Rekrutacja na studia inżynierskie i techniczne 2025/2026
Studia inżynierskie w Łodzi cieszą się sporą popularnością, ustawia się na nie niezła kolejka - inżynierów wciąż brakuje w naszym tak szybko rozwijającym się i prężnie działającym kraju.
W szczególności brakuje myślących, odważnych, znających się na swojej pracy ludzi. Przemyślcie sobie bardzo wnikliwie, jaki kierunek studiów inżynierskich w Łodzi Was interesuje, kierunkowe studia inżynierskie są bardzo precyzyjne, przez co trudno jest się przebranżowić po ukończeniu danego kierunku.
Kierunki inżynierskie - przedmioty maturalne
Aby dostać się na studia techniczne w Łodzi to oczywiście należy dobrze zdać maturę z przedmiotów ścisłych, jak i języka obcego.
Każdy kierunek stawia inne wymagania przed maturzystami, dlatego dokładnie sprawdźcie, jakie obwarowania stawia przed Wami Politechnika, przygotujcie się porządnie i do dzieła, wkroczcie w szeregi inżynierów wolnej Polski.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach i kierunkach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia inżynierskie w Łodzi
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Łódzkiej na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 491 punktów na inżynierię materiałową, 378 punktów na automatykę i robotykę oraz 149 punktów na mechanikę i budowę maszyn. W przypadku kierunku informatyka na Uniwersytecie Łódzkim próg wynosił 300 punktów.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Ile osób na miejsce na studia inżynierskie w Łodzi
Studia inżynierskie w Łodzi należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Politechnikę Łódzką na automatykę i robotykę ubiegało się ponad 5 kandydatów na jedno miejsce, a na computer science było to ponad 9 kandydatów.
Limity miejsc na studia inżynierskie
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów inżynierskich odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach inżynierskich w Łodzi
Automatyka i robotyka:
Mechanika i budowa maszyn:
Zarządzanie i inżynieria produkcji:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2025/2026)
Ile kosztują studia inżynierskie w Łodzi
Studia inżynierskie prowadzone w trybie studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych są bezpłatne. Oznacza to, że studia niestacjonarne w uczelniach publicznych są odpłatne, a także każda forma kształcenia w uczelniach niepublicznych jest odpłatna.
Mechanika i budowa maszyn:
-
Politechnika Łódzka: 7430 zł
-
Akademia Humanistyczno- Ekonomiczna w Łodzi: od 6600 zł
Zarządzanie i inżynieria produkcji:
-
Politechnika Łódzka: od 6000 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Każda uczelnia ustala własne reguły i harmonogramy przeprowadzania rekrutacji, a zatem nie można wskazać jednego terminu, w którym wszystkie uczelnie publikują informacje o wynikach postępowań kwalifikacyjnych. Niezależnie od tego, na kiedy zaplanowano publikowanie list osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia, wszyscy kandydaci dowiedzą się tego ze swoich profili IRK bądź ERK.
Dowiedz się więcej wyniki rekrtuacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Politechnika Łódzka: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie.
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
W każdej uczelni mogą obowiązywać inne formy składania dokumentów. Najczęściej dostarczane są przez kandydatów osobiście, do siedziby uczelni, bądź pocztą tradycyjną lub pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy, należy pamiętać o zebraniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz o tym, aby dostarczyć je w wyznaczonym terminie.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Składanie dokumentów rekrutacyjnych rozpoczynamy po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia. Dostarczenie dokumentów jest ostatnim etapem, co nie oznacza, że możemy podejść do niego lekkomyślnie. Nasz zestaw musi być kompletny i zawierać wszystkie wymagane przez uczelnie dokumenty i musi zostać złożony w określonym terminie. Spóźnienia bądź braki mogą skutkować skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Łodzi:
-
Politechnika Łódzka: lipiec 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Jak wyglądają studia inżynierskie w Łodzi
Studia inżynierskie w Łodzi to kierunki studiów, które oferują pozyskanie wiedzy różnorodnej, bowiem sama przestrzeń kształcenia jest niezwykle zróżnicowana. Niektóre kierunki pozwalają poznać programowanie i projektowanie systemów mikroprocesorowych, inne skupiają się na nauce projektowania zaawansowanych systemów zasilania, a jeszcze inne wprowadzają w zagadnienie technologii umożliwiających przekształcanie materiałów i surowców w użyteczne produkty.
Najpopularniejsze kierunki inżynierskie w Łodzi: inżynieria chemiczna i biochemiczna, mechatronika, automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, inżynieria materiałowa.
Współczesne studia inżynierskie charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach inżynierskich
Absolwenci studiów inżynierskich odnajdują się w pracy między innymi w laboratoriach badawczo- rozwojowych, zakładach przemysłowych i instytucjach wdrażających nowoczesne technologie, firmach telekomunikacyjnych, firmach teleinformatycznych, firmach przemysłu energetycznego.
Zarobki
Średnie zarobki w Łodzi na popularnych stanowiskach związanych z wykształceniem inżynierskim wahają się od 4600 zł do 9200 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od stanowiska pracy, stażu pracy, firmy, miejscowości).
Typ studiów
Pamiętacie serial 40-latek? I postać głównego bohatera inżyniera? Wykształcony, ułożony, zaradny, boryka się jedynie z problemem rzucenia palenia i kryzysem wieku średniego. Jemu udało się ukończyć studia inżynierskie i zostać pracownikiem miesiąca, podczas PRL-u, był inżynierem budownictwa.
Studia inżynierskie to szeroki zakres studiów technicznych, podczas których można uzyskać dyplom inżyniera. Przeglądając zestaw kierunków studiów inżynierskich w Łodzi, sami zobaczycie jak studia te obfitują w różnorodność.
Jeśli podejmiecie decyzję, by uczyć się automatyzacji i robotyzacji, to uda Wam się z pewnością rozwiązać niejeden problem związany ze sterowaniem różnorodnymi procesami technologicznymi, metody matematycznego modelowania i symulacji będą dla Was pestką, a systemy komputerowe będziecie znali jak własną kieszeń!
A jeśli pójdziecie w kierunku Stefana Karwowskiego i zajmiecie się budową nowych domów i budynków użytkowych, to z pewnością podczas studiów zgłębicie cały szereg procedur i fizycznych zawiłości związanych ze stawianiem nowych budowli.
Studia inżynierskie w Łodzi to nie tylko automatyka, mechatronika, czy elektronika, na których poznacie najnowsze technologie i rozłożycie świat Matrixa na czynniki pierwsze. To również cała bogata dziedzina wiedzy na temat inżynierii środowiska – na studiach tych zajmiecie się zagadnieniami zrównoważonego rozwoju energetycznego Polski i świata oraz wnikniecie w problemy związane z ekologicznym wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii.
Dzięki studiom inżynieryjnym dowiecie się jak projektować skomplikowane maszyny, takie jak turbiny, pompy, sprężarki, nauczycie się jak projektować inteligentne systemy klimatyzacyjne, co przy dzisiejszych zmianach pogodowych, będzie niezwykle przydatne.
Wiedza inżynieryjna współgra i współistnieje wspomagając medycynę, inżynierowie twierdzą, że nasz organizm ludzki to taka bardzo złożona, niezbyt precyzyjna przepływowa maszyna energetyczna! Zapoznajcie się z kierunkami studiów inżynierskich w Łodzi, a nóż, któryś z nich zachęci Was do zgłębienia technicznych aspektów świata.
Studia inżynierskie w Łodzi możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Uczelnie w Łodzi dbają o komfort studentów, dlatego starają się zapewnić im wybór, w jakiej formie chcą realizować dany kierunek. Studia inżynierskie możesz realizować stacjonarnie i niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku, natomiast na studia zaoczne możesz uczęszczać w weekendy. To Ty decydujesz, w jaki sposób chcesz zdobywać edukację.
Poszczególne kierunki inżynierskie podzielone są na dwa komplementarne stopnie kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają od siedmiu do nawet ośmiu semestrów (w przypadku architektury) i kończą się tytułem inżyniera.
Studia drugiego stopnia kończą się po trzech bądź czterech semestrach tytułem magistra.
Niejednokrotnie studia magisterskie rozwijają wiadomości zgłębiane na studiach inżynierskich, ale zdarzają się także kierunki, które kończą się po pierwszym lub drugim stopniu. Warto także zaznaczyć, że poszczególne ośrodki akademickie mają bogatą ofertę studiów podyplomowych, które trwają zazwyczaj od dwóch do trzech semestrów i umożliwiają poszerzenie kompetencji w danej dziedzinie.
czytaj dalej studia w Łodzi
Czy studia inżynierskie w Łodzi są trudne?
Studia inżynierskie to niezwykle bogata i różnorodna przestrzeń kształcenia. Znajdują się w niej różne kierunki, które możemy podzielić zarówno ze względu na poruszaną tematykę, jak i poziom trudności. Elementem wspólnym propozycji kształcenia należących do tego obszaru są zagadnienia odnoszące się do nauk ścisłych. Dużo tu matematyki, fizyki czy chemii, i co zrozumiałe – na zdecydowanie wyższym poziomie niż w szkole średniej.
Studia inżynierskie w Łodzi są trudne, a do najbardziej wymagających kierunków zaliczyć można między innymi: Automatykę i sterowanie robotów, Mechatronikę, Mechanikę i budowę maszyn, Nanotechnologię czy Energetykę, ale są to kierunki bardzo ciekawe, oferujące pozyskanie praktycznej wiedzy, na którą rośnie zapotrzebowanie na rynku. Oznacza to, że należy włożyć w naukę sporo wysiłku i zaangażowania, ale nagrodą będą szerokie perspektywy zawodowe.
Kierunki studiów inżynierskich w Łodzi
Bardzo wiele kierunków w Łodzi można zaliczyć do kategorii inżynierskiej przez wzgląd na praktyczny wydźwięk. Oczywiście należą do niej takie kierunki jak inżynieria materiałowa, inżynieria zarządzania czy inżynieria chemiczna i biochemiczna.
Interdyscyplinarny charakter kształcenia umożliwia zdobywanie wiedzy teoretycznej i umiejętności inżynierskich w zakresie chemii budowlanej, geodezji i kartografii, a także wzornictwa.
Uczelnie w Łodzi nastawiają się na kształcenie techniczne, które ma ogromne znaczenie na współczesnym rynku pracy. Można na nich znaleźć najpopularniejsze kierunki, ale także kierunki mające znaczenie stricte dla Łodzi, która słynie ze swojego industrialnego charakteru.
Warto pokusić się o kształcenie, chociażby w zakresie włókiennictwa, ponieważ otworzy to wiele możliwości na budowanie kariery w stolicy województwa i jego okolicznych miastach. Możesz być pewien/pewna, że niezależnie od tego, które studia inżynierskie wybierzesz, czeka Cię wiele lat gruntownej edukacji w murach nowocześnie wyposażonych pracowni naukowych i komputerowych.
Kierunki inżynierskie Łódź - rekrutacja 2025/2026
-
ADVANCED BIOBASED AND BIOINSPIRED MATERIALS, Politechnika Łódzka
-
ANALITYKA CHEMICZNA, Politechnika Łódzka
-
ANALIZA DANYCH, Uniwersytet Łódzki
-
ARCHITEKTURA, Politechnika Łódzka
-
ARCHITEKTURA, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
-
AUTOMATYKA I ROBOTYKA, Politechnika Łódzka
-
BIOGOSPODARKA, Politechnika Łódzka
-
BIOMEDICAL ENGINEERING AND TECHNOLOGIES, Politechnika Łódzka
-
BIOTECHNOLOGIA, Politechnika Łódzka
-
BUDOWNICTWO, Politechnika Łódzka
-
BUSINESS AND TECHNOLOGY, Politechnika Łódzka
-
CHEMIA BUDOWLANA, Politechnika Łódzka
-
CHEMIA MATERIAŁÓW I NANOTECHNOLOGIA, Uniwersytet Łódzki
-
CHEMIA, Politechnika Łódzka
-
COMPUTER SCIENCE, Politechnika Łódzka
-
ELECTRONIC AND TELECOMMUNICATION ENGINEERING, Politechnika Łódzka
-
ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA, Politechnika Łódzka
-
ELEKTROTECHNIKA, Politechnika Łódzka
-
ENERGETYKA, Politechnika Łódzka
-
FIZYKA TECHNICZNA, Politechnika Łódzka
-
GEODEZJA I KARTOGRAFIA, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
-
GESTION ET TECHNOLOGIE, Politechnika Łódzka
-
GOSPODARKA PRZESTRZENNA, Uniwersytet Łódzki
-
INDUSTRIAL BIOTECHNOLOGY, Politechnika Łódzka
-
INFORMATION TECHNOLOGY, Politechnika Łódzka
-
INFORMATYKA STOSOWANA, Politechnika Łódzka
-
INFORMATYKA W OCHRONIE ŚRODOWISKA, Politechnika Łódzka
-
INFORMATYKA, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
-
INFORMATYKA, Politechnika Łódzka
-
INFORMATYKA, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
-
INFORMATYKA, Uniwersytet Łódzki
-
INŻYNIERIA BEZPIECZEŃSTWA PRACY, Politechnika Łódzka
-
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA, Politechnika Łódzka
-
INŻYNIERIA CHEMICZNA I BIOCHEMICZNA, Politechnika Łódzka
-
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA, Politechnika Łódzka
-
INŻYNIERIA WZORNICTWA PRZEMYSŁOWEGO, Politechnika Łódzka
-
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA W BUDOWNICTWIE, Politechnika Łódzka
-
INŻYNIERIA OCHRONY ŚRODOWISKA, Politechnika Łódzka
-
LEŚNICTWO, Uniwersytet Łódzki
-
LOGISTYKA, Politechnika Łódzka
-
MECHANICAL ENGINEERING, Politechnika Łódzka
-
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
-
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN, Politechnika Łódzka
-
MECHATRONIKA, Politechnika Łódzka
-
MODELLING AND DATA SCIENCE, Politechnika Łódzka
-
NANOTECHNOLOGIA, Politechnika Łódzka
-
PAPIERNICTWO I POLIGRAFIA, Politechnika Łódzka
-
PLANOWANIE PRZESTRZENNE, Politechnika Łódzka
-
SYSTEMY STEROWANIA INTELIGENTNYMI BUDYNKAMI, Politechnika Łódzka
-
TECHNOLOGIA CHEMICZNA, Politechnika Łódzka
-
TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIE CZŁOWIEKA, Politechnika Łódzka
-
TECHNOLOGIA KOSMETYKÓW, Politechnika Łódzka
-
TRANSPORT, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
-
TRANSPORT, Politechnika Łódzka
-
WZORNICTWO, Politechnika Łódzka
-
WŁÓKIENNICTWO I PRZEMYSŁ MODY, Politechnika Łódzka
-
ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI, Politechnika Łódzka
czytaj dalej kierunki studiów w Łodzi
Gdzie studiować studia inżynierskie w Łodzi?
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: automatyki, informatyki, biotechnologii, elektrotechniki, budowy maszyn. Absolwenci studiów inżynierskich odnajdują się w pracy w firmach informatycznych, branży technologicznej, elektronicznej i motoryzacyjnej, geodezji, architekturze.
Najwięcej propozycji kierunków inżynierskich znajdziesz na Politechnice Łódzkiej. Uczelnia oferuje kształcenie także w języku angielskim, co z pewnością umożliwia rozpoczęcie kariery na rynku międzynarodowym. Różna specyfika poszczególnych wydziałów wpływa na dogłębne zapoznanie się z omawianym tematem, a także pozwala zdobyć umiejętności praktyczne dzięki nowocześnie wyposażonym placówkom akademickim.
Studia inżynierskie w Łodzi możesz znaleźć także na wybranych wydziałach Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi i w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.
Dzisiejszy świat nauki i rynek pracy nastawione są na interdyscyplinarność i wszechstronność. To umożliwia łączenie różnorodnych dziedzin i odnajdywanie się w branżach, które z pozoru nie mają nic wspólnego z inżynierskim podejściem.
Uczelnie w Łodzi oferują unikatowe kształcenie w zakresie włókiennictwa i przemysłu mody, a także w ramach wielu kierunków, które są popularne w całej Polsce.
Gdzie studiować kierunki inżynierskie w Łodzi
-
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
-
Politechnika Łódzka
-
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
-
Uniwersytet Łódzki
czytaj dalej uczelnie w Łodzi
Kierunki inżynierskie - uczelnie publiczne (państwowe) w Łodzi
-
Politechnika Łódzka
-
Uniwersytet Łódzki
czytaj dalej uczelnie publiczne w Łodzi
Kierunki inżynierskie - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Łodzi
-
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
-
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
czytaj dalej uczelnie prywatne w Łodzi
Jak wybrać studia inżynierskie w Łodzi, aby mieć dobrą pracę?
Wybierając kształcenie inżynierskie, możesz być pewien/pewna, że rynek pracy będzie dla Ciebie łaskawy. Aktualnie pracodawcy poszukują specjalistów z różnych dziedzin – ludzi, którzy mogą poszczycić się kompetencjami inżynierskimi i po prostu znają się dobrze na temacie, który studiowali przez lata.
Tak czy inaczej, wybór odpowiedniego dla nas kierunku nie jest rzeczą łatwą. Warto kierować się zainteresowaniami i upodobaniami. Jeśli pociąga Cię projektowanie i programowanie robotów, warto wybrać automatykę i robotykę.
Jeśli jednak lubisz chemię lub biologię, ale chciałbyś/abyś zastosować wiedzę z tego zakresu w praktyce, możesz uczęszczać na chemię budowlaną bądź biotechnologię. Pamiętaj także, że od wielu lat rynek pracy najbardziej otwiera się na informatyków i osoby wyspecjalizowane w tym zakresie.
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
-
elektronik
-
architekt
-
inżynier elektryk automatyk
-
geodeta
-
inżynier gospodarki przestrzennej
-
inżynier inżynierii środowiska
-
mechanik
-
kierownik serwisu
-
inżynier technolog
-
konstruktor-inżynier
-
projektant systemów mechanicznych
Każdego roku tworzone są rankingi najpopularniejszych i najlepiej opłacanych zawodów świata. Tego rodzaju wykaz opracowuje między innymi magazyn „Forbes”.
Kierowanie się zapotrzebowaniem XXI wieku na ekspertów w danej dziedzinie jest dobrym tropem i z pewnością ułatwi znalezienie dobrze płatnej pracy. Warto kierować się również potrzebami miasta, w którym studiujesz. Industrialny charakter Łodzi umożliwi Ci rozwijanie się w zakresie wzornictwa i włókiennictwa.
Wielu przedsiębiorców w innowacyjny sposób dąży do ulepszenia świata, a Ty możesz brać w tym udział razem z nimi. Chcesz projektować gry komputerowe? Projektować samochody? A może czuwać nad procesem tworzenia kosmetyków? Środowisko inżynierskie jest na tyle elastyczne i otwarte na różnorodną tematykę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Absolwenci natomiast mają wiele możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, dlatego studia inżynierskie są jednymi z najchętniej wybieranych.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Łodzi?
Wybór uczelni wyższej może być równie trudny, co wybór kierunku, który chce się studiować. Warto sprecyzować, gdzie chciałoby się kontynuować dalszą edukację. Miasto, ośrodek akademicki czy też kierunek to kwestie, które często się zazębiają, ale niejednokrotnie nie mają ze sobą związku.
Możesz być pewien/pewna, że Łódź jest jednym z najchętniej wybieranych miast akademickich. Nowocześnie wyposażone i rozwinięte uczelnie przyciągają uwagę maturzystów i studentów.
Nie ulega wątpliwości, że jeden z najwyższych poziomów, jeśli chodzi o kształcenie techniczne, oferuje Politechnika Łódzka. Jeśli jednak nie dla Ciebie godziny laboratoriów i praktyczne kształcenie, dlatego nastawiasz się na edukację mającą wydźwięk teoretyczny, warto pokusić się o studiowanie na Uniwersytecie Łódzkim lub w prywatnych akademiach społecznych i humanistyczno-ekonomicznych.
Przekonaj się, jak wiele do zaoferowania mają łódzkie ośrodki akademickie.
czytaj dalej jak wybrać uczelnię
Czy studia inżynierskie w Łodzi to studia z przyszłością?
Studia inżynierskie to przestrzeń kształcenia, która oferuje pozyskanie wykształcenia, którego najistotniejszym elementem są praktyczne umiejętności. Umiejętności te mogą być związane z wieloma zakresami, w tym między innymi: programowaniem robotów, tworzeniem modeli komputerowych, projektowaniem konstrukcji mechanicznych, obsługą zaawansowanych systemów zasilania czy tworzeniem systemów telekomunikacyjnych. Studia inżynierskie w Łodzi to studia z przyszłością, ponieważ przygotowują do pracy w wielu obszarach i branżach. Jakieś przykłady? Absolwenci tych studiów odnajdują się między innymi w: biurach konstrukcyjnych, laboratoriach badawczo- rozwojowych, przemyśle motoryzacyjnym, firmach branży IT, zakładach przemysłowych. Pracują jako: inżynierowie utrzymania ruchu, projektanci systemów automatyki, konstruktorzy, technolodzy…wymieniać można niemal bez końca.
Czy warto iść na studia inżynierskie w Łodzi?
Uczelnie w Łodzi mają bardzo wiele do zaoferowania kandydatom na studia inżynierskie. Nieustannie rozwijające się placówki akademickie walczą o kolejne dofinansowania i nawiązują współpracę z hipotetycznymi pracodawcami przyszłych absolwentów, dzięki czemu dbają o rozwój osobisty i zawodowy studentów kierunków technicznych. Poszczególne programy stażowe i praktyki płynnie wprowadzą Cię na rynek pracy, otwierający się na inżynierów z różnych dziedzin.
Łódź jako miasto akademickie dba o swoich studentów. Odnowione i odpowiednio wyposażone akademiki zastępują dom przez kolejne lata edukacji. Wsparcie ze strony kadry akademickiej, biura karier czy studenckich mentorów sprawi, że nie będziesz osamotniony/a w dążeniu do celu. Programy stypendialne i socjalne pomogą ustabilizować sytuację finansową, a to doprowadzi do swobodnego kontynuowania kształcenia.
Władze miasta bardzo chętnie organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia oraz imprezy kulturowe i sportowe, które urozmaicają czas studiów. Studenci także sami wychodzą z inicjatywą, urządzając różnego typu wydarzenia o charakterze rozrywkowym i naukowym.
Nie bez powodu Łódź jest jednym z najchętniej wybieranych ośrodków akademickich w Polsce. Daje wolną rękę studentom i pozwala im się w pełni rozwijać w zakresie, który najbardziej ich interesuje. Wykładowcy wspierają swoich podopiecznych i sprowadzają ich na tor, który zapewni najwięcej korzyści w budowanej karierze zawodowej. Jako miasto rozwija się równie prężnie, a co za tym idzie, oferuje bardzo wiele stanowisk pracy dla różnorodnych kierunków inżynierskich. Świat nastawiony jest na nowoczesność i zmiany techniczne, dlatego przedsiębiorstwa i firmy nie zatrzymują się podczas podróży do celu.
Wybierz studia w jednym z najbardziej postępowych miast, a zarazem w miejscu o bogatej historii gospodarczej, wytwórczej i ekonomicznej i zaproponuj własne pomysły na zmiany, które wpłyną na życie mieszkańców całego kraju.
czytaj dalej czy warto iść na studia
Praca po studiach inżynierskich i technicznych w Łodzi
Jak już uda Wam się zdobyć potwierdzenie swoich umiejętności inżynierskich i zdobędziecie klucz do bram sektora energetycznego czy automatyki przemysłowej i robotyki to możecie szukać zatrudnienia na stanowisku projektanta systemów automatyki lub systemów informatycznych, czyż to nie brzmi pięknie? Absolwenci studiów inżynierskich o profilu elektronicznym, telekomunikacyjnym, jak i informatycznym mogą pracować w instytucjach państwowych oraz w firmach prywatnych.
Dzięki bardzo dobrej znajomości produkcji, możecie podjąć pracę na stanowisku przygotowanie i obsługa produkcji – praca ta wymaga sporego zaangażowania i odpowiedzialności ze strony pracownika.
Jeśli jednak praca w zakładach produkcyjnych, biurach projektowych czy firmach Was nie pociąga i nie interesuje, to zawsze możecie wejść w rolę innowacyjnych inżynierów, pozostać na uczelni, bądź w innym instytucie naukowym (takim jak np. PAN) i zająć się badaniami i poszukiwaniem technologicznych rozwiązań dla biznesu.
Czy to przemysł energetyczny, czy elektroniczny, czy też spożywczy – inżynierowie są potrzebni, wspierają swoją wiedzą i doświadczeniem takie dziedziny rozwoju jak medycyna i biologia, kosmetologia i ekologia. Dzięki inżynierom potrzeby współczesnego świata mogą być zrealizowane – począwszy od zbudowania siedziby badań i rozwoju, a skończywszy na zarządzaniu produkcją nowo opracowanego produktu, bądź wdrażanego systemu.