studia humanistyczne

Studia humanistyczne

Studia humanistyczne to naprawdę szerokie pojęcie. Kryją się pod nim takie kierunki takie jak filologia, dziennikarstwo, etnologia, historia, kulturoznawstwo, filozofia. Na pewno łączy je jedno – jeżeli wybierasz się na takie studia, musisz interesować się kulturą, sztuką, historią, literaturą, filmem. Osoby, które na takich studiach znajdują się „z przypadku”, po prostu się nudzą. Aby studiować kierunki humanistyczne, trzeba czuć powołanie. To nie jest wiedza, którą możesz „wykuć na pamięć”.

Jak wygląda sytuacja absolwentów studiów humanistycznych? W jakich branżach można znaleźć zatrudnienie? Po filologii obcej pracy możesz szukać w biurach tłumaczeń czy międzynarodowych korporacjach – na rynku pracy występuje zapotrzebowanie na osoby władające mniej popularnymi językami, takimi jak japoński, chiński, norweski czy szwedzki. Po filologii polskiej zatrudnienie możesz znaleźć w wydawnictwach, w redakcjach czasopism, w branży copywriterskiej, w instytucjach kulturalnych, w szkołach, w mediach; po kulturoznawstwie czy etnologii – w muzeach i instytucjach kulturalnych czy w branży turystycznej; dziennikarstwo daje szansę na pracę w szeroko rozumianych mediach: w radiu, czasopismach i gazetach, telewizji, portalach internetowych, ale również w agencjach PR-owych, copywriterskich czy reklamowych.

Interesującą propozycją są Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne. Na MISHu studiować możesz kilka kierunków humanistycznych jednocześnie. Jest to możliwe dzięki temu, że tryb studiów jest elastyczny i ustalany indywidualnie dla każdego studenta. Student realizuje program wybranego, wiodącego kierunku, z którego pisać będzie pracę licencjacką/magisterką, ale może korzystać również z oferty wszystkich jednostek uczelnianych włączonych w projekt MISH. Tym sposobem będąc np. na kulturoznawstwie, możesz „dobrać” przedmioty z bibliotekoznawstwa, filologii polskiej czy dziennikarstwa. Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne oferuje osiem uniwersytetów (m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Podczas rekrutacji na studia humanistyczne brane pod uwagą są oczywiście takie przedmioty jak język polski, języki obce, wiedza o społeczeństwie, historia, ale niektóre uczelnie uwzględniają również wyniki z matematyki czy geografii.

 


Analityka społeczna studia humanistyczneAnalityka społeczna studia - kierunek studiów

Interesują Cię zmiany zachodzące w społeczeństwie a w życiu codziennym jesteś ekspertem w sprawach i relacjach międzyludzkich? Analityka społeczna to w takim razie świetny wybór, dzięki któremu połączysz zainteresowania z innowatorskimi studiami z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.
Dla kogo przeznaczone jest ten kierunek? Przede wszystkim dla osób, których mocną stroną są nauki humanistyczne. Na pewno powinieneś być osobą dobrze zorientowaną w obecnej sytuacji politycznej i ogólnospołecznej, bowiem w przyszłości zajmiesz się analizą i tempem zmian różnych zjawisk społecznych we współczesnym świecie.

 


Czytaj więcej: Analityka społeczna studia - kierunek studiów


Animacja kulturalno-społeczna z edukacją kulturalną studia humanistyczneAnimacja kulturalno-społeczna z edukacją kulturalną studia - kierunek studiów

Obecnie ogromny nacisk kładziony jest na integrację społeczności lokalnych. Dotyczy to wszystkich – od najmłodszych po seniorów. Organizowanych jest mnóstwo ciekawych inicjatyw mających na celu aktywizację mieszkańców danego obszaru i zachęcenie ich do kontaktu z naszą kulturą. Takie projekty potrzebują osób wykształconych w dziedzinie nauk o wychowaniu i kultury współczesnej. Jako absolwent studiów humanistycznych na tym kierunku będziesz mógł dołączyć do grona tych kreatywnych i energicznych ludzi!
Wbrew pozorom działalność animacyjna w obrębie etniczno-kulturowym jest trudnym orzechem do zgryzienia. Skąd pozyskać środki, jak wypełniać podania, a następnie jak realizować projekty w sposób twórczy, ciekawy i dostosowany do odbiorców? Powstaje wiele pytań, na które poznasz odpowiedź w ramach studiowania animacji społeczno-kulturowej.


Czytaj więcej: Animacja kulturalno-społeczna z edukacją kulturalną studia - kierunek studiów


Architektura informacji studia humanistyczneArchitektura informacji studia - kierunek studiów

Wiesz, że pierwsze pierwsze pięćdziesiąt milisekund jest decydujące w ocenie jakiejkolwiek strony internetowej? Dlatego też tak ważne jest odpowiednie znajdowanie i zarządzenie informacją. Takim architektem informacji możesz być właśnie Ty!
Ale czym właściwie jest architektura informacji? Krótko mówiąc jest to organizowanie i projektowanie systemów wspierających wyszukiwanie informacji, co stanowi niebagatelna rolę w dzisiejszych społeczeństwie. Twoją rolą może być opracowywanie grafiki stron internetowych – może to być rozkład akcentów kolorystycznych, tak aby każda wiadomość była dobrze widoczna dla odbiorcy. 
 


Czytaj więcej: Architektura informacji studia - kierunek studiów


Archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi studia humanistyczneArchiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi studia - kierunek studiów

Nie ma firmy bez dokumentów. Nie przerażają Cię stosy papierów, a Twoja dokładność i precyzja sprawiają, że ich archiwizacja nie sprawiłaby Ci żadnego problemu? Jeśli tak to jest to studia humanistyczne na tym kierunku są dla Ciebie! Twoja skrupulatność sprawi, że żaden dokument nie umknie Twojej uwadze, co wbrew pozorom jest niezwykle ważne w działalności wszystkich zakładów pracy.
Jak record manager, czyli zarządca informacji będziesz przygotowany do wszelkiego rodzaju prac archiwalnych, a także pracy administracyjnej w urzędzie. Na Twoją wiedzę będzie się składać wiele nauk z pogranicza prawa i administracji, informacji naukowej, historii, informatyki i zarządzania. Dzięki tej interdyscyplinarnej wiedzy żaden dokument w przyszłym zawodzie archiwisty nie będzie Ci straszny!


Czytaj więcej: Archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi studia - kierunek studiów


Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją studia humanistyczneArchiwistyka i zarządzanie dokumentacją studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawych studiów podyplomowych w zakresie nowoczesnych metod archiwizacji? Studia na kierunku Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją skierowane są do osób pracujących, które chciałby podnieść swoje kwalifikacje w tym zakresie lub tych, które chcą wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom na obecnym runku pracy. Jeżeli zatem wpisujesz się w powyższy opis to Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją? Studia kładą nacisk na umiejętności praktyczne, a oprócz tego zdobędziesz wiedzę z zakresu obiegu informacji, współczesnej kancelarii oraz elektronicznej archiwizacji danych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.


Czytaj więcej: Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją studia - kierunek studiów


Artes liberales studia humanistyczneArtes liberales studia - kierunek studiów

Szukasz interdyscyplinarnego programu studiów z dziedzin nauk humanistycznych? Chcesz wiedzieć jaki wpływ mają starożytne malowidła na kino 3D? Pomysłodawcy kierunku zapewniają, że poznasz odpowiedź na to i wiele innych pytań. To na pewno gratka, dla osób interesujących się kulturą, filozofią czy historią sztuki. Jeśli zaliczasz się do tego grona i chciałbyś zgłębić swoją wiedzę z tych dziedzin to niewątpliwie studia humanistyczne na tym kierunku są dla Ciebie!
Ale czym właściwie są artes liberales? Były to nauki stanowiące podstawę wykształcenia w starożytności i średniowieczu, a współcześnie tym pojęciem są określane nauki społeczne, humanistyczne, przyrodnicze i ścisłe czerpiące inspirację z przedmiotów nauczanych w poprzednich wiekach.
 


Czytaj więcej: Artes liberales studia - kierunek studiów


Bałkanistyka studia humanistyczneBałkanistyka studia - kierunek studiów

Coraz większe zapotrzebowanie na języki z bałkańskiej ligi językowej sprawia, że bałkanistyka cieszy się rosnącą popularnością. Jeżeli zawsze chciałeś spróbować swoich sił w jednym z tych europejskich języków to jest to kierunek z pewnością dla Ciebie!
W ramach tych studiów humanistycznych nauczysz się władać wybranym językiem słowiańskich oraz niesłowiańskim, kontynuując przy tym naukę jednego z języków zachodnioeuropejskich. Ponadto zagłębisz się w historię i kulturę tego regionu, poznając również realia społeczno-polityczne współczesnych Bałkanów.

 

 


Czytaj więcej: Bałkanistyka studia - kierunek studiów


Bioetyka studia humanistyczneBioetyka studia - kierunek studiów

Bioetyka to nauka powstała poprzez ciągły rozwój medycyny, której coraz to nowe możliwości budzą także pytania natury moralnej. Niewątpliwie nowoczesne technologie wpływają na zachowania człowieka, co jest tematem wielu aktualnych debat. Na pewno dużo słyszałeś o problematyce moralnej związanej z genetyką, przeszczepami czy eutanazją – nad tymi właśnie powszechnie znanymi tematami rozważają bioetycy.
Czy jesteś świadomy problemów etycznych w dobie rozwijąjącycyh się nauk biomedycznych i chciałbyś podzielić się swoimi pomysłami i rozwijać zainteresowania w tym kierunku? Nie są Ci obojętne aktualne problemy medyczne, a przede wszystkim ich aspekt etyczny. Jeśli tak to bioetyka będzie stanowić dla Ciebie świetne połączenie teorii i nowych inspiracji.


 

Czytaj więcej: Bioetyka studia - kierunek studiów


Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia humanistyczneDziennikarstwo i komunikacja społeczna studia - kierunek studiów

Jak wykorzystać nowe media przy współczesnej komunikacji? Jak zbudować wizerunek firmy w Internecie? Jak sporządzić raport finansowy i przygotować skuteczną kampanię reklamową? Tego i wiele więcej dowiesz się studiując dziennikarstwo i komunikację społeczną! Jeżeli zatem masz głowę pełną pomysłów, Twoją mocną stroną są nauki humanistyczne, a na dodatek jesteś osobą wygadaną to prawdopodobnie będzie to świetny kierunek dla Ciebie!
Aby dobrze odnaleźć się na tych studiach humanistycznych powinieneś odznaczać się odpornością na stres oraz umiejętnością koncentracji i skupienia uwagi. Niezbędna będzie również umiejętności władania nienaganną polszczyzną w mowie i piśmie. 

 

Czytaj więcej: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia - kierunek studiów


Dziennikarstwo i medioznawstwo studia humanistyczneDziennikarstwo i medioznawstwo studia - kierunek studiów

Nie jest Ci obca komunikacja międzyludzka, a w każdej rozmowie czujesz się jak ryba w wodzie? Posługujesz się nienaganną polszczyzną i wszyscy mówią, że posiadać „lekkie pióro”. Jeżeli wpisujesz się w powyższy opis to oznacza to, że na pewno odnajdziesz się na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwo!
Jaką wiedzę, umiejętności oraz kompetencje zdobędziesz podczas tych studiów humanistycznych? Przede wszystkim zdobędziesz wiedzę z zakresu public relations, środków masowego przekazu i komunikacji społecznej. Nacisk będzie kładziony na zmiany jakie zaszły w tej dziedzinie na przestrzeni XX i XXI wieku.


Czytaj więcej: Dziennikarstwo i medioznawstwo studia - kierunek studiów


Dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie studia humanistyczneDziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie

Kulturą materialną określony jest termin fizyczne rzeczowe wytwory stworzone przez człowieka. Niewątpliwie historia jest wyznacznikiem naszej teraźniejszości i tożsamości. Jeżeli zatem jesteś zainteresowany wpływem przeszłości na nasze codzienne życie to na pewno warto wziąć pod uwagę kierunek Dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie.
Jaką wiedzę zdobędziesz podczas tych studiów humanistycznych? Przede wszystkim nacisk kładziony będzie na wiedzę z zakresu różnorodnych wytworów kultury materialnej, jej formach oraz metodach ochrony. Poznasz również tajniki jej wykorzystywania do celów turystycznych i budowania lokalnej tożsamości.


Czytaj więcej: Dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie


Dziedzictwo kulturowe studia humanistyczneDziedzictwo kulturowe i przyrodnicze studia - kierunek studiów

Przy obecnym trybie życia oraz eksploatacji dóbr naturalnych, środowisko naturalne jest narażone na coraz to większe obciążenia i zniszczenia. Dlatego też rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz ich ochrony. Jeżeli zatem nie jest Ci obojętna przyszłość planety, a jednocześnie Twoją mocną stroną są nauki przyrodnicze to na pewno jest to kierunek, który powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru studiów humanistycznych.
W dzisiejszych czasach wytworzyło się wiele nowych form turystyki czy działalności gospodarczej. Prężnie rozwija się również rynek produktów regionalnych czy gospodarka źródeł energii odnawialnej. Dlatego tak ważny jest rozwój dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, by jeszcze energiczniej móc promować polski dobytek naturalny


Czytaj więcej: Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze studia - kierunek studiów


edukacja techniczno informacyjna studia humanistyczneEdukacja techniczno-informacyjna studia - kierunek studiów

Szukasz interdyscyplinarnego kierunku, który połączy Twoje zainteresowania z zakresu inżynierii, ale również studiów humanistycznych takich jak psychologia lub socjologia? Jeśli tak to na pewno powinieneś wziąć ten kierunek pod uwagę podczas wyboru studiów.
Edukacja techniczno-informatyczna to kierunek, który kształci w obrębie trzech głównych filarów: technicznego, informatycznego oraz multimedialnego. W trakcie studiów skupisz się na tajnikach informatyki, inżynierii wytwarzania a także na budowanie maszyn. Dodatkowo zdobędziesz wiedzę z zakresu nauk humanistycznych.

 

 

Czytaj więcej: Edukacja techniczno-informacyjna studia - kierunek studiów


edytorstwo studia humanistyczeEdytorstwo studia - kierunek studiów

Posługujesz się nienaganną polszczyzną i chciałbyś wykorzystać tę umiejętność w dalszym kształceniu oraz w życiu zawodowym? Jeżeli masz „oko” do błędów i nic nie umknie Twojej uwadze to nieodzowny znak, że Edytorstwo może okazać się świetnym wyborem studiów humanistycznych, a następnie możliwością podjęcia ciekawej ścieżki kariery!
Jaką wiedzę i umiejętności zdobędziesz w ramach kierunku Edytorstwo? Przede wszystkim skupisz się na szeroko pojętej literaturze i języku polskim. W ramach przedmiotów specjalistycznych poznasz tajniki sztuki edytowania różnych rodzajów tekstów, w tym publikacji elektronicznych
 
 

Czytaj więcej: Edytorstwo studia - kierunek studiów


elektroniczne przetwarzanie informacji studia humanistyczneElektroniczne przetwarzanie informacji studia - kierunek studiów

W obecnym społeczeństwie informacyjnym największym problemem wydaje się być komunikacja pomiędzy człowiekiem a komputerem. Z punktu widzenia informatyki wynika to  Ten stosunkowo nowo powstały problem sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie wzrasta. Jeżeli zatem jesteś zainteresowany informatyką i jej wpływem na społeczeństwo to studia na kierunku elektroniczne przetwarzanie informacji mogą być świetnym wyborem dla Ciebie!
Czy studia na kierunku Elektroniczne przetwarzanie informacji są odpowiednikiem studiów informatycznych? Zdecydowanie nie. Studia mają charakter interdyscyplinarny. Oznacza to, że łączą w sobie przedmioty z zakresu studiów humanistycznych i studiów informatycznych.

Czytaj więcej: Elektroniczne przetwarzanie informacji studia - kierunek studiów


English in public communication studia humanistyczneEnglish and public communication studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawych studiów magisterskich w języku angielskim, dzięki którym poznasz skuteczne techniki komunikacyjne i rozszerzyć swoje kompetencje w tym zakresie? Jeżeli tak to unikalny kierunek English and public communication może okazać się ciekawą kontynuacja Twoich dotychczasowych studiów.
Studia na kierunku English in public communication są oparte o studia humanistyczne z naciskiem na podstawy filologii oraz wiedzy o kulturze. Jako absolwent będziesz posiadać usystematyzowaną wiedzę w zakresie lingwistyki stosowanej, mediów i komunikacji interpersonalnej oraz międzykulturowej.
 

Czytaj więcej: English and public communication studia - kierunek studiów


Etnofilologia kaszubska studia humanistyczneEtnofilologia kaszubska studia - kierunek studiów

Chcesz poznać unikatowy w skali europejskiej język kaszubski, kulturę oraz tradycję tego regionu? Ciekawi Cię wpływ kształtowania języka w budowie tożsamości? Jeżeli dodatkowo Twoją mocną stroną są studia humanistyczne to Etnofilologia kaszubska jest kierunkiem dla Ciebie!
Etnofilologia kaszubska to unikatowy w skali kraju kierunek, który umożliwi Ci kontakt z kulturą kaszubską. W ramach studiów nauczysz się ich języka oraz poznasz historię i kulturę regionu. Będzie to gratka dla osób, które pasjonują się tym niezwykłym regionem Polski.
Po ukończeniu tych studiów humanistycznych wbrew pozorom nie powinieneś mieć większego problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie.
 

Czytaj więcej: Etnofilologia kaszubska studia - kierunek studiów


entnologia studia humanistyczneEtnologia – antropologia kulturowa studia - kierunek studiów

Interesujesz się człowiekiem, jego dokonaniami i kulturą, a Twoja wrażliwość pozwala Ci na dostrzeganie kulturowego aspektu każdej sytuacji społecznej? Jeżeli tak studia humanistyczne na kierunku Etnologia – antropologia kulturowa mogą okazać się dobrą okazją do przełożenia Twoich zainteresowań na edukacje i pracę zawodową.
Czego zatem nauczysz się w ramach studiów Etnologia – antropologia kulturowa? Przede wszystkim skupisz się na wiedzy teoretycznej z zakresu dziedzictwa kultury Polski i Europy. Nacisk będzie kładziony na aspekt wielokulturowości i tolerancji przy jednoczesnym godzeniu tych podstaw z własną tożsamością kulturową.
 

Czytaj więcej: Etnologia – antropologia kulturowa studia - kierunek studiów


Etnoregionalistyka świata studia humanistyczneEtnoregionalistyka świata studia - kierunek studiów

Dzięki globalizacji posiadamy niezwykłe narzędzia do badań nad różnicami kulturowymi między grupami etnicznymi i regionalnymi. To dziedzina, która nieustannie się rozwija, co sprawia, że poszukiwani są specjaliści w zakresie etnoregionalistyki. Jeżeli zatem interesują Cię społeczne aspekty przemian zachodzących w świecie to na pewno powinieneś wziąć ten kierunek pod uwagę podczas wyboru Twoich przyszłych studiów humanistycznych.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Etnoregionalistyka świata? Przede wszystkim zgłębisz wiedzę z dziedziny studiów geograficznych z zakresu regionalizacji kulturowej oraz pogłębionej wiedzy o jednym z trzech regionów: Północno-Wschodnia Europa, Azja Północno-Wschodnia i Indie, Afryka Północna, Bliski i Środkowy Wschód.

 

Czytaj więcej: Etnoregionalistyka świata studia - kierunek studiów


etyka studia humanistyczneEtyka studia - kierunek studiów

Zasady Unii Europejskiej w obszarze etyki są bardzo restrykcyjne i muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dlatego też tak ważne jest wykształcenie specjalistów w tej dziedzinie. Jako absolwent etyki to właśnie Ty możesz dołączyć do tego grona! Jeżeli Twoją mocną strona są nauki humanistyczne i nie jest Ci obojętny los innych ludzi to ten kierunek może być dobrym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej.
Dla kogo przeznaczone są studia humanistyczne na kierunku Etyka? Przede wszystkim są to studia skierowane do osób, które chciałyby uzyskać uprawnienia do nauczania etyki lub filozofii w szkołach podstawowych i gimnazjach.
 
 

Czytaj więcej: Etyka studia - kierunek studiów


Etyka – mediacje i negocjacje studia humanistyczneEtyka – mediacje i negocjacje studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawego, interdyscyplinarnego kierunku, dzięki któremu rozwiniesz swoje zdolności w dziedzinie studiów humanistycznych? Jesteś osoba wygadaną, pełną energii i zawsze masz milion pomysłów na minutę? Jeżeli posiadasz zatem te kompetencje interpersonalne to na pewno odnajdziesz się na kierunku Etyka – mediacje i negocjacje!
Etyka – mediacje i negocjacje to unikatowy kierunek łączący możliwość nauczania etyki lub filozofii z kompetencjami w zakresie mediacji i negocjacji w różnych środowiskach. Czego nauczysz się w ramach tych studiów humanistycznych? Przede wszystkim skupisz się na wiedzy z zakresu głównych koncepcji etycznych, norm i wartości moralnych w kodeksach etycznych.

Czytaj więcej: Etyka – mediacje i negocjacje studia - kierunek studiów


european cultures studia humanistyczneEuropean cultures studia - kierunek studiów

Twoją mocną stroną jest język angielski, a dodatkowo interesujesz się kulturą oraz integracją europejską? Być może to najwyższy czas, żeby przełożyć swoje pasje na przyszłą karierę zawodową w tej dziedzinie studiów humanistycznych. European cultures to kierunek, który umożliwi Ci realizację tych marzeń!
Aby zostać studentem kierunku European cultures, oprócz świadectwa dojrzałości, konieczne jest posiadanie certyfikatu potwierdzającego Twoją znajomość języka angielskiego nas poziomie minimum B2 - może to być FCE, TOEFL- 550, IELTS 5,5-6,0, BEC Vantage i inne równoważne, międzynarodowe certyfikaty.
 
 

Czytaj więcej: European cultures studia - kierunek studiów


Filmoznawstwo i kultura mediów studia humanistyczne

Filmoznawstwo i kultura mediów studia - kierunek studiów

Od zawsze kochasz film, jesteś zafascynowany całym jego przemysłem, procesem tworzenia, jego teorią, i chcesz zgłębić jego historię. A może nawet coś tworzysz, ale chcesz pogłebić teoretyczną wiedzę i poszerzyć swoje zawodowe kwalifikacje? Brzmi trochę jak Ty? Super, ponieważ znaczy to, że studia artystyczne na kierunku filmoznawstwo i kultura mediów na pewno będą Ci pasować! Jest to kierunek humanistyczno-artystyczny, oznacza to więc, że w studiowaniu pomoże Ci bogata wyobraźnia, lekkość w pisaniu tekstów, kreatywność i rozumienie kultury z całą jej złożonością oraz uczestnictwo w niej.

 

 

Czytaj więcej: Filmoznawstwo i kultura mediów studia - kierunek studiów


Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach studia humanistyczneFilmoznawstwo i wiedza o nowych mediach studia - kierunek studiów

Film to definitywnie Twój konik, ale jego przemysł stale się rozrasta, więc jesteś również zainteresowany szeroko pojętymi "nowymi mediami" - jak one funkcjonują, jakie jest ich zastosowanie i rola we współczesnym świecie, szczególnie w powiązaniu z przemysłem filmowym. Studia humanistyczne na kierunku filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach są więc stworzone z myślą własnie o Tobie.
W jaką wiedzę zostaniesz wyposażony podczas studiowania na tym kierunku? Będzie to na pewno podstawowa wiedza na temat metodologii badań kultury audiowizualnej, zostaną Ci wyjaśnione procesy historyczno-kulturowe XX i XXI wieku oraz zagadnienia z poszczególnych dziedzin kultury artystycznej


Czytaj więcej: Filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach studia - kierunek studiów


Historia w przestrzeni publicznej studia humanistyczne

Historia w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawych i innowacyjnych studiów magisterskich w dziedzinie studiów humanistycznych? Chcesz poznać tajniki public history i zostać specjalistą w tej dziedzinie? Jeżeli tak to kierunek Historia w przestrzeni publicznej może okazać się interesującą kontynuacją Twojej ścieżki edukacyjnej.
Czym właściwie jest public history i czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Historia w przestrzeni publicznej? Public history, w przeciwieństwie do tradycyjnej historii, skupia się na odbiorcach wiedzy o przeszłości oraz sposobie dotarcia do nich.
 

Czytaj więcej: Historia w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów


Humanistyka drugiej generacji studia humanistyczneHumanistyka drugiej generacji studia - kierunek studiów

Szukasz innowacyjnego kierunku z dziedziny studiów humanistycznych, który wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom obecnego rynku pracy? Jeżeli tak to Humanistyka drugiej generacji może być kierunkiem dla Ciebie!
Czym właściwie jest Humanistyka drugiej generacji i czego nauczysz się w ramach studiów na tym kierunku? Humanistyka drugiej generacji jest niczym innym jak połączeniem zasobów humanistyki (tekstów, narracji, obrazów) i nowoczesnych technologii oraz mediów. W przeciągu Twojej edukacji nauczysz się wykorzystywać źródła sieciowe, ale także będziesz w stanie tworzyć własne aplikacje czy bazy danych.
 

Czytaj więcej: Humanistyka drugiej generacji studia - kierunek studiów


Humanistyka w szkole studia humanistyczneHumanistyka w szkole studia - kierunek studiów

Czujesz, że Twoim powołaniem jest praca nauczyciela, a dodatkowo Twoją mocną stroną są nauki humanistyczne? Jeżeli tak to Humanistyka w szkole. Polonistyczno-humanistyczne studia nauczycielskie będą świetnym kierunkiem dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Humanistyka w szkole. Polonistyczno-humanistyczne studia nauczycielskie? Przede wszystkim zdobędziesz specjalistyczną wiedzę z zakresu dydaktyki języka polskiego, historii oraz wiedzy pedagogiczno-psychologicznej. Dodatkowo przewidziane są ćwiczenia i zajęcia praktyczne, które jeszcze lepiej przygotują Ci do przyszłego zawodu nauczyciela i prowadzenia zajęć w szkole podstawowej lub gimanzjum.
 

Czytaj więcej: Humanistyka w szkole studia - kierunek studiów


Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo studia dziennikarskie

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo studia - kierunek studiów

Chcesz uzyskać przygotowanie zawodowe do pracy w nowoczesnej bibliotece – ośrodku informacji naukowej? Jeżeli tak to świetnym kierunkiem dla Ciebie będzie Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo? Przede wszystkim nauczysz się weryfikować i szukać odpowiednich informacji. Będziesz posługiwać się zarówno klasycznym bibliotekoznawstwem jak i nowoczesnym przekazem informacji w oparciu o systemy informacyjno-wyszukiwawcze.

 


Czytaj więcej: Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo studia - kierunek studiów


Informacja w e-społeczeństwie studia dziennikarskieInformacja w e-społeczeństwie studia - kierunek studiów

Społeczeństwo informacyjne postawiło przed rynkiem pracy nowe wyzwania. Obecnie poszukiwani są specjaliści w zakresie wyszukiwania i umiejętnego opracowania informacji nie tylko w formie tradycyjnej, ale również cyfrowej. Infobroker określany jest jako „zawód przyszłości”, a biorąc pod uwagę rozwój nowoczesnych technologii jest to stwierdzenie jak najbardziej prawdziwe. Jeżeli zatem świetnie odnajdujesz się w gąszczu informacji, a dodatkowo czujesz się jak ryba w wodzie w przestrzeni internetowej to może to być odpowiedni kierunek dla Ciebie!
 

 


Czytaj więcej: Informacja w e-społeczeństwie studia - kierunek studiów


Informacja w instytucjach e-społeczeństwa studia humanistyczneInformacja w instytucjach e-społeczeństwa studia - kierunek studiów

Obecnie Internet staje się głównym narzędziem gromadzenia i uzyskiwania informacji. Dlatego też narodziła się potrzeba wykształcenia specjalistów w dziedzinie informacji cyforwej. Jeżeli zatem jesteś osobą, która świetnie odnajduję się w przestrzeni internetowej, a dodatkowo sprawnie klasyfikujesz i selekcjonujesz znalezione wiadomości to powinieneś wziąć ten kierunek pod uwagę podczas wyboru Twojej ścieżki edukacyjnej.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Informacja w instytucjach e-społeczeństwa? Przede wszystkim skupisz się na nauce zajmującej się wiedzą informacji - informatologii. Oprócz wiedzy teoretycznej skoncentrujesz się także na rozwoju Twoich umiejętności miękkich, czyli szeroko pojętej komunikacji interpersonalnej. 

Czytaj więcej: Informacja w instytucjach e-społeczeństwa studia - kierunek studiów


Informacja w przestrzeni publicznej studia humanistyczneInformacja w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Zbyt duża ilość informacji zamieszczonych w Internecie prowadzi coraz częściej do wielu konfliktów i nieporozumień. Dlatego tak potrzebni są obecnie specjaliści, którzy świadomie funkcjonują w przestrzeni społeczeństwa informacyjnego. Szybkie analizowanie i przetwarzanie informacji są podstawowymi czynnikami konkurencyjności na obecnym rynku. Jeżeli zatem świetnie odnajdujesz się w gąszczu informacji to kierunek Informacja w przestrzeni publicznej może okazać się początkiem ciekawej kariery zawodowej w dziedzinie studiów humanistycznych!
 
 

Czytaj więcej: Informacja w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów


informatologia stosowana studia humanistyczneInformatologia stosowana studia - kierunek studiów

Informatologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki zajmująca się badaniem zasobów informacji oraz procesów informacyjnych. Powstała na potrzeby społeczeństwa informacyjnego, które w dobie natłoku wiadmości nie może obyć się bez specjalistó w tej dziedzinie. Dzięki Informatologii stosowanej możesz dołączyć do tego grona!
Czego nauczysz się w ramach kierunku Informatologia stosowana? Przede wszystkim skupisz się na ogólnej wiedzy z zakresu informatologii oraz procesów informacyjnych. Nacisk będzie kładziony na gromadzenie, dokumentowanie, selekcję, przetwarzanie, archiwizowanie informacji i dystrybucję informacjii w formie tradycyjnej i cyfrowej.


 

Czytaj więcej: Informatologia stosowana studia - kierunek studiów


Język i społeczeństwo studia humanistyczneJęzyk i społeczeństwo: interdyscyplinarne studia nad dyskursem

Globalizacja oraz złożoność form komunikacji we współczesnym świecie wytworzyła potrzebę wykształcenia specjalistów doskonale odnajdujących się w tej dziedzinie. Jeżeli zatem świetnie posługujesz się polszczyzną, a dodatkowo szukasz ciekawych interdyscyplinarnych studiów magisterskich w tym zakresie to te studia powinny spełnić Twoje wszystkie oczekiwania!
Czego nauczysz się w ramach studiów humanistycznych na kierunku Język i społeczeństwo: interdyscyplinarne studia nad dyskursem? Przede wszystkim skupisz się na praktycznym wymiarze zajęć z zakresu perspektywy językowej i społecznej. 


 

Czytaj więcej: Język i społeczeństwo: interdyscyplinarne studia nad dyskursem


język polski w komunikacji społecznej studia humanistyczneJęzyk polski w komunikacji społecznej studia - kierunek studiów

W dobie ciągłego rozwoju środków komunikacji oraz idącej za tym globalizacji niezbędne jest wykształcenie specjalistów w dziedzinie wiedzy o języku, kulturze i historii połączonej z naukami społecznymi. Dzięki temu absolwent kierunku język polski w komunikacji społecznej zodbędzie praktyczne umiejętności, które umożliwią mu szybkie znalezienie pracy na wymagającym rynku. 
Czego nauczysz się w ramach studiów humanistycznych na kierunku Język polski w komunikacji społecznej? Przede wszystkim zdobędziesz wiedzę z zakresu nauki o języku oraz kulturze, a także nauk spełcznych z pogranicza medioznawstwa czy marketingu.


 

Czytaj więcej: Język polski w komunikacji społecznej studia - kierunek studiów


judaistyka studia humanistyczneJudaistyka studia - kierunek studiów

Kultura polskich Żydów to niezwykle ważny aspekt historii naszego kraju. Jeżeli zatem chciałbyś zgłębić jej tajniki, a dodatkowo nauczysz się języka jidysz to Judaistyka może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tym zakresie.
Czego nauczysz się w ramach studiów humanistycznych na kierunku Judaistka? Przede wszystkim zgłębisz wiedzę z zakresu kultury oraz dziejów polskich Żydów. Co więcej zdobędziesz interdyscyplinarną wiedzę z zakresu historii, literaturoznawstwa oraz kulturoznawstwa. Jest to z pewnością gratka dla osób zainteresowanych funkcjonowaniem środowisk żydowskich we współczesnej Polsce. Co więcej, będziesz mieć dostęp do najnowszych badań w dziedzinie judaistyki.


 

Czytaj więcej: Judaistyka studia - kierunek studiów


kognitywistyka studia humanistyczneKognitywistyka studia - kierunek studiów

Studia humanistyczne na kierunku Kognitywistyka to nauka zajmująca się obserwacją i analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu, w szczególności ich modelowaniem. Jest nauką interdyscyplinarną, czerpiącą wiedzę z wielu dyscyplin, takich jak: psychologia, neurobiologia czy sztuczna inteligencja. Jako nauka jest to stosunkowa nowa dziedzina, ukształtowana w połowie XX wieku, najszybciej rozwijająca się w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na coraz szersze zainteresowanie tą nauką Kognitywistyka może być świetnym kierunkiem dla osób, których ciekawi percepcja, rozumowanie oraz pamięć człowieka oraz wpływ tych aspektów na społeczeństwo.
Obecnie coraz więcej dyscyplin posiada swoją kognitywistyczną odmianę, co stwarza duże możliwości dla absolwentów tego kierunku.


Czytaj więcej: Kognitywistyka studia - kierunek studiów


kognitywistyka komunikacji studia humanistyczneKognitywistyka komunikacji studia - kierunek studiów

Studia humanistyczne na kierunku kognitywistyka zajmują się wiedzą o poznawczej i komunikacyjnej aktywności człowieka. Jest to stosunkowa nowa dziedzina, ukształtowana w połowie XX wieku, najszybciej rozwijająca się w USA. Łączy ona wiele nauk, głównie z zakresu psychologii, neurobiologii czy sztucznej inteligencji. Ze względu na coraz szersze zainteresowanie tą nauką Kognitywistyka komunikacji może być świetnym kierunkiem dla osób, których ciekawi percepcja, rozumowanie oraz pamięć człowieka oraz wpływ tych aspektów na społeczeństwo.
Głównym celem Twoich studiów będzie budowanie empirycznie trafnych modeli poszczególnych funkcji mentalnych: rozumowania, percepcji, pamięci, świadomości, emocji, czy wrażliwości moralnej, Dzięki takiej wiedzy będziesz w stanie rozwiązać zagadki umysłu, poznasz funkcjonowanie mózgu oraz nauczysz się tworzyć programy sztucznej inteligencji.


Czytaj więcej: Kognitywistyka komunikacji studia - kierunek studiów


Komparystyka literacko - kulturowa studia humanistyczneKomparystyka literacko - kulturowa studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawego kierunku, który umożliwi Ci naukę aż dwóch języków obcych, a także poszerzy Twoje zainteresowania z zakresu nauk humanistycznych? Obecnie znajomość języka angielskiego jest jedynie minimalnym kryterium do uzyskania wymarzonej pracy, dlatego też warto inwestować w kierunki studiów posiadające w swoim programie szeroką ofertę językową. Taki program został skonstruowany na kierunku Komparystyka literacko-kulturowa! Jeżeli zatem czujesz, że języki obce są Twoją przepustką do przyszłej kariery zawodowej to Komparystyka literacko-kulturowa może być kierunkiem dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach kierunku Komparystyka literacko-kulturowa? Są to studia humanistyczne dla osób, które lubią czytać, interesują się kulturą innych krajów oraz stawiają na języki obce.


Czytaj więcej: Komparystyka literacko - kulturowa studia - kierunek studiów


Komunikacja biznesowa w języku rosyjskim studia humanistyczneKomunikacja biznesowa w języku rosyjskim studia - kierunek studiów

Studia humanistyczne na kierunku Komunikacja w obrębie państw europejskich wymagają nieprzeciętnych umiejętności oraz wiedzy z zakresu historii oraz obecnych stosunków międzykrajowych. Dzięki kierunkowi Komunikacja biznesowa w języku rosyjskim staniesz się ekspertem w sprawach relacji z Europą Wschodnią, co w obecnej sytuacji daje świetne możliwości zatrudnienia.
Ponad trzysta milionów ludzi na świecie posługuje się obecnie językiem rosyjskim. Daje to wiele możliwości podjęcia pracy nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W ramach studiów będziesz uczestniczyć w zajęciach z języka rosyjskiego, a ponadto poznasz specjalistyczny aspekt tego języka z zakresu biznesu czy turystyki.


Czytaj więcej: Komunikacja biznesowa w języku rosyjskim studia - kierunek studiów


komunikacja promocyjna i kryzysowa studia humanistyczneKomunikacja promocyjna i kryzysowa studia - kierunek studiów

Komunikacja promocyjna i kryzysowa to kierunek, który wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom nowoczesnego rynku. Jak w odpowiedni sposób promować produkty oraz zarządzać informacją? Jak prowadzić rozmowy negocjacyjne, aby osiągnąć sukces? Tego i wiele więcej nauczysz się studiując Komunikację promocyjną i kryzysową! Jeżeli zatem świetnie odnajdujesz się w komunikacji interpersonalnej, masz głowę pełną pomysłów i chęć przekazania ich innym to studia humanistyczne na kierunku Komunikacja promocyjna i kryzysowa to mogą być dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Komunikacja promocyjna i kryzysowa? Kierunek kształci w zakresie nauk społecznych kładąc nacisk na formowanie poprawnych stosunków między podmiotami funkcjonującymi w sferze publicznej.


Czytaj więcej: Komunikacja promocyjna i kryzysowa studia - kierunek studiów


Komunikacja wizerunkowa studia humanistyczneKomunikacja wizerunkowa studia - kierunek studiów

Studia humanistyczne na kierunku Komunikacja wizerunkowa to możliwość rozwoju w takich dziedzinach jak: reklama, branding czy public relations. Studia te są świetną ofertą dla osób kreatywnych i otwartych na nowe pomysły i działania. Marketing to bowiem branża nieznosząca nudy i potrzebująca osób potrafiących dotrzymać tempa tak szybko rozwijającemu się przemysłowi. Jeżeli zatem wpisujesz się w powyższą charakterystyką to Komunikacja wizerunkowa to może być kierunek dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Komunikacja wizerunkowa? Studia przekażą Ci wiedzę o funkcjonowaniu mediów masowych w skali ogólnoświatowej porównywania, klasyfikowania różnych systemów medialnych oraz o analizie rynku medialnego pod kątem prawnym, politologicznym czy ekonomicznym.


Czytaj więcej: Komunikacja wizerunkowa studia - kierunek studiów


Kultura i praktyka tekstu twórcze pisanie i edytorstwo studia humanistyczneKultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo studia - kierunek studiów

Masz lekkie pióro i chciałbyś przełożyć ten talent na ciekawy zawód, który umożliwi Ci rozwój Twoich zainteresowań? Interesujesz się literaturą i chciałbyś mieć wpływ na jej końcowy wygląd, między innymi dzięki umiejętności edytowania tekstów? Jeżeli tak to Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo będzie dla Ciebie świetnym kierunkiem łączącym pasję z edukacją oraz przyszłą pracą!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo? Te studia humanistyczne kształcą nie tylko w zakresie wiedzy teoretycznej, ale także oferują wiele godzin warsztatów oraz ćwiczeń edytorskich czy w zakresie technik dziennikarskich.


Czytaj więcej: Kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo studia - kierunek studiów


Kultura śródziemnomorska studia humanistyczneKultura śródziemnomorska studia - kierunek studiów

Studia humanistyczne na kierunku Kultura śródziemnomorska to świetna okazja do poznania historii tego regionu od czasu starożytnych aż po współczesność oraz nauki jednego z języków tego obszaru: włoskiego, hiszpańskiego lub grecki, a także zapoznania się z łaciną. Jeżeli zatem bliskie są Ci klimaty południowej Europy i chcesz przełożyć swoje zainteresowania na Twoją ścieżkę kariery zawodowej to Kultura śródziemnomorska może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
W ramach studiów na kierunku Kultura śródziemnomorska poznasz tajniki tego kręgu kulturowego poprzez zajęcia z zakresu historii krajów Śródziemnomorza, filozofii, historii sztuki, literatury, historii kultury krajów śródziemnomorskich, geografii, językoznawstwa.


 

Czytaj więcej: Kultura śródziemnomorska studia - kierunek studiów


kulturoznawstwo studia humanistyczneKulturoznawstwo studia - kierunek studiów

Czy wiesz, że oprócz Watykanu Malta jest najbardziej religijnym krajem w Europie? Czym różni się Włoch z południa od tego z północy kraju? Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że Japończycy używają maseczek ochronnym nie tylko ku protekcji, ale także jako ozdoby? Tego i wiele więcej nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kulturoznawstwo! Jeżeli zatem jesteś osobą otwartą na inne mentalności oraz chciałbyś poznać kulturę innych krajów to być może są to studia humanistyczne dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kulturoznawstwo? Jest to kierunek z zakresu nauk humanistycznych, kształcący w dziedzinie kultury. Na pewno jest to kierunek, który stawia na intelektualne sprawności w rozwiązywaniu problemów oraz wyposaża w zdolność szybkiego przygotowania się do pełnienia różnych ról zawodowych w szeroko pojętych instytucjach życia kulturalnego. 


Czytaj więcej: Kulturoznawstwo studia - kierunek studiów


Kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska studia humnistyczneKulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska studia - kierunek studiów

Interesujesz się kulturą Włoch, Hiszpanii czy Grecji oraz chciałbyś poznać jeden z języków tego regionu? Jeżeli zatem bliskie są Ci klimaty południowej Europy i chcesz przełożyć swoje zainteresowania na Twoją ścieżkę kariery zawodowej to studia humanistyczne Kultura śródziemnomorska mogą być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
W ramach studiów na kierunku Kultura śródziemnomorska poznasz tajniki tego kręgu kulturowego poprzez zajęcia z zakresu historii krajów Śródziemnomorza, filozofii, historii sztuki, literatury, historii kultury krajów śródziemnomorskich, geografii, językoznawstwa. Dowiesz się także jak zarządzać turystyką w tym regionie.


 

Czytaj więcej: Kulturoznawstwo – cywilizacja śródziemnomorska studia - kierunek studiów


Kulturoznawstwo – wiedza o kulturze studia humanistyczneKulturoznawstwo – wiedza o kulturze studia - kierunek studiów

Interesujesz się kulturą, chciałbyś mieć wpływa na kształtowanie pod tym względem naszego społeczeństwa, a dodatkowo Twoją mocną stroną są nauki humanistyczne? Jeżeli tak to studia humanistyczne Kulturoznawstwo – wiedza o kulturze mogą być świetnym poczatkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie. Jeżeli nie masz problemu z komunikacją interpersonalną to może to być kierunek dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kulturoznawstwo – wiedza o kulturze? Jest to kierunek z zakresu nauk humanistycznych, kształcący w dziedzinie kultury. Na pewno jest to kierunek, który stawia na intelektualne sprawności w rozwiązywaniu problemów oraz wyposaża w zdolność szybkiego przygotowania się do pełnienia różnych ról zawodowych w szeroko pojętych instytucjach życia kulturalnego.


Czytaj więcej: Kulturoznawstwo – wiedza o kulturze studia - kierunek studiów


Kulturoznawstwo Azji i Afryki studia humanistyczneKulturoznawstwo Azji i Afryki studia - kierunek studiów

Azja oraz Afryka to kontynenty różnorodności, obfitujące w ciekawe geograficznie atrakcje turystyczne oraz dysponujące niezwykłym dorobkiem kulturowym. Co więcej, to kontynenty kryjące wiele ciekawostek. Wśród jakiego ludu kobiety tatuowały sobie wąsy? Czy w Afryce można spotkać pingwiny? Tego i wiele więcej dowiesz się studiując Kulturoznawstwo Azji i Afryki! Jeżeli zatem interesujesz się kulturą tych regionów to mogą być studia humanistyczne dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kulturoznawstwo Azji i Afryki? Dzięki temu kierunkowi zdobędziesz wiedzę z zakresu studiów nad kulturą, cywilizacją, społeczeństwem Azji oraz Afryki, a także poznasz historię tego regionu.


Czytaj więcej: Kulturoznawstwo Azji i Afryki studia - kierunek studiów


Kulturoznawstwo europejskie studia humanistyczneKulturoznawstwo europejskie studia - kierunek studiów

Kultura Europy to temat niezwykle rozległy, a przy obecnej globalizacji niezwykle istotny z punktu widzenia pracodawców, gdyż zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nieustannie wzrasta. Dzięki ciekawym specjalizacjom w obszarze krajów niemieckojęzycznych lub Wielkiej Brytanii każdy powinien znaleźć coś dla siebie w ramach studiów na kierunku Kulturoznawstwo europejskie. Jeżeli zatem chciałbyś zgłębić wiedzę w tym zakresie to mogą być to studia humanistyczne dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kulturoznawstwo europejskie? Kierunek kształci w zakresie teorii, historii, antropologii i semiotyki kultury. Zdobędziesz także wiedzę o dziedzictwie kulturowym w głównych kręgach cywilizacyjnych i zróżnicowania zachowań ludzkich związanych z religijnością i obyczajowością poszczególnych kultur.


Czytaj więcej: Kulturoznawstwo europejskie studia - kierunek studiów


Kulturoznawstwo i wiedza o mediach studia humanistyczneKulturoznawstwo i wiedza o mediach studia - kierunek studiów

W dobie globalizacji oraz wzrastającego znaczenia mediów niezwykle ważne jest wykształcenie specjalistów w dziedzinie kultury spełniających wymagania współczesnego rynku. Co więcej, media stają się tym środkiem przekazu, który najbardziej wpływa na kształtowanie postaw społeczeństwa, a co za tym idzie kultury. Jeżeli zatem interesujesz się życiem kulturalnym i chciałbyś mieć wpływ na jego wydźwięk w różnych aspektach życia społecznego to studia humanistyczne Kulturoznawstwo i wiedza o mediach może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach studiów Kulturoznawstwo i wiedza o mediach? Kształcenia na tym kierunku będzie opierało się na terminologii kulturoznawczej oraz medialnej, zaawansowanych metod badawczych tekstów i instytucji kultury, przekazów czy instytucji medialnych.


Czytaj więcej: Kulturoznawstwo i wiedza o mediach studia - kierunek studiów


Kultury mediów studia humanistyczneKultury mediów studia - kierunek studiów

W dobie globalizacji niezwykle ważną rolę w zakresie kultury społeczeństwa oraz komunikacji pełnią media. Współczesne procesy komunikacyjne wytworzyły silną potrzebę wykształcenia specjalistów w zakresie mediów, którzy wyjdą naprzeciw zapotrzebowaniu obecnego rynku. Studia humanistyczne dają możliwość zrozumienia przemian jakie zaszły pod wpływem nowoczesnych technologii. Jeżeli zatem jesteś zainteresowany szeroko pojętymi mediami to Kultury mediów mogą być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Kultury mediów? Jest to kierunek, który skupia się na multimedialności mediów oraz kształci w zakresie nowych kompetencji niebędnych do sprawnego poruszania się we współczesnych procesach komunikacyjnych.


 

Czytaj więcej: Kultury mediów studia - kierunek studiów


lingwistyka stosowana studia humanistyczneLingwistyka stosowana studia - kierunek studiów

Obecnie globalizacja oraz umiędzynarodowienie rynku pracy sprawiają, że zapotrzebowanie na pracowników władających minimum dwoma językami obcymi nieustannie rośnie. Badania pokazują, że obecnie ponad czterdzieści procent Polaków mówi jedynie w języku obcym, a popyt na poliglotów wzrasta. Dlatego też studia humanistyczne na kierunku Lingwistyka stosowana mogą być świetnym pomysłem oraz początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej!
Czym właściwie jest lingwistyka stosowana? Jest to dziedzina nauki zajmująca się językiem oraz rozwiązywaniem występujących w praktyce problemów językowych. Jej głównym tematem jest dwu- oraz wielojęzyczność, translacja oraz glottodydaktyka.


 

Czytaj więcej: Lingwistyka stosowana studia - kierunek studiów


lingwistyka stosowana – translatoryka – glottodydaktyka studia humanistyczneLingwistyka stosowana – translatoryka – glottodydaktyka studia

Pracodawców, którzy szukają pracowników władających dwoma językami obcymi jest coraz więcej. W dobie globalizacji zapotrzebowanie na poliglotów nieustannie wzrasta, a wszystko wskazuje na to, że ta tendencja będzie się utrzymywać. Badania pokazują, że obecnie ponad czterdzieści procent Polaków mówi jedynie w języku obcym, podczas gdy popyt na poliglotów wzrasta. Dlatego też studia humanistyczne na kierunku Lingwistyka stosowana – translatoryka – glottodydaktyka mogą być świetnym pomysłem oraz początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej!
Czym właściwie jest lingwistyka stosowana i czym będziesz się zajmować się w ramach studiów nad translatoryką oraz glottodydaktyką? Lingwistyka stosowana to dziedzina nauki zajmująca się językiem oraz rozwiązywaniem występujących w praktyce problemów językowych. 

Czytaj więcej: Lingwistyka stosowana – translatoryka – glottodydaktyka studia


logopedia studia humanistyczneLogopedia studia - kierunek studiów

Logopeda to osoba zajmująca się zaburzeniami mowy oraz jej profilaktyką, a także stymulacją jej odpowiedniego rozwoju. Pierwsze nieprawidłowości pojawiają się już w wieku przedszkolnym, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki studiom na kierunku Logopedia będziesz mógł dołączyć do grona osób odpowiedzialnych za wspomaganie rozwoju kompetencji językowych! Jeżeli zatem posiadasz dobrą wymowę i chciałbyś zająć się tym aspektem zawodowo to Logopedia może być kierunkiem dla Ciebie!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Logopedia? Logopedia to studia humanistyczne łączące wiedzę z dziedzin: językoznawstwa, foniatrii, neurologii, audiologii, ortodoncji, anatomii, fizjologii, psychologii i pedagogiki.


 

Czytaj więcej: Logopedia studia - kierunek studiów


logopedia z audiologią studia humanistyczneLogopedia z audiologią studia - kierunek studiów

Obecnie studia humanistyczne na kierunku logopedia to złożona, interdyscyplinarna dziedzina, co daje wiele możliwości badawczych na tle lingwistycznym, komunikacyjnym czy psychologicznym. Program studiów obejmuje kształcenia z dziedziny szeroko pojętej teorii mowy. Staniesz się specjalistą w zakresie jej zaburzeń oraz uwarunkowań. Jeżeli zatem interesujesz się tą tematyką i chciałbyś zgłębić ten obszar wiedzy to Logopedia z audiologią może być kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Logopedia z audiologią? Będzie to wiedza z zakresu biologicznych, społecznych i psychicznych uwarunkowań mowy, ontogenezy języka, mechanizmów i rodzajów zaburzeń zachowań językowych u dzieci, młodzieży i dorosłych, metodyki przełamywania zaburzeń mowy. 

 

Czytaj więcej: Logopedia z audiologią studia - kierunek studiów


media i cywilizacja studia humanistyczneMedia i cywilizacja studia - kierunek studiów

Społeczeństwo na przestrzeni wielu lat niezwykle się zmieniło, a co za tym idzie zmienia się podejście ludzi do mediów oraz ich wymagania i potrzeby. Obecnie jest to temat bardzo ważny ze względu na nieustanny rozwój mediów. Współczesne społeczeństwo nastawione jest na szybkie odbieranie oraz dostarczanie informacji, za co odpowiedzialne są nowoczesne media. Jeżeli zatem chciałbyś się dowiedzieć o drodze komunikacji na przestrzeni wieków to Media i cywilizacja może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Media i cywilizacja? Będzie to wiedza niezbędna do poznawania i rozumienia zasad oraz form wymiany myśli i informacji, z uwzględnieniem specyfiki cywilizacyjnej, w wymiarze globalnym, lokalnym i indywidualnym. Będą to też przedmioty z zakresu treści komunikowania się społeczeństw w różnych stadiach rozwoju kulturowego. Co więcej, poznasz też sposoby prezentowania i odbierania informacji zarówno w aspekcie historycznym, jak i współcześnie.

Czytaj więcej: Media i cywilizacja studia - kierunek studiów


Media interaktywne i widowiska studia humanistyczneMedia interaktywne i widowiska studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Media interaktywne i widowiska są przeznaczone dla osób zainteresowanych współczesną rzeczywistością medialną, sztukami wizualnymi i performatywnymi, wideo, nowymi mediami, nową muzyką oraz różnymi innymi formami komunikacji. Studia pozwolą Ci zatem na przełożenie Twoich pasji na karierę zawodową. Jeżeli zatem interesujesz się współczesną sztuką to Media interaktywne i widowiska mogą być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Media interaktywne i widowiska? Studia kształcą w zakresie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także praktyki. W trakcie będziesz mieć możliwość rozwijania swoich indywidualnych umiejętności i poszerzania własnego warsztatu zawodowego. Kierunek dąży do osiągnięcia efektu synergicznego polegającego na współdziałaniu różnych czynników, których wynik jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań.

Czytaj więcej: Media i interaktywne widowiska studia - kierunek studiów


Mediacja międzykulturowa studia humanistyczneMediacja międzykulturowa studia - kierunek studiów

Obecnie żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, nastawionym na wszechdostępną informację. Dzięki tak szybkiemu jej rozprzestrzenianiu mamy do czynienia z procesem globalizacji. Większość firm posiada swoje filie międzynarodowe, a co za tym idzie, zatrudnia pracowników pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Niezwykle ważne jest by wykształcić specjalistów w dziedzinie mediacji, którzy będą świadomi różnic, a co więcej będą w stanie je skutecznie niwelować. Jeżeli zatem Twoją mocną stroną jest komunikacja interpersonalna oraz języki obce to Mediacja międzykulturowa może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!  Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Mediacja międzykulturowa? Studia kształcą w zakresie rozpoznawania przyczyny konfliktów i przeciwdziałania im jako skuteczny mediator, identyfikowania problemów komunikacyjnych wynikających z wielokulturowego charakteru społeczeństwa współczesnego i dostosowywania sposobów przekazywania informacji do zróżnicowanego kulturowego otoczenia, usprawniania przepływu informacji.

Czytaj więcej: Mediacja międzykulturowa studia - kierunek studiów


Mediacje i negocjacje studia humanistyczneMediacje i negocjacje studia - kierunek studiów

Już od lat siedemdziesiątych mediacje oraz negocjacje są jednym z najbardziej popularnych sposobów rozwiązywania konfliktów. Obecnie jest to niezwykle ważny element kultury zachodniej, a ze względu na wysokie koszty procesów sądowych także i polscy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po mediatorów najróżniejszych sporów. Studia na kierunku Mediacje i negocjacje to zatem kierunek wychodzący naprzeciw zapotrzebowaniu nowoczesnego rynku. Jeżeli zatem świetnie czujesz się wśród ludzi i nie masz najmniejszego problemu z komunikacją interpersonalną to może być to kierunek dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Mediacje i negocjacje? Studia kształcą w zakresie komunikacji interpersonalnej, psychologii konfliktu, technik wywierania wpływu społecznego oraz prawa karnego i cywilnego. Co więcej, opanujesz umiejętność stosowania strategii i technik negocjacyjnych oraz procedur mediacyjnych pozwalających na konstruktywne rozwiązywanie sporów.

Czytaj więcej: Mediacje i negocjacje studia - kierunek studiów


mediteranistyka studia humanistyczneMediteranistyka studia - kierunek studiów

Ciekawi Cię kultura krajów śródziemnomorskich, ich kontakty międzynarodowe czy historia? Chcesz poznać lepiej region basenu morza Śródziemnomorskiego? Właśnie dla takich osób został stworzony kierunek Mediteranistyka! Jeżeli zatem chciałbyś przełożyć swoje zainteresowania na przyszłą karierę zawodową to Mediteranistyka może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Mediteranistyka? Zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu śródziemnomorskiego kręgu kulturowego poprzez zajęcia z zakresu historii krajów tego regionu, filozofii, historii sztuki, literatury, historii kultury krajów śródziemnomorskich, geografii czy językoznawstwa. Dowiesz się także jak zarządzać turystyką w tym regionie. Nacisk kładziony będzie też na umiejętności miękkie z zakresu komunikacji interpersonalnej oraz międzykulturowej, dzięki czemu będzie Ci łatwiej rozumieć zwyczaje panujące w krajach śródziemnomorskich. 

Czytaj więcej: Mediteranistyka studia - kierunek studiów


Międzynarodowe studia kulturoweMiędzynarodowe studia kulturowe studia - kierunki studiów

Obecny postęp globalizacji sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie przemian społeczno-kulturowych nieustannie wzrasta. Dlatego też studenci kierunków kulturowych będą mogli znaleźć ciekawą pracę w różnych sektorach. Jeżeli zatem Twoją mocną stroną są nauki humanistyczne, a dodatkowo interesujesz się sytuacją polityczną i kulturową na świecie to Międzynarodowe studia kulturowe mogą być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tym zakresie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Międzynarodowe studia kulturowe? Zdobędziesz ogólną wiedzę z zakresu nauk społecznych i antropologicznych. Dzięki tym studiom będziesz w stanie wskazać zjawiska kulturowe i subkulturowe w kontekście akulturacji i kontaktu kulturowego, takich jak: kolonializm, postkolonializm, neotrybalizm oraz opisać i skomentować zapożyczenia międzykulturowe w obrębie światowego dorobku ludzkości.

Czytaj więcej: Międzynarodowe studia kulturowe studia - kierunek studiów


Międzynarodowe studia polskie studia humanistyczneMiędzynarodowe studia polskie - kierunek studiów

Adresatem tych studiów są nie tylko Polacy, ale także obcokrajowcy zainteresowani dziedzictwem oraz kulturą naszego kraju. Kierunek da Ci możliwość poznania kultury polskiej z perspektywy międzynarodowej oraz międzykulturowej. Niezależnie od tego czy chcesz zostać doradcą kulturowym, dziennikarzem czy literaturoznawcą Międzynarodowe studia polskie są ciekawą możliwością zgłębienia wiedzy na temat bogatej przeszłości oraz obecnych relacji międzynarodowych naszego kraju! Studia są także przeznaczone dla obcokrajowców, jednak muszą oni posiadać wystarczające do komunikacji kompetencje w zakresie języka polskiego, poświadczone certyfikatem lub egzaminem przeprowadzonym przez uniwersytet. Czego nauczysz się w ramach studiów? Studia kształcą w zakresie obejmującym temat Polski w świecie, zwłaszcza w najbliższym – europejskim kontekście, a także kłądą nacisk na nabywanie ogólniejszej wiedzy o współczesnym świecie jako obszarze kulturowych zróżnicowań i różnorodnych kulturowych transferów.

Czytaj więcej: Międzynarodowe studia polskie studia - kierunek studiów


Międzyobszarowe indywidualne studia humanistyczne i społeczneMiędzyobszarowe indywidualne studia humanistyczne i społeczne 

Jesteś osobą o szerokich zainteresowaniach i uzdolnieniach interdyscyplinarnych w dziedzinach humanistycznych i społecznych? Szukasz ciekawych studiów, które pozwolą Ci na przełożenie Twoich pasji na przyszłą karierę zawodową? Jeżeli tak, a dodatkowo masz "lekkie pióro" i głowę pełną pomysłów to Międzyobszarowe indywidulane studia humanistyczne i społeczne mogą być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Międzyobszarowe indywidualne studia humanistyczne i społeczne? Studia kształcą w zakresie ogólnym z takich dyscyplin o powiązaniach kulturowych, a także w zakresie szczegółowym. Ten obszar uzależniony jest od indywidualnego podejścia studenta, który wraz z opiekunem naukowym wybiera zajęcia, które najbardziej odpowiadają jego zainteresowaniom. Dzięki temu będziesz mógł wykorzystać metody dyscyplin badawczych poznane na wybranych przez Ciebie kierunkach studiów.

Czytaj więcej: Międzyobszarowe studia humanistyczne studia - kierunek studiów


Migracje międzynarodowe studia humanistyczneMigracje międzynarodowe studia - kierunek studiów

W obecnej sytuacji dotyczącej imigrantów zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie migracji nieustannie rośnie. Dzięki tym studiom zdobędziesz wszechstronną wiedzę o przyczynach i skutkach migracji, a także będziesz w stanie rozwiązywać problemy pojawiające się w ramach tego globalnego problemu. Jeżeli zatem interesuje Cię sytuacja polityczna, gospodarcza i społeczna oraz ich skutki to Migracje międzynarodowe mogą być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Migracje międzynarodowe? Zdobędziesz bogatą i zróżnicowaną wiedzę na temat współczesnych migracji międzynarodowych. Dowiesz się o ich skali, strukturze oraz kierunkach i typach migracji. Obce nie będą Ci zagadnienia dotyczące współczesnych migracji: powodów i skutków w wymiarze społecznych, ekonomicznych i kulturowych, przemieszczania się dla jednostki, rodziny, społeczeństwa oraz państwa, skali oraz kierunków i typów migracji czy obowiązujących rozwiązań prawnych związanych z pobytem i pracą.

Czytaj więcej: Migracje międzynarodowe studia - kierunek studiów


Nauczanie języków obcych studia humanistyczneNauczanie języków obcych studia - kierunek studiów

Szacuje się, że na świecie jest używanych ok. 6 -7 tysięcy języków oraz niekiedy uważa się, że wywodzą się one od jednego prajęzyka, który nazywany jest Proto-Human. Ich przeważająca część jest jednak używana w formie bezpiśmiennej. Najpopularniejszymi w Europie językami są język angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, rosyjski. Językami tymi można jednak porozumiewać się również na innych kontynentach świata, ze szczególnym naciskiem na język angielski, który nieoficjalnie ma status pierwszego uniwersalnego języka świata. Szacując w zaokrągleniu – co szósta osoba na świecie się nim posługuje. Można wynuć na tej podstawie wniosek, o tym jak ważne jest nauczanie tego języka, ale i pozostałych wymienionych wcześniej, aby ułatwiać komunikację międzyludzką. Jeżeli więc masz swego rodzaju łatwość lingwistyczną, polegającą na szybkim przyswajaniu sobie języka obcego oraz myślisz, że odnalazłbyś się w roli nauczyciela języków – studia humanistyczne na kierunku nauczanie języków obcych mogą być odpowiednimi dla Ciebie!

Czytaj więcej: Nauczanie języków obcych studia - kierunek studiów


nauki o rodzinie studia humanistyczneNauki o rodzinie studia - kierunek studiów

Czym jest rodzina? Chyba każdy z nas zna odpowiedź na to pytanie. Rodzina jest najważniejszą i podstawową komórką społeczną, na której opiera się całe społeczeństwo - oto jak socjologowie ją definiują w najprostszy sposób. Jeśli jesteś osobą, której z łatwością przychodzi pomoc innymi, wyrozumiałą, komunikatywną, emaptyczną, a w dodatku ze zdolnościami pedagogicznymi i lubisz dzieci - powinieneś zastanowić się nad studiami na kierunku nauki o rodzinie. Nie powinno ujść Twojej uwadze współczesne pojmowanie rodziny przez rozmaite środowiska światopoglądowe, religijne, polityczne. Wybierając zatem uczelnię, na której chciałbyś podjąć naukę, powinieneś pamiętać o tym, że przekazywana wiedza może się różnić w zależności od tego, czy uniwersytet jest świecki, czy kościelny. Ten kierunek studiów może być dobrym wyborem ze względu na to, iż wydaje się być swoistą odpowiedzią na problemy państwa z demografią - coraz mniejszą dzietnością czy coraz częstszym rozpadem małżeństw. 

Czytaj więcej: Nauki o rodzinie studia - kierunek studiów


Niemcoznawstwo studia humanistyczneNiemcoznawstwo studia - kierunek studiów

Ile tak naprawdę wiemy o naszych najbliższych zachodnich sąsiadach? Poprzez stulecia historii nasze losy były nierozerwalnie złączone czy w czasach pokoju, czy w czasach licznych wojen. Jednak nasza relacja opiera się również na wymianie handlowej, przyjaźni oraz wielu rodzinnym koneksjom. W historii naszych narodów również poszczególne ziemie przechodziły z jednych rąk w drugie, co zaowocowało kulturalną miksturą na terenach przygranicznych. Są to jedne z wielu powodów, które możnaby było podać osobie, która zastanawia się nad podjęciem studiów ukierunkowanych na język niemiecki i tamtejszą kulturę. Ale nie są też jedynymi, bowiem język niemiecki nie jest przecież używany tylko przez naszych najbliższych zachodnich sąsiadów. Studia niemcoznawcze pozwolą Ci uzyskać szczegółową wiedzę o krajach germańskiego obszaru językowego, ponieważ nie są to jedynie Niemcy. To również Liechtenstein, Austria, Luksemburg, Szwajcaria czy Belgia. Język niemiecki jest także językiem oficjalnym i roboczym Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Niemcoznawstwo studia - kierunek studiów


Organizacja turystyki historycznej studia humanistyczne

Organizacja turystyki historycznej studia - kierunek studiów

Geografia i historia tak naprawdę bardzo często idą razem w parze. Kiedy uczymy się o starożytnych cywilizacjach uczymy się również na jakich terenach mieszkali ci ludzie, jakie zboże uprawiali, jaki panował tam klimat, jakie ziemie podbijali, z jakimi sąsiadami walczyli, a z jakimi zawierali sojusze. Uczymy się również o ich kulturze i społeczeństwie - tak jak podczas zajęć w szkole, na których poruszane są tematy wielkich odkrywców takich jak Kolumb, którzy pożeglowali przez ocean i odnaleźli inny ląd, na którym zastali jego rdzennych mieszkańców z ich zwyczajami, kuchnią, sposobem życia czy przystosowaniem do innego kliatu. Wszystko to zamyka się w zakresie historii, geografii, wiedzy o kulturze i nauk o społeczeństwie. W dzisiejszych czasach przemysł turystyczny jest bardzo rozwinęty, siatka połączeń lotniczych na całym świecie gęstnieje, a bilety są coraz tańsze, co sprawia, że samo podróżowanie jest łatwiejsze, a ludzie coraz bardziej ciekawi świata.

Czytaj więcej: Organizacja turystyki historycznej studia - kierunek studiów


orientalistyka studia humanistyczneOrientalistyka studia - kierunek studiów

O czym myślisz w pierwszej kolejności, gdy słyszysz słowo “orient”? Czym dla Europejczyków jest orientalistyka? Jako filologia orientalna zajmuje się na pewno tematyką języka, literatury, sztuki, historii, społeczeństwa, polityki, religii i obyczajów danej kultury orientalnej. Ale czym właśnie jest ta kultura orientalna? Tóre kraje czy obszary świata są “orientalne”? Znaczna większość powie, że to nauka o kulturach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, inni powiedzą, że to nauka o ludach tzw. Czarnej Afryki, a jeszcze inni w interpretacjach bardzo skrajnych zaliczą do kultury orientalnej Oceanię, a nawet Europę Środkowo-Wschodnią. Sprawia to, że orientalistyka nie jest dziedziną jednorodną, stąd ze względu na geografię bądź cywylizacje dzieli się je na dziedziny takie jak afrykanistyka, buddologia, etiopistyka, kartwelistyka, kaukazologia, mongolistyka, semitystyka, tajologia, tybetologia, wietnamistyka, filologia Indochin i wiele, wiele podobnych.


Czytaj więcej: Orientalistyka studia - kierunek studiów


politologia studia humanistycznePolitologia studia - kierunek studiów

Chcesz piąć się po szczeblach kariery politycznej? Interesujesz się sytaucją w kraju oraz na świeciem, a dodatkowo chciałbys mieć wpływ na życie społeczeństwa? Dzięki studiom na kierunku politologia kariera polityczna stoi przed Toba otworem? Jeżeli zatem chciałbyś przenieść swoje zainteresowania na przyszłą karierę zawodową w tej dziedzinie to politoligia jest kierunkiem, dzięki któremu będziesz mógł dołączyć do grona środowiska politycznego! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku politologia? Najpierw wyjaśnijmy, czym jest politologia. Jest to nauka zajmująca się analizą zjawisk i procesów politycznych, skupiająca się na prawidłowościach oraz zasadach życia politycznego. Głównym celem Twoich studiów będzie zrozumienie procesów politycznych, które zachodzącą nie tylko w skali lokalnej lub krajowej, ale także globalnej. Obce nie będą Ci także współczesne mechanizmy, które istnieją w systemach politycznych w obecnych systemach politycznych.  


Czytaj więcej: Politologia studia - kierunek studiów


Polityka publiczna studia humanistycznePolityka publiczna studia - kierunek studiów

Polityka to niewątpliwie dziedzina, która ma swój wydźwięk w prawie wszystkich aspektach życia. Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie podejście do relacji międzyludzkich, a także biznesowymi między różnymi instytucjami oraz firmami. Takie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie wytworzyło potrzebę utworzenia w Polsce kierunku polityka publiczna, który na Zachodzie cieszy się ogromną popularnością. Jeżeli zatem nie są dla Ciebie problemem kontakty międzyludzkie, a dodatkowo śledzisz wydarzenia polityczne to polityka publiczna może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku polityka społeczna? Studia kształcą w zakresie wiedzy dotyczącej społeczeństwa obywatelskiego, które boryka się z różnego rodzaju wyzwaniami etycznymi i problemami politycznymi. Obce nie będą Ci także takie przedmioty jak: prawo administracyjne, prawo europejskie czy zasady funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.


Czytaj więcej: Polityka publiczna studia - kierunek studiów


Polityka społeczna studia humanistycznePolityka społeczna studia - kierunek studiów

Polityka społeczna to studia interdyscyplinarne łączące takie nauki jak: politologia, prawo, medioznawstwo czy socjologia. To na pewno studia dla ludzi, którzy chcą rozwiązywać praktyczne problemy społeczeństwa, a dodatkowo mają głowę pełną pomysłów oraz mnóstwo energii. Wpisujesz się w powyższy opis? Jeżeli zatem interesujesz się współczesną sytuacją kraju to polityka społeczna będzie świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku polityka społeczna? Studia kształcą w zakresie społecznego aspektu politologii. Oznacza to, że nauczysz jak zapobiegać oraz zwalczać problemy wynikające z konfliktów społecznych. Co więcej, będziesz wiedzieć jak funkcjonują instytucje społeczne oraz jak zarządzana jest polityka społeczna pod względem finansowym czy prawnym. Przedmioty, które wpisują się w program studiów to wiedza z zakresu logiki, zarządzania, ekonomii, socjologii czy instytucji europejskich. Zdobędziesz zatem wszechstronne wykształcenie, które powoli Ci na podjęcie ciekawej pracy w zawodzie nie tylko w sektorze publicznym, ale także w biznesie czy organizacjach pozarządowych.


Czytaj więcej: Polityka społeczna studia - kierunek studiów


polonistyka studia humanistycznePolonistyka – komparatystyka studia - kierunek studiów

Komparatystyka to nauka zwana inaczej literaturą porównawczą. Zajmuje się głównie postrzeganiem oraz analizą literatury w różnych kontekstach kulturowych, często odnosząc się także do innych dziedzin, czego przykładem jest malarstwo czy muzyka. Studia na kierunku Polonistyka – komparatystyka dadzą Ci możliwość zapoznania się z dziedzictwem kulturowym Polski oraz jego wydźwiękiem w literaturze światowej. Jeżeli zatem Twoją mocną stroną są nauki humanistyczne, a książki Twoją pasją to polonistyka – komparatystyka może być kierunkiem, dzięki któremu przełożysz swoje zainteresowania na karierę zawodową w tym zakresie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku polonistyka – komparatystyka? Studia kształcą w zakresie kilku bloków tematycznych, Pierwszy z nich to ten dotyczący polonistyki. 


Czytaj więcej: Polonistyka - komparystka studia - kierunek studiów


religioznawstwo studia humanistyczneReligioznawstwo studia - kierunek studiów

Czym dla współczesnego człowieka jest religia? Jedne z najnowszych badań i analiz ujawniają, że na świecie jest coraz więcej ludzi, którzy za swoją religię uznają… brak religii - nie wierzą w nic. Dla nas Europejczyków pierwszą myślą, jaka pojawia nam się w głowie, gdy słyszymy słowo religia najczęściej jest chrześcijaństwo, coraz częściej islam, czasem może buddyzm. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ są to trzy największe systemy wierzeń na świecie, a na gruncie chrześcijańskim powstawał cały dorobek kulturalny Europy. Za religie uważa się jednak nie tylko takie jak te systemy wierzeń, ale i różne praktyki, kulty, rytuały, doktryny, różne kościoły czy nawet mistykę. Przeglądając różne badania i szacunki można powiedzieć, że na świecie liczba różnych religii oscyluje między 4200, a 10 tysięcy, natomiast samych wyznań chrześcijańskich jest około 41 tysięcy.

 

Czytaj więcej: Religioznawstwo studia - kierunek studiów


Retoryka stosowana studia humanistyczneRetoryka stosowana studia - kierunek studiów

Sztuka budowania dobrej, perswazyjnej czy artystycznej wypowiedzi dziś bardziej niż kiedykolwiek jest na wagę złota - szczególnie w świecie i branży medialnej oraz naukach i wystąpieniach politycznych czy ogólnie mówiąc - publicznych. W starożytności - skąd czerpie swoje źródła - była nawet filarem kultury, ideałem życiowym oraz dziedziną sztuki i nauki. W późniejszych wiekach, jak na przykład w średniowieczu, była wykładana w ramach sztuk wyzwolonych jako podstawowy przedmiot szkolny. Przez lata dziejów była zatem uważana za elementarny, niezbędny i konieczny etap kształcenia - najczęściej uważana za zwieńczenie i ukoronowanie całej edukacji i wychowania danego ucznia. Zasady tej sztuki - retoryki - zostały spisane przez starożytnych nauczycieli wymowy i filozofów takich Cyceron, Platon, Arystoteles czy Kwintylian. Przez te wszystkie tysiąclecia historii ludzkości zasady te pozostawały niezmienne, były jedynie adaptowane i dostosowywana do konkretnych epok przez kraje o zróżnicowaniu kulturalnym, prądach naukowych i systemach pedagogicznych.

Czytaj więcej: Retoryka stosowana studia - kierunek studiów


socjologia studia humanistyczneSocjologia studia - kierunek studiów

Nauka, która systematycznie bada funkcjonowanie i zmiany w społeczeństwie to socjologia. Badane są chociażby społeczne reguły, procesy i kultury, które łączą lub dzielą ludzi. Badane są jednostki w kontakcie z innymi grupami społecznymi, ale również całe grupy społeczne jak rodzina, stowarzyszenia czy inne zrzeszenia. Za ojców tej nauki uważa się trzech mężczyzn: Platona, Giambattistę Vico oraz - uznawanego za tego jedynego i największego - Auguste Comte. Wielu teoretyków natomiast uważa, że po wielkich przemianach industrialnych, głównym przedmiotem badań socjologii jest nowoczesność i społeczeństwo przemysłowe. Jeśli pasjonuje Cię praca z ludźmi, jeżeli jesteś osobą o umyśle humanistycznym, komunikatywną, zainteresowaną tematyką społeczną, tym jak funkcjonuje jednostka w grupach oraz jesteś otwarty na nowe kontakty - możesz być pewien, że studia na kierunku socjologia będą odpowiedzią na Twoje potrzeby edukacyjne i spełnią Twoje oczekiwania.

Czytaj więcej: Socjologia studia - kierunek studiów


stosunki międzynarodowe studia humanistyczneStosunki międzynarodowe studia - kierunek studiów

Nie trzeba nikogo przekonywać, że globalizacja i istnienie “globalnej wioski” jest nieprawdziwe i wyssane z palca. Żyjemy w świecie, który technologiczie czy transporotowo umożliwia nam zawieranie kontaktó międzynarodowych w sposób łatwiejszy, niż kiedykolwiek było to możliwe. Nawiązują się stosunki prywatne, gospodarcze, militarne, polityczno-dyplomatyczne, dochodzi do wymiany kulturowej i powstawania społeczeństwa kosmopolitycznego - coraz więcej ludzi deklaruje, że ich ojczyzną nie jest kraj, z którego pochodzą, a cały świat - czują się obywatelami świata. W związku z tymi ruchami społeczeństw powstało i wciąż rośnie zapotrzebowanie na osoby, które będą specjalistami w sferze stosunków międzynarodowych. Na tę potrzebę odpowiadają uniwersytety i oferują przyszłym studentom kierunek studiów stosunki międzynarodowe. Jest to interdyscyplinarne połączenie nauk ekonomicznych, społecznych, prawnych i politycznych, co umożliwi studentowi poznanie oraz zrozumienie sposobów w jakich działa gospodarka światowa.

Czytaj więcej: Stosunki międzynarodowe studia - kierunek studiów


Studia azjatyckie Chiny i Azja WschodniaStudia azjatyckie studia - kierunek studiów

Jeżeli Twoje myśli uciekają w stronę Dalekiego Wschodu, pociąga Cię to co odległe i orientalne, egzotyczne miejsca, tak inna od naszej kultura i tryb życia; jeżeli chciałbyś poznać język i zwyczaje ludzi z drugiego końca świata oraz wykorzystać to w praktyce zawodowej, powinieneś wziąć pod uwagę kształcenie wyższe na kierunku studia azjatyckie. Programowo obejmują one całą Azję Wschodnią - ze szczególnym uwzględnieniem Chin, które są najbardziej znaczącym krajem w tamtej części globu, ale również jednym z najbardziej znaczących państw całego świata. Studia azjatyckie są studiami filologicznymi, zatem student pozna nie tylko język (np. mandaryński), ale także kulturę kraju, danego regionu, tradycje i obyczaje, które ukształtowały ich wygląd teraźniejszy oraz współczesne problemy i zagadnienia polityczno-społeczne.

 

Czytaj więcej: Studia azjatyckie - kierunek studiów


studia azjatyckie studia humanistyczneStudia azjatyckie: Chiny i Azja Wschodnia studia - kierunek studiów

Jeżeli Twoje myśli uciekają w stronę Dalekiego Wschodu, pociąga Cię to co odległe i orientalne, egzotyczne miejsca, tak inna od naszej kultura i tryb życia; jeżeli chciałbyś poznać język i zwyczaje ludzi z drugiego końca świata oraz wykorzystać to w praktyce zawodowej, powinieneś wziąć pod uwagę kształcenie wyższe na kierunku studia azjatyckie: Chiny i Azja Wschodnia. Programowo i zgodnie z ich nazwą obejmują one całą Azję Wschodnią - ze szczególnym uwzględnieniem Chin, które są najbardziej znaczącym krajem w tamtej części globu, ale również jednym z najbardziej znaczących państw całego świata. Studia azjatyckie są studiami filologicznymi, zatem student pozna nie tylko język (np. mandaryński), ale także kulturę kraju, danego regionu, tradycje i obyczaje, które ukształtowały ich wygląd teraźniejszy oraz współczesne problemy i zagadnienia polityczno-społeczne.

Czytaj więcej: Studia azjatyckie Chiny i Azja Wschodnia- kierunek studiów


studia euroazjatyckie studia humanistyczneStudia euroazjatyckie studia - kierunek studiów

Europę od Azji geograficznie dzieli umowna granica, która składa się z biegu rzek, łańcuchów górskich - w przybliżeniu linia graniczna łączy Morze Czarne i Morze Karskie. Mimo, że te kontynenty dzieli bardziej umowa, niż odległość geograficzna czy bezmiar wód, jak to jest w przypadku Europy i Ameryk - kultura, zwyczaje, ustroje polityczne oraz historia są od siebie pod wieloma względami różne, a im dalej na wschód tym bardziej dla wielu uznawane za orientalne. Ludzie zamiszkujący te obszary żyją inaczej, mają inne tradycje i zwyczaje, ich światopoglądy są uwarunkowane odmiennymi systemami politycznymi i religijnymi Studia euroazjatyckie są kierunkiem stosunkowo młodym na polskiej scenie uczelnianej. Są one odpowiedzią na zapotrzebowanie różnych europejskich przedstawicielstw, które poszukują specjalistów w dziedzinie badań porównawczych ustrojów i systemów politycznych, ekonomii, kultury, społeczeństw europejskich i azjatyckich, które - nie ukrywajmy - różnią się od siebie w dużym stopniu.

Czytaj więcej: Studia euroazjatyckie - kierunek studiów


Studia nad wojną i wojskowością studia humanistyczneStudia nad wojną i wojskowością studia - kierunek studiów

Czym jest wojna - nie trzeba nikomu tłumaczyć. Wszystkim jest doskonale wiadome, że pojedynki, bitwy i wielkie wojny lądowe, morskie, powietrzne mają swoje miejsce w historii ludzkości od zarania dziejów, od początków społecznej organizacji człowieka - poczynając od plemiennych bitew, przechodząc płynnie przez wojny ciągnące się latami, aż do współczesnych wojen atomowych i informacyjnych, co pozwala wysnuć wniosek, że zasięg wojny rozszerza się wraz z rozwojem technologicznym. Prowadzeniem wojen zajmowali się i zajmują specjalnie do tego wyszkolone kadry wojskowe. Historia zna i upamiętnia sylwetki wielkich dowódców, generałów i nadzywczajnych strategów, ludzi, którzy odwracając bieg wojny, odwrócili bieg świata. Teraz przyszli studenci, którzy są zainteresowani tematyką taktyk i strategii wojskowych, dyplomacji, wojskowych pojazdów, operacji antyterrorystycznych oraz wielu innych tego typu, mają możliwość zgłębiania owej wiedzy oraz zdobycia stopnia naukowego, aby nazywać się specjalistami w tej dziedzinie.

Czytaj więcej: Studia nad wojną i wojskowością - kierunek studiów


studia humanistyczneStudia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie studia - kierunek studiów

Ile tak naprawdę wiemy o naszych najbliższych zachodnich sąsiadach oraz innych sąsiadach z obszaru Środkowej Europy? Poprzez stulecia historii nasze losy, polsko-niemieckie, były nierozerwalnie złączone czy w czasach pokoju, czy w czasach licznych wojen. Jednak nasza relacja opiera się również na wymianie handlowej, przyjaźni oraz wielu rodzinnym koneksjom. W historii naszych narodów również poszczególne ziemie przechodziły z jednych rąk w drugie, co zaowocowało kulturalną miksturą na terenach przygranicznych. Są to jedne z wielu powodów, które możnaby było podać osobie, która zastanawia się nad podjęciem studiów ukierunkowanych na język niemiecki i tamtejszą kulturę. Ale nie są też jedynymi, bowiem język niemiecki nie jest przecież używany tylko przez naszych najbliższych zachodnich sąsiadów.

Czytaj więcej: Studia niemcoznawcze i środkowoeuropejskie - kierunek studiów


Studia polsko-niemieckie studia humanistyczneStudia polsko-niemieckie studia - kierunek studiów

Republika Federalna Niemiec, RFN, Niemcy. Ile tak naprawdę wiemy o naszych najbliższych zachodnich sąsiadach? Poprzez stulecia historii nasze losy były nierozerwalnie złączone czy to w czasach pokoju, czy w czasach licznych wojen i konfliktów politycznych i zbrojnych. Jednak nasza relacja opiera się również na licznych wymianach handlowwych, przyjaźni międzyludzkich oraz wielu rodzinnym koneksjom. W dziejach naszych narodów również poszczególne ziemie przechodziły z jednych rąk w drugie, co zaowocowało kulturalną miksturą na terenach przygranicznych. Są to jedne z wielu powodów, które możnaby było podać osobie, która zastanawia się nad podjęciem studiów ukierunkowanych na język niemiecki i tamtejszą kulturę postawioną w kontrze i porównaniu do języka i kultury polskiej. Wielu Polaków w dzisiejszych czasach wciąż żyje stereotypami i wspomnieniami o ostatniej Wielkiej Wojnie, mimo zmian, które przyniosły kolejne pokolenia - warto byłoby owe strereotypy zrewidować i zacząć “od nowa” tak ważną w Europie integrację z narodem niemieckim.

Czytaj więcej: Studia polsko niemieckie - kierunek studiów


Studia wschodnioeuropejskie studia humanistyczneStudia wschodnioeuropejskie studia - kierunek studiów

Zawsze najbardziej pociągający wydawał się zachód. Wszelkie wyprawy odkrywcze, pogonie za pieniądzem, karierą, rozwojem odbywały się w kierunku zachodnim. Zawsze staramy się dorównać “zachodowi”. Czy słusznie? Przecież istnieją jeszcze inne kierunki świata: północ, południe czy wschód - oferujące nie mniej, niż posiada coraz bardziej zatłoczony “zachód”. Dla ludzi, którzy właśnie tak uważają powstał specjalny kierunek studiów, a mianowicie studia wschodnioeuropejskie. Są to dokładne i skrupulatne studia nad zróżnicowanymi, a mimo wszystko podobnymi pod pewnymi względami wschodnimi społeczeństwami, prowadzone pod kątem kulturoznawstwa, religionawstwa, politologii i tym podobnym. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tematyką polityczną, społeczną oraz kulturowymi aspektami państw byłego ZSRR - studia wschodnioeuropejskie będą odpowiednim wyborem dla Ciebie!

 

Czytaj więcej: Studia wschodnioeuropejskie - kierunek studiów


sztuka pisania studia humanistyczne

Sztuka pisania studia - kierunek studiów

Pismo jest głównym środkiem przekazu dorobku cywilizacyjnego Jak wiemy, jest ono systemem znaków, za pomocą których przedstawiany jest język mówiony. Jest to wynalazek intelektualny i stanowi odzwierciedlenie ludzkich myśli i mowy. Na początku ludzie porozumiewali się za pomocą znaków i symboli, czyli pisma piktograficznego, później ideograficznego, analitycznego, a współcześnie porozumiewamy się za pomocą najmłodszego pisma - fonetycznego. Słowem pisanym można wzruszyć, zmienić czyjeś nastawienie, można zdenerwować, można wpłynąć na czyjeś decyzje - a wszystko to oraz wiele więcej, gdy tylko wiesz, jak odpowiednio go używać. Można wręcz powiedzieć, że pisanie jest sztuką. Jeśli tak właśnie uważasz i jeśli masz, tak zwane, “lekkie pióro” oraz chciałbyś usprawnić swój pisarski warsztat - kierunek studiów sztuka pisania powinien odpowiadać Twoim potrzebom i wymaganiom.

Czytaj więcej: Sztuka pisania studia - kierunek studiów


wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej studia humanistyczneWiedza o filmie i kulturze audiowizualnej

Światła, kamera... akcja! Chyba każdy kiedyś marzył o pracy w przemyśle filmowym. Występy na deskach teatrów w światłach reflektorów, przed kamerą... Lub za nią? Od zawsze kochasz film, jesteś zafascynowany całym jego przemysłem, procesem tworzenia, jego teorią, i chcesz zgłębić jego historię. A może nawet coś tworzysz, ale chcesz pogłebić teoretyczną wiedzę i poszerzyć swoje zawodowe kwalifikacje? Brzmi trochę jak Ty? Super, ponieważ znaczy to, że studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej na pewno będą Ci pasować! Jest to kierunek zbliżony do samego filmoznawstwa, ale przyjęło się mówić, że jest on filmoznawstwem praktycznym. Co to znaczy? To znaczy, że ten kierunek oferuje wyjątkowe połączenie teorii z zajęciami praktycznymi. Jako student tego kierunku poznasz całą teoretyczną otoczkę, która jest potrzebna filmoznawcy równie bardzo jak praktyka. Zatem, historia i teoria kina oraz nowych mediów nie będzie dla Ciebie zagadką, będziesz bardzo dobrze orientować się w historii sztuki, literatury, filozofii czy antropologii kultury.

Czytaj więcej: Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej studia - kierunek studiów


wiedza o teatrze studia humanistyczneWiedza o teatrze studia - kierunek studiów

Teatr jest dziedziną sztuki, która ma imponująco długi rodowód. Wszystko zaczęło się w starożytnej Grecji w 534 roku przed naszą erą podczas pierwszych Wielkich Dionozji - święta na cześć greckiego boga Dionizosa. Jeśli jesteś miłośnikiem teatru, zapewne nie trzeba Ci tego tłumaczyć - pewnie dlatego właśnie znalazłeś się tutaj. Bez wątpienia kierunek studiów wiedza o teatrze należy zaliczyć do kategorii studiów humanistycznych i artystycznych. Oznacza to, że już na starcie musisz odznaczać się choćby podstawową wiedzę z zakresu takich dziedzin jak historia teatru, historia sztuki, ale i historia ogólna, ponieważ niejednokrotnie teatr czerpał z wydarzeń aktualnych i historycznych. Wiąże się to również ze znajomością historii literatury i literatury samej w sobie - również współczesnej oraz jej trendów. Jeżeli tematyka ta nie jest Ci obca, a wręcz bardzo dobrze się w niej odnajdujesz, o teatrze mówisz z pasją oraz aktywnie uczestniczysz w jego życiu - nie tylko jako widz - możesz być pewien, że kierunek studiów wiedza o teatrze spełni Twoje oczekiwania i nakarmi Twój artystyczny i teoretyczny głód teatru.

Czytaj więcej: Wiedza o teatrze studia - kierunek studiów

Komentarze (2)

  • kasdan

    Najważniejsze, żeby szukać studiów, które są przyszłościowe, po których można znaleźć pracę. Ja wybrałem politykę społeczną w WSP im. J. Korczaka (uczelnia specjalizuje się w tej dziedzinie). Swoją drogą, nie wiem dlaczego polityka społeczna została tutaj pominięta. Politycy społeczni już teraz są potrzebni, ktoś musi się przecież zajmować problemami związanymi np. z uchodźcami i emigrantami, wykluczeniem społecznym, demografią, bezrobociem. Te problemy niestety szybko nie znikną. Pracę po tym kierunku można znaleźć np. w organizacjach pozarządowych, a tych jest przecież mnóstwo.

  • admin

    otouczelnie.pl nie pomijają nieczego ;) http://www.otouczelnie.pl/artykul/1339/Polityka-spoleczna


KARIERA


KIERUNKI STUDIÓW


STUDIA

studia biologicznestudia biologiczne

UCZELNIE