31.10.2024
W 2025 roku absolwenci, aby zdać maturę muszą uzyskać conajmniej 30% maksymalnej liczby punktów z egzaminów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej oraz przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub w przypadku języka nowożytnego na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym (i uzyskać z niego co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów).
sprawdź kierunki studiów wg przedmiotów
Na maturze w 2025 roku absolwenci muszą obowiązkowo przystąpić do egzaminów w części pisemnej z: języka polskiego, języka obcego oraz matematyki na poziomie podstawowym, a także do egzaminów w części ustnej z języka polskiego oraz języka obcego bez określania poziomu.
Osoby, których językiem nauczania był język mniejszości narodowej zdają dodatkowo egzamin z danego języka mniejszości narodowej.
Aby otrzymiać świadectwo dojarzałości w 2025 r. absolwenci muszą obowiązkowo przystąpić także do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym).
Z obowiązkowego zdawania przedmiotu dodatkowego zwolnieni są absolwenci technikum (z lat 2006 - 2023) oraz branżowej szkoły II stopnia (z roku 2022-2023) posiadający dyplom zawodowy na poziomie technika.
Egzamin maturalny w terminie głównym w części pisemnej i ustnej przeprowadzony będzie w terminie od 5 do 24 maja 2025 roku.
sprawdź terminy matur 2025
Co znajdziesz w artykule:
ile przedmiotów dodatkowych zdawać
najpopularniejsze przedmioty dodatkowe
jakie przedmioty zdawać na studia
Zanim rozpoczniemy szczegółowe zagłębianie się w maturalną tematykę, warto poznać odpowiedź na pytanie, które paradoksalnie dość rzadko jest stawiane, a mianowicie: po co zdaje się egzamin dojrzałości?
Wyniki z egzaminu maturalnego pełnią określoną funkcję dla kandydatów na studia wyższe. Na większości kierunków studiów nie przeprowadza się egzaminów wstępnych (do wyjątków należą np. architektura czy architektura wnętrz). Wyniki z matury stają się zatem przepustką do kształcenia wyższego.
Istnieją trzy przedmioty obowiązkowe zdawane na poziomie podstawowym i jeden na poziome rozszerzonym, czyli takie, do zdawania których każdy musi podejść.
Na maturze 2025 r. obowiązkowo musimy przystąpić do egzaminu w części ustnej oraz pisemnej
CZĘŚĆ PISEMNA Lista przedmiotów obowiązkowych matura 2025:
CZĘŚĆ USTNA
|
Najczęściej wybierane języki na poziomie podstawowym na maturze:
2024 |
|
2023 |
|
2022 |
|
2021 |
|
2020 |
|
Kolejnym czwartym przedmiotem obowiązkowym z którym musimy się zmierzyć jest przedmiot dodatkowy (zdajemy go wyłącznie na poziomie rozszerzonym). Przedmiot dodatkowy wybieramy sobie sami, nie jest on narzucany z góry.
Na maturze w 2025 r. możemy podejść do egzaminu z maksymalnie sześciu przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. A jaki mamy wybór przedmiotów? Sprawdźcie poniżej.
CZĘŚĆ PISEMNA Lista przedmiotów dodatkowych matura 2025
CZĘŚĆ USTNA Lista przedmiotów dodatkowych matura 2025 - część ustna
Legenda bop - bez określania poziomu dj - poziom dwujęzyczny |
Najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów (formuła 2023) egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to:
Liczba wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze
2023 |
|
2022 |
|
2021 |
|
2020 |
|
Jakie przedmioty zdawać aby dostać się na studia
Język polski, matematyka i język obcy nowożytni stanowią absolutną podstawę egzaminu maturalnego, lecz oprócz nich kandydaci muszą wybrać co najmniej (!) jeden dodatkowy przedmiot. Aby matura została uznana za zdaną należy uzyskać minimum 30% z każdego przedmiotu.
Zdana matura z kolei jest podstawą do wzięcia udziału w procesie rekrtuacji na studia.
Każda uczelnia indywidualnie ustala wymagania rekrutacyjne na poszczególne kierunki studiów. Warto zatem z wyprzedzeniem zapoznać się jakie przedmioty maturalne brane są pod uwagę w rekrutacji na dany kierunek.
polecane wyszukiwarka kierunków studiów - wszystkie uczelnie w Polsce
Sprawdź wymagania na studia Wszystkie kierunki studiów w Polsce Kierunki studiów Bielsko-Biała Kierunki studiów Gdańsk | Gdynia | Sopot Kierunki studiów Gorzów Wielkopolski |
Poniżej znajdziecie wykaz wszystkich kierunków, które można studiować na polskich uczelniach wraz z wymaganiami rekrutacyjnymi.
Czy matura dodatkowa z wosu na poziomie podstawowym jest trudna?
matura z wosu jest w ramach przedmiotów dodatkowych, które zdaje się na pozione rozszerzonym
Jakie przedmioty oprócz podstawowych trzeba dodatkowo zdać by dostać się na kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne.
W przedmiotach dodatkowych została pominięta historia sztuki
Według mnie po maturze powinno się zrobić rok przerwy, aby każdy mógł się zastanowić co chce robić i do czego się nadaje. Najlepiej, gdyby w tym czasie mógł troszkę popracować, wyjechać zagranicę przejść jakiś kurs samoświadomości i sprawdzić swoje predyspozycje powiedzmy w testach Gallupa. Gdyby jeszcze w tym czasie mógł wyprowadzić się z domy i popatrzeć na świat z innej perspektywy było by super /może jakiś wolontariat na końcu świata? /
Jakie przedmioty powinnam wybrać na maturze jeśli chciałabym iść na studia kryminalistyczne ?
Jestem w klasie biolchem, w liceum ogólnokształcącym. Wybrałam tę klasę bo biologii uczę się z przyjemnością, natomiast chemia nie jest dla mnie już taka oczywista. Chciałabym pracować ze zwierzętami, ale niekoniecznie jako weterynarz. Jaki kierunek studiów wybrać? Jest tu może ktoś, kto pisał maturę z biologii, ale z chemii nie? Albo może zamiast chemii inny przedmiot jako ten "drugi rozszerzony"? Czy może warto wybrać na rozszerzenie biologię i na niej się skupić, a z reszty pisać podstawę? Chętnie przyjmę porady ;)
Jeśli lubisz uczyć się biologii to może pielęgniarstwo, ja studiuje na WUMEDzie i bardzo podobają mi się te studia, też lubiłam uczyć się biologii, stąd ta propozycja.
Może studia zootechniczne?
Dzień dobry. Chcialbym studiować prawo ale ucze się na matfizie. I pytanie brzmi w taki sposób: Jaką mature najlepiej zdawać żeby powiększyć swoje szanse?
Zależy jakie wymagania ma uczelnia, na którą chcesz się dostać - sprawdź. Myślę, że szanse podniesie rozszerzony polski lub wos. Wiele osób po profilu humanistycznym na pierwszym roku prawa nie radzi sobie z matematyką, więc tutaj masz już plus swojego profilu :)
Mam pytanko dotyczące kierunku Transport na Łódzkich uczelniach. Jakie przedmioty jest zdawać na ten kierunek ? Czy z profilu matematyka-geografia-angielski w Liceum jest szansa się dostać na taki kierunek ?
POLITECHNIKA ŁÓDZKA procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku Transport brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: Matematyka Język obcy Fizyka lub chemia
Jakie przedmioty wybrać na maturze jeśli chce studiować marketing
marketing możesz studiować tylko w na uniwersytecie łódzkim, tu masz wymagania: http://www.otouczelnie.pl/wydzial/28/Wydzial-Zarzadzania-UL
Jakie przedmioty wybrać na maturze jeśli chcę dostać się na studia do szkoły wojskowej do piechoty ?
sprawdź tutaj http://otouczelnie.pl/artykul/485/Studia-wojskowe
Jakie przedmioty wybrać na maturze jeśli chcę dostać się na studia do szkoły wojskowej do piechoty ?
Jakie przedmioty wybrać jeśli chcę studiować zarządzanie o specjalności zarządzanie w turtstyce i hotelarstwie?
sprawdź na stronie uczelni w zasadach rekrutacji
ja wybrałam na maturze historię, którą uwielbiam, bo mam zamiar studiować prawo w SAN w Warszawie. Czy ktoś może studiuje w SAN prawo albo jakiś inny kierunek i mógłby się wypowiedzieć na temat tej uczelni niepublicznej?
Nie znam się, ale po co na dziennikarstwie i komunikacji społecznej biologia, chemia i fizyka?
kliknij kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna i wyświetlą Ci się wydziały na których możesz studiować ten kierunek. W wymaganiach rekrutacyjnych znajdziesz przedmioty, które są punktowane. Różnią się one na poszczególnych uczelniach.
Strona niepoprawnie działa na telefonie...a wielka szkoda
Nie dodaliście kierunku- wokalistyka.
Ja się wybieram teraz do szkoły policealnej Kreatoredukacja. Zamiast na studia chcę się nauczyć czegoś praktycznego i iść od razu do pracy. Teraz to się bardziej podobno opłaca :)
Fajna pomocna strona. Ale nie każdy idzie po maturze na studia. Ja postanowiłem wybrać się do policealnej do kreatoredukacji u mnie we Wrocławiu. Mają tam ponoć oblegany kierunek- technik weterynarii, który słynie z praktycznych zajęć a moim zdaniem tak właśnie powinna wyglądać dalsza nauka. Dość czystej teorii :)
Tez nie rozumiem teraz teraz trendu, że wszystko na studia na huuuura. Przecież studentem obecnie może być każdy, to żaden wyczyn. Tak samo znajdziecie pracę po dobrej policealnej w stylu wymienionej Kreatoredukacji jak po zwykłych studiach. Wiadomo, że medycyna czy prawo to inna dyskusja ale generalizując to tak wygląda obecnie sytuacja :)
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia