Rekrutacja i wymagania na studia dziennikarskie 2025/2026
Chcesz zostać studentem dziennikarstwa lub kierunków pokrewnych? Wykaż się inicjatywą i umiejętnością szybkiego kojarzenia faktów na maturze z języka polskiego oraz wiedzy o społeczeństwie. Matematyka jest podstawą, więc zdać maturę musicie, jednak jej wyniki niekoniecznie muszą zaważyć na Waszej przyszłości studenckiej.
Postarajcie się dobrze przygotować do egzaminu z wymienionych przedmiotów. To one są najwyżej punktowane w ramach konkursu świadectw.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia dziennikarskie w Lublinie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 230 punktów na dziennikarstwo i komunikację społeczną.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Ile osób na miejsce na studia dziennikarskie w Lublinie
Studia dziennikarskie w Lublinie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II na dziennikarstwo ubiegało się ponad 2 kandydatów na jedno miejsce. Na studia z dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej zgłosiło się ponad 6 kandydatów na jedno miejsce. Popularnym wyborem był także kierunek marketing i komunikacja rynkowa na Politechnice Lubelskiej, gdzie aplikowało prawie 6 osób na jedno miejsce.
Limity miejsc na studia dziennikarskie
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów dziennikarskich odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach dziennikarskich w Lublinie:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna:
-
Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej: 64
Architektura informacji:
-
Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej: 40
E- edytorstwo i techniki redakcyjne:
-
Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej: 50
Marketing i komunikacja rynkowa:
-
Politechnika Lubelska: 45
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia dziennikarskie w Lublinie
Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące kosztów studiowania, ponieważ wszystko zależy od tego, czy studiujemy w uczelni publicznej czy niepublicznej oraz na jaki tryb nauki się zdecydowaliśmy. Na bezpłatne studia mogą liczyć ci, którzy wybrali studia stacjonarne w uczelniach publicznych. Oznacza to, że pozostałe formy nauki są płatne, czyli: studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji na studia publikowane są zawsze w lipcu, ale każda uczelnia ustala indywidualną datę. Na szczęście, wszystkiego dowiemy się z internetowych systemów rejestracji kandydatów.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II: lipiec 2025
-
Politechnika Lubelska: lipiec 2025
-
Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Każda uczelnia indywidualnie ustala formę składania dokumentów rekrutacyjnych. Niektóre wymagają, aby dostarczyć je osobiście, a niektóre stawiają na wysyłkę pocztą tradycyjną albo pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy, należy zadbać o to, aby zestaw posiadał wszystkie wymagane dokumenty.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Składanie dokumentów dotyczy wyłącznie kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia, co oznacza, że etap ten rozpoczyna się wraz z otrzymaniem informacji o wynikach naboru. Co oczywiste, każdy etap postępowania kwalifikacyjnego ma swoje ramy czasowe, których nie wolno przekroczyć. Kandydaci, którzy spóźnią się ze złożeniem dokumentów mogą zostać skreśleni z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Lublinie:
-
Politechnika Lubelska: lipiec 2025
-
Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Jak wyglądają studia dziennikarskie w Lublinie?
Studia dziennikarskie w Lublinie to zbiór kierunków, które oferują przygotowanie do pracy w zawodach związanych z mediami i szeroko rozumianą komunikacją społeczną, jak również zaznajomienie się z zagadnieniami zarządzania wizerunkiem, zarządzania mediami społecznościowymi, czy komunikowania międzykulturowego. To studia, które oprócz umiejętności praktycznych niezbędnych do pracy w radiu, prasie, czy telewizji, dają możliwość poznania najnowszej historii ze szczególnym uwzględnieniem przemian o charakterze społecznym, politycznym i medialnym.
Najpopularniejsze kierunki dziennikarskie w Lublinie: Public relations i zarządzanie informacją, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Marketing i komunikacja rynkowa.
Współczesne studia dziennikarskie charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach dziennikarskich
Absolwenci studiów dziennikarskich odnajdują się w pracy w redakcjach prasowych, redakcjach radiowych, redakcjach telewizyjnych, agencjach public relations, biurach poselskich, biurach rzecznika prasowego, agencjach reklamowych.
Zarobki
Średnie zarobki w Lublinie na popularnych stanowiskach związanych z dziennikarstwem wahają się od 4300 zł do 6600 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).
Typ studiów
Chciałbyś zostać profesjonalistą dziennikarstwa? Prowadzić własny program? Realizować reportaże? Informować społeczeństwo o rzeczach ważnych, przyjemnych, jak i katastrofach i tragediach ludzkich? Chcesz zaznaczyć swój ślad wśród innych będąc publicystą? Jeśli pojawiają się w Twojej głowie takie myśli, to poznaj ofertę studiów dziennikarskich w Lublinie.
Oprócz klasycznych kierunków takich jak dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy politologia, tylko w Lublinie możecie wybrać się na studia informacji w e-społeczeństwie, produkcji medialnej czy e-edytorstwa i technik redakcyjnych. To studia o wymiarze praktycznym. Przygotowujące do pracy w zawodzie dziennikarza, publicysty, blogera czy opiniodawcy.
Studia tego rodzaju przydadzą się osobom, które dokładnie wiedzą czego chcą, a jedyne czego im brakuje w osiągnięciu celu to warsztat i doświadczenie. Studia dziennikarskie w Lublinie ukierunkowane są na zbieranie takich właśnie doświadczeń, próbowanie na własnych błędach, szlifowanie sztuki pisania, opowiadania i gromadzenia informacji.
Przedmioty kierunkowe studiów dziennikarskich pozwolą Wam zebrać niezbędną wiedzę do osadzenia wydarzeń dziejących się tu i teraz w odpowiednim kontekście, do znajdowania konotacji i połączeń, a także do przeprowadzania śledztw dziennikarskich. Studia powstały z myślą o pełnieniu konkretnej roli w przyszłości. Może dlatego warto właśnie nimi zainteresować się podczas wybierania kierunku studiów? Sprawdźcie, jakie dokładnie kierunki oferują Wam uczelnie lubelskie i w jakim trybie możecie podjąć studia dziennikarskie.
Studia dziennikarskie w Lublinie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Forma:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia dziennikarskie w Lublinie możesz realizować przede wszystkim w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i kończą się tytułem licencjata. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie licencjatu. Trwają dwa lata i umożliwiają zdobycie tytułu magistra.
Lubelskie uczelnie pozwalają także podjąć studia podyplomowe. Kierunki podyplomowe są przeznaczone dla osób z dyplomem, a kształcić się na nich możesz w trakcie dwóch/trzech semestrów w trybie niestacjonarnym. W ten sposób możesz studiować doradztwo zawodowe w instytucjach rynku pracy.
Poszczególne kierunki dziennikarskie możesz studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, na studiach zaocznych zaś w weekendy. Wybierz formę kształcenia, która najbardziej Ci odpowiada i postaw na jakość kształcenia!
czytaj dalej studia w Lublinie
Czy studia dziennikarskie w Lublinie są trudne?
Na przestrzeń studiów dziennikarskich w Lublinie składa się kilka interesujących kierunków, a zatem osoby zainteresowane nauką odnajdą więcej propozycji niż tę najbardziej znaną, czyli Dziennikarstwo i komunikację społeczną. Studia kierowane są nie tylko do osób śledzących wiadomości, pragnących rozwijać warsztat dziennikarski, ale również do osób zainteresowanych poznaniem zasad organizacji produkcji w różnych mediach, narzędzi mediów społecznościowych, sfery komunikacji wizerunkowej czy pojęciem społeczeństwa informacyjnego.
Studia dziennikarskie w Lublinie nie są trudne, choć duży nacisk kładą na rozwijanie praktycznych umiejętności oraz kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów. Programy kształcenia złożone są z licznych przedmiotów, które poświęcone są między innymi: funkcjonowaniu mediów, zarządzaniu mediami, różnym uwarunkowaniom komunikowania społecznego, dynamicznemu procesowi wirtualizacji rzeczywistości czy też mechanizmom funkcjonowania środowiska informacyjnego człowieka.
Kierunki studiów dziennikarskich w Lublinie
Wśród najpopularniejszych kierunków dziennikarskich w Lublinie znajdziesz oczywiście dziennikarstwo i komunikację społeczną oraz journalism and social communication. Realizowanie kształcenia w dwóch wariantach językowych ułatwia wkroczenie na rynek pracy zarówno ten krajowy, jak i międzynarodowy.
W Lublinie możesz studiować także architekturę informacji, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, marketing i komunikację rynkową, społeczeństwo informacyjne. Na poszczególnych kierunkach znajdziesz także interesujące specjalności, które pozwolą Ci zdobyć odpowiednie do wykonywania zawodu kompetencje. Możesz rozwijać się między innymi w psychologii w massmediach, marketingu politycznym, public relations.
Wydziały lubelskich uczelni przygotowują także propozycje studiów podyplomowych oraz różnego rodzaju zajęcia pozauczelniane i kursy, które umożliwiają rozwijanie dodatkowych kwalifikacji. Studia dziennikarskie tworzone są w interdyscyplinarny sposób, a co za tym idzie, pozawalają wyspecjalizować się w różnych, pozornie niełączących się dziedzinach.
Kierunki dziennikarskie w Lublinie - rekrutacja 2025/2026
-
ARCHITEKTURA INFORMACJI, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
E-EDYTORSTWO I TECHNIKI REDAKCYJNE, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
JOURNALISM AND SOCIAL COMMUNICATION, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
MARKETING I KOMUNIKACJA RYNKOWA, Politechnika Lubelska
-
MEDIA AND JOURNALISM, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
-
MEDIA I DZIENNIKARSTWO, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
-
MEDIA I DZIENNIKARSTWO - STUDIA ONLINE, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
-
SPOŁECZEŃSTWO INFORMACYJNE, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie
Gdzie studiować dziennikarstwo w Lublinie?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: gatunków dziennikarskich oraz tworzenia różnorodnych przekazów medialnych. Absolwenci studiów dziennikarskich odnajdują się w pracy w mediach, agencjach reklamowych, agencjach PR-owych, social mediach, marketingu.
Studia dziennikarskie znajdziesz na wielu lubelskich uczelniach. Przede wszystkim bogatą ofertę przedstawia Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, na którym znajdziesz nie tylko dziennikarstwo i komunikację społeczną, ale również architekturę informacji, e-edytorstwo i techniki redakcyjne, społeczeństwo informacyjne.
Journalism and social communication oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną oferują Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji. Zaskakujący może być fakt, zwłaszcza dla niektórych z Was, że kierunki dziennikarskie odnaleźć można również na Politechnice Lubelskiej.
Techniczna z pozoru uczelnia proponuje kształcenie w zakresie marketingu i komunikacji rynkowej. Poziom kształcenia oraz charakter realizowanych zajęć jest uzależniony od placówki akademickiej, na której zamierzasz zdobywać edukację wyższą. Poszczególne lubelskie ośrodki są przystosowane merytorycznie i technicznie do prowadzenia zajęć w zakresie nauk dziennikarskich i społecznych.
Gdzie studiować kierunki dziennikarskie w Lublinie:
-
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
Politechnika Lubelska
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
-
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
Kierunki dziennikarskie - uczelnie publiczne (państwowe) w Lublinie
-
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
-
Politechnika Lubelska
-
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Lublinie
Kierunki dziennikarskie - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Lublinie
-
Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Lublinie
Jak wybrać studia dziennikarskie w Lublinie, aby mieć dobrą pracę?
Studia dziennikarskie cieszą się dużą popularnością wśród osób zainteresowanych zgłębianiem nauk humanistycznych i społecznych. Rynek pracy otwiera się na dziennikarzy oraz absolwentów innych kierunków dziennikarskich, którzy odnajdują się w świecie instytucji kulturalnych, politycznych, ale i w nawet największych przedsiębiorstwach.
Wybierając kierunek studiów, warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się na rynku pracy i kogo w danym czasie potrzebują pracodawcy. Uniwersalne, interdyscyplinarne kształcenie pozwoli Ci jednak na elastyczność w doborze zawodu.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej:
-
menedżer Public Relations
-
redaktor
-
specjalista ds. komunikacji zewnętrznej
-
specjalista ds. reklamy
-
architekt informacji
-
dziennikarz
-
rzecznik prasowy
-
specjalista ds. kampanii wizerunkowych
-
doradca ds. stosunków międzynarodowych
-
organizator mediów lokalnych i internetowych
-
specjalista ds. polityki informacyjnej
Absolwenci zatrudniani są w serwisach i portalach internetowych, biurach prasowych, wydawnictwach, w działach marketingu, wydziałach promocji i komunikacji instytucji publicznych i samorządowych, w redakcjach mediów masowych, firmach świadczących usługi internetowe, agencjach reklamowych i public relations, firmach producenckich, w instytucjach i organizacjach działających w sferze publicznej i utrzymujących kontakty z mediami.
Kierunki dziennikarskie przeznaczone są niejako dla pasjonatów, ludzi otwartych, dążących do prawdy, komunikatywnych. Zdecydowanie kandydaci powinni odznaczać się odpowiednimi predyspozycjami i zainteresowaniami. Wybierz studia, które są dla Ciebie interesujące. Z pewnością przełoży się to na Twoją satysfakcję zawodową, a także późniejsze zawodowe sukcesy.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Lublinie?
Wybór uczelni wyższej uzależniony jest bardzo często od realizowanego kierunku studiów. Pamiętaj, że ośrodki akademickie przedstawiają oryginale oferty kształcenia i dlatego nie wszystkie propozycje dydaktyczne się pokrywają. Dziennikarstwo i komunikację społeczną znajdziesz niemal w każdej placówce akademickiej, która proponuje studia dziennikarskie, jednakże oferta jest przecież szeroka.
Realizacja założeń programowych wygląda inaczej na każdej lubelskiej uczelni. Ośrodki akademickie odznaczają się unikatowym charakterem kształcenia, co oznacza, że zupełnie inaczej będą prowadzone zajęcia na uniwersytecie w stosunku do przedmiotów realizowanych na politechnice.
Warto zapoznać się z ustalonymi programami studiów, ale również z ofertą kształcenia i możliwościami rozwoju. Sprawdź, czy masz szansę na wymianę międzyuczelnianą w kraju lub za granicą, czy placówki organizują konferencje naukowe, a także czy proponują programy stażowe i stypendialne.
Czy studia dziennikarskie w Lublinie to studia z przyszłością?
Studia dziennikarskie w Lublinie pozwalają pozyskać szeroką wiedzę oraz liczne umiejętności. Jak już wspomnieliśmy, obszar ten reprezentowany jest nie tylko przez Dziennikarstwo i komunikację społeczną, dzięki czemu swobodnie można wybrać interesujący zakres tematyczny, dopasowany do indywidualnych potrzeb, a także planów na przyszłość. Absolwenci studiów dziennikarskich w Lublinie mogą wykonywać różne zawody. Mogą projektować i realizować kampanie public relations, rozwiązywać kryzysy wizerunkowe, tworzyć kreatywne produkcje telewizyjne. Bez cienia wątpliwości studia dziennikarskie w Lublinie to studia z przyszłością, ponieważ oferują więcej niż inne, podobne obszary kształcenia proponowane w innych ośrodkach akademickich. Przygotowują do pracy nie tylko w redakcjach radiowych, prasowych czy telewizyjnych, ale również w agencjach reklamowych, agencjach interaktywnych, agencjach public relations, sklepach internetowych, departamentach komunikacji marketingowej jednostek administracyjnych, biurach prasowych czy instytucjach kultury.
Czy warto iść na studia dziennikarskie w Lublinie?
Studia powszechnie uznawane są za jeden z najważniejszych etapów w życiu młodego, rozwijającego się człowieka, który dąży do wiedzy. To idealny czas, by zdobywać nowe doświadczenia życiowe, doskonalić umiejętności, rozwijać pasje i zdobywać nowe. To także okres poznawania nowych ludzi, życiowych mentorów, partnerów biznesowych.
W Lublinie znajdziesz interesujące kierunki studiów, a także uczelnie z bogatą historią i nowoczesnym podejściem. Władze miasta natomiast zapewnią Ci atrakcje, które urozmaicą lata nauki wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, festiwalami naukowymi, imprezami masowymi. Miasto wspiera młodych ludzi w dążeniu do edukacji wyższej, dlatego chętnie współpracuje z uczelniami i firmami, tworząc programy stażowe i socjalne. Uczelnie organizują praktyki, a także przygotowują programy stypendialne.
Władze uczelni zachęcają studentów do różnego typu inicjatyw. Zwłaszcza społecznicy i dziennikarze nie powinni ukrywać się w cieniu. Z tego powodu organizowane są liczne konferencja naukowe, wydarzenia polityczne, spotkania kulturalne. Możesz wystartować w grancie badawczym lub zapisać się do koła naukowego. Studenci nie narzekają na nudę, ponieważ lubelskie uczelnie chętnie organizują zajęcia pozauczelniane specjalnie dla nich, by nieustannie się rozwijali.
Studia dziennikarskie w Lublinie to czas warsztatów pisarskich, ćwiczeń radiowych, spotkań z ludźmi kultury, sztuki, polityki, praktyk w mediach masowych. Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.
Praca po studiach dziennikarskich
Jak pisaliśmy wcześniej studia dziennikarskie w Lublinie przygotowują do pełnienia konkretnego zawodu - dziennikarza, publicysty, reportera. W dużym stopniu jest to praca dla freelancerów, którzy poszukują sami dla siebie swoich zleceń, wiążą się niepełnymi umowami z redakcjami czy stacjami telewizyjnymi, poszukując najlepszych tematów, opowieści do przekazania dalej.
Absolwenci studiów dziennikarskich nie są ograniczeni w wyborze miejsca pracy - mogą starać się o posadę w wydawnictwach, w branży księgarskiej, w marketingu, reklamie, czy w instytucjach kulturalnych. Wszędzie tam, gdzie talent i erudycja idą ze sobą w parze! Studia dziennikarskie, o ile będziecie pilnymi studentami, wyposażą Was w niezbędne umiejętności twórczego pisania, zdobywania cennych informacji i ich odpowiedniego zagospodarowania.
Dlatego kończąc tego rodzaju uczelnię i zdobywając wiedzę o świecie i umiejętności do zrobienia z niej użytku, zdobywasz tak naprawdę nieograniczone możliwości do wykorzystania. Ważne, aby każdy studiujący dziennikarstwo poczuwał się do odpowiedzialności za własny los - działaj, próbuj, wykorzystaj czas studiów do popełniania błędów i zdobywania niezbędnych w tym zawodzie znajomości. A wszystko ułoży się po Twojej myśli.