Kierunek taki jak kulturoznawstwo cieszy się długą tradycją akademicką. Studia same w sobie mają charakter interdyscyplinarny i zostały stworzone z myślą o osobach o podobnych zainteresowaniach, które chciałyby bliżej przyjrzeć się różnorodnym aspektom kultury i jej wpływu na codzienne funkcjonowanie.
Kierunek taki jak kulturoznawstwo ma formę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Oznacza to, że na studentów czekają wykłady oraz konserwatoria i ćwiczenia praktyczne. Każdy student będzie mógł również rozwijać swoje wąskie zainteresowania związane z kulturoznawstwem po wybraniu odpowiedniego modułu kształcenia.
Studia w Warszawie na kierunku kulturoznawstwo mają tak przemyślany program kształcenia, by umożliwiał on zdobycie rozległych kwalifikacji zawodowych opartych na stabilnych podstawach teoretycznych, gdzie największe znaczenia mają kwestie związane z samym pojęciem, teorią i filozofią kultury na różnych płaszczyznach.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku kulturoznawstwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia I stopnia (licencjackie);
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne;
-
studia niestacjonarne.
Studenci, którzy swoją przygodę akademicką rozpoczynają z kierunkiem takim jak kulturoznawstwo, będą się kształcić na początku na studiach I stopnia. Będą wtedy zdobywać najważniejsze informacje oraz kwalifikacje zawodowe, a także przystąpią do obrony pracy licencjackiej. Po otrzymaniu tego pierwszego tytułu zawodowego będą mogli kontynuować naukę na studiach II stopnia, które mają uzupełniający charakter i gwarantują pełnię wykształcenia.
Kulturoznawstwo w Warszawie studenci będą mogli rozpocząć również w dowolnie wybranym trybie – stacjonarnym lub zaocznym. Każdy z nich ma swoje mocne strony. Pierwszy pozwala na regularne zdobywanie wiedzy od poniedziałku do piątku. Drugi z kolei daje większą elastyczność i możliwość pogodzenia ze sobą różnorodnych obowiązków, przykładowo tych związanych z pracą.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku kulturoznawstwo kładą nacisk przede wszystkim na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy. Pojęcie kultury samo w sobie jest dość szerokie – studenci poznają więc dzieje kultury polskiej i europejskiej, wprowadzenie do filozofii, elementy estetyki czy historii sztuki i muzyki. Cenny trzon stanowi również zajęcia poświęcone teatrowi, filmie czy nowym mediom.
A jakie umiejętności rozwijają studenci kierunki takiego jak kulturoznawstwo? Warszawa to miasto, które charakteryzuje fuzja różnorodności – studenci uczą się więc, jak interpretować, analizować czy opisywać różnorodne zjawiska kultury. Odpowiednio wybrane moduły kształcenia oferują także rozwój kwalifikacji z zakresu chociażby zarządzania kulturą czy komunikacji w biznesie.