Odpowiadając na potrzeby między innymi maturzystów, dążących do jak najszybszego usamodzielnienia się i podjęcia pracy zawodowej równolegle ze zgłębianiem treści programowej wybranego kierunku na studiach, lub osób, które z innych powodów chciałyby kształcić się weekendowo, niektóre uczelnie w Warszawie postanowiły zaoferować możliwość podjęcia Mechatroniki w trybie niestacjonarnym. Studenci biorący udział w procesie edukacyjnym o zaocznym charakterze, są zobowiązani do uczestnictwa w weekendowych zjazdach, odbywających się zgodnie z terminarzem ustalonym przez daną uczelnię. Nauka w trybie zaocznym może przybierać formę całodziennych lub wieczorowych zajęć i wykładów, odbywających się od piątku do niedzieli.
Studenci, którzy zdecydują się studiować Mechatronikę niestacjonarnie, powinni być uposażeni w duże zasoby determinacji i wytrwałości, aby móc efektywnie przyswajać skoncentrowaną formę treści dydaktycznych. Absolwent może pochwalić się pełnym zestawem wiedzy i umiejętności, możliwych do wykorzystania w pracy na arenie międzynarodowej.
Słowo „mechatronika” powstało przez połączenie „mechaniki” i „elektroniki”. Właśnie to interdyscyplinarne połączenie w najlepszy sposób obrazuje ogólny przedmiot zainteresowania cieszącej się uznaniem nauki, jaką niewątpliwie jest Mechatronika. To dzięki niej przemysł maszynowy na świecie nieustannie się rozwija, większość gospodarstw domowych może być wyposażonych w podstawowe sprzęty elektroniczne, a rozrywka nabiera nowego wymiaru dzięki nieustannie pojawiającym się ulepszeniom i innowacjom.
Zainteresowanie przyszłych studentów zgłębianiem treści kierunkowych, jakie są prezentowane przez Mechatronikę, wynika w głównej mierze z zapotrzebowania dzisiejszego rynku pracy na dobrze wykwalifikowanych abiturientów tego kierunku. Mechatronika to nie tylko tworzenie kolejnych usprawnień do konsol do gier, ale również wytwarzanie aparatury medycznej, która codziennie ratuje czyjeś życie. Zatem Mechatronika stanowi bardzo atrakcyjną propozycję z punktu widzenia wielu przyszłych studentów, a wytwarzane dzięki niej urządzenia przyczyniają się do tego, że otaczający nas świat jest nieco lepszy.
Dla kogo są studia na kierunku mechatronika
Studia w Warszawie na kierunku Mechatronika mają praktyczny charakter kształcenia, co oznacza, że najcenniejsze umiejętności pozyskiwane przez studentów odnoszą się do planowania i konstruowania nowoczesnych urządzeń, usprawniania istniejących podzespołów elektronicznych oraz wykazywaniem inicjatywy w procesie kreatorskim. Zatem jeżeli matematyka, fizyka i informatyka to twoje ulubione dziedziny, cechuje cię dobrze rozwinięta wyobraźnia o szerokich horyzontach, żadna z nowinek technologicznych nie jest ci obca, a ponadto chciałbyś rozwijać się w obszarze niezwykle pragmatycznym i dotyczącym technicznych aspektów kształcenia, to Mechatronika prawdopodobnie okaże się kierunkiem skrojonym na miarę twoich potrzeb.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia i jednolite (inżynierskie, jednolite magisterskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku mechatronika w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i studiów jednolitych. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Mechatronika uchodzi za bardzo atrakcyjną propozycję, skierowaną do przyszłych studentów, ponieważ zawiera w sobie takie zagadnienia, które odpowiadają na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy. Zdobycie zaawansowanej wiedzy technicznej, popartej umiejętnościami zdobytymi na warsztatowych zajęciach praktycznych jest gwarantowane przez Mechatronikę w Warszawie. Program studiów może się różnić w zależności od wybranej uczelni, jednak cechą uniwersalną jest skupienie szczególnej uwagi na przedmiotach ścisłych, takich jak matematyka, fizyka oraz informatyka. Przedmioty te są bazą dla większości wykładanych przedmiotów, obecnych w siatce kształcenia.
Czego się nauczysz na studiach
Studia inżynierskie na kierunku Mechatronika w Warszawie znajdują złoty środek pomiędzy takimi naukami, jak robotyka, elektronika, informatyka, fizyka, mechanika oraz matematyka. Przedmioty kształcenia wypełnione są zagadnieniami zarówno teoretycznymi, jak i praktycznymi, tworząc idealny zestaw dla każdego fachowca marzącego o przyszłościowym zatrudnieniu. Gruntowne wykształcenie, połączone z twoją ambicją i predyspozycjami kierunkowymi być może przyczynią się do tego, że stworzysz wynalazek, będący na językach ludzi przez kilkaset najbliższych lat. Jako student prawdopodobnie zetkniesz się z takimi przedmiotami, jak:
-
techniki wytwarzania,
-
techniki informatyczne,
-
fizyka,
-
matematyka,
-
zapis konstrukcji.
Jakie są ceny studiów na kierunku mechatronika w Warszawie
Podjęcie studiów w trybie niestacjonarnym wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłat za każdy semestr, rok lub wszystkie lata akademickie jednorazowo. W zależności od wybranej uczelni oraz liczby rat, na które zostanie rozłożona płatność, koszt studiowania Mechatroniki może się różnić. Aby zdobyć szczegółowe informację w tej kwestii oraz zapoznać się z ewentualnymi zniżkami i promocjami, należy odwiedzić stronę internetową wybranego ośrodka akademickiego w Warszawie.
Limity miejsc
Rekrutacja na poszczególne kierunku studiów odbywa się w ramach postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie listy rankingowej i w oparciu o określony limit miejsc. Mechatronikę w Warszawie można studiować niestacjonarnie tylko w ramach studiów II stopnia.
Kiedy wyniki rekrutacji
Zazwyczaj wyniki rekrutacji umieszczane są w internetowym systemie rekrutacyjnym – najważniejsze dla kandydata informacje publikowane są w jego prywatnym profilu, dzięki czemu może on nie tylko poznać decyzję danej szkoły wyższej o przyjęciu lub odrzuceniu jego aplikacji na określone kierunki studiów, ale również dowiedzieć się, co należy zrobić w kolejnych etapach rekrutacji.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne zakwalifikowani na studia kandydaci mogą składać w formie określonej przez daną szkołę wyższą. Większość uczelni przyjmuje dokumentację dostarczoną przez kandydata osobiście, bezpośrednio do siedziby szkoły. Czasem kandydaci mogą dostarczyć dokumenty za pośrednictwem osób trzecich lub za pomocą poczty tradycyjnej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kompletne zestawy dokumentów rekrutacyjnych można składać w terminie wyznaczonym przez daną szkołę wyższą. Zazwyczaj etap ten rozpoczyna się zaraz po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego i trwa kilka dni – należy zadbać o to, by nie spóźnić się z dopełnieniem formalności, gdyż może to być równoznaczne z rezygnacją ze studiów.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne II stopnia