Kierunki studiów humanistyczne

Kierunki studiów humanistyczne

Kierunki studiów humanistyczne

Największy wybór kierunków

humanistycznych w Polsce

Odkryj studia humanistyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

 

2021

Dodaj do ulubionych

Kierunki studiów humanistyczne 2021

Kierunki studiów humanistyczne w Polsce to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym) lub onlineSpecyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

KIERUNKI HUMANISTYCZNE

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów
A
B
balkan studies
C
D
E
edytorstwo klasyczne i cyfrowe
F
filologia polska nauczycielska
G
groznawstwo
H
I
international cultural studies
international studies in philosophy
J
K
kulturoznawstwo - teksty kultury
kulturoznawstwo międzynarodowe
L
literatura powszechna
M
master of digital entrepreneurship
N
O
P
R
S
stosunki i prawo międzynarodowe
sustainability studies
T
U
W
wiedza o teatrze i filmie
Z
Rozwiń

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI HUMANISTYCZNE

Miasto
SORTOWANIE:
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
Ś
S
T
U
W
Z
Rozwiń

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH SĄ KIERUNKI STUDIÓW HUMANISTYCZNE

Miasto
SORTOWANIE:

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

POPULARNE KIERUNKI HUMANISTYCZNE

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

ZOBACZ, CO WYBIERAJĄ INNI

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

KIERUNKI STUDIÓW HUMANISTYCZNE - PODYPLOMOWE

Miasto
SORTOWANIE:
A
B
bibliotekoznawstwo - studia podyplomowe
C
copywriting - studia podyplomowe
D
dialog motywujący - studia podyplomowe
doradztwo zawodowe - studia podyplomowe
E
edytorstwo - redakcja tekstu
etyka w szkole - studia podyplomowe
F
G
H
I
J
joga klasyczna - studia podyplomowe
K
L
M
marketing kultury - studia podyplomowe
muzealnictwo - studia podyplomowe
N
neurologopedia - studia podyplomowe
O
P
pisanie kreatywne - studia podyplomowe
public relations - studia podyplomowe
S
socjoterapia - studia podyplomowe
studia podyplomowe w zakresie logopedii
T
W
wiedza o kulturze - studia podyplomowe
wiedza o oriencie - studia podyplomowe
wiedza o teatrze - studia podyplomowe
Rozwiń

Trzeba wiedzieć

Jak wyglądają studia na kierunkach humanistycznych

Jak wyglądają studia na kierunkach humanistycznych

Klasa o profilu humanistycznym, znajomość historii, wiedza dotycząca zmian zachodzących w społeczeństwie oraz ogólna rozeznanie w otaczającym nas świecie. To umiejętności, które są dobrym startem na kierunkach humanistycznych. Wśród tych kierunków każdy znajdzie coś dla siebie.

Pozwala na to szeroka oferta kształcenia od historii, politologii i kulturoznawstwa poprzez sinologię, kognitywistykę komunikacji po bioetykę i teatrologię. Niezależnie od tego który tok kształcenia wybierzesz, podczas studiów pogłębisz wiedzę historyczną i lingwistyczną.

Posiądziesz podstawową wiedzę na temat instytucji społecznych, ich znaczenia, zakresu oddziaływania i przemian. Studia pomogą Ci w zrozumieniu metodologii prowadzenia badań społecznych, gromadzenia danych i prowadzenia analizy.

Po ukończeniu kierunków humanistyczny przyszłość swą możesz związać z instytucjami państwowymi, samorządowymi jednostkami administracyjnymi, firmami odpowiedzialnymi za public relations.

Kierunki humanistyczne kształcą specjalistów koordynujących programy społeczne oraz osoby poszukiwane w wydawnictwach, redakcjach czasopism, branży copywriterskiej, instytucjach kulturalnych, szkołach oraz mediach. 

 

 

Typ studiów

Kierunki studiów humanistycznych można podzielić na:

 • studia I stopnia (licencjackie, jednolite magisterskie);
 • studia II stopnia (magisterskie).

 

Ten dwustopniowy podział dotyczy niemal wszystkich kierunków w Polsce. Swoją przygodę ze studiami humanistycznymi rozpoczniesz od kształcenia I stopnia. Trwać ono będzie 3 lata, więc sześć semestrów.

To czas, kiedy zdobędziesz najważniejsze kompetencje i kwalifikacje, które pozwolą ci na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych. Studia I stopnia skończą się dla ciebie obroną pracy dyplomowej, dzięki której uzyskasz tytuł licencjata.

Warto, abyś swoją naukę kontynuował na studiach II stopnia. Uzupełnisz nie tylko wiedzę i umiejętności, lecz zadbasz również o pełnię wykształcenia. Czekać na ciebie będzie szereg wykładów oraz ćwiczeń.

Podczas kształcenia II stopnia przygotowywać się będziesz również do obrony pracy magisterskiej. Uzyskanie tego tytułu otworzy przed tobą wiele drzwi zawodowego rozwoju. Studia filologiczne na II stopniu trwają 2 lata.

Niektóre kierunki studiów humanistycznych można rozpocząć wyłącznie w formie jednolitej magisterskiej. Co to oznacza w praktyce? Twoja nauka będzie trwać nieprzerwanie przez co najmniej pięć lat. Dopiero po tym czasie przystąpisz do obrony pracy dyplomowej, która zagwarantuje ci otrzymanie tytułu magistra.

 

 

Tryb studiów

Na studentów czekają również zajęcia w różnych trybach:

 • studia stacjonarne;
 • studia niestacjonarne;
 • studia online.

 

Zastanów się, który z trybów będzie dla ciebie wygodniejszy. Studia stacjonarne wciąż cieszą się w Polsce dużą popularnością – zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, wiedza zdobywana jest w sposób systematyczny. Dodatkowo studia stacjonarne na państwowej uczelni są bezpłatne! Plusów tego trybu kształcenia jest bardzo dużo, ale czasami warto zdecydować się na naukę w trybie niestacjonarnym!

Studia zaoczne mają charakter weekendowych zjazdów naukowych. Pamiętaj jednak, że znaczną część materiału teoretycznego będziesz opanowywać we własnym zakresie, co później zostanie zweryfikowane podczas egzaminów. Tryb niestacjonarny jest jednak dużo bardziej elastyczny i pozwala na łącznie ze sobą wielu aktywności – na przykład studiów i pracy. Należy wziąć jedynie pod uwagę, że studia niestacjonarne wiążą się zawsze z uiszczaniem opłat za czesne.

Wśród kierunków humanistycznych znalazł się także jeden kierunek, który możesz studiować online. To bardzo wygodna forma kształcenia, dzięki której możesz zadbać o większą oszczędność czasu! W przypadku kształcenia zdalnego kształcisz się na platformach e-laerningowych i czeka cię tylko kilka zjazdów naukowych.

 

 

 

 

Kierunki humanistyczne

Kierunki humanistyczne

Studia humanistyczne tworzą wyjątkowo potężną grupę kierunkową. Znajdziesz w niej różnorodne propozycje kształcenia, które mogą nawet skrajnie różnić się od siebie. Wśród kierunków znalazły się bowiem propozycje zarówno historia i filozofia, jak i historia sztuki czy wszelkie filologie. Jaki można wyciągnąć z tego wniosek?

Kierunki studiów humanistycznych charakteryzuje prawdziwa interdyscyplinarność. Pozwalają one na rozwój wszechstronnych zainteresowań, które związane są chociażby z kulturą, sztuką, historią, literaturą, polityką, językiem itd. Można by wymieniać w nieskończoność! Polskie ośrodki akademickie wciąż dostrzegają potencjał, jakie daje kształcenia na kierunkach humanistycznych.

Studentów czekają różnorodne wykłady oraz ćwiczenia praktyczne, które w dużej mierze mają formę konwersatoriów. Stwarzają one przestrzeń do dyskusji, dzielenia się refleksjami, omawiania przeczytanych książek i artykułów naukowych.

Kierunki studiów humanistycznych to prawdziwa gratka dla każdego studenta, którego charakteryzują szerokie horyzonty umysłowe! Warto wziąć je zatem pod uwagę podczas planowania swojej ścieżki intelektualnej.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów humanistycznych:

 • historia;
 • filozofia;
 • kulturoznawstwo;
 • historia sztuki;
 • językoznawstwo;
 • nauki o kulturze i religii;
 • logopedia ogólna i kliniczna;

 

 

Gdzie studiować kierunki humanistyczne?

Gdzie studiować kierunki humanistyczne?

Kierunki studiów humanistycznych charakteryzuje bardzo długa tradycja akademicka. Historia, filozofia czy polonistyka to tylko niektóre z propozycji, które można wybierać od dziesięcioleci. Nie oznacza to jednak, że uczelnie w Polsce charakteryzuje skostnienie. Programy kształcenia są bowiem nieustannie aktualizowane i dostosowywane do wymogów na aktualnym rynku zatrudnienia.

Kierunki studiów humanistycznych można rozpocząć przede wszystkim na uniwersytetach, które znalazły się zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Dziś szkoły te nie różnią się pod względem jakości przekazywanej wiedzy. Każda uczelnia dba bowiem o to, by jej studenci otrzymywali wszechstronną wiedzę i kwalifikacje. Należy pamiętać jednak o tym, że kształcenie na uczelni prywatnej wiąże się z uiszczaniem opłat za czesne.

Kierunki humanistyczne ponadto są na tyle popularne, że stanowią sztandarową propozycję kształcenia niemal każdej uczelni w Polsce. W praktyce oznacza to, że swoją przygodę akademicką rozpoczniesz zarówno w gigantycznych metropoliach takich jak Łódź, Kraków czy Warszawa, jak i w znacznie mniejszych miastach!

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki studiów humanistycznych to przykładowo:

 • Uniwersytet Warszawski;
 • Uniwersytet Łódzki;
 • Uniwersytet Wrocławski;
 • Uniwerstet Jagielloński w Krakowie;
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu itd.

 

 

Jak wybrać kierunek humanistyczny, aby mieć dobrą pracę?

Jak wybrać kierunek humanistyczny, aby mieć dobrą pracę?

Czy można mieć dobrą pracę po kierunkach studiów humanistycznych? Odpowiedzi na to pytanie szuka niemal każdy student, który od ślęczenia w laboratorium zdecydowanie bardziej woli uczyć się języków, zgłębiać tajniki historii czy literatury.

Wbrew bardzo krzywdzącej opinii – kierunki humanistyczne mogą stać się bardzo doskonałym przygotowaniem do tego, by w przyszłości cieszyć się satysfakcjonującym zatrudnieniem.

Pamiętaj, że studia humanistyczne stanowią bardzo potężną grupę kierunkową. Spróbuj więc na początku pomyśleć nad tym, jak wyglądają twoje zainteresowania i czym właściwie chciałbyś zajmować się w przyszłości.

Czy bardziej interesuje cię praca w różnorodnych ośrodkach kultury, czy chciałbyś pracować jako nauczyciel czy może widzisz się w roli archeologa odkrywającego nieznane dotąd wykopaliska. Jak widzisz – jest w czym wybierać!

Weź pod uwagę, że jeśli zdecydujesz się kształcić na kierunku, który jest odzwierciedleniem twoich pasji, to możesz mieć pewność, że znacznie łatwiej będzie ci się odnaleźć na arenie zawodowej w przyszłości.

Zastanów się również nad tym, co właściwie oznacza dla ciebie termin taki jak dobra praca. Wykonywanie jakich obowiązków będzie sprawiało ci najwięcej satysfakcji? Pamiętaj, że z pozoru tak błahe detale mają ogromne znacznie, bo to właśnie z nich będzie się składać twoja cała zawodowa przyszłość!

Co jeszcze składa się na termin taki jak „dobra praca”? Oczywiście wynagrodzenie – ono powinno stanowić przede wszystkim odzwierciedlenie twoich kwalifikacji oraz umiejętności. To jednak nie koniec. Podczas poszukiwania doskonałej pracy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na elementy takie jak indywidualny stosunek do pracownika, atmosfera w grupie czy możliwość dalszego zawodowego rozwoju.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • nauczyciel;
 • pracownik instytucji kultury i sztuki;
 • politolog;
 • archeolog;
 • kulturoznawca;
 • filolog;
 • lingwista;
 • logopeda;
 • muzykolog itd.

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą?

Jak wybrać uczelnię wyższą?

Każdy maturzysta, który już wie, co chce studiować, musi mierzyć się także z wieloma innymi trudnymi wyborami. Co można do nich zaliczyć? Przede wszystkim wybór uczelni.

 

Prezentujemy zatem kilka porad, które być może choć odrobinę ułatwią tę odpowiedzialną decyzję!

 • przeanalizuj program kształcenia: dzięki temu będziesz wiedział, jakich zajęć się spodziewać, sprawdzisz również jaki jest stosunek wykładów do zajęć praktycznych! Pamiętaj – dziś to przede wszystkim umiejętności oparte na stabilnych podstawach teoretycznych są najważniejsze;

 • odwiedzaj stronę internetową uczelni: dzięki temu będziesz śledzić wszystkie wiadomości na bieżąco, zobaczysz również jak wygląda taka zdalna forma komunikacji ze studentami;

 • nie bój się pytać: czytaj opinie w Internecie, sprawdź, co inni studenci sądzą o wybranej przez ciebie uczelni. Im więcej różnorodnych informacji zbierzesz, tym większa jest szansa, że będziesz w przyszłości zadowolony z podjętego wyboru.

 • weź udział w dniach otwartych wybranej przez siebie uczelni: to idealna okazja, by przyjrzeć się danemu ośrodki akademickiego z zewnątrz, porozmawiać z wykładowcami, studentami i zebrać różnorodne informacje nie tylko w odniesieniu do kształcenia. Podczas dni otwartych zobaczysz również, jak dana uczelnia po prostu funkcjonuje!

 

Warto pamiętać o tym, że idealne uczelnie nie istnieją. Dziś jednak znaczna część szkół wyższych dba o to, by zapewniać swoim studentom doskonałe wykształcenie, otwierające wiele różnorodnych, inspirujących dróg zawodowego rozwoju!

 

 

 

Czy warto iść na studia i wybrać kierunki humanistyczne?

Czy warto iść na studia i wybrać kierunki humanistyczne?

Maturzyści wielokrotnie zastanawiają się, czy warto iść na studia. Spróbujmy przeanalizować więc argumenty, które mogą ułatwić tę odpowiedzialną decyzję. Przede wszystkim kształcenie wyższe pozwala na znaczące wyspecjalizowanie wiedzy oraz kwalifikacji zawodowych.

Warto podkreślić, że absolwenci, którzy ukończyli szkołę średnią taką jak liceum, posiadają jedynie wiedzę ogólną – studia dadzą szansę na jej wzbogacenie! Można również przeanalizować atrakcyjne oferty zatrudnienia. Dziś większość pracodawców dąży do tego, by zatrudniać pracowników posiadających wyższe wykształcenie.

A czy w istocie warto wybrać kierunki humanistyczne? Obiegowa opinia mówi, że trudno jest znaleźć po nich pracę. To nic jednak bardziej mylnego! Tego typu profile kształcenia gwarantują interdyscyplinarne kwalifikacje, które pozwalają na rozwój w wielu różnorodnych sektorach.

Wszystko zależy od indywidualnego podejścia danego studenta. Dziś humaniści odnajdą się nie tylko w roli nauczycieli. Czekają na nich korporacje o międzynarodowych zasięgach, wydawnictwa czy różnorodne ośrodki kultury!

 

 

ODKRYJ KIERUNKI STUDIÓW HUMANISTYCZNE

Miasto
SORTOWANIE:

Komentarze (0)