Studia humanistyczne Katowice

Studia humanistyczne Katowice

Studia humanistyczne Katowice

Największy wybór studiów

humanistycznych w Katowicach

Odkryj kierunki humanistyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia humanistyczne Katowice | woj. śląskie

Studia humanistyczne w Katowicach i woj. śląskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA HUMANISTYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Architektura informacji stacjonarne I stopnia
Arteterapia stacjonarne I stopnia
Doradztwo filozoficzne i coaching stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Edukacja kulturalna stacjonarne II stopnia
English studies - american and canadian studies for intercultural communications and diplomacy stacjonarne II stopnia
Etnologia i antropologia kulturowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Filozofia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Kognitywistyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Komunikacja cyfrowa stacjonarne I stopnia
Komunikacja promocyjna i kryzysowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Kulturoznawstwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Logopedia stacjonarne I stopnia
Międzynarodowe studia polskie stacjonarne I stopnia, II stopnia
Politologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Polityki miejskie i doradztwo publiczne stacjonarne, niestacjonarne II stopnia
Socjologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Sztuka pisania stacjonarne I stopnia
Twórcze pisanie i marketing wydawniczy stacjonarne II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są studia humanistyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI HUMANISTYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:
A
D
E
F
H
K
L
M
N
O
P
S
T
W
Z
Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia humanistyczne w Katowicach i Gliwicach

Jeśli chcesz dostać się na studia humanistyczne w Katowicach, ucz się pilnie, poznawaj świat, rozmawiaj z ludźmi, analizuj. A potem wiedzę przełóż na papier, zdając maturę. Wysokie wyniki z przedmiotów humanistycznych - historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie zagwarantuje Wam miejsce na studiach humanistycznych. W ramach rekrutacji na studia humanistyczne organizowany jest konkurs świadectw, który ma wyłonić kandydatów z najlepszymi wynikami w nauce.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia humanistyczne niestacjonarne w Katowicach

Studia humanistyczne stanowią bardzo szeroki obszar kształcenia, w którym znajdują się różnorodne kierunki. Przeglądając oferty edukacyjne ukazuje nam się długa lista dyscyplin, które można studiować. Niestety, po dokładniejszym zagłębieniu się w temat okazuje się, że tylko część proponowanych kierunków dostępna jest w formie niestacjonarnej.

Tak też jest w Katowicach, które nie stanowią wyjątku. Kandydaci na studia humanistyczne, chcący podjąć kształcenie w trybie niestacjonarnym mają zawężone pole wyboru, choć nie oznacza to, że tego wyboru w ogóle nie ma. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Studia niestacjonarne dzielą się na studia wieczorowe oraz zaoczne. Nie dość, że ogólnie humanistycznych kierunków niestacjonarnych jest mniej, to te realizowane w formule wieczorowej stanowią niewielki ułamek. Kierunków prowadzonych zaocznie jest znacznie więcej.

Podkreślenia wymaga także fakt, że studia stacjonarne od studiów niestacjonarnych nie różnią się pod kątem programu i osiąganych efektów. Prowadzone one do tego samego, czyli jasno określonej wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych. Ukończony tryb studiów nie wpływa także na późniejszą karierę zawodową.

Istotna jest wiedza, otrzymany dyplom, a nie tryb w jakim pozyskiwało się wiadomości i w jakie dni uczęszczało na zajęcia. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć studia niestacjonarne, pamiętając o tym, iż są to studia płatne. Opłaty uzależnione są od uczelni, wydziału oraz konkretnego kierunku kształcenia.

czytaj dalej studia humanistyczne niestacjonarne (zaoczne) w Katowicach i woj. śląskim

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM POLECANE DLA CIEBIE

KIERUNKI HUMANISTYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

Rozwiń

STUDIA HUMANISTYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

B
D
I
M
P
S
W
Rozwiń

Jak wyglądają studia humanistyczne w Katowicach i woj. śląskim?

Świat tworzą humaniści, bowiem to humaniści tworzą myśl, a myśl scala ludzi, społeczeństwa, narody. To dzięki myślom powstało prawo, które normalizuje zasady zachowania. To humaniści określają dobro i zło, badając zachowania ludzkie, opisując zdarzenia, tworząc literaturę. Dyskwalifikowanie wiedzy humanistów czyni nasze życie płaskim. Jeśli zgadzasz się z tego rodzaju dowodzeniem, powinieneś pogłębić temat na studiach humanistycznych.

W Katowicach na Uniwersytecie Śląskim możesz wybrać kilka dziedzin, w ramach których poznasz świat myśli człowieka. Humaniści są niezbędni - tworzą, koncypując badają, analizują i opisują wnikliwie swoje badania. Badając twórczość pana Z., badają przypadek życia człowieka, zastanawiając się czy może być on wzorem dla innych, a jeśli będzie wzorem to jakie konsekwencje dalekosiężne może takie postępowanie przynieść? Dokąd doprowadzić nas wszystkich? Humaniści przewidują. Spekulują. Ostrzegają.

Znieważając zdanie humanistów wykazujemy się nie delikatnością, brakiem czułości wobec samego siebie. To oni dbają o dorobek materialny i duchowy człowieka. Upamiętniają, przypominają, upowszechniają. Dzięki ich działaniom posiadamy historię i opowieści, które nas tworzą. Humaniści tworzą świat, chcesz do nich dołączyć? To sprawdź, jakie kierunki możesz obrać na studiach humanistycznych w Katowicach.

 

Studia humanistyczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Uwielbiasz literaturę i przedmioty humanistyczne, a swoje zainteresowania chcesz łączyć z kształceniem na studiach wyższych? W takim razie zastanów się nad wyborem jednego z kierunków humanistycznych pierwszego stopnia w Katowicach i województwie śląskim.

Jeżeli twoja przygoda z tymi studiami ma się dopiero rozpocząć, podejmiesz trzyletnią naukę, która zostanie zwieńczona uzyskaniem tytułu licencjata. Aby kontynuować edukację, aplikujesz na dwuletnie studia magisterskie drugiego stopnia. Doskonałą alternatywą będą studia podyplomowe, adresowane do licencjatów, inżynierów oraz magistrów.

Znaczna większość świeżo upieczonych maturzystów decyduje się na wybór kształcenia stacjonarnego. Zapewnia ono bowiem regularność i systematyczność, która jest ceniona przez wielu. Jeżeli z jakichś powodów wolałbyś kształcić się najczęściej w weekendy co dwa lub trzy tygodnie, najodpowiedniejsze okażą się dla ciebie studia niestacjonarne. Pamiętaj jednak, że w tym drugim przypadku zobowiążesz się do wnoszenia opłat za czesne.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów humanistycznych w Katowicach i woj. śląskim

Miłośników dziedzin humanistycznych, dociekliwych czytelników z uwagą analizujących portrety psychologiczne bohaterów literackich oraz osób uwielbiających myślenie na temat kwestii egzystencjalnych nie brakuje. Nie brakuje również tych, którzy chcieliby rozpocząć edukację na studiach wyższych. Jeżeli i ty należysz do tego grona, zapoznaj się z bogatą ofertą kierunków humanistycznych, jakie są oferowane przez uczelnię w Katowicach i województwie śląskim.

Wśród licznych propozycji, które bez wątpienia rozwiną twoje zainteresowania i pomogą w uzyskaniu kompetencji przydatnych w życiu zawodowych, odnajdziesz zarówno te najbardziej popularne, jak i unikalne, na wybór których decyduje się mniejszy odsetek przyszłych studentów. Osoby chcące zgłębić tajniki ludzkiego myślenia i samodzielnie analizować najważniejsze dzieła kultury mogą aplikować na kognitywistykę, filozofię lub kulturoznawstwo.

Jeżeli posiadasz tak zwane lekkie pióro, z łatwością odnajdziesz się na sztuce pisania. Arteterapia, edukacja kulturalna czy logopedia okażą się doskonałe dla tych, którzy zechcą pracować między innymi na rzecz osób z problemami rozwojowymi. To tylko wybrane propozycje kierunków humanistycznych. Prześledź ofertę śląskich uczelni, aby przekonać się, jak szeroki będziesz miał wybór.

 

Kierunki studiów humanistycznych w Katowicach i woj. śląskim

 • Sztuka pisania
 • Kognitywistyka
 • Filozofia
 • Edukacja kulturalna
 • Arteterapia
 • Kulturoznawstwo
 • Logopedia
 • Doradztwo filozoficzne i coaching
 • Komunikacja cyfrowa

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki humanistyczne w Katowicach i woj. śląskim

Każdy, kto zdecyduje się na studiowanie kierunków humanistycznych w Katowicach i województwie śląskim, będzie miał do wyboru wiele atrakcyjnych i różnorodnych propozycji, jakie oferują dwie tamtejsze uczelnie wyższe.

Studia możesz realizować na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, czyli prawdopodobnie najbardziej znanej śląskiej uczelni z wieloletnią tradycją akademicką i doskonałymi opiniami na temat procesu kształcenia oraz jego efektów. Drugą z propozycji jest placówka prywatna – Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Osoby ambitne, którym zależy na wysokiej jakości kształcenia, doskonale odnajdą się na każdej z nich.

Pamiętaj, że każda z wymienionych uczelni zaoferuje ci możliwość kształcenia na innych kierunkach humanistycznych. Efekty edukacji również mogą okazać się całkiem odmienne, a ponadto wybór placówki prywatnej zobowiąże cię do uiszczania opłat za każdy semestr lub rok nauki. Niezależnie od dokonanego wyboru będziesz mógł liczyć na kształcenie na najwyższym poziomie pod okiem doskonałych wykładowców.

 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim, na których możesz studiować kierunki humanistyczne:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim

 

 

Jakie studia humanistyczne w Katowicach i woj. śląskim wybrać, aby mieć dobrą pracę

Czy ktokolwiek z nas nie chciałby mieć dobrej pracy? Pytanie to ma charakter retoryczny, bowiem bez wątpienia wszyscy ludzie marzą o atrakcyjnym dla nich zatrudnieniu. Ewentualne różnice mogą występować w pojmowaniu definicji dobrej pracy.

Podczas gdy dla jednych będzie to zatrudnienie gwarantujące wysoki standard życia i możliwość ciągłego rozwoju na tym szczeblu, inni docenią przede wszystkim normowany czas pracy, stabilizację oraz możliwość rozwoju swoich zainteresowań. Dlatego nim rozpoczniesz rozważania na temat tego, jaki kierunek humanistyczny w województwie śląskim warto realizować, zastanów się, co chciałbyś dzięki niemu osiągnąć.

Faktem jest, że składowych potencjalnego sukcesu zawodowego jest zazwyczaj wiele. Chociaż do objęcia większości wysokich i dobrze opłacalnych stanowisk wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia kierunkowego, to nie jest to jedyny warunek konieczny.

Znaczna część pracodawców oczekuje od swoich pracowników chęci rozwoju, możliwości elastycznego dostosowania się do dynamicznych zmian w miejscu pracy i zakresie obowiązków. Wyjątkowym atutem okazuje się zazwyczaj posiadanie unikalnych kompetencji, dlatego jako potencjalny kandydat na studia powinieneś zadbać o swój wszechstronny rozwój intelektualny.

Aktywne uczestnictwo w zajęciach pozauczelnianych, podejmowanie staży i praktyk zawodowych w interesujących miejscach a także zaspokajanie ciągłego głodu wiedzy poprzez samodzielną eksplorację źródeł naukowych. Jak sam widzisz, sposobów na doskonalenie swojego intelektu jest bardzo wiele, a ty jako student możesz skorzystać z tych, które wydadzą ci się najbardziej atrakcyjne.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Filozof
 • Kognitywista
 • Logopeda
 • Pisarz
 • Bloger
 • Copywriter
 • Pracownik instytucji sztuki i kultury
 • Politolog
 • Socjolog
 • Lingwista

 

Absolwenci kierunków humanistycznych w województwie śląskim mogą pracować w placówkach związanych z oświatą i kulturą, niejednokrotnie starają się o założenie własnej działalności gospodarczej, opartej o realizowaniu usług copywriterskich i blogerskich.

Niektóre studia umożliwią ci ponadto rozpoczęcie kariery nauczyciela lub wykładowcy akademickiego. To, w jaki sposób ukształtujesz swoją zawodową przyszłość będzie wyłącznie w twoich rękach. Każda z dróg może doprowadzić cię do wymarzonego sukcesu.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

Choć wybór przyszłej uczelni wyższej, na której będziesz realizował wybrany kierunek humanistyczny, może okazać się niełatwy, bez wątpienia czeka on każdego, kto zechce rozpocząć bądź kontynuować swoją przygodę z edukacją na studiach wyższych. Czym kierować się w procesie decyzyjnym, aby ostateczny wybór był jak najbardziej satysfakcjonujący?

Przede wszystkim dokładnie zapoznaj się z programem poszczególnych uczelni, a następnie zastanów się, która z nich oferuje możliwość kształcenia na interesującym cię kierunku. Jeżeli istotny jest dla ciebie tryb edukacji, upewnij się, że wybrana placówka pozwoli ci na naukę odpowiadającą twoim przekonaniom. Obecnie wiele stron internetowych zawiera opinie aktualnych i byłych studentów na temat danej uczelni. Nie rezygnuj z możliwości ich prześledzenia.

Każdego roku większość szkół wyższych organizuje dni otwarte dla przyszłych kandydatów. Udział w nich to doskonała okazja, aby zapoznać się z programem kształcenia oraz porozmawiać z wykładowcami.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

 

Czy warto iść na studia humanistyczne w Katowicach i woj. śląskim

Obecnie uważa się, że studia zagwarantują każdemu świetlaną przyszłość i doskonałe możliwości zawodowe. Niestety, w wielu przypadkach jest to nieprawda. Coraz częściej kształcimy bowiem specjalistów, którzy decyzję o realizowaniu danego kierunku na studiach wyższych podjęli pod wpływem społecznych nacisków.

Dlatego aby uniknąć tak przykrych sytuacji, powinieneś zastanowić się, czy decyzja w kwestii rozpoczęcia studiów została podjęta przez ciebie w sposób samodzielny? Jeżeli tak i jesteś pewien, że chcesz poświęcić kilka najbliższych lat na starania o dyplom potwierdzający posiadanie wyższego wykształcenia, możesz rozważyć aplikację na wybrane kierunki humanistyczne w Katowicach i województwie śląskim.

Są one bowiem doskonałe dla osób zainteresowanych dawną i współczesną kulturą, dorobkiem literackim najwybitniejszych pisarzy, analizowaniem ukrytych przekazów i symboliki zawartej w poezji oraz filozoficznym rozmyślaniem na temat prawdziwej natury człowieka oraz wpływu wydarzeń życiowych na kształtowanie jego psychiki. W województwie śląskim znajdziesz wiele atrakcyjnych kierunków, które nie tylko poszerzą twój światopogląd, wzbogacą horyzonty myślowe i umożliwią swobodne poruszanie się w interesującym cię obszarze, ale również stworzą wiele korzystnych możliwości zawodowych.

Kolejnym atutem kształcenia wyższego może być opinia wielu absolwentów, dla których czas akademicki był najlepszym w życiu. Wspominają oni często, że dzięki studiom ukształtowali swój charakter w odpowiadający im sposób, zdobyli szerszy pogląd na wcześniej niezrozumiałe kwestie oraz poszerzyli sieć znajomych i przyjaciół.

Uczelnie na Śląsku oferują ponadto możliwość wzięcia udziału w zagranicznych wymianach studenckich oraz stażach zawodowych, a najzdolniejsi mogą liczyć na stypendia pozwalające rozwijać pasje i zainteresowania naukowe.

Kiedy zapragniesz chwili wytchnienia od zajęć i wykładów, skorzystasz z dobrodziejstw śląskich restauracji, kawiarni, pubów oraz placówek związanych z kulturą. W ten sposób zregenerujesz siły, potrzebne na dalszy rozwój intelektualny. Być może warto, abyś i ty rozważył rozpoczęcie kształcenia właśnie tam?

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach humanistycznych

Wszystko pięknie brzmi, że humaniści tworzą świat i zajmują się myślą, tylko jak na tym zarobić? Jak żyć, będąc humanistą? Oto ciekawe pytanie do rozważenia dla wykształconych humanistów! Humaniści świetnie sprawdzają się w pracy badacza, znajdują więc zatrudnienie w ośrodkach naukowych, badawczych, w instytucjach muzealnych, jak i bibliotekach, domach kultury, czy w strukturach organizacyjnych ważnych eventów kulturalno-społecznych.

Humaniści to publicyści, pisarze, filozofowie. Tworzą content, publikują, rozmawiają z ludźmi. Świetnie odnajdują się w mediach, jak i w prasie. Znajdują zatrudnienie w administracji samorządowej, pełniąc funkcje doradcze, konsultingowe. Humaniści to także politycy, jak i działacze społeczni. Spora część osób z wykształceniem humanistycznym dokształca się i wybiera ścieżkę terapeutycznej, wcielając się w rolę pomagacza.

Absolwenci studiów humanistycznych to także podróżnicy, badający dawne kultury i innych, często żyją w ramach mecenatu instytucji państwowych i prywatnych przedsiębiorców.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ŚLĄSKI - STUDIA HUMANISTYCZNE

 • antropologia języka i komunikacji - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • etnologia - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • filozofia - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • informacja naukowa i bibliotekoznawstwo - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • informacja w instytutach e-społeczeństwa
 • kognitywistyka - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • komunikacja promocyjna i kryzysowa - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • międzynarodowe studia polskie - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • sztuka pisania - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • bibliologia i informatologia - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • literaturoznawstwo - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • językoznawstwo - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • kulturoznawstwo - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne, spec. estetyka miasta, filmoznawstwo i wiedza o mediach, komunikacja kulturowa, kultura literacka, teatrologia, teoria i antropologia kultury
 • kultury mediów - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

 

Komentarze (0)