Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - studia II stopnia

Studia II stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 2 lata i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - studia II stopnia 2024

Kierunki studiów - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach: znaleziono 11

Grupa kierunku
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Biotechnologia medyczna

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Coaching medyczny

II stopnia

stacjonarne

Dietetyka

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Elektroradiologia

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Kosmetologia

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Neurobiologia

II stopnia

stacjonarne

Pielęgniarstwo

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Położnictwo

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Trener zdrowia

II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Zarządzanie ryzykiem zdrowotnym

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Zdrowie publiczne

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia II stopnia?

Studia drugiego stopnia to poziom kształcenia, na który można wejść po zakończeniu pewnego etapu wyższej edukacji. Oznacza to, kierunki należące do tego obszaru przeznaczone są dla absolwentów studiów pierwszego stopnia bądź studiów jednolitych. Kształcenie w ramach studiów drugiego stopnia można rozumieć na dwa sposoby. Studia mogą być kontynuacją rozpoczętej na pierwszym stopniu ścieżki, czyli mówiąc inaczej – absolwent Historii na pierwszym stopniu studiuje Historię na stopniu drugim. Druga koncepcja zakłada zmianę kierunki, czyli – absolwent Logistyki na pierwszym stopniu decyduje się na Zarządzanie na stopniu drugim. To oczywiście tylko przykłady, które mogą, ale nie muszą się wydarzyć. Zdarza się tak, że kierunki i ich profile nauczania zakładają wyłącznie kontynuację i nie zezwalają na podjęcie studiów drugiego stopnia absolwentom innych kierunków. Taka zasada obowiązuje najczęściej na studiach medycznych oraz licznych kierunkach technicznych i artystycznych.

Omawiając studia drugiego stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach skupimy się oczywiście na studiach medycznych, choć w tej przestrzeni funkcjonują kierunki, które wychodzą poza wyżej wspomniane ramy i koncepcje. Najlepszym przykładem takiego kierunku jest Ratownictwo medyczne, które prowadzone jest wyłącznie na studiach pierwszego stopnia.

Studia drugiego stopnia możemy określić mianem studiów dla ambitnych i głodnych wiedzy. Czymś oczywistym wydaje się to, że lepiej jest wiedzieć i umieć więcej, ponieważ wpływa to między innymi na warunki pracy i wynagrodzenia. Oczywiście, pracę można znaleźć także po studiach stopnia pierwszego, ale współczesny rynek, który posiada dość zmienny charakter, wymaga coraz więcej i coraz wyżej stawia poprzeczkę.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Omawiając proces rekrutacji na studia drugiego stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach warto przypomnieć sobie dwutorową koncepcję studiowania. Dlaczego? Ponieważ niektóre kierunki pozwalają na naukę bez konieczności ukończenia tego samego kierunku na stopniu pierwszym, a niektóre tego wymagają, tak jak na przykład Pielęgniarstwo, Położnictwo czy Kosmetologia. A co jest podstawą naboru? Średnia ocen wynikających z przebiegu poprzedniego etapu kształcenia.

 

Jak wyglądają studia II stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach?

Studia drugiego stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach to różnorodna przestrzeń kształcenia, w której znajdują się między innymi kierunki, które prowadzone są wyłącznie na tym poziomie. Takimi kierunkami są: Neurobiologia, Coaching medyczny oraz Trener zdrowia.

Neurobiologia jest kierunkiem, który łączy w sobie zagadnienia z obszarów biologii, biochemii, farmakologii, anatomii, fizjologii oraz psychologii. Założeniem kształcenia jest pozyskanie umiejętności między innymi w zakresie oceny struktur mózgu zaangażowanych w procesy poznawcze czy oceny zaburzeń poznawczych, emocji i osobowości u osób z przejściowym lub trwałym uszkodzeniem mózgu.

Coaching medyczny to propozycja dla osób, które interesują się medycyną i psychologią.

Trener zdrowia to kierunek, który umożliwia pozyskanie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych z zakresu kształtowania prozdrowotnego stylu życia, w tym ustalania celów oraz planów działania w zakresie poprawy zdrowia jednostek i społeczności.

 

Ile trwają studia II stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach?

Kształcenie na kierunkach studiów drugiego stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach trwa 2 lata.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Kierunki należące do przestrzeni studiów drugiego stopnia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oferują wybór formy kształcenia. Oznacza to, że proces edukacji można prowadzić w trybie stacjonarnym albo niestacjonarnym. Tryb stacjonarny, nazywany często studiami dziennymi, to forma kształcenia polegająca na tym, że studenci uczęszczają na uczelnię w dni powszednie i odbywają zajęcia, które rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych. Co warto wyraźnie podkreślić, jeden kierunek przeczy tej zasadzie, choć również należy do studiów stacjonarnych. Tym kierunkiem jest Zarządzanie ryzykiem zdrowotnym. Zajęcia na tym kierunku prowadzone są w piątkowe i sobotnie popołudnia. Z racji tego, że uczelnia traktuje tę formę jako stacjonarną – jest ona bezpłatna.

 

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia