×
Popularne filtry
LICENCJACKIE
INŻYNIERSKIE
Studia I stopnia
Kierunki: 320 POKAŻMAGISTERSKIE
Studia II stopnia
Kierunki: 324 POKAŻJEDNOLITE
Jednolite magisterskie
Kierunki: 27 POKAŻPODYPLOMOWE
Studia podyplomowe
Kierunki: 326 POKAŻSTACJONARNE
I i II stopnia, jednolite
Kierunki: 445 POKAŻNIESTACJONARNE
I i II stopnia, jednolite
Kierunki: 173 POKAŻONLINE
I i II stopnia, jednolite
Kierunki: 41 POKAŻUniwersytet Jagielloński, mieszczący się w Krakowie, jest najstarszą polską uczelnią publiczną oraz jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie. Kształciła się na nim elita intelektualna polskiego społeczeństwa. Kraków jest rozpoznawalny nie tylko dzięki pięknej architekturze, wspaniałej sztuce, ale i dzięki uczelniom rozpoznawalnym na całym świecie.
O Krakowie zawsze się mówi. Znajdują się w nim główne siedziby Polskiej Akademii Umiejętności czy Narodowego Centrum Nauki, ale także Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, która kształci przyszłych sędziów. Działają tu również czołowe placówki kultury o statusie narodowym, jak Archiwum Narodowe czy Biblioteka Jagiellońska. Nie ulega wątpliwości, że jest to centrum świata naukowego, kulturalnego, ale także gospodarczego, usługowego i turystycznego.
Historyczna przestrzeń dąży ku nowoczesności. Kraków stanowi centrum innowacji, a tym samym umożliwia przyjeżdżającym rozwój technologiczny. To tutaj masz szansę zdobyć doświadczenia kluczowe dla życia nie tylko osobistego i naukowego, ale i dla całej kariery zawodowej.
Studia w Krakowie możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia w Krakowie możesz realizować zarówno w trakcie dwóch komplementarnych cykli kształcenia, to znaczy w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i w ramach jednolitych studiów magisterskich. Typ studiów uzależniony jest od kierunku, który wybierzesz. Pierwszy stopień może trwać trzy lata w ramach studiów licencjackich bądź trzy i pół roku (lub cztery lata w przypadku architektury), jeśli zdecydujesz się na studia inżynierskie. Studia drugiego stopnia trwają półtora roku lub dwa lata. Są to studia magisterskie (zapewniają tytuł magistra/magistra inżyniera), których długość uwarunkowana jest czasem trwania pierwszego stopnia.
Do wyboru mamy także studia jednolite magisterskie, które tradycyjnie trwają pięć lat (na przykład prawo lub psychologia), jednak w przypadku niektórych kierunków medycznych kształcenie na nich może odbywać się nawet w trakcie dwunastu semestrów (kierunek lekarski) bądź w trakcie jedenastu semestrów (farmacja). Po ukończeniu studiów jednolitych masz szansę rozpocząć specjalizacje, aplikacje, dodatkowe kursy. Uczelnie przewidują także kształcenie na studiach podyplomowych, które mogą realizować osoby, mające już tytuł wyższy. Kierunki podyplomowe pomogą Ci zdobyć dodatkowe kwalifikacje w zakresie interesujących Cię treści. Tego typu kształcenie najczęściej trwa od dwóch do trzech semestrów i realizowane jest w trybie niestacjonarnym.
Podział na studia stacjonarne i niestacjonarne to kolejny punkt zaczepienia. Poszczególne kierunki możesz studiować dziennie od poniedziałku do piątku albo w sposób zaoczny bądź wieczorowy. Studia zaoczne odbywają się od piątku do niedzieli, natomiast zajęcia na studiach wieczorowych realizowane są w tygodniu, podobnie jak w przypadku trybu stacjonarnego.
Oficjalnym podziałem studiów jest podział na grupy:
Władze uczelni w Krakowie nie spoczywają na laurach. Poszczególne kierunki możemy podzielić na kategorie, które umożliwią Ci sprecyzowanie tego, czego poszukujesz od kształcenia wyższego. Ważne, abyś zdecydował/a, co interesuje Cię najbardziej, bądź co wyróżnia Cię z tłumu. Być może jest to Twoja kreatywność, talent graficzny, zmysł estetyczny? Akademie Sztuk Pięknych i Sztuk Teatralnych już przygotowują ofertę studiów artystycznych, które umożliwią Ci realizację nawet najdziwniejszych pomysłów, a także rozwój osobisty. Czeka na Ciebie nie tylko architektura wnętrz czy digital design, ale i organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej, wzornictwo, sztuka i media.
Ci, którzy jeszcze nie postanowili do końca, kim chcą być, ale wiedzą, że chcą rozwijać krytyczne myślenie, czytać, poznawać świat i dyskutować z innymi ludźmi o ich poglądach, powinni zastanowić się nad propozycjami, znajdującymi się w dziale studiów humanistycznych i społecznych. Filologie, kulturoznawstwo, politologia, psychologia to być może kierunki właśnie dla Ciebie. Są w naszym gronie także ścisłowcy, którzy kochają nauki matematyczne i fizyczne, a przede wszystkim mają dryg inżynierski. Studia ścisłe i techniczne zawsze są na czasie, a przede wszystkim specjaliści w tym zakresie są jednymi z najlepiej opłacanych w kraju i za granicą.
Nie wszyscy kochają widok krwi i potrafią perfekcyjnie zaszyć ranę. Są jednak tacy artyści, którzy specjalizują się w leczeniu innych ludzi. Studia medyczne i nauk o zdrowiu pozwolą Ci zdobyć szerokie wykształcenie, umożliwiające pracę w przychodniach, szpitalach i laboratoriach.
Jeśli jednak wolisz zająć się światem roślin i zwierząt, uczelnie w Krakowie mają bogatą ofertę studiów przyrodniczych, rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. Niektóre kierunki mają zupełnie unikatowy charakter, inne opierają się na powszechnym kształceniu, ale realizowane są na wysokim poziomie. Niezależnie od tego, jakie studia wybierzesz, możesz być pewien/pewna, że w Krakowie warto je realizować.
Bardziej popularnym podziałem studiów jest podział na podgrupy:
Kategoryzacja kierunków proponowanych przez uczelnie wyższe w Krakowie jest bardzo rozbudowana. Osoby utalentowane manualnie, muzycznie i graficznie odnajdą się zarówno na studiach architektonicznych, jak i tych artystycznych i muzycznych. Poszczególne kierunki wymagają kreatywności i pomysłu na siebie. Kraków to miasto teatru, pięknej architektury i szeroko pojmowanej sztuki. To niegdyś w tym mieście prężnie działała bohema artystyczna.
Myśliciele, miłośnicy historii, polityki, wolnego słowa odnajdą się na szeroko pojmowanych studiach humanistycznych, nieco węziej zaś rozumianych studiach dziennikarskich, filologicznych, historycznych, teologicznych, a nawet pedagogicznych, psychologicznych i społecznych. Kraków jest nie tylko miastem historycznym, ale i wielokulturowym. To tutaj będziesz miał/a okazję rozwijać predyspozycje językowe oraz obserwować różne kultury i religie.
Umysły ścisłe odnajdą się na studiach biologicznych i przyrodniczych, chemicznych, fizycznych, geograficznych, matematycznych, a Ci, którzy prócz wiedzy z tych nauk, chcą wykazywać techniczne umiejętności, mogą postawić na studia inżynierskie, które zawsze są w cenie. Jednymi z najpopularniejszych w XXI wieku są studia informatyczne. Programista już teraz uważany jest za jeden z najlepiej opłacanych zawodów na świecie. Jeśli masz dryg kierowniczy, a może lubisz planować bądź zajmować się finansami, możesz wybrać studia zarządzanie i marketing, studia logistyczne bądź ekonomiczne.
Dla ludzi z powołaniem uczelnie w Krakowie przygotowały kształcenie medyczne i prawnicze. Kierunki studiów w tych dziedzinach są niezwykle ważne dla życia człowieka. Za każdym razem albo je ratujesz, albo walczysz o jego prawa. W tych zawodach nie ma miejsca na błędy. Miłośnicy zwierząt mogą wybrać studia weterynaryjne, a Ci zafascynowani przyrodą i realiami życia wiejskiego powinni postawić na studia rolnicze. Dla przyszłych sportowców i osób aktywnych fizycznie Kraków przygotował ofertę studiów sportowych.
Uczelnie w Krakowie mają w swojej ofercie bardzo wiele kierunków studiów. Do najpopularniejszych z nich należą te, po których absolwenci najszybciej znajdują zatrudnienie, jak chociażby kierunek lekarski, informatyka, automatyka i robotyka, psychologia, logistyka. Rynek pracy to bardzo wyraźny wskaźnik tego, co się teraz opłaca, a co nie, dlatego warto go śledzić, ponieważ zachodzące zmiany wpływają na popularność danego kształcenia.
Nie oznacza to jednak, że studenci decydują się na realizację tylko najmodniejszych kierunków. Wzornictwo, architektura wnętrz, grafika to bardzo ważne dziedziny, które wciąż mają swoich zwolenników. Rzetelne kształcenie, opierające się o zajęcia praktyczne pomaga zdobyć potrzebne do pracy kompetencje i kwalifikacje. To, które kierunki są najpotrzebniejsze bądź najpopularniejsze w XXI wieku staje się niejednoznaczne. Uczelnie w Krakowie starają się odpowiadać na potrzeby studentów i oferują kształcenie w dziedzinach najbardziej ich interesujących. Kochasz języki obce? Lubisz pisać? A może masz naturę konstruktora? W Krakowie z pewnością znajdziesz kierunek idealny dla siebie.
Najpopularniejsze kierunki studiów w Krakowie:
Ile jest uczelni w Krakowie
W Krakowie znajduje się łącznie 20 uczelni wyższych, w tym 11 uczelni publicznych (państwowych) m.in.: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwerystet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie czy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a także 8 uczelni niepublicznych (prywatnych) m. in.: Akademia Ignatianum w Krakowie, Akademia WSB w Krakowie oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie.
W Krakowie znajdziesz bardzo wiele uczelni wyższych, które oferują kształcenie w ramach kierunków najbardziej Cię interesujących. Studia inżynierskie z pewnością znajdziesz na Politechnice Krakowskiej, natomiast ofert edukacji artystycznej możesz szukać między innymi w Akademii Sztuk Teatralnych, Akademii Muzycznej bądź Akademii Sztuk Pięknych. Są placówki specjalizujące się w nauczaniu językowym, teologicznym, a nawet sportowym. Akademia Wychowania Fizycznego tworzy nowatorskie programy zajęć wzbogacone nie tylko ćwiczeniami fizycznymi, ale i rzetelną podstawą teoretyczną.
Oczywiście w mieście znajdziesz zarówno uczelnie niepubliczne (prywatne), jak i publiczne. Różnego typu szkoły wyższe pozwolą Ci zdobywać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa publicznego, ekonomii, informatyki, a nawet zarządzania. Wielowymiarowe placówki edukacyjne sprawiają, że kandydaci na studia są zainteresowani studiami w Krakowie. Dobrze jest mieć wybór, a warto zaznaczyć, że poszczególne ośrodki cieszą się dobrą opinią i zaufaniem wśród studentów i absolwentów nawet najbardziej unikatowych kierunków.
Kandydaci na studia w krakowskich uczelniach mają do wyboru 20 uczelni w tym publiczne czyli państwowe oraz niepubliczne czyli prywatne.
Uczelnie w Krakowie 2024/2025
Uczelnie publiczne w Krakowie 2024/2025:
Czytaj dalej uczelnie publiczne Kraków
Uczelnie niepubliczne (prywatne) w Krakowie 2024/2025:
Czytaj dalej uczelnie prywatne Kraków
Najlepsze uczelnie w Krakowie
*ranking perspektyw 2023
Czesne na popularnych kierunkach studiów w Krakowie wynosi od 4000 zł do 60000 zł za I rok studiów (2 semestry). Studia stacjonarne (dzienne) na uczelniach publicznych są bezpłatne, a studia niestacjonarne (zaoczne) odpłatne.
Studia w każdym trybie (stacjonarnym i niestacjonarnym) realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj płatne.
Ceny za I rok studiów na popularnych kierunkach w Krakowie 2024/2025
kierunek | Studia stacjonarne | Studia niestacjonarne |
---|---|---|
administracja | 0 - 9000 zł | 5000 - 9000 zł |
architektura | 0 - 12000 zł | 12000 zł |
architektura wnętrz | 0 zł | - |
budownictwo | 0 zł | 6400 - 7900 zł |
dietetyka | 0 - 9000 zł | 7300 - 9000 zł |
ekonomia | 0 zł | 4000 - 7000 zł |
filologia angielska | 0 zł | - |
finanse i rachunkowość | 0 - 9000 zł | 7000 - 9000 zł |
fizjoterapia | 0 - 10400 zł | 9100 - 10400 zł |
grafika | 0 zł | - |
informatyka | 0 - 8800 zł | 7400 - 8800 zł |
kierunek lekarski | 0 - 60000 zł | - |
kosmetologia | 0 - 9400 zł | 8000 - 9400 zł |
logistyka | 0 zł | - |
mechanika i budowa maszyn | 0 zł | 4500 - 6000 zł |
pedagogika | 0 zł | 5400 zł |
pielęgniarstwo | 0 - 10400 zł | - |
położnictwo | 0 zł | - |
prawo | 0 - 9800 zł | 6400 - 9800 zł |
psychologia | 0 - 10200 zł | 7200 - 10200 zł |
zarządzanie | 0 - 9400 zł | 4000 - 9400 zł |
zarządzanie i inżynieria produkcji | 0 zł | 4600 - 7000 zł |
Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest prostą sprawą. Główny bohater kultowego już filmu „Dzień świra” stwierdza: „Co za ponury absurd, żeby o życiu decydować za młodu, kiedy jest się kretynem”. Jest w tym nuta prawdy, ponieważ większość z nas przez znaczną część czasu, zwłaszcza tego szkolnego, żyje marzeniami lub ideami niemożliwymi do spełnienia. Zdarzają się oczywiście i tacy, którzy od przedszkola potrafią stwierdzić, kim będą w przyszłości, a nie ograniczają się przy tym do kosmonauty czy prezydenta.
Termin "opłacalny kierunek studiów" jest bardzo sprzeczny. Duże znaczenie ma teraz dynamicznie rozwijający się rynek pracy, zwłaszcza że to pracodawcy ustalają, który zawód jest potrzebny, a jaki powinien odejść w niepamięć. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi pojawia się zapotrzebowanie na specjalistów odpowiadających na wszelkie innowacje. Oczywiście możesz wybrać studia medyczne, informatyczne czy prawnicze i być pewien/pewna swojego zatrudnienia i zarobków.
Istnieje kształcenie uniwersalne, które mimo postępu nie zmienia znaczenia i wciąż uważane jest za prestiżowe. Warto wybierać te kierunki, faktycznie kształcące specjalistów, na których istnieje niejako zapotrzebowanie. Jednakże to, że wybierzesz malarstwo zamiast medycyny bądź teologię zamiast automatyki i robotyki, nie świadczy o Tobie źle. Realizowanie własnych aspiracji i studiowanie kwestii, które faktycznie nas interesują, wpływa na nasz rozwój osobisty, kulturowy, a nawet technologiczny. Największy sukces można osiągnąć, jeśli robi się coś, co naprawdę nas pociąga.
Nie zrażaj się, jeśli kierunek, który wybierzesz, nie będzie idealny dla Ciebie. Współczesny rynek pracy jest elastyczny i pozwala łączyć różne dziedziny, branże i nauki. Możesz zarówno kochać historię sztuki, jak i studiować prawo, a w efekcie zajmować się prawem w sztuce. Studia interdyscyplinarne dają bardzo wiele możliwości na zatrudnienie. Jak wybrać studia, aby mieć dobrą pracę? Możesz postawić albo na kierunki modne, albo na własne aspiracje. Ostatecznie jedno drugiego nie wyklucza. Przede wszystkim jednak rób coś, co sprawi Ci satysfakcję.
Wybór uczelni wyższej często ma kluczowe znaczenie dla naszej kariery zawodowej. Nie można dyskutować z faktem, że pracodawcy sprawdzają to, gdzie ukończyłeś/aś studia. Jeśli w Twoim CV widnieje Uniwersytet Jagielloński, już masz ich uwagę. No właśnie. Kraków szczyci się wieloma prestiżowymi uczelniami, które mają bogatą historię i są szanowane nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dba o najlepsze kadry akademickie, złożone z praktyków i wyspecjalizowanych profesorów. Kształcenie w tym mieście odbywa się na najwyższym poziomie.
Jak wybrać odpowiednią uczelnię? Możesz kierować się jej renomą i nastawić się na kształcenie, chociażby politechniczne. Czasem to, gdzie chcemy studiować, okazuje się decydującym elementem. Warto jednak wziąć także pod uwagę, co chcemy studiować. Pamiętaj, że nie każdy kierunek studiów znajdziesz w każdej placówce akademickiej. Próżno szukać mechatroniki w Akademii Muzycznej bądź dziennikarstwa na Politechnice Krakowskiej. Zapoznaj się z ofertą uczelni, która Cię interesuje. Zwróć przy tym uwagę na proponowane programy kształcenia i możliwości rozwoju, które oferuje Ci dany ośrodek akademicki.
Kraków jest jednym z najpopularniejszych ośrodków akademickich. Piękne historyczne miasto ma wiele do zaoferowania przyjeżdżającym na studia, aktualnym studentom, ale także absolwentom. Jest także rozwinięte kulturowo i oferuje do tej kultury szeroki dostęp. Władze miasta organizują różnego rodzaju festiwale, wydarzenia związane ze sztuką i sportem, imprezy masowe. Wszelkie atrakcje przeznaczane są nie tylko dla licznie zjeżdżających turystów z całego świata, ale i dla ludzi, którzy lata edukacji wyższej chcą spędzić w mieście królów.
Wielokulturowość jest istotnym elementem Krakowa. Sprawia, że miasto nie jest zamknięte na inne nacje, a to umożliwia poznawanie kultury i zgłębianie innych religii u źródła. Otwiera to także drogę do studiowania w Polsce studentom z innych krajów. A jednocześnie sprawia, że uczelnie w Krakowie zawierają współpracę z innymi uniwersytetami, oferując wymiany krajowe i międzynarodowe. Tego typu doświadczenia wpływają na całe życie osobiste, ale i zawodowe abiturientów.
Kraków jest przygotowany na przyjezdnych i chętnie ich u siebie gości. Studenci nie muszą się martwić o brak noclegu. Łatwo znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji bądź dostać miejsce w akademiku. Władze miasta i uczelni dbają o komfort studentów – akademiki są remontowane, a przyjeżdżający na studia mają okazję wziąć udział w programach stypendialno-socjalnych. Uczelnie także współpracują z największymi lub najbardziej znaczącymi firmami z różnych branż, zapewniając tym samym start stażowy lub praktyki. Jest to idealna okazja do wkroczenia na rynek pracy i zdobycia kontaktów kluczowych dla późniejszego rozwoju zawodowego.
Oczywiście nie można zapomnieć o ośrodkach akademickich, których jest bardzo wiele i mają różnorodną specyfikę. Każdy z nich oferuje wiele niezwykłych kierunków, unikatowych w skali całego kraju. O gronie specjalistów, zajmującym się wykładaniem najważniejszych przedmiotów, mówi się na innych uczelniach. Profesorowie i doktorzy zachęcają także do brania udziału w grantach badawczych, konferencjach naukowych i do działania w kołach naukowych. Kraków jest miastem historycznym, ale także innowacyjnym. Zdecydowanie ułatwi Ci wejście w tak prężnie zmieniający się dorosły świat XXI wieku.