jest na tyle elastyczna, że pozwala na optymalne zaplanowanie swojego czasu.

Kluczowe znaczenie w wyborze uczelni ma również charakter wymarzonego kierunku. Jeżeli interesujesz się zagadnieniami przyrodniczymi i medycznymi, prawdopodobnie zainteresuje cię oferta Uniwersytetu Przyrodniczego lub Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Osoby chcące uzyskać kompetencje ekonomiczne wybiorą Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu, a aspirujący automatycy, robotyce i informatycy podejmą kształcenie na tamtejszej Politechnice.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki inżynierskie w Poznaniu

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Collegium Da Vinci
 • Politechnika Poznańska
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 
Jakie studia inżynierskie w Poznaniu, aby mieć dobrą pracę?

Osoby, które kiedykolwiek śledziły zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy w kwestii zawodowych kompetencji potencjalnych pracowników wiedzą, że absolwenci kierunków inżynierskich i technicznych nie powinni mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem korzystnej pozycji zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Mimo wszystko miarą sukcesu zawodowego jest nie tylko specyfika ukończonego kierunku studiów, dlatego tak wielu świeżo upieczonych maturzystów oraz osób chcących kontynuować edukację wyższą ma problem z wyborem odpowiedniego kierunku studiów.

Każda z ośmiu poznańskich uczelni, na których jest możliwość pogłębiania wiedzy ścisłej i zdobywania praktycznych umiejętności inżynierskich, posiada własną ofertę edukacyjną. Jest ona na bieżąco aktualizowana, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby przyszłych kandydatów. Aby kształcenie było nie tylko pragmatyczne, ale również satysfakcjonujące jako przyszły student powinieneś zapoznać się z programem oferowanym przez daną uczelnię, a następnie porównać jego specyfikę z własnymi zainteresowaniami i planami na najbliższą przyszłość.

Widzisz siebie w roli naukowca, opracowującego nowoczesne substancje farmakologiczne i medyczne? Powinieneś rozważyć biotechnologię. Wyróżniasz się ponadprzeciętną kreatywnością, zdolnościami manualnymi, a przechodząc obok kamienic i innych budowli tworzysz w myślach ich własną reprezentację? Jeśli tak, to wybór architektury lub architektury wnętrz prawdopodobnie okaże się właściwym.

Osoby zainteresowane światem współczesnych technologii i tworzenia użytecznego oprogramowania powinni aplikować na informatykę lub automatykę i robotykę, natomiast chcąc podjąć pracę związaną z działaniem terenowym na rzecz przyrody i środowiska naturalnego, można przemyśleć program geodezji i kartografii oraz inżynierii środowiska. Szerokie spektrum wyboru pozwoli na bezproblemowy wybór propozycji kształcenia skrojonej na miarę swoich potrzeb.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Informatyk
 • Biotechnolog
 • Inżynier środowiska
 • Grafik komputerowy
 • Budowniczy
 • Architekt
 • Architekt wnętrz
 • Geodeta
 • Kartograf
 • Informatyk
 • Programista
czytaj dalej jakie studia wybrać
 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Pomimo faktu, że uczelni wyższych w Poznaniu, które oferują możliwość rozpoczęcia kształcenia na wybranych kierunkach inżynierskich, jest kilka, to wielu przyszłych studentów zachodzi w głowę, jak dokonać najlepszego z możliwych wyborów w kwestii ośrodka akademickiego. Podczas gdy jedni cenią kształcenie w trybie stacjonarnym na publicznych uczelniach politechnicznych, inni pragną spróbować pogłębiania kompetencji na jednej z prestiżowych uczelni prywatnych, których poziom dorównuje tym pierwszym.

Kolejnym aspektem, mającym duże znaczenie w procesie decyzyjnym, jest lokalizacja danej uczelni wyższej. Wiele osób chciałoby zaoszczędzić cenny czas na przemieszczaniu się pomiędzy strategicznymi punktami na mapie Poznania. Pomimo dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej, dojazd z miejsca zamieszkania do niektórych ośrodków akademickich może pochłonąć znaczną ilość czasu.

Pamiętaj również o sprawdzeniu opinii aktualnych studentów interesujących cię poznańskich uczelni. W tej sposób wyrobisz sobie własny pogląd na temat specyfiki kształcenia, wymagań wykładowców oraz poziomu edukacji, który być może przełoży się na twoje kompetencje zawodowe.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia inżynierskie w Poznaniu?

Nie od dziś wiadomo, że wraz z wyborem ścieżki swojej edukacji wyższej, rozpoczynamy kształtowanie zawodowej przyszłości. Między innymi dlatego wybór kierunku z konkretnej grupy powinien być właściwie przemyślany. Studia inżynierskie cieszą się dużą popularnością, ponieważ współczesny międzynarodowy rynek pracy nieustannie potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów, biegłych w praktycznym wykorzystywaniu metod i technik, u podstaw których leżą przedmioty ścisłe.

Jeżeli i ty myślisz o podjęciu informatyki, biotechnologii, architektury lub innego kierunku z tej grupy, powinieneś zastanowić się, czy poradzisz sobie z interdyscyplinarnym programem kształcenia, bowiem właśnie takim charakteryzuje się większość kierunków inżynierskich. Aby nauka była przyjemnością, a zdobywana wiedza okazywała się spójna z zainteresowaniami i aspiracjami, warto zapoznać się ze specyfiką kształcenia na studiach inżynierskich.

Nie bez znaczenia pozostaje również wybór uczelni i miasta akademickiego. Poznańskie ośrodki kształcenia wyższego proponują szeroki zakres możliwości, począwszy od inżynierskich kierunków związanych z biologią i medycyną, przez informatykę i automatykę, na budownictwie skończywszy. Przyszli studenci mogą ponadto dopasować tryb kształcenia do własnych celów i ewentualnych obowiązków pozauczelnianych – wiele kierunków oferowanych jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym.

Zatem, czy warto rozpocząć studia inżynierskie w Poznaniu? Tak, jeżeli jesteś osobą zainteresowaną dziedzinami ścisłymi i technicznymi, nauka matematyki nie stanowi dla ciebie większego problemu, systematycznie zapoznajesz się z nowinkami technologicznymi, a umiejętność rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych to coś, co wyróżnia cię spośród innych.

Pamiętaj, że Poznań jest nie tylko miastem akademickim, ale również miejscem pełnym różnego rodzaju rozrywki i kultury, dzięki czemu wolny czas studentów wybierających kierunki inżynierskie zostanie wypełniony w najbardziej optymalny dla nich samych sposób.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach inżynierskich

Dziś przed zagładą zawodową uchroni Was przede wszystkim fach w ręku, czyli konkretne umiejętności, jakie będziecie mogli wykorzystać w swojej pracy. Na rynku wciąż brakuje specjalistów w swojej dziedzinie, hochsztaplerzy zwani fachowcami szybko kończą swoje zawodowe kariery. Aby zbudować trwałą ścieżkę rozwoju, która przyniesie Wam w życiu pieniądze i uznanie, należy przede wszystkim porządnie przyłożyć się do poznania Waszej dziedziny.

Im bardziej przyłożycie się do nauki, im lepiej się wyspecjalizujecie, tym pewniej będziecie czuć się na rynku i realnie, przez długi czas będziecie mogli świadczyć usługi dla innych - czy to związane z projektowaniem wnętrz, domów czy branżą IT. Bycie inżynierem równa się byciem wykształconym specjalistą. Po studiach inżynierskich w Poznaniu możecie zostać informatykami, mechatronikami, budowniczymi, jak i inżynierami biomedycyny.

To zawody przyszłości, dziedziny, które się stale rozwijają, dlatego wymagają całożyciowej nauki, nie można się w nich zatrzymać, by nie wypaść z rynku. Praca po studiach inżynierskich jest wymagająca, ale warta zachodu - przynosi wymierne korzyści, a także nie jest taka trudna do znalezienia.

POZOSTAŁE UCZELNIE W POZNANIU NA KTÓRYCH SĄ STUDIA INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


POLITECHNIKA POZNAŃSKA STUDIA INŻYNIERSKIE

W Poznaniu możecie realizować kierunki inżynierskie przede wszystkim na Politechnice Poznańskiej, na której to prowadzona jest nauka na kierunkach:

 • architektura - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • budownictwo - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • inżynieria środowiska - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • inżynieria biomedyczna - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • inżynieria materiałowa - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • mechatronika - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • mechanika i budowa maszyn - studia I stopnia inżynierskie, stacjonarne
 • zarządzanie i inżynieria produkcji - studia I stopnia inżynierskie, stacjonarne
 • elektronika i telekomunikacja - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • teleinformatyka - studia I stopnia inżynierskie, stacjonarne
 • automatyka i robotyka - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • elektrotechnika - studia I stopnia inżynierskie, stacjonarne
 • energetyka - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • informatyka - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • matematyka w technice - studia I stopnia inżynierskie, stacjonarne
 • matematyka - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • fizyka techniczna - studia I stopnia inżynierskie, stacjonarne
 • edukacja techniczno - informatyczna - studia I stopnia inżynierskie, stacjonarne
 • automatyka i robotyka - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • bioinformatyka - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • logistyka - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • inżynieria zarządzania - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • inżynieria bezpieczeństwa - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • lotnictwo i kosmonautyka - studia I stopnia inżynierskie, stacjonarne
 • inżynieria chemiczna i procesowa - studia I stopnia inżynierskie, stacjonarne
 • technologia chemiczna - studia I stopnia inżynierskie, studia II stopnia, stacjonarne
 • technologie ochrony środowiska - studia I stopnia inżynierskie, stacjonarne

Studia inżynierskie w Poznaniu możecie także realizować na uczelniach prywatnych, takich jak Wyższa Szkoła Logistyki, która prowadzi studia logistyczne w specjalnościach: e-commerce i technologie mobilne w logistyce, inżynieria systemów logistycznych, a także systemy informatyczne w logistyce.

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)