Studia dziennikarskie w Polsce to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym) lub online. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
W procesie rekrutacji na studia dziennikarskie w roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, historia, geografia, historia muzyki, historia sztuki, biologia, chemia, filozofia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Studia dziennikarskie każdego roku przyciągają nowe rzesze kandydatów marzących o wejściu do ciekawego i charakterystycznego świata mediów. Na studiach dziennikarskich poznasz nie tylko tajniki dobrego pióra, ale także prasy, telewizji, radio i internetu.
Popularne kierunki dziennikarskie: dziennikarstwo, informacja w środowisku cyfrowym, dziennikarstwo i nowe media, dziennikarstwo międzynarodowe, filmoznawstwo i kultura mediów, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, public relations oraz dziennikarstwo i kultura mediów.
Absolwenci studiów na kierunkach dziennikarskich przygotowni są do pracy m. in.: w serwisach i portalach internetowych, biurach prasowych, wydawnictwach, w działach marketingu, agencjach reklamowych i public relations, firmach producenckich, wydziałach promocji i komunikacji instytucji publicznych i samorządowych.
Chyba nikt nie wątpi w to, że studia dziennikarskie to ważny obszar kształcenia, gdyż uczy tych, którzy już niedługo będą przekazywać nam najświeższe wiadomości. Chyba nikt nie wątpi również w to, że gdyby tych osób zabrakło moglibyśmy pogubić się we współczesnym świecie. Najważniejsze, że kandydaci na studia dziennikarskie nie wątpią w ich przydatność i wybierają je na profil swojej wyższej edukacji.