×
Popularne filtry
LICENCJACKIE
INŻYNIERSKIE
Studia I stopnia
Kierunki: 197 POKAŻMAGISTERSKIE
Studia II stopnia
Kierunki: 152 POKAŻJEDNOLITE
Jednolite magisterskie
Kierunki: 24 POKAŻPODYPLOMOWE
Studia podyplomowe
Kierunki: 191 POKAŻSTACJONARNE
I i II stopnia, jednolite
Kierunki: 253 POKAŻNIESTACJONARNE
I i II stopnia, jednolite
Kierunki: 80 POKAŻONLINE
I i II stopnia, jednolite
Kierunki: 100 POKAŻLublin jest jednym z popularniejszych miast akademickich, w którym znajdziemy wiele ważnych i znanych uczelni wyższych. Przede wszystkim miasto rozpoznawalne jest dzięki Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu Jana Pawła II.
Uczelni jest jedna więcej – są zarówno te publiczne, jak i prywatne, a każda wyróżnia się unikatowym charakterem kształcenia i wyspecjalizowaną kadrą akademicką.
Studiować w Lublinie mogą zarówno umysły ścisłe, jak i humanistyczne czy artystyczne. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zwłaszcza że poszczególne placówki akademickie przygotowują bogate oferty kształcenia, wsparte programami stażowymi i praktykami zawodowymi.
Miasto zachwyca swoją historią i architekturą. Znajdziesz w nim wiele ważnych instytucji, firm i organizacji. Jest to doskonałe miejsce na rozwój nie tylko badawczy, ale i duchowy i zawodowy. Miasto oferuje szereg atrakcji, które z pewnością urozmaicają dni wypełniane nauką, zachęcając tym samym do zdobywania różnorodnych doświadczeń życiowych.
Studia w Lublinie możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia w Lublinie możesz realizować zarówno w trakcie dwóch komplementarnych cykli kształcenia, to znaczy w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i w trakcie jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień może trwać trzy lata w przypadku studiów licencjackich bądź trzy i pół roku (lub cztery lata w przypadku architektury), jeśli zdecydujesz się na studia inżynierskie. Typ studiów uwarunkowany jest przez kierunek, który wybierzesz. Studia drugiego stopnia trwają półtora roku lub dwa lata i kończą się tytułem magistra/magistra inżyniera. Długość trwania studiów magisterskich uzależniona jest od długości pierwszego stopnia. Dwuetapowe kształcenie jest o tyle wygodne, że ułatwia realizowanie różnych propozycji edukacyjnych, a tym samym podwyższanie swoich kwalifikacji zawodowych.
Niektóre kierunki wciąż realizowane są w formie jednolitej. Jednolite studia magisterskie trwają pięć lat (na przykład prawo lub psychologia), jednak w przypadku konkretnych kierunków medycznych kształcenie może odbywać się nawet w trakcie dwunastu semestrów (kierunek lekarski) bądź w trakcie jedenastu semestrów (farmacja).
Po ukończeniu studiów jednolitych możesz rozpocząć specjalizacje, aplikacje, dodatkowe kursy. Uczelnie przewidują także kształcenie na studiach podyplomowych, które są przeznaczone dla osób posiadających już tytuł wyższy. Kierunki podyplomowe służą zdobywaniu dodatkowych kompetencji w zakresie najbardziej interesujących treści. Tego typu studia możesz realizować w trakcie dwóch bądź trzech semestrów w trybie niestacjonarnym.
Poszczególne kierunki możesz studiować stacjonarnie i niestacjonarnie. Kształcenie dzienne odbywa się od poniedziałku do piątku, zaoczne zaś w weekendy od piątku do niedzieli. Studia wieczorowe realizowane są w tygodniu, podobnie jak w przypadku trybu stacjonarnego. Wybór trybu zdobywanej edukacji ułatwi łączenie życia osobistego, zawodowego z badawczym.
Oficjalnym podziałem studiów jest podział na grupy:
Lubelskie uczelnie mają do zaoferowania bardzo różnorodne kierunki studiów, które możemy podzielić na konkretne podkategorie. Z pewnością dla każdego znajdzie się tutaj coś odpowiedniego. Jeśli odznacza Cię artystyczna dusza i kochasz sztukę, możesz pokusić się o studiowanie kierunków artystycznych.
Dobra kreska i graficzny talent przyda się także na studiach architektonicznych. Czekają na Ciebie nie tylko architektura krajobrazu i budownictwo, ale i projektowanie wnętrz.
Osoby o otwartym umyśle, chcące zgłębiać wiedzę, poznawać świat, rozwijać predyspozycje językowe i krytyczne myślenie, z pewnością odnajdą się na studiach humanistycznych bądź społecznych. To dla Ciebie stworzono filologię, lingwistykę, psychologię, socjologię i politologię. Uczelnie w Lublinie nie pomijają także ścisłowców. Ci, którym marzy się odkrywanie tajników nauk przyrodniczych, matematycznych, a także stricte technicznych, znajdą bardzo wiele propozycji kształcenia, które realizowane są na wysokim poziomie przez wyspecjalizowaną kadrę akademicką.
Możesz wybrać zarówno bioinżynierię, fizykę techniczną, jak i ochronę środowiska. Zawody techniczne i ścisłe otwierają drogę do rynku pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.
Jeśli marzy Ci się ratowanie życia i zdrowia drugiego człowieka lub chcesz zająć się edukacją zdrowotną, lubelskie uczelnie przygotowały szeroką ofertę studiów medycznych i nauk o zdrowiu, które pozwolą stać się studentom ekspertami w swojej dziedzinie, którzy będą podporą aktualnej służby zdrowia.
W Lublinie znajdziesz także szereg kierunków rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, które stają się coraz popularniejsze i stwarzają nowe stanowiska pracy. Są to idealne kierunki dla osób, kochających naturę, chcących pracować ze zwierzętami bądź po prostu pragnących egzystować w przyrodzie w trakcie wykonywania zawodu.
Bardziej popularnym podziałem studiów jest podział na podgrupy:
W Lublinie znajdziemy wiele kierunków studiów, które możemy przypisać do konkretnych kategorii tematycznych. Osoby utalentowane manualnie, muzycznie i plastycznie, a także posiadające wysoki zmysł estetyczny i widzenie przestrzenne, odnajdą się z pewnością na wybranych kierunkach artystycznych, muzycznych, a nawet architektonicznych.
Jeśli w zakresie Twoich zainteresowań mieszczą się kategorie stricte humanistyczne, interesujesz się historią, lubisz dyskutować i trzymać rękę na pulsie, a może pragniesz walczyć o sprawiedliwość, popierając swoje racje kodeksem karnym/cywilnym, lubelskie uczelnie przygotowały różnorodne propozycje w zakresie nauk humanistycznych, historycznych, teologicznych, pedagogicznych, psychologicznych i społecznych, prawnicze, dziennikarskich, filologicznych.
Dla sympatyków nauk ścisłych placówki akademickie mają oczywiście kierunki biologiczne i przyrodnicze, chemiczne, fizyczne, geograficzne, matematyczne, a także informatyczne, ekonomiczne, inżynierskie i logistyczne. Poszczególne propozycje kształcenia są niezwykle popularne i opłacalne. Wykształcenie ścisłe i techniczne zawsze pozwala znaleźć dobrze płatną pracę w zawodzie.
Oczywiście na wyciągnięcie ręki znajdują się także studia medyczne i weterynaryjne dla osób, które chcą zajmować się leczeniem i ratowaniem życia. Zdrowiem, dietą i odpowiednim trybem egzystencji zajmiesz się, chociażby na studiach sportowych. Studia rolnicze pozwolą Ci ulepszyć realia życia wiejskiego, a także pracować w zgodzie z naturą. Poszczególne kierunki studiów odpowiadają oczekiwaniom maturzystów i studentów, a przede wszystkim wpisują się w zapotrzebowania rynku pracy.
Na lubelskich uczelniach znajdziesz najważniejsze i najbardziej oblegane kierunki studiów. Poszczególne propozycje kształcenia dostosowywane są do wymogów wpółsennych pracodawców oraz dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Równie ważny jest fakt, że bogata oferta pozwala znaleźć coś dla siebie w zależności od prywatnych upodobań, predyspozycji, szczególnych pasji.
Być może czujesz powołanie do ratowania życia i zdrowia, a może chcesz zajmować się programowaniem? Znajdziesz coś dla siebie, jeśli masz zmysł graficzny, ale także odnajdziesz kierunek z dziedziny beauty i zdrowego trybu życia. Najpopularniejsze kierunki studiów realizowane są na różnych uczelniach, które odznaczają się unikatowym charakterem kształcenia. W Lublinie znajdziesz zarówno modne oferty, jak i oryginale pomysły edukacyjne, niespotykane w kraju.
Poszczególne kierunki realizowane są zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. Angielskojęzyczny tryb nauczania umożliwi Ci płynne wkroczenie na rynek międzynarodowy. Zapoznaj się z ofertą kształcenia poszczególnych ośrodków akademickich w Lublinie.
Najpopularniejsze kierunki studiów w Lublinie
Ile jest uczelni w Warszawie
W Lublinie znajduje się łącznie 10 uczelni wyższych w tym 5 uczelni publicznych (państwowych) m.in.: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnika Lubelska czy Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie a także 5 uczelni niepublicznych (prywatnych) m.in.: Lubelska Akademia WSEI, Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" oraz Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
W Lublinie znajdziesz bardzo wiele uczelni wyższych, które reprezentują wysoki poziom kształcenia, dlatego znane są nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Nie brakuje edukacji typowo uniwersyteckiej, ale znajdą się także uczelnie techniczne. Wśród najpopularniejszych placówek możemy umieścić Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny oraz Politechnikę Lubelską.
Studenci mogą wybierać między placówkami akademickimi prywatnymi i publicznymi. Bardzo popularny w kraju jest także Uniwersytet Przyrodniczy i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Miasto szczyci się Lotniczą Akademią Wojskową. Znajdziesz tu również różnego typu szkoły wyższe jak na przykład Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych.
Każdy z ośrodków akademickich oferuje unikatowe kształcenie w postaci szczegółowo opracowywanych programów studiów, które realizowane są przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę akademicką. Zapoznaj się z poszczególnymi propozycjami kształcenia, które znajdziesz na stornach internetowych poszczególnych uczelni w Lublinie.
Kandydaci na studia w lubelskich uczelniach mają do wyboru 10 uczelni w tym publiczne czyli państwowe oraz niepubliczne czyli prywatne.
Uczelnie w Lublinie 2024/2025:
Uczelnie publiczne w Lublinie 2024/2025:
czytaj dalej uczelnie publiczne w Lublinie
Uczelnie prywante w Lublinie 2024/2025:
czytaj dalej uczelnie prywatne w Lublinie
Najlepsze uczelnie w Lublinie
*ranking perspektyw 2023
Czesne na popularnych kierunkach studiów w Lublinie wynosi od 3800 zł do 45000 zł za I rok studiów (2 semestry). Studia stacjonarne (dzienne) na uczelniach publicznych są bezpłatne, a studia niestacjonarne (zaoczne) odpłatne.
Studia w każdym trybie (stacjonarnym i niestacjonarnym) realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj płatne.
Ceny za I rok studiów na popularnych kierunkach w Lublinie 2024/2025
kierunek | Studia stacjonarne | Studia niestacjonarne |
---|---|---|
administracja | 0 - 3800 zł | 3800 - 4700 zł |
architektura | 0 - 5400 zł | - |
bezpieczeństwo wewnętrzne | 0 - 3990 zł | 3800 - 4000 zł |
budownictwo | 0 zł | 3800 zł |
dietetyka | 0 zł | 5400 zł |
ekonomia | 0 - 3800 zł | 3800 zł |
finanse i rachunkowość | 0 - 4500 zł | 4085 - 4700 zł |
fizjoterapia | 0 - 5320 zł | 5320 zł |
grafika | 0 zł | - |
informatyka | 0 - 4940 zł | 4940 - 8000 zł |
kierunek lekarski | 0 zł | 45000 zł |
kosmetologia | 0 zł | - |
logistyka | 0 zł | - |
mechanika i budowa maszyn | 0 zł | 4000 zł |
mechatronika | 0 - 4750 zł | 4180 zł |
pedagogika | 0 - 3800 zł | 3800 - 4600 zł |
pielęgniarstwo | 0 - 5700 zł | - |
położnictwo | 0 zł | - |
prawo | 0 zł | 4000 - 6500 zł |
psychologia | 0 - 5320 zł | 5320 zł |
zarządzanie | 0 - 4700 zł | 3800 - 4900 zł |
zarządzanie i inżynieria produkcji | 0 zł | 5400 zł |
Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest łatwą kwestią, zwłaszcza że aktualna sytuacja na rynku pracy dynamicznie się zmienia. Tak w zasadzie postępowość i najnowsze rozwiązania technologiczne sprawiają, że zawody i obowiązki osób wykonujące daną pracę bardzo się zmieniają.
Nie ulega wątpliwości, że niemal każda dziedzina nastawiona jest teraz na działania stricte techniczne, dlatego angażuje się w nie wiele osób posiadających wykształcenie informatyczne i inżynierskie. Kierunki tego typu okazują się bardzo opłacalne w XXI wieku.
W Lublinie możesz się również kształcić w kierunkach niezwykle cenionych na przestrzeni lat i wieków. Do tej pory zawody lekarza bądź prawnika uznawane są za jedne z najbardziej prestiżowych. Kategorie studiów medycznych, prawniczych, czy nawet obejmujących nauki z zakresu zarządzania, czy nauki społeczne są bardzo popularne i dają wiele możliwości zatrudnienia oraz adekwatną do wykonywanego zawodu płacę.
Nawet jeśli powszechna opinia społeczna jest zdanie, że dla humanistów nie ma pracy, zapewniamy, że dla chcącego nic trudnego. Tak naprawdę umysły humanistyczne mają bardzo wiele opcji, zwłaszcza że współczesna edukacja realizowana jest na poziomie interdyscyplinarnym, dlatego nietrudno o łączenie dziennikarstwa z komunikowaniem społecznym, filologii z grafiką komputerową, historii z zarządzaniem, prawa z historią sztuki. Wiele zastosowań konkretnych kierunków wynika z pomysłowości i innowacyjności studentów i absolwentów.
Oczywiście nie można zapomnieć o zawodach artystycznych lub stricte związanych ze swego rodzaju predyspozycjami kandydatów. Studia artystyczne, architektoniczne, muzyczne, sportowe, a nawet rolnicze wymagają odpowiedniego podejścia, talentu, zainteresowań.
Paradoksalnie bardzo często największy sukces osiągają Ci, którzy dążą do perfekcji w swojej dziedzinie. Nie zapominaj także, że wiele z tego typu prac jest bardzo dobrze płatnych.
Niezależnie od tego, czy będziesz miał/a tytuł licencjata, inżyniera, magistra oraz czy będziesz studiował/a na Uniwersytecie Przyrodniczym, Politechnice Lubelskiej, a może w Lotniczej Akademii Wojskowej, drzwi do wymarzonej kariery czekają na Ciebie otworem.
Wybór uczelni wyższej powinien być uwarunkowany kilkoma czynnikami. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że warto sugerować się przy tym kierunkiem studiów, który chcemy realizować. Pamiętaj także, że nie każda uczelnie ma taką samą ofertę kształcenia.
Jeśli chcesz studiować prawo, z pewnością znajdziesz je na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, jednakże kierunek lekarski możesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Realizowanie danego kierunku bardzo często uwarunkowane jest specyfiką uczelni, dlatego studia inżynierskie znajdziesz na Politechnice Lubelskiej, natomiast kierunki filologiczne na uniwersytetach.
Weź także pod uwagę możliwości rozwoju, jakie dany ośrodek akademicki proponuje. Ważne są wszelkiego rodzaju wyjazdy krajowe i zagraniczne, spotkania pozauczelniane, zajęcia dodatkowe, granty badawcze, koła naukowe i konferencje. Poszczególne placówki powinny być dostosowane techniczne do konkretnych kierunków kształcenia. Nowocześnie urządzone laboratoria i sale komputerowe, a także biblioteki i sale wykładowe, to istotne elementy każdej szanującej się uczelni nie tylko w Lublinie, ale i w całym kraju.
Studia to jeden z najważniejszych etapów dla rozwijającego się człowieka, dążącego do poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności.
Fascynujący okres nie jest wypełniony jedynie nauką, wykładami i zajęciami. To idealna okazja do poszerzania horyzontów myślowych, uczestniczenia w fascynujących wydarzeniach badawczych i spotkaniach z ważnymi ludźmi nauki, sztuki, kultury, polityki.
Na studiach masz okazję zdobywać wiedzę w najbardziej interesującym Cię zakresie, jednakże możesz także rozwijać nowe pasje. Uczelnie w Lublinie organizują także liczne wyjazdy terenowe i wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą. Jak powiedział Ludwik Pasteur: „Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat”. Poszczególne ośrodki akademickie pozwalają poznawać inne kraje, kultury, języki, religie, a przede wszystkim innych ludzi, którzy stają się dla nas najlepszymi przyjaciółmi, partnerami biznesowymi, mentorami.
W Lublinie znajdziesz wiele uczelni wyższych, które reprezentują bardzo wysoki poziom kształcenia, ale przede wszystkim odznaczają się unikatowym spojrzeniem na daną dziedzinę. Władze uczelni dążą do rozwijania młodych umysłów, dlatego zachęcają studentów do brania udziału w konferencjach naukowych oraz ich organizacji, do zakładania kół naukowych oraz aktywnego w nich działania, do startowania w grantach badawczych. Technologicznie rozwinięte placówki akademickie umożliwiają praktyczne podejście do przedmiotu i zdobywanie pierwszych doświadczeń.
Studenci i absolwenci pewnym krokiem wstępują na rynek pracy, dzięki kompetencjom zawodowym uzyskanym w trakcie praktyk bądź staży. Uczelnie organizują różnego rodzaju programy stażowe w porozumieniu z największymi firmami i instytucjami, a także opracowują programy studiów, sugerując się oczekiwaniami współczesnych pracodawców. Dynamicznie rozwijające się miasto ma do zaoferowania wiele miejsc pracy w różnorodnych dziedzinach.
Historyczne miasto z bogatą tradycją i ciekawym usytuowaniem geograficznym daje wiele perspektyw na rozwój i przyciąga uwagę nie tylko turystów, ale i studentów. Warto także zaznaczyć, że władze Lublina zapewniają różnego rodzaju atrakcje, które umilają pobyt w trakcie zdobywanej edukacji wyższej. Nie brakuje festiwali naukowych, imprez masowych, wydarzeń sportowych. Wybierz kształcenie w Lublinie i kolekcjonuj studenckie przeżycia.