Studia informatyczne Poznań

Studia informatyczne Poznań

Studia informatyczne Poznań

Największy wybór studiów

informatycznych w Poznaniu

Odkryj kierunki informatyczne i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Studia informatyczne Poznań | woj. wielkopolskie

Studia informatyczne w Poznaniu to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są Studia informatyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI INFORMATYCZNE W POZNANIU

SORTOWANIE:

KIERUNKI INFORMATYCZNE W POZNANIU

grafika
Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia informatyczne w Poznaniu

Aby dostać się na studia informatyczne należy oczywiście bardzo dobrze zdać maturę z przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka czy fizyka. Rzadko która uczelnia wymaga zdanej matury z informatyki. Pamiętajcie o dobrym przygotowaniu się do egzaminu z języka angielskiego - to on w dziedzinie informatyki jest królową nauk! Warto zdać śpiewająco egzamin dojrzałości, by dostać się na jedne z najlepszych studiów w Polsce!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia informatyczne niestacjonarne w Poznaniu

Jeśli ktoś miałby wątpliwości czy studia informatyczne w Poznaniu to dobry pomysł na edukację, od razu należy je wymazać podkreślając usilnie, że jak najbardziej tak. Stolica Wielkopolski stoi otworem na kandydatów chcących podjąć naukę w tym zakresie oferując ciekawe kierunki i specjalności czekające na poznańskich uczelniach.

Co warto zaznaczyć, każdy zainteresowany zdobyciem nowoczesnego wykształcenia otrzymuje możliwość osiągnięcia tego założenia w każdej formie, zarówno stacjonarnej, jak i niestacjonarnej. Skupiając się na niestacjonarnych studiach informatycznych w Poznaniu warto powiedzieć, że można je podjąć w uczelniach publicznych i niepublicznych. Ścieżek kształcenia jest bardzo wiele: Aplikacje internetowe i mobilne, Systemy i infrastruktura IT, czy też sztandarowy kierunek jakim jest Informatyka.

Większość szkół wyższych rozumie studia niestacjonarne jako studia zaoczne. Czym one się charakteryzują? W toku studiów zaocznych zajęcia odbywają się w ramach zjazdów, organizowanych w weekendy. Studenci odbywają intensywne kursy od rana do wieczora, realizując taki sam program jak na studiach dziennych, choć w bardziej skondensowanej postaci.

Taka forma nauki wymaga od nich samodzielności, ponieważ część obowiązującego materiału muszą zgłębić we własnym zakresie, ze znacznie mniejszą pomocą wykładowcy. Ale nie oznacza to, że studia informatyczne w wydaniu zaocznym są trudniejsze. Nic z tych rzeczy. Należy po prostu odpowiednio do nich podejść.

czytaj dalej studia informatyczne niestacjonarne (zaoczne) w Poznaniu

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W POZNANIUPOLECANE DLA CIEBIE

STUDIA INFORMATYCZNE W POZNANIU - PODYPLOMOWE

A
B
F
H
I
M
P
S
T
Z
Rozwiń

Jak wyglądają studia informatyczne w Poznaniu?

Studia informatyczne to - można śmiało powiedzieć - czysta inwestycja w przyszłość. Bardzo dobrzy informatycy, kreatywni, bystrzy, umiejący wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce są dziś rozchwytywani i suto doceniani.

Spora część absolwentów informatyki wyjeżdża z Polski do największych firm informatycznych, w których współtworzą najnowocześniejsze systemy informatyczne, budują nowoczesne aparatury, jak i wpływają na kształt współczesnej mapy wpływów informatycznych. Informatycy w pewien sposób rządzą światem poprzez tworzenie aplikacji i programów, zmieniających sposób myślenia o świecie.

Studia informatyczne w Poznaniu to dobry wybór pod względem możliwości kierunkowego i specjalistycznego kształcenia. To tu informatykę studiuje się w bardzo współczesnym wydaniu - na przykład jako gry i technologie komputerowe czy inżynieria oprogramowania.

Poznańscy uczeni zadbali również o ważne kierunki pokrewne, w których informatyka wiedzie prym, jednak nie jest głównym przedmiotem kształcenia, mowa tu o studiach: informatyka w gospodarce i administracji, na których oprócz tajników z zakresu sieci informatycznych, studenci zdobywają szeroką wiedzę z zakresu administracji i gospodarki. To przyszli wysoce wykwalifikowani urzędnicy państwowi, sprawujący na przykład nadzór nad systemami informatycznymi pomagającymi w funkcjonowaniu samorządu.

Studia informatyczne w Poznaniu są cenione w Polsce, jak i na świecie. Studenci tych różnorodnych kierunków o wspólnym rdzeniu informatycznym, biorą udział w licznych konkursach międzynarodowych, projektach, wyjeżdżają na wymiany studenckie do współpracujących uczelni z obcych krajów. Studia informatyczne w Poznaniu to prawdziwe wyzwanie dla tęgich umysłów wizjonerów - tak, dzisiejsza informatyka jako dziedzina wymaga od poznających jej tajniki wizjonerskiego podejścia i bardzo otwartego umysłu.

 

Studia informatyczne w Poznaniu możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia informatyczne pierwszego stopnia w Poznaniu mogą zostać zwieńczone uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera, w zależności od specyfiki kształcenia na określonym kierunku oraz danej uczelni. Studia licencjackie składają się z sześciu semestrów, wypełnionych przedmiotami kierunkowymi, a ich ukończenie zajmie ci trzy lata. Studia inżynierskie trwają nieco dłużej, bo trzy i pół roku.

Chcąc kontynuować zdobywanie pożądanych kompetencji, zdecydujesz się na magisterskie studia drugiego stopnia. Będą one czasowym dopełnieniem trwania poprzedniego etapu kształcenia do pięciu lat, czyli w praktyce nauka osób z tytułem licencjata potrwa dwa lata, a inżynierowie będą się uczyć przez półtora roku. Absolwenci mogą również rozważyć aplikację na informatycznych studiach podyplomowych.

Odpowiadając na potrzeby szerokiego grona przyszłych i aktualnych studentów, poznańskie ośrodki akademickie oferują możliwość podjęcia wybranych kierunków stacjonarnie, niestacjonarnie oraz w trybie online.

Najczęściej wybieraną opcją są studia dzienne, umożliwiające sukcesywne poszerzanie wiedzy podczas zajęć i wykładów odbywających się w czasie pięciu dni roboczych. Studia niestacjonarne mają charakter weekendowych zjazdów co kilka tygodni, natomiast studenci decydujący się na tryb online zyskają możliwość częściowego zdobywania kwalifikacji w domowym zaciszu.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów informatycznych w Poznaniu

Nie od dziś wiadomo, że informatyczne kierunki studiów stanowią doskonały początek kształtowania świetlanej przyszłości zawodowej. Między innymi dlatego są one tak chętnie wybierane przez świeżo upieczonych maturzystów oraz osoby posiadające wykształcenie wyższe, które chcą udoskonalić swoje kompetencje. Wiele osób planujących kształcenie w Poznaniu zastanawia się, jaki kierunek informatyczny wybrać.

Wśród najpopularniejszych propozycji, które odnajdziesz w ofercie kilku poznańskich ośrodków akademickich, znajdziesz informatykę, grafikę oraz informatykę stosowaną. Jeśli interesuje cię nabycie bardziej nietypowych kompetencji, powinieneś rozważyć bioinformatykę lub analizę i przetwarzanie danych.

Interdyscyplinarne kierunki informatyczne to na przykład informatyka i ekonometria oraz aplikacje internetu rzeczy. Pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z siatką kształcenia wybranego kierunku, aby umożliwić sobie wybór najodpowiedniejszej z opcji. Tylko w ten sposób będziesz w stanie czerpać satysfakcję ze zdobywanej wiedzy i umiejętności.

 

Popularne kierunki studiów informatycznych w Poznaniu

 • informatyka
 • grafika
 • bioinformatyka
 • informatyka i ekonometria
 • informatyka stosowana
 • aplikacje internetu rzeczy
 • analiza i przetwarzanie danych
 • technologie informatyczne
 • technolgie komputerowe

czytaj dalej kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki informatyczne w Poznaniu?

Istnieje sześć uczelni wyższych w Poznaniu, które oferują możliwość podjęcia wybranych kierunków informatycznych. Każdy z ośrodków akademickich prezentuje indywidualny program kształcenia, który odpowiada na potrzeby osób o różnych zainteresowaniach.

Popularną informatykę odnajdziesz w ofercie aż czterech uczelni, wśród których znajdą się zarówno te prywatne, jak i publiczne. Bioinformatykę możesz studiować na słynnym UAM-ie, a jeżeli marzysz o rozpoczęciu technologii internetowych, analizy i przetwarzania danych bądź aplikacji internetu rzeczy, zapoznaj się z ofertą poniżej wymienionych uczelni.

Ostateczny wybór miejsca zgłębiania kompetencji kierunkowych powinien być uzależniony od takich czynników, jak specyfika kierunku, pożądany typ oraz tryb studiów, a nawet lokalizacja uczelni wyższej, aby dojazd pomiędzy nią a innymi strategicznymi punktami w Poznaniu nie stanowił większego problemu. Dokładna analiza opinii starszych kolegów oraz zapoznanie się z ofertą kształcenia poznańskich uczelni umożliwi ci dokonanie najlepszego z możliwych wyborów.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki informatyczne w Poznaniu

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Collegium Da Vinci
 • Politechnika Poznańska
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
 
Jakie kierunki informatyczne w Poznaniu, aby mieć dobrą pracę?

Obecnie chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że studiowanie kierunków informatycznych jest kluczem do zdobycia wiedzy i umiejętności, nieocenionych na współczesnym rynku pracy nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Żyjąc w świecie zinformatyzowanym, dążącym do ciągłego rozwoju w zakresie nowych technologii, nie sposób wyobrazić sobie braku wykwalifikowanych specjalistów, którzy swobodnie poruszają się w środowisku programistycznym, związanym z tworzeniem graficznego zaplecza stron internetowych, grafiki komputerowej czy innowacyjnej bioinformatyki.

Właściwie każdy z informatycznych kierunków w Poznaniu zasługuje na miano prestiżowego i przyszłościowego, zatem w jaki sposób wybrać ten odpowiedni? Zarówno świeżo upieczeni maturzyści, którzy dopiero rozpoczną swoją przygodę z kształceniem wyższym, jak i osoby wyposażone w tytuł licencjata lub inżyniera, chcące pogłębiać posiadane kompetencje, powinni dobrze przemyśleć swoją aplikację – podejmowanie decyzji pod wpływem chwilowych emocji lub nacisków ze strony innych prawdopodobnie będzie źródłem frustracji i niezadowolenia. 

Wybór powinien być wypadkową samodzielnych refleksji na temat swoich mocnych i słabych stron, a także zainteresowań i planów na zawodową przyszłość. Prawdopodobnie nikt, kto nie posiada uzdolnień plastycznych nie wybierze grafiki, a osoby niezainteresowane dziedzinami przyrodniczymi nie zdecydują się na podjęcie bioinformatyki.

Odpowiednie dopasowanie charakteru kształcenia do posiadanych predyspozycji i uzdolnień jest niezwykle istotne. Pozwala bowiem na godzenie pasji z pożytecznym zdobywaniem nowych umiejętności, a ponadto daje szanse na wykonywanie zadowalającej pracy zawodowej w przyszłości.

Niewątpliwie warto zasięgnąć opinii najbliższych osób oraz zapoznać się z rekomendacjami studentów lub absolwentów danego kierunku informatycznego w Poznaniu, jednak dokonanie samodzielnego, dobrze przemyślanego wyboru będzie gwarantem przyszłego powodzenia podczas kształcenia oraz pełnienia obowiązków zawodowych.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Administrator baz danych
 • Administrator komputerowy
 • Data scientist
 • Grafik
 • Informatyk
 • Obliczeniowiec
 • Programista
 • Programista gier komputerowych
 • Projektant poziomów
 • Tester gier
 • Webmaster

czytaj dalej jakie studia wybrać

 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Oferta poznańskich ośrodków akademickich, jeżeli chodzi o kierunki informatyczne, jest dość szeroka. Przyszli studenci mają do wyboru sześć uczelni wyższych, posiadających w swojej ofercie wiele różnorodnych informatycznych kierunków kształcenia, począwszy od popularnej informatyki, przez aplikacje internetu rzeczy, na unikalnej bioinformatyce skończywszy. Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednią poznańską uczelnię wyższą, wykonaj następujące czynności, które być może ułatwią ci proces decyzyjny:

 • zastanów się nad swoimi zdolnościami, a następnie przeanalizuj ofertę programową poznańskich uczelni. Wybierz ten ośrodek, który najbardziej odpowiada twoim predyspozycjom.
 • zapoznaj się z opiniami osób studiujących na tych uczelniach w Poznaniu, które sam bierzesz pod uwagę. W ten sposób wyrobisz sobie pogląd na temat poziomu i efektów kształcenia.
 • przeanalizuj ofertę kształcenia poszczególnych uczelni w Poznaniu pod kątem możliwości wyboru interesującego cię trybu studiów. Na niektórych ośrodkach akademickich podejmiesz dany kierunek jedynie stacjonarnie, podczas gdy inne uczelnie zaoferują ci możliwość zaocznego podjęcia tych samych studiów.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 
Czy warto iść na studia informatyczne w Poznaniu?

Czy warto podjąć studia informatyczne na jednej z poznańskich uczelni, aby następnie związać zawodową przyszłość z jednym z najbardziej opłacalnych sektorów? Oczywiście, że tak! Istnieje kilka warunków, które warto spełnić, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie i możliwość czerpania satysfakcji ze zdobywanej wiedzy. Jeżeli:

 •   świetnie odnajdujesz się we współczesnym świecie najnowszych technologii informatycznych,
 •   nauka matematyki oraz innych przedmiotów ścisłych nie stanowi dla ciebie większego problemu,
 •  fascynują cię komputery, urządzenia mobilne oraz sposób powstawania użytecznego oprogramowania i aplikacji,
 •   potrafisz rozwiązywać skomplikowane problemy logiczne za pomocą różnorodnych narzędzi matematycznych,

to najprawdopodobniej studia informatyczne okażą się skrojone na twoją miarę. Pamiętaj jednak, aby dobrze zapoznać się z ofertą edukacyjną poznańskich ośrodków akademickich, bowiem każdy z nich oferuje nieco inny program kształcenia.

Poznań jest nie tylko ośrodkiem akademickim, ale również kulturalnym, naukowym i rozrywkowym. Właśnie tutaj znajdziesz wiele galerii handlowych, pubów, kin i restauracji, które uatrakcyjnią twój czas wolny i umożliwią zregenerowanie sił poświęcanych na naukę przedmiotów informatycznych. Najambitniejsi docenią szerokie możliwości rozwoju w ramach atrakcyjnych praktyk studenckich, a poznański rynek pracy zadowoli nawet najbardziej wymagających absolwentów kierunków informatycznych.

Osoby zainteresowane podróżami powinny docenić obecność międzynarodowego portu lotniczego oraz poznańskiego węzła kolejowego, dzięki którym przemieszczanie się w obrębie kraju i poza jego granicami będzie niezwykle łatwe. Kolejne atrakcje obecne na mapie Poznania to liczne parki, zabytki architektoniczne, muzea oraz słynne Międzynarodowe Targi Poznańskie, będące największym centrum wystawienniczym w Polsce.

Istnieje wiele pozytywów wynikających z wyboru Poznania na miasto zdobywania wykształcenia wyższego. Odnajdą się tutaj zarówno osoby poszukujące jedynie wysokiej jakości kształcenia, jak i ludzie ceniący sobie bogate życie rozrywkowe. Być może właśnie ty wkrótce rozpoczniesz nowy rozdział swojego życia, który zwiążesz z tym wyjątkowym miastem.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Praca po studiach informatycznych

Jako informatyk bez problemu znajdziesz zatrudnienie w firmach IT, jak i instytucjach badawczych, ośrodkach państwowych i prywatnych. Oczywiście decydującą rolę w Twoim przyszłościowym miejscu będzie miała specjalizacja, na jaką się zdecydujesz. Jeśli kusi Cię praca nad systemami informacyjnymi i organizacyjnymi w urzędach, to wybierz ofertę Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

A jeśli zamierzasz zostać twórcą/realizatorem gier komputerowych to pokuś się na ofertę Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wciąż zwiększa się zapotrzebowanie na zdolnych i bystrych informatyków - w dobie coraz większego zaangażowania różnego rodzaju systemów komputerowych, praktycznie w każdej firmie zatrudniany jest absolwent studiów informatycznych.

Starsze pokolenie zostało zmuszone do pracy z komputerami, jakie pojawiły się w ich życiu nagle, dlatego też osoby te nie radzą sobie tak sprawnie z nowymi technologiami jak nastolatkowie, którym już znacznie łatwiej przyjdzie pracować z nowoczesnym sprzętem i zaawansowanymi aplikacjami.

Ale i tak świat komputerów rozwija się na tyle błyskawicznie, że tylko fascynaci internetu pozostaną na bieżąco. Nie wystarczy na co dzień korzystać z urządzeń, by je dobrze rozumieć. Świat komputerów coraz bardziej się komplikuje. Dlatego zawód informatyka ma przed sobą świetlaną przyszłość. Spora część informatyków znajduje zatrudnienie w agencjach marketingowych, reklamowych, domach mediowych, jak i w telewizjach, czy prasie, gdzie odpowiedzialni są za techniczną sprawność kanałów informacyjnych.

Także w branżach odzieżowej, przemysłowej, spożywczej i medycznej absolwenci studiów informatycznych mają ręce pełne pracy! Niekoniecznie trzeba się specjalizować i uczyć trudnych i skomplikowanych rzeczy, by funkcjonować jako informatyk i dobrze zarabiać. A to znaczy, że możecie się wyspecjalizować np. w pozycjonowaniu i budowaniu stron internetowych, na czym z pewnością spokojnie będziecie zarabiać, a co nie wymaga uczenia się ponad przeciętne możliwości.

Dziś mało kto potrafi samodzielnie zbudować swoją wizytówkę w internecie, dlatego tak bardzo potrzebni są informatycy. Jeśli więc nie masz głowy do pobijania całego świata technologii i innowacyjnych rozwiązań, a po prostu znasz się na komputerach, wiesz, co i jak kliknąć, by zadziałało, to masz równie duże szanse, by odnieść sukces, co osoby budujące informatyczne systemy obsługi statków kosmicznych!

Zawód informatyka wiąże się z jeszcze jedną możliwością kariery – a mianowicie z naprawą pogwarancyjną sprzętu, liczni absolwenci otwierają punkty ratownictwa dla sprzętu komputerowego i np. smartphonów. Nieudane aktualizacje, stłuczki, pęknięte ekrany – te wszystkie uszczerbki potrafią naprawić informatycy, którzy mogą także świadczyć usługi pomocy technicznej. Zawód informatyka polecamy z czystym sumieniem!

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)