Studia architektoniczne mogą dać dużo przestrzeni, którą można wypełnić różnorodną wiedzą i wieloma umiejętnościami.
Jeśli nauka przypomina układanie puzzli, to można mieć pewność, że wszystkie elementy współgrają ze sobą i ryzyko, że coś nie będzie do siebie pasować, praktycznie nie istnieje. Wyobraźnia przestrzenna, zdolności manualne, wrażliwość, kreatywność – wszystko to rozwijane jest z olbrzymią siłą i prawdopodobnie jest to jedyny obszar kształcenia, który może zaktywizować ludzki umysł do takiego stopnia.
Studia architektoniczne dają umiejętności z zakresu nauk ścisłych, takich jak:
-
matematyka,
-
fizyka,
-
mechanika;
z zakresu nauk humanistycznych, wśród których wymienić można historię, czy socjologię; do tego dokłada wiedzę ekonomiczną i, co chyba oczywiste, artystyczną.
Tak szeroka wiedza daje pewność, że w sytuacji, w której musielibyśmy zrezygnować ze swoich zawodowych planów, to bagaż wiadomości pozwali nam bez przeszkód zająć się czymś innym. Studia architektoniczne dają poczucie wykonywania misji, gdyż prowadzą do tego, aby tworzyć dla innych. Architekci nie pracują wyłącznie dla siebie i nakarmienia swoich ambicji.
Projektując chociażby budynki mieszkalne, robią coś dla innych ludzi, z myślą o tym, aby ich użytkowanie było jak najbardziej komfortowe i przyjemne. Idąc tym tropem, na studiach architektonicznych zdobywamy wiedzę, która będzie potrzebna zawsze. Miasta – warto w to wierzyć – będą się rozrastać, a nie kurczyć, zatem zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie budynków, ulic, mostów, parków nigdy nie zmaleje, a na pewno nie zmniejszy się do rozmiaru mikro.
Studia architektoniczne to swego rodzaju wolność – możemy tworzyć, tą twórczością się bawić, wyrażać siebie poprzez pomysły.