Studia humanistyczne Rzeszów

Studia humanistyczne Rzeszów

Studia humanistyczne Rzeszów

Największy wybór studiów

humanistycznych w Rzeszowie

Odkryj kierunki humanistycznych i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia humanistyczne Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia humanistyczne w Rzeszowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie są Studia humanistyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI HUMANISTYCZNE W RZESZOWIE

SORTOWANIE:

KIERUNKI HUMANISTYCZNE W RZESZOWIE

Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia humanistyczne w Rzeszowie

Rekrutacja na studia humanistyczne w Rzeszowie opiera się na, dobrze znanym, konkursie świadectw. Myśląc o indeksie, warto zdawać na maturze historię, wiedzę o społeczeństwie i mocno przyłożyć się do języków; polskiego i obcego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W RZESZOWIEPOLECANE DLA CIEBIE

STUDIA HUMANISTYCZNE W RZESZOWIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia humanistyczne w Rzeszowie?

Jeszcze kilka lat temu panowała krzywdząca opinia mówiąca, że humanista to świetnie wykształcony bezrobotny. Warto zaznaczyć, że było to kilka lat temu, gdyż rzeczywistość zmieniła się znacząco. Absolwentów studiów humanistycznych spotykamy w polityce, mediach, reklamie, kulturze- czyli w bardzo ważnych aspektach życia. Prawdziwy humanista to człowiek posiadający szeroką wiedzę. Umiejętnie obserwuje, analizuje i komentuje otaczający go świat. Zadaje pytania. Gdy trzeba, idzie pod prąd.

Studia humanistyczne to studia dla ciekawych świata, ludzi i niemal wszystkiego, co z nimi się wiążę, od języka po kulturę i sztukę. To interesują podróż po wielu miejscach, z których płynie nauka o nas samych. A w którym mieście można taką podróż odbyć? W Rzeszowie; w stolicy województwa podkarpackiego.

Studia humanistyczne w Rzeszowie to szeroki wachlarz możliwości i wiele dróg, którymi można podążyć; od dziennikarstwa i komunikacji społecznej po turystykę historyczną i kulturową.

Studia humanistyczne w Rzeszowie realizuje uczelnia publiczna, Uniwersytet Rzeszowski- największa szkoła wyższa południowo- wschodniej Polski. Na trzech wydziałach możecie zgłębić wiele dziedzin, które należą do fundamentu nauk humanistycznych. Sprawdźcie, jakie są to dziedziny i wybierzcie kierunek dla siebie. Studia humanistyczne w Rzeszowie czekają!   

 

Studia humanistyczne w Rzeszowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Oferta studiów humanistycznych w Rzeszowie jest bardzo szeroka, dlatego na poszczególne kierunki jest wielu kandydatów. Propozycje kształcenia w tym zakresie możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli, to znaczy zarówno na pierwszym, jak i na drugim stopniu. Stopień pierwszy to studia licencjackie, które trwają trzy lata (sześć semestrów).

Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach licencjackich. Trwają dwa lata (cztery semestry) i kończą się egzaminem magisterskim. Uczelnie w Rzeszowie przygotowują także bogatą ofertę studiów podyplomowych, które umożliwiają zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Kierunki podyplomowe realizowane są w trybie niestacjonarnym w trakcie dwóch, trzech, a czasem nawet czterech semestrów. W ten sposób możesz studiować, chociażby choreograficzne studia dla polonii – taniec polski lub kulturę chińską.

Studia humanistyczne prowadzone są w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, natomiast na studiach zaocznych w weekendy. To Ty decydujesz o tym, w jaki sposób chcesz zdobywać edukację wyższą.

czytaj dalej studia w Rzeszowie

 

Kierunki studiów humanistycznych w Rzeszowie

Wśród najpopularniejszych kierunków humanistycznych w Rzeszowie znajdziemy wiele propozycji, na które składają się studia w zakresie komunikacji międzykulturowej, kulturoznawstwa, polonistyki stosowanej, socjologii, politologii. Rzeszowskie uczelnie oferują także kształcenie z archeologii, muzeologii, turystyki historycznej i kulturowej czy filozofii.

Poszczególne kierunki urozmaicane są dzięki propozycjom specjalizacyjnym, w znaczący sposób wpływającym na wybór ścieżki kariery. Interdyscyplinarne programy kształcenia umożliwiają zdobycie pożądanej wiedzy i praktycznych umiejętności, niezwykle istotnych dla współczesnych pracodawców. W Rzeszowie znajdziesz także studia podyplomowe, które stworzono, by w prosty i szybki sposób zdobyć potrzebne do pracy lub przebranżowienia się kompetencje. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą ośrodków akademickich w Rzeszowie.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów humanistycznych:

 • archeologia
 • filozofia
 • komunikacja międzykulturowa
 • kulturoznawstwo
 • muzeologia
 • politologia
 • polonistyka stosowana
 • socjologia
 • turystyka historyczna i kulturowa

czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie

 

Gdzie studiować kierunki humanistyczne w Rzeszowie?

Studia humanistyczne możesz realizować na popularnej uczelni publicznej, którą jest Uniwersytet Rzeszowski. Poszczególne kierunki są rozsiane po różnych wydziałach i instytutach. I tak z pewnością znajdziesz coś dla siebie na Wydziale Filologicznym, jak i na Wydziale Pedagogicznym czy Socjologiczno-Historycznym.

Wszystkie wydziały, które oferują kształcenie humanistyczne, są przygotowane do realizowania kształcenia w tym zakresie pod względem technicznym i dydaktycznym. Wyspecjalizowana kadra akademicka przygotowuje interdyscyplinarne programy kształcenia, a starannie wyselekcjonowane przedmioty prowadzone są w nowoczesnych salach wykładowych i pracowniach komputerowych. Uniwersytet Rzeszowski ma do dyspozycji także dobrze wyposażoną bibliotekę. Zapoznaj się z listą kierunków, które możesz studiować w stolicy województwa podkarpackiego.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki humanistyczne w Rzeszowie:

 • Uniwersytet Rzeszowski

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

 

Jak wybrać studia humanistyczne w Rzeszowie, aby mieć dobrą pracę?

Humaniści są ludźmi wszechstronnie uzdolnionymi i obytymi ze współczesną literaturą, sztuką i kulturą, ale także z historią i dziejami dawnymi. To poligloci, erudyci, dyplomaci, doskonali negocjatorzy, którzy potrafią dysponować wiedzą i słowem. Współczesny rynek pracy otwiera się na wiedzę i kompetencje humanistyczne, a dzięki temu daje wiele możliwości rozwoju i zatrudnienia. Nim wybierzesz potencjalny kierunek studiów, warto zapoznać się z oczekiwaniami pracodawców, którzy najlepiej wykażą, jaki specjalista jest przez nich najbardziej pożądany.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • dziennikarz
 • tłumacz
 • redaktor
 • etnolog
 • politolog
 • ekspert ds. stosunków międzynarodowych
 • archiwista
 • antropolog
 • filmoznawca
 • recenzent
 • nauczyciel języka polskiego
 • specjalista ds. Public Relations
 • przewodnik turystyczny
 • przewodnik historyczny
 • specjalista ds. ochrony dóbr kultury

 

Studia humanistyczne są idealne dla pasjonatów. Ponieważ w każdej dziedzinie można odnaleźć przepis na sukces, dobrym wyborem będą studia, które faktycznie nas interesują. Badania wykazują, że chętniej dążymy wtedy do wiedzy i stawiamy na rozwój, a także na zawodowy sukces.

Absolwenci kierunków humanistycznych w Rzeszowie zatrudniani są zwłaszcza w serwisach i portalach internetowych, biurach prasowych, wydawnictwach, działach marketingu, biurach tłumaczeń, turystyce, redakcjach czasopism, ośrodkach kultury.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Rzeszowie?

Współcześni pracodawcy coraz częściej ukradkiem spoglądają na miejsce kształcenia potencjalnych kandydatów do pracy. Wybór studiów i uczelni wyższej to dwie ważne decyzje, które mogą mieć duże znaczenie dla kształtującej się kariery zawodowej. Nie jest to oczywiście obligatoryjne, ale zawsze warto zapoznać się z propozycjami danej placówki akademickiej, by wiedzieć, czego możemy się po niej spodziewać.

Ważne są oczywiście możliwości rozwoju, które uczelnia proponuje. Zwróć uwagę na możliwości wymian i wyjazdów krajowych i zagranicznych, proponowane programy stażowe i praktyki, propozycje zajęć pozauczelnianych. Sprawdź także poziom przygotowania dydaktycznego i technicznego poszczególnych wydziałów, które mają przygotować Cię do wykonywania obowiązków w danym zakresie. Pamiętaj, że nie na każdej uczelni znajdziesz wymarzony kierunek. Studia humanistyczne w województwie podkarpackim możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Rzeszowskim.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia humanistyczne w Rzeszowie?

Studia humanistyczne uchodzą za takie, które otwierają umysł i spojrzenie na świat, ale także spojrzenie na drugiego człowieka i jego kulturę. W Rzeszowie znajdziesz znany i ceniony Uniwersytet Rzeszowski, który proponuje kształcenie w tym zakresie na różnych wydziałach. Popularne miasto akademickie robi wiele, by studenci czuli się w nim jak najlepiej. Właśnie dlatego czeka na nich wiele atrakcji, chociażby wydarzenia sportowe, kulturowe, imprezy masowe.

Rzeszowskie ośrodki akademickie chętnie współpracują z władzami miasta i przyszłymi pracodawcami swoich studentów, a tym samym tworzą programy stażowe i oferty praktyk, które pozwolą Ci zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenia. Przygotowują także programy stypendialne i socjalne, będące cennym wsparciem finansowym dla osób, dążących do wiedzy.

Kadry akademickie poszczególnych wydziałów kładą nacisk na rozwój badawczy. W tym celu organizuje się konferencje naukowe, granty badawcze oraz powstają liczne koła naukowe. Studenci mają szansę wziąć udział w programach ERASMUS lub MOST. Uczestniczą także w licznych wydarzeniach i spotkaniach, jak również w wyjazdach terenowych i targach pracy.

Studia to piękny czas poznania i zdobywania doświadczeń zawodowych i życiowych. To także okres rozwijania pasji, zawierania cenny znajomości, często kluczowych dla późniejszej kariery zawodowej.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach humanistycznych w Rzeszowie

Absolwenci studiów humanistycznych obalają co najmniej kilka mitów na swój temat. Jednym z nich jest przekonanie, że zdobytą na studiach wiedzę mogą wykorzystać wyłącznie w szkole, pracując jako nauczyciele. Ukończenie studiów humanistycznych toruje wiele dróg, a ich dokładna trasa uzależniona jest od kierunku, w którym się wykształcono.

Na przykład, absolwenci kierunki Socjologia, w zależności od wybranej specjalności, mogą pracować w różnego typu organizacjach i instytucjach samorządowych, firmach badawczych, organizacjach wymagających od swoich członków dużej kreatywności (na przykład w branży reklamowej), wykorzystujących wiedzę z zakresu psychologii i komunikacji społecznej (w tym praw rządzących komunikowaniem masowym oraz socjotechnik), co jest podstawą działania w sektorze Public Relations.

To tylko część możliwości, które stoją przed absolwentami socjologii. Absolwenci kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na pewno zwiążą swoją przyszłość z mediami. Zostaną redaktorami, dziennikarzami, prezenterami, wydawcami. Oprócz tego, mogą znaleźć zatrudnienie w roli rzecznika prasowego (uczelni, służb publicznych, czy organizacji), bądź podobnie jak socjolodzy, w branży Public Relations.

Absolwenci Filologii – na przykład filologii angielskiej- mogą zostać tłumaczami, mogą prowadzić zajęcia w szkołach językowych, albo znaleźć zatrudnienie w międzynarodowej korporacji i dbać o poprawny przepływ informacji i pozytywne relacje między kontrahentami. Obecnie, studia humanistyczne otwierają wiele drzwi. Należy tylko dobrze wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności.

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 

 

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET RZESZOWSKI STUDIA HUMANISTYCZNE

Wydział Filologiczny:

 • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna;
 • Filologia angielska. Specjalności: Nauczycielska, Translatoryczna;
 • Filologia germańska. Specjalności: Translatoryczna, Nauczycielska, Komunikacja interkulturowa w zakresie języka biznesu, Niemcoznawstwo;
 • Filologia rosyjska. Specjalności: Nauczycielska, Język biznesu, Język rosyjski i angielski w turystyce, Translatoryka polsko- rosyjska;
 • Filologia polska;
 • Lingwistyka stosowana.

dowiedz się więcej 

Wydział Pedagogiczny:

 • Nauki o rodzinie;
 • Pedagogika. Specjalności: Pedagogika medialna, Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza, Pedagogika pracy, Pedagogika resocjalizacyjna, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, Edukacja i rehabilitacja dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej, Doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy, Edukacja i rehabilitacja dzieci i młodzieży z autyzmem.

dowiedz się więcej 

Wydział Socjologiczno- Historyczny:

 • Archeologia;
 • Filozofia;
 • Historia;
 • Kulturoznawstwo;
 • Muzeologia;
 • Politologia;
 • Praca socjalna;
 • Socjologia. Specjalności: Regionalno- samorządowa, Badania rynku i opinii publicznej;
 • Turystyka historyczna i kulturowa.

dowiedz się więcej

 TEMATY POWIĄZANE

 

Jakie studia humanistyczne wybrać

 

Komentarze (0)