Studia miejskie to nowoczesna i innowacyjna propozycja kształcenia, która znalazła się w ofercie warszawskich ośrodków akademickich. Została ona stworzona z myślą o osobach, które chciałby otrzymać interdyscyplinarną wiedzę oscylującą wokół różnorodnych nauk – społecznych, humanistycznych, czy nawet ścisłych i przyrodniczych.
Studia miejskie w Warszawie stanowią odpowiedź na wyzwania związane z nieustannymi procesami urbanizacyjnymi. Dziś towarzyszy nam bowiem intensywny rozwój miast i przestrzeni. Wciąż zatem potrzebni są specjaliści o wszechstronnych kwalifikacjach, którzy będą wiedzieli, jak wspierać te miejskie zmiany i przeobrażenia. Studenci uczestniczyć będą w szeregu wykładów i ćwiczeń, które znacząco wyspecjalizują ich zawodowe kompetencje.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku studia miejskie możemy podzielić na:
1. Typ:
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Studenci, których interesują kierunki takie jak studia miejskie, będą mieli w Warszawie możliwość kształcenia na studiach II stopnia. Oznacza to, że jest propozycja skierowana w stronę osób, które na swoim koncie mają już tytuł licencjata lub magistra z dziedziny pokrewnej. Na studiach II stopnia dostaną szansę poszerzenia wiedzy oraz kwalifikacji.
Studenci będą kształcić się również w trybie stacjonarnym. Cieszy się on wciąż największą popularnością wśród społeczności akademickiej, warto więc się nad nim pochylić. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubię regularny cykl zajęć i chcą uniknąć opłat za czesne. Studia dzienne na publicznej uczelni nie wymagają ich.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci, którzy wybiorą studia miejskie, otrzymają szeroką wiedzę. Dotyczyć ona będzie w szczególności metod i teorii wyjaśniających podstawy studiów miejskich. Studenci poznają między innymi główne tendencje rozwojowe geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, ekonomii, nauk socjologicznych, historii, nauk o kulturze, nauk o polityce i administracji, nauk o Ziemi i środowisku w zakresie, w jakim dyscypliny te związane są ze studiami miejskimi.
Umiejętności studiów miejskich dotyczyć będą chociażby formułowania i rozwiązywania nietypowych problemów związanych z obszarem nieustannego rozwoju miast. Studenci zapoznają się również z ekonomicznymi, prawnymi, etycznymi i społecznymi uwarunkowaniami kształtującymi obszar studiów miejskich.