Bezpieczeństwo wewnętrzne
Poznań
Pokaż
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Studia bezpłatne stacjonarne możesz podjąć na uczelni publicznej – Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Studia na kierunku psychologia w Poznaniu | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia oraz jednolite |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Płatną naukę oferują następujące uczelnie niepubliczne:
Psychologia to kierunek przeznaczony dla osób, które pasjonują się tajemnicami ludzkiego umysłu. W trakcie studiów uczestnicy zajęć poznają szczegółowo źródła emocji oraz ich wpływ na codzienne funkcjonowanie człowieka. Studia te pozwalają na zgłębienie zagadnień dotyczących motywacji oraz relacji międzyludzkich.
Studia na kierunku psychologia przygotowują studenta do wykonywania zawodu psychologa nie tylko w punktach klinicznych, ale także m.in. w instytucjach wychowawczych lub edukacyjnych czy firmach sprzedażowych. Studenci poznają mechanizmy powszechne w różnorodnych środowiskach społecznych i uczą się tego, w jaki sposób rozpoznawać i korygować niewłaściwości rozwojowe człowieka.
Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że student chcący podjąć się nauki w jednej z poznańskich uczelni, powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.
W procesie rekrutacji na studia na kierunek psychologia najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
sprawdź wszystko o: psychologia studia w Poznaniu
Studenci psychologii zaznajamiani są z podstawowymi zagadnieniami socjologicznymi, biologicznymi, filozoficznymi i etycznymi. Kierunek ten ma na celu wyspecjalizowanie psychologów, którzy działać będą w różnorodnych sektorach zawodowych.
Absolwent psychologii przygotowany jest do pracy z pacjentem, który zmaga się z zaburzeniami natury psychicznej. Ponadto studenci przygotowywani są do niesienia wsparcia emocjonalnego klientom w formie treningu motywacyjnego. Umiejętności miękkie, które studenci psychologii nabywają w trakcie nauki, umożliwiają im m.in. przejęcie roli lidera w zespole czy prowadzenie działań o charakterze marketingowym.
Przykładowe podstawowe zajęcia na kierunku psychologia:
Zdobywana wiedza i umiejętności
W trakcie studiów studenci uczą się tego, w jaki sposób nawiązywać i utrzymywać relacje zawodowe lub prywatne, a także stawiają pierwsze kroki w dziedzinach badawczych. Przyszli specjaliści zdobywają kompetencje niezbędne do profesjonalnego pełnienia funkcji psychologa czy terapeuty, a swoje zdolności oraz wiedzę mogą wykorzystywać w różnorodnych zawodach związanych z zarządzaniem zespołem lub pracą z klientem.
Absolwenci tego kierunku mogą pracować m.in. w zespołach badawczych, prywatnych lub publicznych jednostkach medycznych, ośrodkach wychowawczych, terapeutycznych czy edukacyjnych, a także w firmach marketingowych.
W trakcie nauki studenci biorą udział w zajęciach poświęconych etyce zawodu psychologa, poznają podstawowe założenia filozoficzne i przyglądają się bliżej teoriom socjologicznym. Ponadto program przewiduje także przedmioty o charakterze ścisłym – studenci zaznajamiani są z podstawowymi zagadnieniami biologicznymi czy chemicznymi i rozwijają swoje zdolności analityczne.
Przyszli specjaliści mają szansę zdobyć cenne doświadczenie jeszcze w trakcie studiowania. Dzięki zajęciom praktycznym studenci uczą się m.in. pracy w grupie, pełnienia poszczególnych ról w zespole czy przeprowadzania rzetelnej diagnozy pacjenta.
Wiedza
Psychologia pozwala studentom zrozumieć najważniejsze mechanizmy, które kierują ludźmi. Dzięki humanistycznej naturze tego kierunku studenci psychologii rozwijają swoje zdolności empatyczne – współczują innym oraz rozumieją problemy emocjonalne, z jakimi zmaga się współczesny człowiek.
Uczestnicy zajęć poznają etapy rozwojowe zarówno umysłu, jak i ciała człowieka, a także zauważają ich niewłaściwości.
Studenci wiedzą, w jaki sposób pomóc pacjentowi lub klientowi, każdorazowo stosując indywidualnie dobraną do niego formę leczenia. Znają oni granice moralne psychologa czy terapeuty i rozumieją wpływ różnorodnych czynników emocjonalnych, społecznych, kulturowych czy biologicznych na zachowanie człowieka.
W trakcie nauki studenci poznają podstawowe i najważniejsze zagadnienia teoretyczne z zakresu psychologii. Studenci pogłębiają wiedzę dotyczącą emocjonalnego rozwoju człowieka, starając się zrozumieć różnice indywidualne występujące między pacjentami lub klientami.
Student psychologii:
Umiejętności
Studenci psychologii w toku studiów przygotowywani są do pracy w zawodzie psychologa – zarówno pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym. Dzięki temu absolwenci tego kierunku mogą ubiegać się o zatrudnienie w punktach badawczych, medycznych czy instytucjach oświatowo-wychowawczych.
Uczestnicy zajęć praktycznych uczą się stawiania diagnozy oraz tego, w jaki sposób dobierać skuteczne rozwiązania w procesie leczenia, które będą dostosowane do potrzeb indywidualnych pacjenta lub klienta. Studenci wiedzą, w jaki sposób rozpoznawać oraz rozwiązywać różnorodne konflikty, a także potrafią nawiązywać zawodową relację z pacjentem lub klientem zgodnie z etyką psychologa.
Programowe przedmioty zakładają rozwijanie umiejętności miękkich studentów, którzy w trakcie zajęć dokonują autoprezentacji, pracują w grupach i przeprowadzają podstawowe analizy badań. Absolwenci psychologii mogą w przyszłości wykorzystać zdobyte umiejętności w zawodach związanych z zarządzaniem lub marketingiem.
Najważniejsze umiejętności, które nabywa student psychologii:
Studia stacjonarne pozwalają studentom wykorzystać w pełni potencjał kierunku, na którym podjęli oni naukę. Studiowanie na terenie uczelni wiąże się z licznymi możliwościami o charakterze technologicznym i społecznym. Współczesne uczelnie zazwyczaj zapewniają studentom dostęp do nowoczesnych narzędzi, które podnoszą znacząco jakość kształcenia studentów.
Ponadto uczestnicy zajęć mają okazję nawiązać pierwsze relacje zawodowe, a także znajomości, które będą ich motywować do dalszego kształcenia się. W trakcie studiów stacjonarnych studenci częściej mobilizowani są do tworzenia zespołów, w których prowadzą liczne projekty praktyczne. Dzięki nauce stacjonarnej studenci mają styczność z osobami doświadczonymi, które chętnie dzielą się swoimi obserwacjami i zawodową wiedzą.
Studia stacjonarne na uczelni publicznej można podjąć za darmo – uczelnie te zazwyczaj nie wymagają od studenta żadnych dodatkowych opłat, mają one jednak ograniczoną liczbę wolnych miejsc. Studenci, którzy w trakcie rekrutacji nie dostali się na wymarzony kierunek, mogą rozpocząć naukę na uczelni niepublicznej. Studia na uczelni prywatnej są jednak kosztowne.
Program studiów stacjonarnych przewiduje zajęcia w godzinach dziennych, od poniedziałku do piątku. Studenci, którzy chcą pracować poza godzinami studiów, mogą to robić wieczorami lub w weekendy.
zobacz wszystkie:
studia niestacjonarne w Poznaniu
Przyszły psycholog powinien być empatyczny, cierpliwy i wyrozumiały wobec pacjenta, klienta czy współpracowników. Jest to szczególne istotne w kontekście sytuacyjnych warunków charakterystycznych dla pracy psychologa. Kandydat na ten kierunek powinien być odpowiedzialny za działania swoje oraz swojego zespołu. Ponadto dobrze, by student psychologii był kreatywny, ambitny, zdeterminowany i otwarty.
Predyspozycje charakteryzujące studenta psychologii:
Uczelnie, na których można studiować kierunek psychologia w Poznaniu
czytaj dalej
Uczelnie w Poznaniu - kierunek psychologia:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" (filia w Poznaniu) | stacjonarne, niestacjonarne | jednolite | więcej |
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Psychologii i Kognitywistyki UAM) | stacjonarne, niestacjonarne | jednolite | więcej |
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu | stacjonarne, niestacjonarne | jednolite | więcej |
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu | stacjonarne, niestacjonarne | jednolite | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Studenci psychologii przygotowani są do pracy psychologa w różnorodnych instytucjach oraz na różnych stanowiskach. Dzięki specyfice tego zawodu absolwenci mogą rozpocząć pracę m.in. w zespole badawczym lub klinice medyczno-terapeutycznej.
Zdolności słuchania, rozumienia oraz prowadzenia pacjenta przez trudności umożliwiają przyszłemu specjaliście rozpoczęcie własnej działalności lub podjęcie się pracy psychologa w punkcie oświatowo-wychowawczym. Studenci psychologii wyszkoleni są także do pracy z klientem, dzięki czemu odnajdują się nie tylko w sektorze sprzedażowym, ale i usługowym.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku psychologia:
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów psychologia?
Student psychologii musi dobrze zastanowić się nad tym, w jakiej specjalizacji chciałby się rozwijać, jeśli chce świadomie kształcić się w zawodzie psychologa. W zależności od drogi, którą obierze on jeszcze w trakcie nauki, może oczekiwać innego wynagrodzenia od przyszłego pracodawcy.
Psycholog kliniczny zarabia średnio 3830 zł brutto miesięcznie, a psycholog szkolny w tym samym czasie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 3930 zł brutto. Terapeuta uzależnień może zarobić nieco ponad 4000 zł brutto miesięcznie. Znacznie większą średnią osiągnął zawód kierownika ds. personalnych – w ciągu miesiąca HR. Manager otrzyma 9100 zł brutto.
Źródło: wynagrodzenia.pl (wrzesień 2021)
* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.
STUDIA W POZNANIU - ważne informacje
PSYCHOLOGIA - ważne informacje
studia psychologiczne i społeczne w Poznaniu