Studia morskie 2025
Studia morskie w Polsce to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
W procesie rekrutacji na studia morskie w roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, język obcy, język polski, geografia oraz informatyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Gdybyśmy powiedzieli, że studenci studiów morskich pozyskują wiedzę i umiejętności związane wyłącznie z morzem, byłaby to jedynie półprawda. Studia morskie to znacznie szersze zagadnienie, na które składają się nie tylko kierunki takie jak: Eksploatacja siłowni okrętowych, czy Nawigacja. Studia morskie oferują również wykształcenie, które można wykorzystać nie tylko na morzu i na lądzie, ale w nowoczesnych przedsiębiorstwach, reprezentujących różne branże. To wiedza, na którą składają się nauki inżynierskie, techniczne, informatyka, czy zarządzanie.
Populare kierunki morskie: budowa jachtów, bezpieczeństwo morskie, oceanografia, hydrografia morska, oceanotechnika, transport, nawigacja.
Absolwenci studiów morskich znajdują pracę w sektorze gospodarki morskiej, administracji morskiej, służbach technicznych przedsiębiorstw armatorskich, placówkach naukowo- badawczych, stacjach badawczych, biurach projektowych, biurach konstrukcyjnych, branży IT.
Nie będzie przesadą jeśli powiemy, że na absolwentów studiów morskich czeka morze możliwości zawodowych. Otrzymują oni wykształcenie z różnych dyscyplin, co daje dość dużą swobodę na rynku zatrudnienia.