Studia dziennikarskie

Studia dziennikarskie

studia dziennikarskie

Studia dziennikarskie

Jesteś spostrzegawczym obserwatorem? Dostrzegasz to, co często umyka innym? Masz wiele do powiedzenia i chciałbyś podzielić się tym ze światem? Nie boisz się wyzwań, cechuje cię dociekliwość? Uważasz się za osobę, otwartą, ciekawą świata i kreatywną? Masz „lekkie pióro”? Jeżeli tak, całkiem możliwe, że po maturze powinieneś wybrać dziennikarstwo lub któryś z pokrewnych kierunków! 
Na studiach dziennikarskich poznasz najważniejsze gatunki publicystyczne i informacyjne, zgłębisz tajniki warsztatu dziennikarskiego. Poprzez praktyczne ćwiczenia nauczysz się tworzenia form prasowych, radiowych i telewizyjnych, takich jak reportaż, felieton, wywiad, recenzja, sylwetka, komentarz, życiorys czy relacja. Studia odkryją przed tobą również techniczne i prawne aspekty działania środków masowego przekazu. Poznasz historię mediów i podstawy etyki dziennikarskiej. W programie studiów znajdują się też przedmioty zawierające elementy filozofii, socjologii, psychologii społecznej, prawa autorskiego, marketingu, ekonomii czy reklamy.
Na uczelniach wyższych powstają kierunki łączące dziennikarstwo z nowymi technologiami, które w coraz większym stopniu oddziałują na dzisiejsze media. Nieszablonową propozycją są również specjalizacje, na których rozwijać można zdolności pisarskie (sztuka pisania, kreatywne pisanie). Jeżeli bardziej od tworzenia tekstu interesuje cię jego techniczna edycja i przygotowanie do publikacji,  do gustu mogą przypaść Ci takie kierunki, jak publikowanie cyfrowe i sieciowe, e-edytorstwo i techniki informacyjne.
Podczas rekrutacji na studia dziennikarskie pod uwagę brane są wyniki z matury z języka polskiego, języków obcych, historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, ale także matematyki czy fizyki.
Absolwent studiów dziennikarskich pracę znaleźć może w szeroko pojętych mediach: w radiu, telewizji, gazetach i czasopismach, wydawnictwach, portalach internetowych. Ponadto zatrudnienia szukać może w agencjach reklamowych, w działach PR czy w agencjach copyrighterskich. Praca w tych branżach nierzadko sprowadza się do działania w roli „wolnego strzelca”. Ma zarówno wady jak i zalety – z jednej strony pozostawia dużo swobody, z drugiej - wymaga dużej samodyscypliny i bardzo dobrej organizacji. 
 

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNKI DZIENNIKARSKIE?

 

 

Dziennikarskie kierunki studiów

 Dziennikarstwo studia - kierunek studiów

Czego możesz się spodziewać uczęszczając na zajęcia? Przede wszystkim należy wspomnieć,…

Dziennikarstwo studia - kierunek studiów

Czego możesz się spodziewać uczęszczając na zajęcia? Przede wszystkim należy wspomnieć, że na początku decydujesz się na jeden z modułów tzn. do wyboru masz blok z językiem i kulturą angielską i hiszpańską lub niemiecką i rosyjską. Dzięki takiej formie zdobędziesz umiejętność posługiwania się dwoma językami obcymi oraz poznasz „od podszewki” kulturę danych krajów. Następnym atutem kierunku Dziennikarstwo jest ich praktyczny charakter. Zajęcia odbywają się w redakcjach lub studiach telewizyjnych, co za tym idzie od samego początku nauki, będziesz miał kontakt z przyszłym miejscem pracy, co stanie się niewątpliwie ogromną zaletą w oczach przyszłych pracodawców. Co jeszcze? W ramach programu zostanie poruszona problematyka komunikacji zarówno międzynarodowej, jak i międzykulturowej.

Czytaj więcej: Dziennikarstwo studia - kierunek studiów

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia - kierunek studiów

Jak wykorzystać nowe media przy współczesnej komunikacji? Jak zbudować wizerunek…

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia - kierunek studiów

Jak wykorzystać nowe media przy współczesnej komunikacji? Jak zbudować wizerunek firmy w Internecie? Jak sporządzić raport finansowy i przygotować skuteczną kampanię reklamową? Tego i wiele więcej dowiesz się studiując dziennikarstwo i komunikację społeczną! Jeżeli zatem masz głowę pełną pomysłów, Twoją mocną stroną są nauki humanistyczne, a na dodatek jesteś osobą wygadaną to prawdopodobnie będzie to świetny kierunek dla Ciebie! Aby dobrze odnaleźć się na studiach dziennikarskich powinieneś odznaczać się odpornością na stres oraz umiejętnością koncentracji i skupienia uwagi. Niezbędna będzie również umiejętności władania nienaganną polszczyzną w mowie i piśmie. Jeżeli zatem masz tysiąc pomysłów na minutę i „lekkie pióro” to nie wahaj się – na pewno odnajdziesz się na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna!

Czytaj więcej: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna studia - kierunek studiów

Dziennikarstwo i medioznawstwo studia - kierunek studiów

Nie jest Ci obca komunikacja międzyludzka, a w każdej rozmowie czujesz się jak ryba w wodzie?…

Dziennikarstwo i medioznawstwo studia - kierunek studiów

Nie jest Ci obca komunikacja międzyludzka, a w każdej rozmowie czujesz się jak ryba w wodzie? Posługujesz się nienaganną polszczyzną i wszyscy mówią, że posiadać „lekkie pióro”. Jeżeli wpisujesz się w powyższy opis to oznacza to, że na pewno odnajdziesz się na kierunku dziennikarstwo i medioznawstwoJaką wiedzę, umiejętności oraz kompetencje zdobędziesz podczas studiów dziennikarskich? Przede wszystkim zdobędziesz wiedzę z zakresu public relations, środków masowego przekazu i komunikacji społecznej. Nacisk będzie kładziony na zmiany jakie zaszły w tej dziedzinie na przestrzeni XX i XXI wieku. Poznasz również tajniki reklamy i promocji, które w przyszłości pozwolą Ci na przygotowanie skutecznej kampanii reklamowej.

Czytaj więcej: Dziennikarstwo i medioznawstwo studia - kierunek studiów

Dziennikarstwo i zarządzanie mediami studia - kierunek studiów

Jakie możliwości edukacyjne oferuje program studiów? Uczęszczając na zajęcia zdobędziesz…

Dziennikarstwo i zarządzanie mediami studia - kierunek studiów

Jakie możliwości edukacyjne oferuje program studiów? Uczęszczając na zajęcia zdobędziesz wiedzę z zakresu zagadnień etycznych obowiązujących w mediach, prawa autorskiego czy procesów promocyjnych z wykorzystaniem instrumentów mass media. Oprócz tego w ramach programu zapoznasz się z problematyką komunikacji w różnych dziedzinach życia oraz budowania opinii publicznej. Dodatkowym atutem studiowania na kierunku Dziennikarstwo i zarządzanie mediami jest możliwość wyboru specjalności, która pod względem poruszanej problematyki jest najbliższa Twoim zainteresowaniom. Zatem możesz zdecydować się na specjalizację Menedżer w mediach, Dziennikarstwo regionalne i transgraniczne lub Teoria i praktyka dziennikarska. 

Czytaj więcej: Dziennikarstwo i zarządzanie mediami studia - kierunek studiów

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo studia - kierunek studiów

Chcesz uzyskać przygotowanie zawodowe do pracy w nowoczesnej bibliotece – ośrodku…

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo studia - kierunek studiów

Chcesz uzyskać przygotowanie zawodowe do pracy w nowoczesnej bibliotece – ośrodku informacji naukowej? Jeżeli tak to świetnym kierunkiem dla Ciebie będzie Informacja naukowa i bibliotekoznawstwoCzego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo? Przede wszystkim nauczysz się weryfikować i szukać odpowiednich informacji. Będziesz posługiwać się zarówno klasycznym bibliotekoznawstwem jak i nowoczesnym przekazem informacji w oparciu o systemy informacyjno-wyszukiwawcze.

Czytaj więcej: Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo studia - kierunek studiów

Informacja w e-społeczeństwie studia - kierunek studiów

Społeczeństwo informacyjne postawiło przed rynkiem pracy nowe wyzwania. Obecnie poszukiwani…

Informacja w e-społeczeństwie studia - kierunek studiów

Społeczeństwo informacyjne postawiło przed rynkiem pracy nowe wyzwania. Obecnie poszukiwani są specjaliści w zakresie wyszukiwania i umiejętnego opracowania informacji nie tylko w formie tradycyjnej, ale również cyfrowej. Infobroker określany jest jako „zawód przyszłości”, a biorąc pod uwagę rozwój nowoczesnych technologii jest to stwierdzenie jak najbardziej prawdziwe. Jeżeli zatem świetnie odnajdujesz się w gąszczu informacji, a dodatkowo czujesz się jak ryba w wodzie w przestrzeni internetowej to może to być odpowiedni kierunek dla Ciebie! Studia wprowadzą Cię w świat informatologii, czyli nauki zajmującej się wiedzą informacji. Zapoznasz się też z prawnym i administracyjnym aspektami komunikacji dotyczących ochrony własności intelektualnej i przemysłowe.

Czytaj więcej: Informacja w e-społeczeństwie studia - kierunek studiów

Informacja w instytucjach e-społeczeństwa studia - kierunek studiów

Obecnie Internet staje się głównym narzędziem gromadzenia i uzyskiwania informacji.…

Informacja w instytucjach e-społeczeństwa studia - kierunek studiów

Obecnie Internet staje się głównym narzędziem gromadzenia i uzyskiwania informacji. Dlatego też narodziła się potrzeba wykształcenia specjalistów w dziedzinie informacji cyforwej. Jeżeli zatem jesteś osobą, która świetnie odnajduję się w przestrzeni internetowej, a dodatkowo sprawnie klasyfikujesz i selekcjonujesz znalezione wiadomości to powinieneś wziąć ten kierunek pod uwagę podczas wyboru Twojej ścieżki edukacyjnej. Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Informacja w instytucjach e-społeczeństwa? Przede wszystkim skupisz się na nauce zajmującej się wiedzą informacji - informatologii. Zapoznasz się też z prawnym i administracyjnym aspektami komunikacji dotyczących ochrony własności intelektualnej i przemysłowe

Czytaj więcej: Informacja w instytucjach e-społeczeństwa studia - kierunek studiów

Informacja w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Zbyt duża ilość informacji zamieszczonych w Internecie prowadzi coraz częściej do wielu…

Informacja w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Zbyt duża ilość informacji zamieszczonych w Internecie prowadzi coraz częściej do wielu konfliktów i nieporozumień. Dlatego tak potrzebni są obecnie specjaliści, którzy świadomie funkcjonują w przestrzeni społeczeństwa informacyjnego. Szybkie analizowanie i przetwarzanie informacji są podstawowymi czynnikami konkurencyjności na obecnym rynku. Jeżeli zatem świetnie odnajdujesz się w gąszczu informacji to kierunek Informacja w przestrzeni publicznej może okazać się początkiem ciekawej kariery zawodowej w dziedzinie studiów humanistycznychObecnie proces przepływu informacji wspomagany jest nowoczesnymi technologiami. Komunikacja werbalna oraz niewerbalna wzbogacona jest współcześnie o możliwości związane z siecią komputerową.

Czytaj więcej: Informacja w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Informatologia stosowana studia - kierunek studiów

Informatologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki zajmująca się badaniem zasobów…

Informatologia stosowana studia - kierunek studiów

Informatologia to stosunkowo nowa dziedzina nauki zajmująca się badaniem zasobów informacji oraz procesów informacyjnych. Powstała na potrzeby społeczeństwa informacyjnego, które w dobie natłoku wiadmości nie może obyć się bez specjalistó w tej dziedzinie. Dzięki Informatologii stosowanej możesz dołączyć do tego grona! Czego nauczysz się w ramach kierunku Informatologia stosowana? Przede wszystkim skupisz się na ogólnej wiedzy z zakresu informatologii oraz procesów informacyjnych. Nacisk będzie kładziony na gromadzenie, dokumentowanie, selekcję, przetwarzanie, archiwizowanie informacji i dystrybucję informacjii w formie tradycyjnej i cyfrowej.

Czytaj więcej: Informatologia stosowana studia - kierunek studiów

Językoznawstwo i nauka o informacji studia - kierunek studiów

Interesują Cię tematy dotyczące komunikacji, języka oraz najnowszych technologii mowy…

Językoznawstwo i nauka o informacji studia - kierunek studiów

Interesują Cię tematy dotyczące komunikacji, języka oraz najnowszych technologii mowy i chcesz poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze? Jednocześnie chciałbyś nauczyć się biegle posługiwać językiem obcym? Jeśli preferujesz nauki humanistyczne, ale jesteś otwarty na inne obszary kształcenia to studia na kierunku Językoznawstwo i nauka o informacji są dla Ciebie idealne! Absolwenci kierunku Językoznawstwo i nauka o informacji mogą pochwalić się szerokimi i zróżnicowanymi możliwościami zawodowymi.

Czytaj więcej: Językoznawstwo i nauka o informacji studia - kierunek studiów

Journalism and communication studies studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawego kierunku studiów w języku angielskim z zakresu nauk społecznych?…

Journalism and communication studies studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawego kierunku studiów w języku angielskim z zakresu nauk społecznych? Czujesz, że chciałbyś wykorzystać Twoje zdolności komunikacyjne i przełożyć je na życie zawodowe? Jeżeli tak to Journalism and communication studies mogą być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Journalism and communication studies? Przede wszystkim skupisz się na redagowaniu tekstów, stron oraz portali internetowych. Ponadto nauczysz się wykorzystywać portale społecznościowe do komunikacji biznesowej.

Czytaj więcej: Journalism and communication studies studia - kierunek studiów

Komunikacja promocyjna i kryzysowa studia - kierunek studiów

Komunikacja promocyjna i kryzysowa to kierunek, który wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom…

Komunikacja promocyjna i kryzysowa studia - kierunek studiów

Komunikacja promocyjna i kryzysowa to kierunek, który wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom nowoczesnego rynku. Jak w odpowiedni sposób promować produkty oraz zarządzać informacją? Jak prowadzić rozmowy negocjacyjne, aby osiągnąć sukces? Tego i wiele więcej nauczysz się studiując Komunikację promocyjną i kryzysową! Jeżeli zatem świetnie odnajdujesz się w komunikacji interpersonalnej, masz głowę pełną pomysłów i chęć przekazania ich innym to Komunikacja promocyjna i kryzysowa to może być kierunek dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Komunikacja promocyjna i kryzysowa? Kierunek kształci w zakresie nauk społecznych kładąc nacisk na formowanie poprawnych stosunków między podmiotami funkcjonującymi w sferze publicznej.

Czytaj więcej: Komunikacja promocyjna i kryzysowa studia - kierunek studiów

Logistyka i administrowanie w mediach studia - kierunek studiów

Logistyka i administrowanie w mediach to studia skierowane do osób odnajdujących…

Logistyka i administrowanie w mediach studia - kierunek studiów

Logistyka i administrowanie w mediach to studia skierowane do osób odnajdujących się w świecie dziennikarstwa oraz zaplecza medialnego. Ilość czasopism, stron internetowych czy wydawnictw stworzyło potrzebę na wykształcenie specjalistów w zakresie logistyki mediów. Jeżeli zatem czujesz się jak ryba w wodzie w gąszczu informacji i chciałbyś przełożyć tę umiejętność na karierę zawodową to Logistyka i administrowanie w mediach może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach? Jest to kierunek interdyscyplinarny kształcący w zakresie takich nauk jak: matematyka, zarządzania, marketing, ekonomia czy IT.

Czytaj więcej: Logistyka i administrowanie w mediach studia - kierunek studiów

Produkcja medialna studia - kierunek studiów

Obecnie media to niezwykle istotny aspekt życia społecznego, a tempo z jakim rozwijają…

Produkcja medialna studia - kierunek studiów

Obecnie media to niezwykle istotny aspekt życia społecznego, a tempo z jakim rozwijają się media masowe sprawia, że potrzebni są specjaliści z zakresu organizacji projektów w tej dziedzinie. Studia przeznaczone są dla osób kreatywnych, których mocną stroną są nauki humanistyczne oraz charakteryzują się nieprzeciętnymi kompetencjami interpersonalnymi. Jeżeli zatem wpisujesz się w powyższy opis to produkcja medialna może być świetnhm kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku produkcja medialna? Studia kształcą w zakresie internetowych materiałów medialnych. Nacisk jest kładziony na tworzenie oraz opracowanie multimedialnych projektów, a będą do tego wykorzystane najnowsze technologie komunikacyjne, co przygotuje Cię do pracy w cyfrowej rzeczywistości medialne.

Czytaj więcej: Produkcja medialna studia - kierunek studiów

Publikowanie cyfrowe i sieciowe studia - kierunek studiów

Publikacje cyfrowe to obecnie główny środek komunikacji internetowej. Prawie każda…

Publikowanie cyfrowe i sieciowe studia - kierunek studiów

Publikacje cyfrowe to obecnie główny środek komunikacji internetowej. Prawie każda firma posiada stronę internetową, na której umieszcza różnego rodzaju artykuły oraz informacje. Dla przeciętnego czytelnika treść tego artykułu oraz jego wygląd może wydawać się przypadkowy. Jednak ich tworzenie to nie bułka z masłem i wymaga właściwych umiejętności. Możesz je zdobyć dzięki studiom na kierunku publikowanie cyfrowe i sieciowe! Jeżeli zatem masz „lekkie pióro” i posługujesz się nienaganną polszczyzną to publikowanie cyfrowe i sieciowe może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku publikowanie cyfrowe i sieciowe? Studia kształcą w zakresie wiedzy dotyczącej szeroko pojętego sektora informacji.

Czytaj więcej: Publikowanie cyfrowe i sieciowe studia - kierunek studiów

Zarządzanie informacją i bibliologia studia - kierunek studiów

Czego nauczysz się w ramach studiów? Uczęszczając na zajęcia zdobędziesz wiedzę…

Zarządzanie informacją i bibliologia studia - kierunek studiów

Czego nauczysz się w ramach studiów? Uczęszczając na zajęcia zdobędziesz wiedzę z zakresu historii kultury, podstawowych wiadomości dotyczących Public Relations, medioznawstwa, informatologii oraz bibliologii. Oprócz tego nauczysz się wyszukiwać, przetwarzać i analizować informacje. Dodatkowo zapoznasz się z zasadami zarządzania portalami internetowymi. Należy również wspomnieć o specjalnościach jakie masz do wyboru w trakcie studiów. Możesz zdecydować się na Edytorstwo i rynek książki lub Infobrokering i zarządzanie usługami biblioteczno – informacyjnym.

Czytaj więcej: Zarządzanie informacją i bibliologia studia - kierunek studiów

Zarządzanie informacją w nowych mediach studia - kierunek studiów

Co w swojej ofercie posiada ten kierunek? W ramach zajęć zapoznasz się z prawnymi i etycznymi…

Zarządzanie informacją w nowych mediach studia - kierunek studiów

Co w swojej ofercie posiada ten kierunek? W ramach zajęć zapoznasz się z prawnymi i etycznymi aspektami swojego przyszłego zawodu. Zdobędziesz niezbędną wiedzę z obszaru komunikacji współczesnej kultury, w tym cyberkultury oraz mediów społecznościowych. Czego jeszcze możesz oczekiwać? Program obejmuje również zajęcia, które wyposażą Cię w umiejętności planowania i kierowania projektami internetowymi, jak również zostaną zaprezentowane treści związane z wykorzystanie nowych form mediów w celach marketingowych i reklamowych. Zajęcia znajdujące się w planie studiów poruszają różnorodną tematykę, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne wiadomości z tej dziedziny i będziesz przygotowany do wyzwań w przyszłej pracy!

Czytaj więcej: Zarządzanie informacją w nowych mediach studia - kierunek studiów

Komentarze (0)