Europeistyka tworzy obecnie jeden z najpopularniejszych obszarów badań w zakresie nauk społecznych. Zajmuje się ona badaniem Europy pod kątem różnorodnych przemian społeczno-kulturowych. To interdyscyplinarna dziedzina, w skład której wchodzi wiele czynników związanych z aktualnymi wydarzeniami politycznymi oraz wpływającymi na nie uwarunkowaniami historycznymi. Dziś Europa przed wieloma wyzwaniami – kwestia imigracji, Brexit, nieustanne konflikty unijne. Dlatego dziś tak cenni są specjaliści, którzy posiadają specjalistyczne narzędzia, które pomogą podczas analizy tych kwestii.
Studia na kierunku europeistyka powinny być wybierane przede wszystkim przez osoby, które cechuje ciekawość świata, fascynacja podróżami, otwartość, tolerancja oraz wrażliwość na odrębność innych kultur. Dostrzegasz te cechy u siebie? Będziesz zatem idealnym kandydatem na studia europeistyczne. Ta interdyscyplinarna nauka tylko dodatkowo rozwinie twoje wszechstronne zainteresowania związane także z aktualnymi wydarzeniami politycznymi i społecznymi w Europie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku europeistyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku europeistyka w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku europeistyka stanowią stosunkowo nową propozycję kształcenia, ponieważ na polskim rynku akademickim funkcjonują od kilkunastu lat. Cieszą się jednak od samego początku dość dużą popularnością, co także odzwierciedla oferta poszczególnych uczelni. Studia w Warszawie na tym kierunku możesz rozpocząć na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Przenalizuj propozycję każdego z tych ośrodków i wybierz tę, która najpełniej odzwierciedlać będzie twoje oczekiwania.
Studia europeistyczne mają dość interdyscyplinarny program kształcenia, ponieważ osoby, które ją wybiorą powinny posiadać wszechstronną wiedzę społeczną, polityczną, kulturową, jak i historyczną. Wśród przedmiotów, które znalazły się w siatce dydaktycznej, możesz przykładowo odnaleźć:
-
podstawy prawa prywatnego
-
współczesne systemy polityczne
-
procesy integracyjne w Europie
Pamiętaj, że czeka cię dużo zajęć teoretycznych oraz opanowywanie rozległych partii materiału. Kierunki studiów takie jak europeistyka przeznaczone są zatem dla pasjonatów.