Studia weterynaryjne możemy określić mianem wyjątkowych, nie tylko dlatego, że nie występują w ofertach kształcenia wszystkich uczelni i kierunki z nimi związane nie stanowią standardu dydaktycznego.
Immanuel Kant, wybitny niemiecki filozof powiedział, że człowieka możemy ocenić po tym, jak traktuje zwierzęta. Całe szczęście, istnieją ludzie, którzy pragną poświęcać im baczniejszą uwagę i otaczać opieką, odbierając do tego solidne przygotowanie. Ponadto, jak mawiał Emil Zola, słynny francuski pisarz, los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka. Właśnie dlatego, w ofertach dydaktycznych szkół wyższych funkcjonują studia weterynaryjne.
Studia weetrynaryjne możemy podzielić w zależności od typu na:
1. Typ:
-
Studia jednolite magisterskie
-
Studia I stopnia
-
Studia II stopnia
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Omawiany przez nas obszar kształcenia swoją wyjątkowość czerpie z tego, jaką problematyką się zajmuje. Można przypuszczać, że skoro pewne studia są wyjątkowe, to nie należą do najłatwiejszych. I jest to jak najbardziej trafne przypuszczenie.
Studia weterynaryjne skierowane są do osób, które zainteresowane są leczeniem zwierząt, profilaktyką weterynaryjną oraz ochroną zdrowia publicznego. Ponadto, współczesna medycyna weterynaryjna stanowi zespół nauk powiązanych z naukami rolniczymi, a co więcej, egzystuje na podstawie równości człowieka i zwierzęcia, czyli zaangażowania ludzi w ich życie dla dobra wszystkich.
Sztandarowym kierunkiem omawianych przez nas studiów jest Weterynaria, która posiada wyraźną cechę- we wszystkich uczelniach prowadzona jest na jednolitych studiach magisterskich. Naturalnie, istnieją także inne kierunki związane z nauką o zwierzętach, a za przykład może posłużyć Zootechnika, która zazwyczaj realizowana jest wedle podziału na pierwszy i drugi stopień.
Studia weterynaryjne to szczegółowa droga, którą musi przejść każdy student. Bogate programy nauczania składają się z takich przedmiotów, jak:
-
biologia,
-
biologia komórki,
-
anatomia zwierząt,
-
histologia i embriologia,
-
genetyka ogólna i weterynaryjna,
-
biochemia,
-
fizjologia zwierząt,
-
ekonomika weterynaryjna,
-
żywienie zwierząt i paszoznawstwo ...
Ponadto, harmonogramy kształcenia wypełnione są praktykami i stażami klinicznymi.
A jakie przedmioty znajdziemy na kierunku Zootechnika? Na przykład:
-
botanika,
-
zoologia,
-
genetyka,
-
anatomia zwierząt,
-
fizjologia zwierząt,
-
gospodarka rybacka,
-
chów i hodowla zwierząt futerkowych,
-
higiena i dobrostan zwierząt,
-
fizjologia żywienia zwierząt.
Kierunek Zootechnika posiada zazwyczaj obszary specjalności, a wśród najczęściej występujących wymienić można: Hodowla zwierząt towarzyszących i wolno żyjących, Hodowla i użytkowanie koni, Produkcja pasz i doradztwo żywieniowe, czy też Hodowla i użytkowanie zwierząt gospodarskich.
Popularne uczelnie gdzie można studiować weterynarię