Studia chemiczne Warszawa

Studia chemiczne Warszawa

Studia chemiczne Warszawa

Największy wybór studiów

chemicznych w Warszawie

Odkryj kierunki chemiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia chemiczne Warszawa| woj. mazowieckie

Studia chemiczne w Warszawie to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA CHEMICZNE W WARSZAWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Chemia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia - studia wojskowe stacjonarne jednolite
Chemia kosmetyczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Chemia medyczna stacjonarne I stopnia
Chemia ogólna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Chemia żywności stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Chemiczna analiza instrumentalna stacjonarne I stopnia
Inżynieria chemiczna i procesowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria nanostruktur stacjonarne II stopnia
Inżynieria systemów biotechnicznych stacjonarne I stopnia
Technologia biomedyczna stacjonarne I stopnia
Technologia chemiczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Technologia kosmetyku stacjonarne, niestacjonarne II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie są studia chemiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI CHEMICZNE W WARSZAWIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia chemiczne w Warszawie

Każda uczelnia prowadząca studia chemiczne w Warszawie ma inne wymagania rekrutacyjne, jednak w każdej z nich to chemia jest królową nauk i to jej wyniki egzaminu maturalnego są najbardziej cenione.

Równie przydatnym przedmiotem, jaki z pewnością docenią komisje rekrutacyjne, będzie matematyka i fizyka. Nie zapominajcie również o języku obcym, chemia bez angielskiego praktycznie nie istnieje!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI CHEMICZNE W WARSZAWIE

chemia medyczna
Rozwiń

STUDIA CHEMICZNE W WARSZAWIE - PODYPLOMOWE

D
I
M
R
S
T

Jak wyglądają studia chemiczne w Warszawie

Chemia to kierunek niezwykle wymagający i zarazem wciągający, początkowe zafascynowanie mieszaninami, związkami i ich pochodzeniem, nie mija. Rozwija się wręcz w fascynację zapachami i mechanizmami działania zmysłów – tak twierdzą liczni absolwenci studiów chemicznych, których marzeniem było, by zostać na przykład perfumiarzami – osobami, które profesjonalnie tworzą zapachy.

Innych przyciągnęła na studia chemiczne w Warszawie tajemnica – skryte powody reagowania określonych substancji oraz tak zwane doświadczenia widowiskowe, podczas których coś wybucha, strzela, dymi. Jednak sama fascynacja i zacięcie nie wystarczą, by podjąć naukę na tych – jakby na to nie patrzeć, trudnych studiach.

Aby przetrwać i zdobyć realną wiedzę i umiejętności, niezbędna jest wiedza matematyczna i cierpliwość. Bez nich lepiej nie podchodzić do zaawansowanych ćwiczeń chemicznych…

Chemia to studia ciekawe nie tylko przez wzgląd na ćwiczenia i laboratoria – studenci tego kierunku uczą się o wielu dodatkowych aspektach.

Na przykład jak wykorzystać chemię do rozwoju, gdzie dane techniki są wykorzystywane, dają też duże możliwości zmiany rzeczywistości – wielu absolwentów pozostaje na ścieżce naukowej, prowadząc badania, których wyniki realnie wpływają na kształt naszego świata, opracowują proekologiczne substancje, pozbywają się szkodliwych związków, jak i otwierają nam oczy na to, z czego złożony jest świat, bo wciąż, co do tego faktu, nie mamy stuprocentowej pewności.

 

 

Typ studiów

Studia chemiczne w Warszawie możemy podzielić w zależności od typu na:

 • studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie lub jednolite magisterskie)
 • studia II stopnia (magisterskie)

 

Studia chemiczne w Warszawie dzielą się na dwa podstawowe stopnie, które obowiązują na większości kierunków w Polsce. Jeśli od zawsze czujesz, że chemia to jeden z twoich ulubionych przedmiotów, możesz z powodzeniem wybrać jeden kierunek z bardzo bogatej oferty przygotowanej przez warszawskie ośrodki akademickie.

To, ile będzie trwać kształcenie na uczelni wyższej, zależy od tego, jak uczelnię wybierzesz. Nauka I stopnia na uniwersytetach trwa na ogół trzy lata i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Na politechnikach z kolei studenci podczas kształcenia I stopnia zdobywają wiedzę przez 3,5 roku (7 semestrów) i otrzymują tytuł inżyniera.

Po zakończeniu studiów I stopnia czas na kontynuację nauki. Studenci, którzy chcą dalej poszerzać swoją wiedzę z nauk chemicznych, kształcą się na studiach magisterskich, które również mogą się od siebie nieco różnić.

Osoby decydujące się na dalszą naukę na uniwersytetach będą zdobywać wiedzę przez 2 dwa lata. Studentów politechnik czeka półtora roku nauki. Studia magisterskie to czas dopracowania wiedzy i doszlifowania umiejętności oraz oczywiście przygotowania do obrony najważniejszej pracy dyplomowej.

Warto podkreślić, że jeden kierunek na studiach chemicznych można wybrać w formie kształcenia jednolitego. Oznacza to w praktyce, że studenci będą swoją wiedzę zdobywać w sposób ciągły i dopiero po tym czasie przystąpią oni do obrony pracy dyplomowej.

 

 

Tryb studiów

Studia chemiczne w Warszawie można rozpocząć również w dwóch różnych trybach. Studenci mogą wybrać:

 • studia stacjonarne (obejmujące większość kierunków)
 • studia niestacjonarne (obejmujące kilka kierunków)

 

Studia stacjonarne cieszą się największą popularnością w grupie kierunków chemicznych. Ma to związek z laboratoriami, które odbywają się podczas zajęć. Stanowią one bardzo ważną część podstawy programowej, przez co trudno byłoby je włączyć w plan studiów zaocznych. Studia stacjonarne w Warszawie na państwowych uczelniach nie wiążą się z uiszczaniem dodatkowych opłat za czesne.

W grupie chemicznych studiów niestacjonarnych również znalazło się kilka kierunków studiów. To doby wybór dla osób, które chciałyby połączyć ze sobą różnorodne aktywności (np. pracę oraz naukę).

Warto pamiętać jednak, że kształcenie niestacjonarne (zaoczne) jest odpłatne niezależnie, czy to oferta przygotowana przez uczelnię publiczną czy prywatną.

czytaj dalej studia w Warszawie

 

 

Kierunki studiów chemicznych w Warszawie

Studia chemiczne nie są stworzone z myślą o każdym absolwencie szkoły średniej. Powinny wybierać je przede wszystkim te osoby, które nie boją się intelektualnych wyzwań, a w kręgu ich zainteresowań znajdują się przede wszystkim przedmioty ścisłe. Kierunki chemiczne wiążą się bowiem z długimi zajęciami na ćwiczeniach praktycznych i laboratoriach.

Chemia to nauka, która podlega nieustannym przekształceniom, ewolucjom oraz ma wpływ na wiele innych nauk, które nie mogłyby się bez niej rozwijać. Mowa oczywiście o medycynie, fizyce, biologii itd. Każda z tych dyscyplin czerpie bowiem ze zdobyczy chemicznych. Dostrzegają to również uczelnie w Warszawie przygotowują taką ofertę, która odpowiadać będzie na wyzwania współczesnej nauki.

W grupie kierunków chemicznych znalazły się oczywiście te bardziej tradycyjne propozycje, jak i te bardziej innowacyjne. Każdy może mieć zatem pewność, że znajdzie coś dla siebie, coś co w pełni będzie odzwierciedlać jego intelektualne i naukowe oczekiwania.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów chemicznych w Warszawie:

 • chemia;
 • chemia kosmetyczna;
 • chemia medyczna;
 • chemia żywności;
 • chemia i analiza instrumentalna;
 • energetyka i chemia jądrowa;
 • inżynieria chemiczna i procesowa;
 • inżynieria nanostruktur;
 • inżynieria systemów biotechnicznych.

czytaj dalej kierunki studiów w Warszawie

 

 

Gdzie studiować studia chemiczne w Warszawie?

Studia chemiczne w Warszawie mają dość wąski charakter, ale w sposób interdyscyplinarny odnoszą się do wielu innych dziedzin związanych chociażby z biologią czy medycyną.

Uczelnie w Warszawie dostrzegają potencjał nauk chemicznych, dlatego też przygotowały one bardzo bogatą propozycję kształcenia. Warto więc, byś wybrał taki ośrodek akademicki, który w pełni odzwierciedli twoje oczekiwania.

Przeanalizuj szczegółowo propozycje przygotowane przez uczelnie publiczne, jak i prywatne. Zobacz, jakie uczelnie zagwarantują ci nie tylko najlepszą wiedzę, lecz przede wszystkim wszechstronne kwalifikacje z zakresu chemii. Lista ośrodków akademickich, które znalazły się na liście pokazuje, że dziś jesteśmy świadkami inwestycji właśnie w tę gałąź nauki.

To bowiem m.in. rozwój dyscyplin chemicznych będzie mieć wpływ na doskonalenie wielu innych gałęzi – nie tylko medycznych, kosmetycznych, farmaceutycznych, lecz także przemysłowych.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki chemiczne to:

 • Uniwersytet Warszawski;
 • Wojskowa Akademia Techniczna;
 • Politechnika Warszawska;
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego;
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego;
 • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia.

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

 

 

Jak wybrać studia chemiczne w Warszawie, aby mieć dobrą pracę?

Studia chemiczne w Warszawie mogą być dobrą inwestycją na przyszłość. Kryje się za tym przede wszystkim bogata oferta ośrodków akademickich, które oferują wiele różnorodnych kierunków.

Jaki jednak wybór podjąć, by w przyszłości cieszyć się dobrym zatrudnieniem? Niestety, ale na to pytanie nie ma jednej sprawdzonej recepty!

Na początku zadbaj, by kierunek, który wybierasz, był w pełni zgodny z twoimi intelektualnymi oczekiwaniami! Pamiętaj, że istnieją znaczące różnice pomiędzy kierunkiem takim jak chemia kosmetyczna a energetyka i chemia jądrowa! Jeśli zdecydujesz się na naukę czegoś, co mieści się w kręgu twoich zainteresowań, to znacznie wzrasta szansa, że odniesiesz w tej dziedzinie sukces!

Współcześnie pracodawcy również coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na samą wiedzę, lecz przede wszystkim na umiejętności potencjalnych pracowników!

Studia chemiczne w Warszawie powinny wyposażać przede wszystkim w kompetencje – odpowiadają za to różnorodne laboratoria oraz ćwiczenia praktyczne. Zadbaj również o praktyki i staże – one mogą zrobić wrażenie na potencjalnych pracodawcach.

Warszawa to miasto, w którym mieści się wiele różnorodnych koncernów chemicznych, więc możesz mieć pewność, że po zakończeniu kształcenia szybko uda ci się znaleźć pracę, z której będziesz zadowolony. Pamiętaj jednak o tym, by odpowiednio wcześnie spróbować określić swoje predyspozycje zawodowe i odpowiedz sobie na kilka pytań. Jaka ścieżka kariery cię interesuje? Czy chciałbyś w przyszłości pracować jako laborant? Czy może bardziej interesuje cię przekazywanie wiedzy innym?

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • nauczyciel;
 • pracownik laboratorium;
 • naukowiec;
 • specjalista do spraw do energetyki;
 • inżynier;
 • analityk;
 • kontroler jakości itd.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Warszawie?

Zdecydowałeś się, że rozpoczniesz studia chemiczne? Czujesz, że wybrałeś kierunek, który w pełni odzwierciedli twoje intelektualne i zawodowe oczekiwania? Jeśli odpowiadasz twierdząco, to czas, aby wybrać uczelnię! Oferta stołecznych ośrodków akademickich jest bogata. Czy jednak każda szkoła wyższa w Warszawie będzie spełniać twoje wizje?

Wybór może nie być taki trudny, jeśli podczas poszukiwań uczelni idealnej będzie ci towarzyszyć kilka podstawowych zasad! Na początku sprawdź, czy wybrany przez ciebie kierunek widnieje na stronie uczelni – to powinien być dla ciebie punkt wyjścia! Co dalej?

 

Poznaj koniecznie uczelnię, którą wybierasz:

 • szczegółowo przenalizuj jej ofertę dydaktyczną;
 • sprawdź, jakie przedmioty znajdują się w programie kształcenia;
 • szukaj informacji i opinii w Internecie;
 • zaczerpnij porad znajomych.

 

Weź również udział w drzwiach otwartych uczelni! To najlepszy sposób, przy przeanalizować poszczególne oferty, poznać wykładowców, studentów oraz zaznajomić się ze wszystkimi szczegółami, które mogą być pomocne podczas podejmowania ostatecznej decyzji związanej ze studiowaniem!

 

 

Czy warto iść na studia chemiczne w Warszawie?

Studia chemiczne w Warszawie charakteryzują się wysokim poziomem nauczania. Każdy student, który je wybiera, musi mieć jednak świadomość, że czeka go wiele wyrzeczeń oraz trudnych intelektualnych chwil. Przed ostatecznym wyborem profilu kształcenia odpowiedz sobie zatem szczerze na pytanie, czy jesteś gotowy, by podjąć się wyzwań, jakie niosą ze sobą studia chemiczne.

Warszawa to miasto, które jest przyjazne studentom. W praktyce oznacza to, że każdy z ośrodków akademickich dba, by poziom nauczania był na jak najwyższym poziomie. W przypadku studiów chemicznych nie jest to takie proste! Studenci muszą mieć bowiem dostęp do najlepszych laboratoriów, nowoczesnego sprzętu i sal ćwiczeniowych.

Wysokie standardy nauczania w przypadku studiów chemicznych to jedno. Studenci muszą rozwijać swoje kompetencje przy użyciu nowoczesnych sprzętów – tylko dzięki temu będą mogli rozwinąć swoje kwalifikacje nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej.

Studia chemiczne warto wybrać również dlatego, że studenci dzięki kształceniu w stolicy mają dostęp do praktyk i staży w nowoczesnych laboratoriach czy ośrodkach diagnostycznych. Warszawa to miasto, które tętni życiem i stanowi wyzwanie – zwłaszcza dla przyjezdnych studentów.

Po odpowiednim zaklimatyzowaniu będą oni mieć jednak pewność, że wybrali bardzo dobrze, ponieważ praca dla najzdolniejszych abiturientów szkół wyższych jest na wyciągnięcie ręki!

Warszawa to miasto bardzo przyjazne studentom! Czeka na nich szereg atrakcji – kina, teatry, dyskoteki, czy kawiarnie tętniące życiem.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

 

Praca po studiach chemicznych

Pracując w roli chemików znajdziecie zatrudnienie w laboratoriach analitycznych różnego typu – tych przemysłowych, kryminalistycznych, farmaceutycznych, jak i sanitarno-epidemiologicznych. W każdego rodzaju laboratorium będziecie odpowiedzialni za wykonywanie badań, raportowanie ich wyników, jak i realizację większych projektów badawczych.

Niejednokrotnie wykształceni chemicy parają się ochroną środowiska – badają, sprawdzają, obliczają i weryfikują stan naszej natury, jak i przepowiadają na podstawie badań ewentualną przyszłość danego terenu! Chemicy działają w branży spożywczej, petrochemicznej, przetwórczej, jak i w przemyśle ciężkim. 

Spora część absolwentów chemii odnajduje swoje miejsce w kosmetologii i jej pochodnych, na przykład jako wspomniany wcześniej współczesny perfumiarz, tworzący nowe zapachy. Jeśli jednak żadna z tych opcji Ciebie nie przekonuje to zawsze możesz pozostać szalonym naukowcem i rozpocząć pracę dydaktyczno-naukową w szkolnictwie cywilnym, jak i wojskowym.

Instytuty badawcze cały czas skrycie działają i się rozwijają. Po studiach na Wojskowej Akademii Technicznej będziecie przygotowani do pracy jako specjalista ds. skażeń, oraz specjalista w składach materiałów niebezpiecznych, wysokoenergetycznych, jak i wybuchowych. A jeśli i taka opcja nie jest dla Ciebie – to zawsze możesz ukończyć kurs pedagogiczny i zostać nauczycielem chemii!

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 

Studia chemiczne w Warszawie możesz podjąć na czterech państwowych uczelniach i kontynuować swoje zainteresowania na studiach doktoranckich na Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Chemii Fizycznej. To ośrodek skupiający najlepszych chemików, prowadzących najciekawsze projekty badawcze. Zanim jednak dotrzesz do studiów III stopnia, musisz zdobyć tytuł licencjata lub inżyniera i magistra!

 


UNIWERSYTET WARSZAWSKI STUDIA CHEMICZNE

 • Chemia – studia I i II stopnia, licencjackie i magisterskie, stacjonarne, w j. polskim i angielskim
 • Energetyka i Chemia Jądrowa – studia I i II stopnia, stacjonarne
 • Zaawansowane metody instrumentalne i techniki pomiarowe – studia I stopnia, licencjackie

dowiedz się więcej

 


POLITECHNIKA WARSZAWSKA STUDIA CHEMICZNE

Politechnika Warszawska i Wydział Chemiczny, zapraszają na:

 • Technologię chemiczną – studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie
 • Biotechnologię - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie

dowiedz się więcej

 


UNIWERSYTET KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO STUDIA CHEMICZNE

Kolejną państwową uczelnią prowadzącą studia chemiczne w Warszawie jest Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Wydział Matematyczno-Przyrodniczy, tu odbywa się kształcenie na kierunku:

 • Chemia – studia I i II stopnia, licencjackie i magisterskie, stacjonarne

dowiedz się więcej

 


WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA STUDIA CHEMICZNE

Wojskowa Akademia Techniczna oferuje również kształcenie w dziedzinie chemii na kierunku:

 • Chemia - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie
 • Inżynieria Materiałowa - studia I i II stopnia, inżynierskie i magisterskie

Na WAT możecie specjalizować się w trzech zakresach: materiały wybuchowe i pirotechnika, materiały niebezpieczne i ratownictwo chemiczne, ochrona przed skażeniami

dowiedz się więcej

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)