Dorosłe życie przynosi wiele pytań związanych z przyszłością. Przyszły absolwent szkoły średniej musi stanąć przed wyborem, który wpłynie na jego życie w znaczący sposób. Przy wyborze studiów kierujemy się często nie tylko swoim pomysłem na życie, ale też chęcią rozwoju,czy popytem na rynku pracy.Jakie studia wybrać? Techniczne czy humanistyczne? Wojskowe czy cywilne? Jest wiele pytań, na które nie jednokrotnie odpowiedź jest bardzo trudna.
Studia wojskowe –czy warto?
Spośród mnogości ofert szkół wyższych, kierunków i specjalizacji, na swoje szczególne miejsce zasługuje oferta wojskowa. Z pozoru studia hermetyczne i prowadzone pod rygorem, mogą okazać się najlepszym wyborem dla osób skrupulatnych, upartych i zorganizowanych. Uczelni wojskowych jest w naszym kraju wiele, dlatego potencjalny kandydat może wybrać ofertę, skrojoną dla siebie „na miarę”.
Od 2019 roku, studia wojskowe realizowane są jako jednolite studia magisterskie. To ważna informacja dla kandydatów, ponieważ już przy wyborze kierunku należypostawić na wytrwałość.Kiedy dostaniemy się na studia wojskowe, od pierwszego dnia stajemy się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej. Co to oznacza? Możemy zostać powołani do służby, w razie zagrożenia.
W czasie studiów student wojskowy realizuje równolegle dwa programy nauczania: politechniczny i wojskowy. Kształcenie wojskowe przygotowuje do zawodu oficera. Uwaga!Jeszcze do niedawna pokutowała opinia, że kształcenie wojskowe jest przeznaczone dla młodych mężczyzn. Powiedzenia typu „za mundurem panny sznurem”zakorzeniły sięna dobrew polszczyźnie potocznej. Dzisiaj jest inaczej –kobiety są bardzo mile widziane w armii. Są dokładne, dlatego często wyprzedzają chłopaków na zajęciach.
Kierunki wojskowe
Uczelnie wojskowe w swojej ofercie mają bardzo szeroki wachlarz kierunkówi specjalizacji. Po studiach, można zajmować się nie tylko obronnością kraju, ale także logistyką, informatyką czy zarządzaniem. Można spełniać się także jako pilot zawodowy lub po prostu żołnierz. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.
Kierunki studiów wojskowych:
-
budownictwo
-
chemia
-
geodezja i kartografia
-
informatyka
-
kryptologia i cyberbezpieczeństwo
-
kierunek lekarski wojskowy
-
logistyka
-
logistyka ekonomiczna
-
lotnictwo i kosmonautyka
-
mechanika i budowa maszyn
-
mechatronika
-
nawigacja
-
systemy informacyjne w bezpieczeństwie
Przedstawione powyżej kierunki, to tylko niektóre propozycje polskich uczelni wojskowych. Oferta jest niezwykle bogata i każdy może znaleźć coś dla siebie.Studia wojskowe kończą się egzaminem magisterskim i egzaminem na oficera. Absolwent otrzymuje więc dwa dyplomy. Po studiach, uczelnie zapewniają swoim absolwentom pracę.
Jak dostać się na uczelnię wojskową?
Zasady rekrutacji na każdej z uczelni są inne,istnieją jednak powtarzalne elementy. Wymagania są w większości takie same: minimum 18 lat, zdana matura, zaświadczenie o niekaralności. Oprócz tego, kandydat musi posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej. Po złożeniu odpowiednich dokumentów, należy przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną, która zwykle odbywa się w murach uczelni.
Po rozmowie kwalifikacyjnej, zwykle przeprowadzany jest egzamin wstępny–składający się z dwóchczęści–testu ze znajomości języka angielskiego oraz testu sprawnościowego.O wynikach rekrutacji, można dowiedzieć się poprzez strony internetowe uczelni.
Czy wiesz, że?
W trakcie studiów wojskowych, student otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1200 zł? Kwota ta wzrasta wraz z upływającymczasem na uczelni. Dodatkowo, studenci są bezpłatnie zakwaterowani w akademikach. Armia dba także o wyżywienie swoich studentów –zapewnione jest całodzienne wyżywienie. Nie trzeba także martwić się o umundurowanie –to także leży po stronie uczelni.
Kariera w wojsku
Podejmując wyzwanie i aplikując na wojskową wyższą uczelnię, należy pamiętać, że rozpoczynamy swoją karierę na najniższym stopniu–stajemy się podchorążymi. Plany studiów dla podchorążych zakładają realizację przez nich dwóch modułów:
moduł kształcenia kierunkowego –realizowany na kierunku studiów, zgodnie z uchwalonymi przez Senat zamierzonymi efektami kształcenia zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego i specjalności zdefiniowanej potrzebami resortu obrony narodowej, prowadzącego do uzyskania tytułu zawodowego magistra inżyniera oraz dyplomu ukończenia studiów wyższych;
moduł szkolenia wojskowego wspólny dla wszystkich podchorążych Akademii, niezbędnego do mianowania na pierwszy stopień oficerski –podporucznika, na podstawie opracowanego przez MON standardzie kształcenia wojskowego dla kandydatów na oficerów.
Kandydaci na żołnierzy zawodowych pełnią czynną służbę wojskową jako służbę kandydacką.
Co po studiach?
Żadna uczelnia wojskowa nie pozostawia swoich absolwentów z niczym. Student jest przygotowywany do pełnienia służby w szeregach polskiej armii od pierwszego roku studiów. Po ich ukończeniu stajemy się żołnierzami zawodowymi.
Poniżej, przedstawiamy średnie zarobki żołnierza zawodowego:
Wynagrodzenie podporucznika –3800 zł. Dodatki –urlopowy (w wysokości 660 zł na każdego członka rodziny), dodatek mundurowy, dodatek za długoletnią służbę, nagrody za wzorowy przebieg służby, nagrody roczne (za pełnienie służby przez przynajmniej 6 miesięcy). Urlop w wymiarze 26 dni może być powiększony o dodatkowe 10 dni (tzw. urlop nagrodowy). Urlop okolicznościowy od 3 do7 dni.
Jak wyglądają studia wojskowe
Studia wojskowe można określić mianem wyjątkowych, dlatego że różnią się od innych obszarów kształcenia. Różnice nie istnieją wyłącznie w aspekcie wiedzy, jaką można zdobyć, ale także w zakresie formy, systemu, a nawet powodów, dla których się je podejmuje.
Studia wojskowe możemy podzielić na:
1.Typ
-
studia I stopnia i jednolite (licencjackie, inżynierskie, magisterskie).
-
studia II stopnia (magisterskie);
-
studia podyplomowe.
2. Tryb:
Na początku należy zaznaczyć, że studia wojskowe nie oznaczają zgłębiania dziedzin wyłącznie związanych z armią.
Oczywiście, nie istnieją takie kierunki jak Historia sztuki wojskowej, czy też Dziennikarstwo wojskowe, ale Informatyka i Mechatronika już tak, nie mówiąc o Logistyce, która wywodzi się z wojskowości. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że kierunki kształcenia o charakterze wojskowym nie są realizowane tylko na uczelniach wojskowych.
Przykładem są medyczne szkoły wyższe, które prowadzą kształcenie w ramach Wydziałów Wojskowo- Lekarskich.
Co jeszcze jest istotne?
Uczelnie wojskowe prowadzą kształcenie zazwyczaj w pewnym podziale – na studiach wojskowych i studiach cywilnych.
Czym różnią się studia wojskowe od studiów cywilnych?
Studia wojskowe, czy studia cywilne? Podjęcie takiej decyzji wymaga bardzo dogłębnej analizy, ponieważ studia te różnią się od siebie niemal wszystkim.
Różnice pomiędzy studiami wojskowymi a cywilnymi widoczne są nie tylko w programach kształcenia oraz odbywanych zajęciach, ale także w sferze pozanaukowej. Rozbieżności te wynikają z faktu, że studia wojskowe to coś znacznie więcej niż studia. To jasno określona ścieżka.
czytaj dalej czym różnią się studia wojskowe od cywilnych
Gdzie kandydować na studia wojskowe?
Popularne uczelnie na których można studiować kierunki wojskowe:
Ile zarabia się po uczelniach wojskowych?
Można przeglądać i porównywać programy nauczania, realizowane specjalności, czy bilans zajęć o wymiarze praktycznym. Można również prześledzić losy absolwentów, czyli sprawdzić kto najlepiej radzi sobie na rynku zatrudnienia. Jak się okazuje, w gronie najlepiej radzących sobie absolwentów są absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej.
Otóż, mediana zarobków osób, które ukończyły studia pierwszego i drugiego stopnia w tej właśnie uczelni, wynosi 7 004 brutto. Pod tym względem WAT zajmuje drugie miejsce w kraju wśród uczelni publicznych, plasując się ex aequo z Politechniką Wrocławską i ustępując tylko Politechnice Warszawskiej.
czytaj dalej