Studia architektoniczne Szczecin 2025 | woj. zachodniopomorskie
Studia architektoniczne w Szczecinie możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych:Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, Akademii Sztuki w Szczecinie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 6 lat. Studia pozwalają zdobyć więdzę i umiejętności z zakresuprojektowania architektury i urbanistyki, a także konserwacji zabytków czy realizacji scenografii, wnętrz i wystaw. Absolwenci studiów architektonicznych odnajdują się w pracy w biurach projektowych, pracowaniach konserwatorskich, branży budowlanej, firmach wykonawczych, urzędach nadzoru budowlanego.
Studia architektoniczne Szczecin
Rok akademicki
2025/2026
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania
od 3 do 4,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia architektura i budownictwo w Szczecinie rozpocznie się 20 stycznia 2025 r. i potrwa do 19 sierpnia 2025 r. | terminy rekrutacji >
Studia architektura i budownictwo w Szczecinie - kierunki studiów
Zobacz, na jakich uczelniach w Szczecinie są architektura i budownictwo
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i
Gotowe
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania?
Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono
×
Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono
×
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Rekrutacja i wymagania na studia architektoniczne 2025/2026
Aby studiować kierunki architektoniczne należy mieć niezłą wyobraźnię i nieźle liczyć, zatem przedmiotem, który w procesie rekrutacji traktowany jest priorytetowo jest matematyka. Warto zdawać ten przedmiot na poziomie rozszerzonym, bo tylko wtedy posiada się szansę na otrzymanie upragnionego indeksu. Warto zadbać także o kondycję języka obcego, który przyda się nie tylko w trakcie nauki, ale także w przyszłej karierze zawodowej.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile osób na miejsce na studia architektoniczne w Szczecinie
Studia architektoniczne w Szczecinie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny na architekturę ubiegało się ponad 2 kandydatów na jedno miejsce.
Limity miejsc na studia architektoniczne
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów architektonicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach architektonicznych w Szczecinie:
Architektura:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny: 90
Architektura krajobrazu:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny: 40
Budownictwo:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny: 120
Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny: 45
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Ile kosztują studia architektoniczne w Szczecinie
W przestrzeni studiów architektonicznych mogą znajdować się różne kierunki, prowadzone przez różne uczelnie i w różnych trybach. To wszystko może mieć wpływ na to, czy studia będą bezpłatne czy też odpłatne. Warto zapamiętać, że bezpłatne są wyłącznie studia stacjonarne w uczelniach publicznych. Do studiów płatnych należą natomiast studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz wszystkie tryby kształcenia w uczelniach niepublicznych.
Budownictwo:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny: 5600 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Każda uczelnia przeprowadza nabór na studia według samodzielnie ustalonego harmonogramu. Oznacza to, że nie ma jednego, obowiązującego wszystkie uczelnie termin, w którym publikowane są wyniki. Pewne jest natomiast to, że można spodziewać się ich w lipcu i będą one udostępnione w internetowych systemach rejestracji kandydatów.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Składanie dokumentów to etap rekrutacji, który w każdej uczelni może wyglądać inaczej. Niektóre uczelnie proszą o to, aby zestaw wymaganych dokumentów dostarczyć osobiście, a inne skłaniają się ku poczcie tradycyjnej, bądź poczcie elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Etap składania dokumentów na studia rozpoczyna się wraz z otrzymaniem informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia. Jak każdy inny element postępowania kwalifikacyjnego, etap ten posiada jasno określony czas, którego należy przestrzegać. Spóźnienie, jak również złożenie niekompletnego zestawu dokumentów może skutkować nawet skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Studia architektoniczne niestacjonarne w Szczecinie
Studia architektoniczne to specyficzne zagadnienie, zwłaszcza gdy trzeba omówić je w kontekście kształcenia niestacjonarnego. Kandydaci pragnący podjąć naukę właśnie w tym trybie mogą mieć niełatwe zadanie, ponieważ studia architektoniczne obejmują tylko kilka kierunków, a na dodatek nie są szeroko dostępne są w formule innej niż stacjonarna.
Z czego to wynika? Można zakładać, iż interdyscyplinarność dziedzin architektonicznych sprawia, że nauka w formie niestacjonarnej może być trudnym przedsięwzięciem, bądź nie są one tak mocno oblegane, aby prowadzić kształcenie w obu formach. Dlatego wszyscy zainteresowani zdobywaniem wiedzy i rozwijaniem umiejętności na studiach niestacjonarnych powinni zwrócić uwagę na Szczecin.
W stolicy województwa zachodniopomorskiego bez trudu odnajdziemy architektoniczne kierunki kształcenia proponowane w trybie innym niż dzienny. Należy jednak bacznie przyglądać się ofertom dydaktycznym, gdyż niektóre z kierunków realizowane są w formie niestacjonarnej, ale na przykład wyłącznie na jednym ze stopni kształcenia.
Mówiąc o niestacjonarnych studiach architektonicznych w Szczecinie trzeba mieć na uwadze, że pod określeniem studiów niestacjonarnych uczelnie rozumieją studia zaoczne, czyli takie, w ramach których zajęcia odbywają się w weekendy. Studenci zjawiają się w salach wykładowych w soboty i niedziele i realizują program identyczny do tego, który prowadzony jest na studiach dziennych.
Czy możliwe jest osiągnięcie takich samych założeń w stosunkowo krótszych czasie? Oczywiście, że tak. Wymaga to tylko innego podejścia od samych studentów, którzy muszą wyrobić w sobie niemałą samodzielność i dobrą organizację pracy.
Jak wyglądają studia architektoniczne w Szczecinie?
Studia architektoniczne w Szczecinie to solidna porcja wszechstronnej wiedzy, którą późniejszy absolwent wykorzysta w pracy zawodowej. Wśród zdobytych umiejętności znajdą się:: kształtowanie środowiska człowieka zgodnie z jego potrzebami użytkowymi, psychicznymi i biologicznymi, rozumienie problemów konstrukcyjnych, budowlanych i inżynierskich, rozwiązywanie problemów z dziedziny fizyki budowlanej. Jak widać, studia te nie należą do najłatwiejszych, ale za to do ciekawych i prestiżowych.
Wybierając studia architektoniczne warto pamiętać, że architekt wciąż należy do grona najlepiej opłacanych zawodów i ze znajomością języków obcych można go wykonywać w dowolnym miejscu na świecie.
Studia architektoniczne w Szczecinie prowadzone są na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, powstałym w 2009 roku, z połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej, a Wydział Budownictwa i Architekturyjest największym wydziałem pod względem ilości studentów. Warto dodać, że jeden z proponowanych kierunków, Projektowanie Architektury Wnętrz i Otoczenia otrzymał certyfikat programu „Studia z przyszłością”.
Komisja ekspertów, reprezentująca Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz środowiska akademickie i gospodarcze nagradza kierunki i specjalności dostosowane do wyzwań współczesnego rynku pracy.
Studia architektoniczne w Szczecinie mogą być ciekawą przygodą. W mieście znajduje się około 270 zabytków nieruchomych, objętych ochroną prawną, a samo miasto należy do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Reprezentacyjną część Szczecina stanowią Wały Chrobrego, tworzące nad Odrą tarasy widokowe o długości 500 metrów. Brzmi interesująco?
Jeśli chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli studiować ciekawe i ważne kierunki, w mieście o bogatej architekturze, to wybierz studia architektoniczne w Szczecinie. Stolica województwa zachodniopomorskiego czeka na Ciebie!
Współczesne studia architektoniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Czy studia architektoniczne w Szczecinie są trudne?
Studia architektoniczne to obszar kształcenia zarezerwowany dla osób twórczych i kreatywnych, którzy nie boją się wyzwań. To zestaw kierunków, w ramach których można pozyskać szeroką wiedzę oraz liczne umiejętności, znajdujące zastosowanie przy realizowaniu różnego rodzaju działań, w tym przede wszystkim projektowych. Studia architektoniczne w Szczecinie są trudne i wymagają konkretnych podstaw, bez których nawet dostanie się na studia wydaje się możliwe. Dotyczy to przede wszystkim kierunków z kręgu architektonicznego, które zakładają egzaminy wstępne.
Studia architektoniczne kładą olbrzymi nacisk na opanowanie jasno określonych umiejętności, w tym między innymi: projektowania obiektów, domów, magazynów, dróg, a nawet garaży wielopoziomowych. Oznacza to, że należy pozyskać bardzo specyficzną wiedzę, złożoną z wielu zagadnień.
Kierunki studiów architektonicznych w Szczecinie - rekrutacja 2025/2026
ARCHITEKTURA, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Czy studia architektoniczne w Szczecinie to studia z przyszłością?
Absolwenci studiów architektonicznych posiadają podstawy do tego, aby ich kariery zawodowe wyglądały ciekawie i nieszablonowo. Posiadają wykształcenie, dzięki któremu dalszą drogę można poprowadzić w różnych kierunkach. Przygotowani są do realizowania rozmaitych działań, w tym między innymi: projektowania domów, organizowania pracy na placu budowy, projektowania ogrodów czy projektowania konstrukcji hydrotechnicznych. Studia architektoniczne w Szczecinie to studia z przyszłością, ponieważ dzięki nim można zdobyć interesującą pracę w różnych miejscach, w tym między innymi: biurach projektowych, biurach konserwacji zabytków, firmach zajmujących się wytwarzaniem materiałów budowlanych czy nadzorze budowlanym.
Praca po studiach architektonicznych w Szczecinie
Absolwenci studiów architektonicznych w Szczecinie opuszczają mury uczelni z dużym bagażem wiedzy i umiejętności. Wiedzą jak kształtować środowisko człowieka zgodnie z jego potrzebami użytkowymi, psychicznymi i biologicznymi; wiedzą jak tworzyć projekty spełniające wymagania estetyczne, techniczne i technologiczne; znają zasady organizacji procesu budowlanego i procedur oraz integracji projektowania architektonicznego i urbanistycznego w procesie inwestycyjnym.
Z tak wszechstronną wiedzą mogą znaleźć zatrudnienie w pracowniach projektowych, architektonicznych i urbanistycznych, jednostkach administracji samorządowej i państwowej, instytucjach badawczych, ośrodkach badawczo- rozwojowych, firmach zajmujących się planowaniem przestrzennym i lokalizacją nowych inwestycji, agencjach i biurach nieruchomości, jednostkach zajmujących się doradztwem, agencjach designerskich.
Co jeszcze? Mogą zająć się projektowaniem wnętrz, terenów wokół budynków i zieleni będącej częścią kompozycji wnętrz w budynkach, oraz mogą projektować i nadzorować projekty wykonawcze kompleksowych inwestycji obejmujących projekty wnętrz.
Projektowanie i budowanie zawsze będzie na czasie i zawsze będzie dziedziną potrzebną, zatem absolwent może pracować jako ekspert, bądź zająć się dziennikarstwem w tym zakresie i tworzyć programy telewizyjne, czasopisma, blogi, bądź vlogi. Kolejną możliwością zawodową jest założenie własnej działalności i o takiej formie kariery myśli zapewne największe grona absolwentów.
POPULARNE KIERUNKI W SZCZECINIE POLECANE DLA CIEBIE
Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.