studia filologiczne

Studia filologiczne

Filologia to studia dla prawdziwych humanistów, dla których nauka języka jest pasją. Wybór języków, których uczyć możesz się na studiach filologicznych, jest naprawdę szeroki – od tych najpopularniejszych (jak język polski, angielski, rosyjski czy niemiecki) po te niszowe (fiński, duński, arabski, japoński, chiński). Podczas studiów dokładnie poznasz gramatykę, leksykę, fonetykę i historię danego języka oraz kulturę i tradycję narodu, który się nim posługuje. Wiele czasu poświęcisz również na odkrywanie literatury – od tej najstarszej po tę współczesną, od poezji przez dramat po prozę. Listy lektur są obszerne, a książki grube - przygotuj się więc na długie godziny spędzone w bibliotekach. Czym zaowocuje ten wysiłek? W jakich branżach odnajdują się absolwenci studiów filologicznych?

Po filologii polskiej zatrudnienie znaleźć możesz w portalach internetowych, czasopismach i gazetach, wydawnictwach, bibliotekach, instytucjach kultury, w agencjach reklamowych i w public relations. Bardzo dużo zależy od specjalizacji, którą wybierzesz. Po ukończeniu specjalizacji nauczycielskiej zdobędziesz uprawnienia, które pozwolą ci pracować w szkołach – po studiach licencjackich zdobędziesz uprawnienia do nauczania języka polskiego w szkołach podstawowych i gimnazjach; po magisterskich – w liceach. Na specjalizacji glottodydaktycznej, dowiesz się, jak skutecznie uczyć obcokrajowców języka polskiego. Możesz również zdecydować się na specjalizację logopedyczną lub edytorską, na której poznasz tajniki korekty, redakcji i technicznego opracowania tekstu. Filologie obce otwierają przed tobą ponadto możliwość pracy w branży tłumaczeniowej. Absolwenci niszowych filologii (takich jak skandynawistyka, japonistyka czy sinologia, która w ubiegłym roku akademickim była jednym z najbardziej obleganych kierunków) mogą znaleźć pracę w międzynarodowych korporacjach, które poszukują osób władających mniej popularnymi językami. Jeżeli marzy ci się praca w roli nauczyciela języka obcego, rozważ wybór specjalizacji pedagogicznej.

Podczas rekrutacji na studia filologiczne pod uwagę brane są wyniki z języka polskiego i języków obcych, przedmiotów humanistycznych: wiedzy o społeczeństwie, historii, wiedzy o kulturze. Niektóre uczelnie uwzględniają również wyniki z matury z matematyki.

 


amerykanistyka studia filologiczneAmerykanistyka studia - kierunek studiów

Amerykanistyka sytuuje się w obrębie studiów filologicznych i społecznych. Program studiów oparty został na doświadczeniach uczelni amerykańskich i dostarcza studentom okazji do zapoznania się z aktualnymi tendencjami rozwojowymi Stanów Zjednoczonych i Kanady. Pozwala również na skonfrontowanie ich z trendami globalnymi.
Kandydat na kierunek Amerykanistyka powinien mieć szerokie zainteresowania humanistyczno-społeczne, bowiem filarami tych studiów będzie wiedza o mediach, współczesna historia, stosunki międzynarodowe i polityka oraz kulturoznawstwo.
 
 


Czytaj więcej: Amerykanistyka studia - kierunek studiów


Architektura informacji studia filologiczneArchitektura informacji studia - kierunek studiów

Wiesz, że pierwsze pierwsze pięćdziesiąt milisekund jest decydujące w ocenie jakiejkolwiek strony internetowej? Dlatego też tak ważne jest odpowiednie znajdowanie i zarządzenie informacją. Takim architektem informacji możesz być właśnie Ty!
Ale czym właściwie jest architektura informacji? Krótko mówiąc jest to organizowanie i projektowanie systemów wspierających wyszukiwanie informacji, co stanowi niebagatelna rolę w dzisiejszych społeczeństwie. Twoją rolą może być opracowywanie grafiki stron internetowych – może to być rozkład akcentów kolorystycznych, tak aby każda wiadomość była dobrze widoczna dla odbiorcy. Co więcej, czytelność stron WWW to sprawa pierwszorzędna. Dlatego też posiądziesz wiedzę z zakresu typologii czy komunikacji wizualnej. Twoim głównym celem będzie ułatwienie dostępu do informacji poprzez przejrzystą nawigację i organizację jej treści.


Czytaj więcej: Architektura informacji studia - kierunek studiów


Bałkanistyka studia filologiczneBałkanistyka studia - kierunek studiów

Coraz większe zapotrzebowanie na języki z bałkańskiej ligi językowej sprawia, że bałkanistyka cieszy się rosnącą popularnością. Jeżeli zawsze chciałeś spróbować swoich sił w jednym z tych europejskich języków to jest to kierunek z pewnością dla Ciebie!
W ramach tych studiów nauczysz się władać wybranym językiem słowiańskich oraz niesłowiańskim, kontynuując przy tym naukę jednego z języków zachodnioeuropejskich. Ponadto zagłębisz się w historię i kulturę tego regionu, poznając również realia społeczno-polityczne współczesnych Bałkanów. Dysponując takim arsenałem umiejętności stajesz się ciekawym kandydatem na pracownika w biurach tłumaczeń, redakcjach i bałkańskich filiach firm polskich i międzynarodowych.

 


Czytaj więcej: Bałkanistyka studia - kierunek studiów


Etnofilologia kaszubska studia filologiczneEtnofilologia kaszubska studia - kierunek studiów

Chcesz poznać unikatowy w skali europejskiej język kaszubski, kulturę oraz tradycję tego regionu? Ciekawi Cię wpływ kształtowania języka w budowie tożsamości? Jeżeli dodatkowo Twoją mocną stroną są studia humanistyczne to Etnofilologia kaszubska jest kierunkiem dla Ciebie!
Etnofilologia kaszubska to unikatowy w skali kraju kierunek, który umożliwi Ci kontakt z kulturą kaszubską. W ramach studiów nauczysz się ich języka oraz poznasz historię i kulturę regionu. Będzie to gratka dla osób, które pasjonują się tym niezwykłym regionem Polski.
Po ukończeniu tych studiów filologicznych wbrew pozorom nie powinieneś mieć większego problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie.
 

Czytaj więcej: Etnofilologia kaszubska studia - kierunek studiów


Filologia angielska studia filologiczneFilologia angielska studia - kierunek studiów

Jak ważne są języki na pewno wie każdy z nas. Jeśli zawsze miałeś łatwość w przyswajaniu i porozumiewaniu się w języku angielskim, a kultura i literatura oraz językoznawstwo wyspiarskie jest w obrębie Twoich zainteresowań,  studia filologiczne na kierunku filoglogia angielska są kierunkiem, który spełni Twoje oczekiwania.
A co jeśli nie masz podstaw w języku, ale wciąż myślisz, że język angielski to bezsprzecznie opcja dla Ciebie? Nie martw się! Studiując filologię angielską możesz uczyć się języka od wybranego poziomu: podstawowego, bądź zaawansowanego. Student odbędzie również kształcenie w zakresie wiedzy o języku i komunikacji, czyli będzie uczył się analizować język angielski poprzez kąt m.in. fonetyki, składni, semantyki czy pragmatyki oraz historii jego zmian.


Czytaj więcej: Filologia angielska studia - kierunek studiów


Filologia bałtycka studia filologiczneFilologia bałtycka studia - kierunek studiów

Jeśli to właśnie kraje bałtyckie, Litwa, Łotwa i Estonia, i ich historia wzbudzają Twoje zainteresowanie – wiedz, że powinieneś studiować bałtystykę, czyli filologię bałtycką.
Języki, które będziesz przyswajać podczas studiów na kierunku filologia bałtycka to język litewski oraz język łotewski. Program tych studiów obejmuje również gramatykę opisową i historyczną obu języków oraz historię ogólną krajów nadbałtyckich. Na zajęciach będzie omówiona szczegółowo historia literatury litewskiej oraz źródła tradycji łotewskiej. Brzmi interesująco, prawda?

 

 


Czytaj więcej: Filologia bałtycka studia - kierunek studiów


filologia białoruska studia filologiczneFilologia białoruska studia - kierunek studiów

Jeśli Twoją domeną są nauki humanistycze oraz językowe i jesteś żywo zainteresowany kulturą krajów za naszą wschodnią granicą mogą spodobać Ci się studia filologiczne na kierunku filologia białoruska. Czego dowiesz się studiując filologię białoruską? Na pewno będziesz wiedział jak fukncjonuje Białoruś we współczesnym świecie: jej kultura i tradycje nie będą Ci obce. Ponad to będziesz potrafił posługiwać się językiem białoruskim na poziomie C1 oraz językiem rosyjskim na poziomie B2. Jako absolwent będziesz więc wyposażony w szczegółową wiedzę na temat tego regionu, oraz będziesz przygotowany do pracy w instytucjach oraz stowarzyszeniach, które zajmują się problematyką białoruską lub tą mniejszością narodową w Polsce.

 


Czytaj więcej: Filologia białoruska studia - kierunek studiów


filolgogia bułgarska studia filologiczneFilologia bułgarska studia - kierunek studiów

Bułgaria większości ludzi kojarzy się najczęściej z ciepłymi wakacjami, ale Tobie nie tylko? Czy fascynuje Cię historia tego regionu i język? Jeśli tak, to studia filologiczne na kierunku filologia bułgarska czeka właśnie na Ciebie.
Jest to kierunek funkcjonujący najczęściej jako specjalność filologii słowiańskiej. Jeśli nie znasz podstaw języka bułgarskiego nie masz się o co martwić – możesz zacząć uczyć się go na studiach.

 

 


Czytaj więcej: Filologia bułgarska studia - kierunek studiów


filologia chorwacka studia filologiczneFilologia chorwacka studia - kierunek studiów

Czy marzyły Ci się kiedyś piękne krajobrazy Chorwacji? Góry, ukryte plaże, lazurowo czytse morze? Tak? A może jej kultura oddziałuje na Ciebie tak silnie, chciałbyś z nią związać swoją przyszłość? Studia filologiczne na kierunku filologia chorwacka powinny być odpowiednie dla Ciebie!
Podczas studiów dowiesz się, że Chorwacja to nie tylko cieszące oko widoki, ale kraj o bogatej kulturze i dziejach politycznych – również w kontekście całego regionu Bałkanów.
Główny nacisk jest położony na praktyczną naukę języka chorwackiego od podstaw (660 godzin dydaktycznych, w tym zajęcia z zakresu gramatyki oraz translatoryki) przy pomocy native speakerów oraz na historię danego regionu, jego literaturę i kulturę.


Czytaj więcej: Filologia chorwacka studia - kierunek studiów


filologia germańska studia filologiczneFilologia germańska studia - kierunek studiów

Jak ważna jest znajomość języka naszych najbliższych zachodnich sąsiadów, choćby w ujęciu biznesu i handlu międzynarodowego, nie trzeba nikomu mówić. Wiele dzieł literatury, naukowych, historycznych powstało dzięki autorom z Niemiec i aby przeczytać je bez pośrednictwa tłumaczy, najlepszym sposobem jest nauczenie się języka niemieckiego. Jeśli więc wiążesz swoją przyszłość z językiem i kulturą Niemiec – studia filologiczne na kierunku filologia germańska stoją przed Tobą otworem! Nawet jeśli wcześniej nie uczyłeś się tego języka, ponieważ możesz zacząć od podstaw.

 

 

 

Czytaj więcej: Filologia germańska studia - kierunek studiów


filologia iberyjska studia filologiczneFilologia iberyjska studia - kierunek studiów

Czy pałasz żywym zainteresowaniem dla języka hiszpańskiego bądź portugalskiego? A może nawet do obu? Jeśli te zainteresowania są poparte fascynacją na punkcie kultury krajów iberyjskich, ich bogatej historii w Europie oraz historii kolonizacji od czasów kolumbijskich studia filologiczne na kierunku filologia iberyjska (bądź inaczej zwane iberystyką) są właśnie dla Ciebie.
Jako student musisz wybrać język wiodący – może to być hiszpański lub portugalski. Po ukończeniu studiów jeden z języków będziesz znał na poziomie C2, a drugi w stopniu komunikatywnym. Ich praktyczna nauka jest oczywiście osią, wokół której zbudowana jest struktura owego kierunku, ale po ukończeniu studiów będziesz również wyposażony w szeroką wiedzę historyczną – stopniowe kolonizacje Ameryki Łacińskiej, kulturową – tradycje i kultura hiszpańsko, i portugalsko języcznych krajów.


Czytaj więcej: Filologia iberyjska


Filologia klasyczna studia filologiczneFilologia klasyczna studia - kierunek studiów

To, że studia filologiczne na kierunku filologia klasyczna oprócz poszerzania umiejętności językowych z zakresu języków klasycznych poszerzają zdolności intelektualne nie powinno być dla nikogo niczym zadziwiającym. Jeśli więc zawsze pasjonowało Cię zagłębianie się w literaturę staro-śródziemnomorską, a dodatkowo wykazywałeś poprzednio zainteresowanie językiem łacińskim oraz kulturą antyczną ten kierunek jest stworzony dla Ciebie. Oczywiście, nie musisz mieć przeszłości z językiem antycznym, ale byłby to niewątpliwie duży atut oraz spore ułatwienie.

 


 

Czytaj więcej: Filologia klasyczna studia - kierunek studiów


Filologia – lingwistyka stosowana studia filologiczneFilologia – lingwistyka stosowana studia - kierunek studiów

Filologia, a lingwistyka? Jaka jest zasadnicza różnica między tymi dwoma kierunkami? Krótko mówiąc – jak zostało zaznaczone w nazwie kierunku, lingwistyka jest jak najbardziej praktyczną nauką o języku, jego zastosowaniach na przeróżnych polach. Porównując lingwistykę i filologię można stwierdzić, że lingwistyka jest nauką języka, a filologia nauką o języku. Powinno być więc już jasne dla Ciebie, że jeśli nie znasz przynajmniej w stopniu średniozaawansowanym danego języka, nie możesz uczyć się jego praktycznego zastosowania, więc aby kandydować na te studia, musisz władać danym językiem, gdyż mają one na celu pogłębienie Twoich kompetencji językowych w odniesieniu do obecnie wykonywanej pracy, bądź przyszłej pracy.


Czytaj więcej: Filologia – lingwistyka stosowana studia - kierunek studiów


Filologia nowogrecka studia filologiczneFilologia nowogrecka studia - kierunek studiów

Jeśli na zajęciach w szkole zamieniałeś się w słuch podczas wykładów o historii, kulturze starożytnej Grecji i jeśli stwierdziłeś, że zainteresowanie Helladą odnosi się też do czasów współczesnych – studia filologiczne na kierunku filologia nowogrecka (hellenistyka) powinny odpowiadać Twoim wymaganiom oraz wyposażyć Cię w szeroką i bogatą wiedzę na temat tego regionu Europy.
Główną osią kierunku jest nauka języka starogreckiego i nowogreckiego na poziomie co najmniej B2 (kini dimotiki) – w rezultacie będziesz świadomy tego, jak na przestrzeni wieków zmieniał się ten najstarszy żywy język Europy.

 


Czytaj więcej: Filologia nowogrecka studia - kierunek studiów


filologia polska studia filologiczneFilologia polska studia - kierunek studiów

Zawsze lepiej jest wiedzieć o sobie więcej, niż wiedzą inni, a jak Polska długa i szeroka – Tobie nigdy nie było dość rodzimej literatury. A może obiektem Twojego zainteresowania jest język polski i jego rozwój na przestrzeni naszej historii? Jeśli tak, powinieneś zastanowić się nad studiami filologicznymi na kierunku filologia polska (polonistyka). Oprócz języka polskiejgo, absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa. Jednym z podstawowych przedmiotów będzie również język łaciński z elementami kultury antycznej oraz wiedza o kulturze europejskiej.

 


 

Czytaj więcej: Filologia polska studia - kierunek studiów


filologia romańska studia filologiczneFilologia romańska studia - kierunek studiów

Kogo z nas choć raz w życiu nie oczarowały sentymentalne filmy z muzyką francuską, język miłości i widok wieży Eiffla? Jeśli Ty wciąż pozostajesz pod tym wyjątkowym urokiem Francji i chciałbyś odbyć podróż w jej historyczną, literacką i kulturową przeszłość oraz odznaczasz się łatwością w przyswajaniu języków, studia filologiczne na kierunku filologia romańska (romanistyka) są stworzone dla Ciebie! Musisz wiedzieć, że języka możesz nauczyć się na studiach od podstaw, a szczególny nacisk jest położony na literaturę romańskiego obszaru językowego.

 

 


Czytaj więcej: Filologia romańska studia - kierunek studiów


filologia rosyjska studia filologiczneFilologia rosyjska studia - kierunek studiów

Historia kontaktów polsko-rosyjskich jest porównywalnie tak długa, jak długo istanieje nasze państwo. Oba narody wywodzą się z jednej gałęzi językowo-kulturowej, z gałęzi słowiańskiej. Niejednokrotnie na przestrzeni wieków zakładano rodziny mieszane, polsko-rosyjskie, w późniejszych latach często siłą rozdzielane. Jeśli więc jesteś osobą żywo zainteresowaną, z różnych powodów, kulturą wielkiego państwa na wschodzie, literaturą, językiem oraz bogatą historią Rosji, studia filologiczne na kierunku filologia rosyjska będą odpowiednie dla Ciebie. Co więcej – uprzednia znajomość języka rosyjskiego nie jest wymagana, możesz się go nauczyć od podstaw. 


 

 

Czytaj więcej: Filologia rosyjska studia - kierunek studiów


iberstyka studia filologiczneIberystyka studia - kierunek studiów

Język hiszpański to jeden z najczęściej używanych języków na świecie. Używa go obecnie ponad 550 milionów ludzi w prawie wszystkich częściach globu – od Ameryki Południowej, poprzez Afrykę aż po Europę. Jest to jeden z wielu powodów by zacząć studia na kierunku Iberystyka. Kultura latynoska to także wspaniały dorobek kulturowy i niepowtarzalna mentalność. Jeżeli zatem chciałbyś poznać tę unikalną kulturę to jest to kierunek dla Ciebie! 
Filologię hiszpańską możesz zacząć w jednym z dwóch toków nauczania. Pierwszy, trwający cztery lata, jest przeznaczony dla osób, które będą zaczynać naukę języka od podstaw. Druga możliwość skierowana jest do osób, które posługują się językiem hiszpańskim w stopniu średniozaawansowanym.

 

Czytaj więcej: Iberystyka studia - kierunek studiów


Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem studia filologiczneItalianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem studia - kierunek studiów

Język włoski jest jednym z najczęściej używanych języków europejskich, będący jednocześnie językiem urzędowym w takich krajach jak Włochy, San Marino, Watykan, Szwajcaria czy na Istrii. Tak duża popularność języka włoskiego wytworzyła zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki Italianistyce z elementami studiów nad chrześcijaństwem wyjdziesz naprzeciw zapotrzebowaniom rynku w tej dziedzinie!
Studia na kierunku Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem umożliwią Ci płynne posługiwanie się językiem włoskim oraz pozwolą na zdobycie wiedzy w dziedzinie historii, geografii i religii Włoch, a także elementów ogólnej wiedzy o chrześcijaństwie. 


Czytaj więcej: Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem studia - kierunek studiów


nauczanie języków studiaNauczanie języków obcych studia - kierunek studiów

Szacuje się, że na świecie jest używanych ok. 6-7 tysięcy języków oraz niekiedy uważa się, że wywodzą się one od jednego prajęzyka, który nazywany jest Proto-Human. Ich przeważająca część jest jednak używana w formie bezpiśmiennej. Najpopularniejszymi w Europie językami są język angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, rosyjski. Językami tymi można jednak porozumiewać się również na innych kontynentach świata, ze szczególnym naciskiem na język angielski, który nieoficjalnie ma status pierwszego uniwersalnego języka świata. Szacując w zaokrągleniu – co szósta osoba na świecie się nim posługuje. Można wynuć na tej podstawie wniosek, o tym jak ważne jest nauczanie tego języka, ale i pozostałych wymienionych wcześniej, aby ułatwiać komunikację międzyludzką. Jeżeli więc masz swego rodzaju łatwość lingwistyczną, polegającą na szybkim przyswajaniu sobie języka obcego oraz myślisz, że odnalazłbyś się w roli nauczyciela języków – studia na kierunku nauczanie języków obcych mogą być odpowiednimi dla Ciebie!


Czytaj więcej: Nauczanie języków obcych studia - kierunek studiów


orientalistyka studia filologiczneOrientalistyka studia - kierunek studiów

O czym myślisz w pierwszej kolejności, gdy słyszysz słowo “orient”? Czym dla Europejczyków jest orientalistyka? Jako filologia orientalna zajmuje się na pewno tematyką języka, literatury, sztuki, historii, społeczeństwa, polityki, religii i obyczajów danej kultury orientalnej. Ale czym właśnie jest ta kultura orientalna? Tóre kraje czy obszary świata są “orientalne”? Znaczna większość powie, że to nauka o kulturach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, inni powiedzą, że to nauka o ludach tzw. Czarnej Afryki, a jeszcze inni w interpretacjach bardzo skrajnych zaliczą do kultury orientalnej Oceanię, a nawet Europę Środkowo-Wschodnią. Sprawia to, że orientalistyka nie jest dziedziną jednorodną, stąd ze względu na geografię bądź cywylizacje dzieli się je na dziedziny takie jak afrykanistyka, buddologia, etiopistyka, kartwelistyka, kaukazologia, mongolistyka, semitystyka, tajologia, tybetologia, wietnamistyka, filologia Indochin i wiele, wiele podobnych.


Czytaj więcej: Orientalistyka studia - kierunek studiów


polonistyka - komparystyka studia filologicznePolonistyka – komparatystyka studia - kierunek studiów

Komparatystyka to nauka zwana inaczej literaturą porównawczą. Zajmuje się głównie postrzeganiem oraz analizą literatury w różnych kontekstach kulturowych, często odnosząc się także do innych dziedzin, czego przykładem jest malarstwo czy muzyka. Studia na kierunku Polonistyka – komparatystyka dadzą Ci możliwość zapoznania się z dziedzictwem kulturowym Polski oraz jego wydźwiękiem w literaturze światowej. Jeżeli zatem Twoją mocną stroną są nauki humanistyczne, a książki Twoją pasją to polonistyka – komparatystyka może być kierunkiem, dzięki któremu przełożysz swoje zainteresowania na karierę zawodową w tym zakresie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku polonistyka – komparatystyka? Studia kształcą w zakresie kilku bloków tematycznych, Pierwszy z nich to ten dotyczący polonistyki. Przykładowymi przedmiotami będzie kurs literatury polskiej od literatury staropolskiej po najnowszą literaturę polską, poetyka i teoria literatury czy gramatyka języka polskiego.

Czytaj więcej: Polonistyka - komparystyka studia - kierunek studiów


Polonistyka w kontekstach kultury studia filologicznePolonistyka w kontekstach kultury studia - kierunek studiów

Twoim mocnymi stronami są literatura, kultura oraz nienaganna polszczyzna i szukasz ciekawych studiów drugiego stopnia, które pozwolą Ci przełożyć Twoją pasję na karierę zawodową? A może warto wzbogacić Twoją wiedzę o szerszy kontekst kulturowy? Dzięki studiom na kierunku Polonistyka w kontekstach kultury masz ku temu świetną okazję! Jeżeli zatem chcesz zdobyć wykształcenie ogólnohumanistyczne i posiadać kompetencje kulturowe to polonistyka w kontekstach kultury może być kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku polonistyka w kontekstach kultury? Studia kształcą pod kątem wszechstronnej wiedzy z zakresu literaturoznawstwa oraz językoznawstwa, a dodatkowo przewidziane są przedmioty z zakresu wiedzy o kulturze. Przykładowe zajęcia to: filozofia, antropologia, historia sztuki, teatrologia czy medioznawstwa.

Czytaj więcej: Polonistyka w kontekście kultury studia - kierunek studiów


rosjoznawstwo studia filologiczneRosjoznawstwo studia - kierunek studiów

Współcześnie, w czasach, które przyniosły ze sobą rozmaite rozgrywki polityczno-militarne, znajomość języka rosyjskiego wraz z realiami jakie panują za naszymi wschodnimi granicami może okazać się bardzo przydatną umiejętnością. Rosja jest w tym momencie w czołówce państw na świecie, jeśli chodzi o potęgę gospodarczą i militarną oraz jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych. Jeśli chodzi o geografię ­ współcześnie jest największym państwem na świecie i mieści na swoim terenie 145 mln mieszkańców. Dysponuje ponadto największymi na świecie zasobami naturalnymi i źródłami energii. Samym językiem rosyjskim posługuje się ok. 250­300 mln ludzi, a w czasach, gdy istniał ZSRR język ten był obowiązkowo nauczany we wszystkich krajach, które wchodziły w skład Układu Warszawskiego. Według badań Eurostatu jest wciąż jednym z najpopularniejszych języków obcych, który znają i wciąż uczą się Polacy.

Czytaj więcej: Rosjanoznastwo studia - kierunek studiów


sinologia studia filologiczneSinologia studia - kierunek studiów

Jeżeli Twoje myśli uciekają w stronę Dalekiego Wschodu, egzotycznych miejsc, tak innej od naszej kultury i trybu życia, jeżeli chciałbyś poznać język i zwyczaje tamtych ludzi oraz wykorzystać to w praktyce zawodowej, powinieneś wziąć pod uwagę studia na kierunku filologia chińska, czyli sinologia. Chiny to bez dwóch zdań najludniejsze państwo świata, a przy tym posiadającą historię wsprost imponującą. Populacja tego kraju przekracza 1,3 miliarda osób, co stanowi 19,1% populacji globu. Powierzchniowo plasuje się na trzecim miejscu na świecie, a gospodarczo na drugim - tuż za Stanami Zjednoczonymi. Wszystkim powinno być wiadome, że Chiny są jednym z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych naszego świata, orientalnej - dla nas - kulturze, tradycjach muzycznych, literackich, teatralnych, historycznych czy filozoficznych. Nie wspominając już o samym języku chińskim, którego alfabet jest zupełnie inny od naszego.

Czytaj więcej: Sinologia studia - kierunek studiów


skandynawistyka studia filologiczneSkandynawistyka studia - kierunek studiów

Wikingowie, zimna Północ, lodowce, fiordy, śnieg, zorza polarna, dzika natura, plemiona Saamów, biegun północny, imponujące góry - to przychodzi na myśl, gdy słyszymy hasło “Skandynawia”. Jaki obszar tak naprawdę nazywany jest i powinien być nazywany Skandynawią? Krótko mówiąc, jest to region północnej Europy. Jeżeli chodzi o konkretne państwa zawarte w tym haśle - jest to kwestia sporna, natomiast z całą pewnością możemy powiedzieć, że jest to Norwegia i Szwecja oraz Dania. Do krajów skandynawskich jest również zaliczana Islandia, czasem Finlandia, ale w skrajnych interpretacjach również Łotwa, a nawet sama Litwa. Przyjmuje się jednak, że prawdziwą Skandynawią jest Półwysep Skandynawski. Jest to zatem tylko Norwegia i Szwecja, ale Dania brana jest również pod uwagę ze względu na wiele historycznych, kulturalnych i religijnych (mitologia nordycka) powiązań z tymi dwoma krajami.

Czytaj więcej: Skandynawistyka studia - kierunek studiów


slawistyka studia filologiczneSlawistyka studia - kierunek studiów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim tak właściwie są Słowianie i jak duża jest ich grupa? Jest to najliczniejsza grupa ludności indoeuropejskiej w Europie, a ich języki mają wspólne pochodzenie, mają oni podobne zwyczaje, wierzenia, tradycje i obrzędy. Współczesne języki słowiańskie, którymi się posługujemy - w tym polski - są spadkobiercami języka prasłowiańskiego, a zaczęły się wyodrębniać w wyniku wielkiej ekspansji Słowian na przełomie V i VI wieku oraz proces ten trwał do XII wieku. Ukształtował się wtedy podział, ktry funkcjonuje do dziś, a jest to podział języków słowiańskich na zachodniosłowiańskie, wschodniosłowiańskie i południowosłowiańskie. Obecnie językami słowiańskimi posługuje się blisko 300 milionów ludzi. Jeżeli jesteś zainteresowany odkrywaniem historii Słowian, ich złożoności i kultury, w co wierzyli nasi praprzodkowie, studia na kierunku slawistyka (filologia słowiańska) powinny być dla Ciebie idealne, szczególnie jeśli wykazujesz zdolności językowe i jesteś otwarty na poznawanie kultury innych narodów.

Czytaj więcej: Slawistyka studia - kierunek studiów


Studia amerykanistyczne studia filologiczneStudia amerykanistyczne studia - kierunek studiów

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej są stosunkowo młodym państwem. Proklamowanie konstytucji miało miejsce w 1878 roku, natomiast samego oficjalnego odkrycia tego, zamieszkanego przez jego rdzennych mieszkańców, zaoceanicznego kontynetu - jak wszyscy zapewne wiedzą i powinni wiedzieć - dokonał Krzysztof Kolumb. Mało kto jednak wie, że pierwszymi Europejczykami, którzy dotarli do Ameryki byli wikingowie z Islandii około roku 1000. Jednak to od 1492 roku zaczęła się kolonizacja “nowego” kontynentu. Amerykanie tak naprawdę są potomkami Europejczyków - oraz rdzennych mieszkańców, Indian - którzy podjęli ryzyko podróży i osiedlenia się w nowym świecie. Kultura Stanów Zjednoczonych jest zatem miksturą kontynentu europejskiego w połączeniu z pierwotnym formatem kontynentu północnoamerykańskiego. Niejednokrotnie słyszy się, że prezydent Stanów Zjednoczonych jest “Prezydentem Świata”, ponieważ USA są niezaprzeczalną potęgą gospodarczą, militarną i najbardziej wypływową.

Czytaj więcej: Studia amerykanistyczne studia - kierunek studiów


studia bałtyckie studia filologiczneStudia bałtyckie studia - kierunek studiów

Studia bałtyckie to nic innego jak bałtystyka, kierunek filologiczny, zatem gałąź wiedzy humanistycznej. Głównym przedmiotem badań tych studiów są języki, literatura, historia i kultura ludów bałtyjskich, czyli tych którzy przed wiekami osiedlili się nad brzegami Morza Bałtyckiego. Głównie jest to badanie wymienionych przed chwilą cech pod kątem lituanistyki (kultury Litwy), letonistyki (kultury Łotwy) oraz prutenistyki (dzieje, kultura i język wymarłych plemion pruskich). Studia bałtyckie dołączają do tego grona również edukację pod kątem innych państw leżących nad Morzem Bałtyckim, takie jak Dania, Szwecja, Niemcy czy Norwegia. Oprócz tego jest to kierunek interdyscyplinarny - jak każdy kierunek filologiczny - co oznacza, że łączy w sobie różne dziedziny nauki takie jak geografia regionu, jego historia, studia kulturowe - w tym literaturę i sztukę, studium językowe, gospodarkę kraju i regionu czy stosunki międzynarodowe.

Czytaj więcej: Studia bałtyckie - kierunek studiów


studia filologiczne i kulturoznawcze studiaStudia filologiczno-kulturoznawcze studia - kierunek studiów

Świat staje się coraz mniejszy, ludzie coraz więcej podróżują - stało się to szeroko dostępne oraz w wielu przypadkach bardzo tanie. Spowodowało to zacieśnianie się międzynarodowych relacji międzyludzkich, zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych, naukowych czy politycznych. Bardzo ważna zatem w dzisiejszym świecie powinna być umiejętność rozumienia drugiego człowieka oraz kultury kraju, z którego pochodzi, aby osiągać zamierzone cele komunikacyjne. Nauki ścisłe nigdy nie były Twoją domeną? Czy jesteś osobą o zainteresowaniach filologicznych? Odnajdujesz przyjemność w nauce języków obcych i zgłębianiu podobieństw i różnic kulturalnych? Jeśli interesujesz się literaturą określonych obszarów oraz ich historią, możesz bardzo dobrze się odnajdywać jako student kierunku studia filologiczno - kulturoznawcze.

Czytaj więcej: Studia filologiczno - kulturoznawcze - kierunek studiów


Studia międzykierunkowe europeistyka z filologią włoską studiaStudia międzykierunkowe: europeistyka z filologią włoską studia - kierunek studiów

Studia międzykierunkowe brzmią jak fantastyczna alternatywa dla kogoś, kto nie potrafi się jednoznacznie zdecydować na jedną z opcji. Na pierwszym roku studiów program obejmuje treści kształcenia z dwóch kierunków, a po tym roku masz możliwość wyboru, który z nich chcesz kontynuować. Daje Ci to unikatową możliwość wypróbowania siebie i swoich zainteresowań przez jeden rok, aby po nim podjąć zobowiązującą i świadomą decyzję. Jednym z takich kierunków są studia międzykierunkowe: europeistyka z filologią włoską. Na czym on polega? Filologia włoska jest kierunkiem, który łączy naukę języka i zgłębianie aspektów kulturowych, ze szczególnym naciskiem na poznawanie literatury danego kraju. Jako student tego kierunku będziesz uczęszczać na najwięcej zajęć z bloku językowego, więc między innymi na praktyczną naukę języka włoskiego, gramatykę opisową, a wszystko to będzie miało na celu nauczenie Cię języka tego słonecznego kraju do perfekcji.

Czytaj więcej: Studia międzykierunkowe: europeistyka z filologią włoską - kierunek studiów


studia nad słowiańszczyzną studia filologiczneStudia nad słowiańszczyzną wschodnią studia - kierunek studiów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim tak właściwie są Słowianie i jak duża jest ich grupa? Jest to najliczniejsza grupa ludności indoeuropejskiej w Europie, a ich języki mają wspólne pochodzenie, mają oni podobne zwyczaje, wierzenia, tradycje i obrzędy. Współczesne języki słowiańskie, którymi się posługujemy - w tym polski - są spadkobiercami języka prasłowiańskiego, a zaczęły się wyodrębniać w wyniku wielkiej ekspansji Słowian na przełomie V i VI wieku oraz proces ten trwał do XII wieku. Ukształtował się wtedy podział, ktry funkcjonuje do dziś, a jest to podział języków słowiańskich na zachodniosłowiańskie, wschodniosłowiańskie i południowosłowiańskie. Obecnie językami słowiańskimi posługuje się blisko 300 milionów ludzi. Do Słowian Wschodnich natomiast współcześnie zalicza się Białorusinów, Ukraińców, Rusinów i Rosjan.

Czytaj więcej: Studia nad słowiańszczyzną wschodnią - kierunek studiów


Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie studia filologiczneStudia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie studia - kierunek studiów

Ile tak naprawdę wiemy o naszych najbliższych zachodnich sąsiadach oraz innych sąsiadach z obszaru Środkowej Europy? Poprzez stulecia historii nasze losy, polsko-niemieckie, były nierozerwalnie złączone czy w czasach pokoju, czy w czasach licznych wojen. Jednak nasza relacja opiera się również na wymianie handlowej, przyjaźni oraz wielu rodzinnym koneksjom. W historii naszych narodów również poszczególne ziemie przechodziły z jednych rąk w drugie, co zaowocowało kulturalną miksturą na terenach przygranicznych. Są to jedne z wielu powodów, które możnaby było podać osobie, która zastanawia się nad podjęciem studiów ukierunkowanych na język niemiecki i tamtejszą kulturę. Ale nie są też jedynymi, bowiem język niemiecki nie jest przecież używany tylko przez naszych najbliższych zachodnich sąsiadów. Studia niemcoznawcze pozwolą Ci uzyskać szczegółową wiedzę o krajach germańskiego obszaru językowego, ponieważ nie są to jedynie Niemcy.

Czytaj więcej: Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie - kierunek studiów


Studia wschodnie studia filologiczneStudia wschodnie studia - kierunek studiów

Zawsze najbardziej pociągający wydawał się zachód. Wszelkie wyprawy odkrywcze, pogonie za pieniądzem, karierą, rozwojem odbywały się w kierunku zachodnim. Zawsze staramy się dorównać “zachodowi”. Czy słusznie? Przecież istnieją jeszcze inne kierunki świata: północ, południe czy wschód - oferujące nie mniej, niż posiada coraz bardziej zatłoczony “zachód”. Dla ludzi, którzy właśnie tak uważają powstał specjalny kierunek studiów, a mianowicie studia wschodnie. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tematyką polityczną, społeczną oraz kulturowymi aspektami państw byłego ZSRR oraz Azji - studia wschodnie będą odpowiednim wyborem dla Ciebie! Zainteresowanie krajami wschodu stopniowo i powoli wzrasta, a to sprawia, że pojawia się zapotrzebowanie na specjalistów od stosunków międzynarodowych ze wschodnimi częściami Europy i Azji, tak aby nawiązywanie partnerstw ekonomicznych, politycznych czy kulturowych przebiegało w miarę szybko i sprawnie. 

Czytaj więcej: Studia wschodnie - kierunek studiów


Sztuka pisania studia filologiczneSztuka pisania studia - kierunek studiów

Pismo jest głównym środkiem przekazu dorobku cywilizacyjnego Jak wiemy, jest ono systemem znaków, za pomocą których przedstawiany jest język mówiony. Jest to wynalazek intelektualny i stanowi odzwierciedlenie ludzkich myśli i mowy. Na początku ludzie porozumiewali się za pomocą znaków i symboli, czyli pisma piktograficznego, później ideograficznego, analitycznego, a współcześnie porozumiewamy się za pomocą najmłodszego pisma - fonetycznego. Słowem pisanym można wzruszyć, zmienić czyjeś nastawienie, można zdenerwować, można wpłynąć na czyjeś decyzje - a wszystko to oraz wiele więcej, gdy tylko wiesz, jak odpowiednio go używać. Można wręcz powiedzieć, że pisanie jest sztuką. Jeśli tak właśnie uważasz i jeśli masz, tak zwane, “lekkie pióro” oraz chciałbyś usprawnić swój pisarski warsztat - kierunek studiów sztuka pisania powinien odpowiadać Twoim potrzebom i wymaganiom. Powinieneś na pewno wziąć go pod uwagę, jeżeli swoją zawodową przyszłość wiązałeś z dziennikarstwem, pracą w agencjach prasowych, PR-owych czy w ogólnie pojmowanym sektorze medialnym, wydawnictwach, czasopismach i tym podobnych.

Czytaj więcej: Sztuka pisania studia - kierunek studiów


ukrainistyka studia filologiczneUkrainistyka studia - kierunek studiów

Ukraina, nasz wschodni sąsiad, posiada burzliwą historię dziejową – także teraz. Swego czasu były to również tereny polskie, ale wielu Polaków wciąż tam mieszka, mimo historycznych niesnasków sprzed lat. Sam język ukraiński zapisywany jest alfabetem, który stanowi odmianę cyrylicy. Wywodzi się on z rodziny języków wschodniosłowiańskich i posługuje się nim ok. 37 mln ludzi. Ma status języka urzędowego na Ukrainie, ale używany jest też w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Jego najdawniejsze ślady natomiast pojawiają się już w XII wieku, w tekstach rusko-cerkiewno-słowiańskich, które pisane były w zachodniej części południowej Rusi. Ze względów geograficznych i historycznych wykazuje naturalne podobieństwo do języka białoruskiego i rosyjskiego, ale jego słownictwo wykazuje duży i stary wpływ języka polskiego. Jeśli więc jesteś zainteresowany zgłębianiem przemian językowych na Ukrainie, które w dużej mierze zawdzięczają swoją rację bytu dziełom Iwana Kotlarewskiego oraz poezji Tarasa Szewczenki – studia na kierunku ukrainistyka powinny Cię zadowolić.

Czytaj więcej: Ukrainistyka studia - kierunek studiów


wschodnioznwastwo studia filologiczneWschodoznawstwo studia - kierunek studiów

Zawsze najbardziej pociągający wydawał się zachód. Wszelkie wyprawy odkrywcze, pogonie za pieniądzem, karierą, rozwojem odbywały się w kierunku zachodnim. Zawsze staramy się dorównać “zachodowi”. Czy słusznie? Przecież istnieją jeszcze inne kierunki świata: północ, południe czy wschód - oferujące nie mniej, niż posiada coraz bardziej zatłoczony “zachód”. Dla ludzi, którzy właśnie tak uważają powstał specjalny kierunek studiów, a mianowicie wschodoznawstwo. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tematyką polityczną, społeczną oraz kulturowymi aspektami państw byłego ZSRR oraz Azji - wschodoznawstwo będzie odpowiednim wyborem dla Ciebie! Zainteresowanie krajami wschodu stopniowo i powoli wzrasta, a to sprawia, że pojawia się zapotrzebowanie na specjalistów od stosunków międzynarodowych ze wschodnimi częściami Europy i Azji, tak aby nawiązywanie partnerstw ekonomicznych, politycznych czy kulturowych przebiegało w miarę szybko i sprawnie. 

Czytaj więcej: Wschodnioznawstwo studia - kierunek studiów

 

Komentarze (0)


KARIERA


KIERUNKI STUDIÓW


STUDIA

studia biologicznestudia biologiczne

UCZELNIE