studia prawnicze

Studia prawnicze

Prawo to jeden z bardziej obleganych kierunków. Od wielu lat prawo znajduje się w ścisłej czołówce listy najczęściej wybieranych kierunków. Świadczy to o prestiżu, jakim cieszą się te studia. Z drugiej strony duża ilość absolwentów powoduje, że rynek pracy staje się nimi przesycony.

Podczas rekrutacji na studia prawnicze pod uwagę brane są wyniki z matury z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka obcego. Niektóre wyższe uczelnie uwzględniają również wyniki z egzaminów z języka polskiego, matematyki, geografii. 

Studia prawnicze są studiami jednolitymi. Trwają pięć lat i nie występuje na nich podział na studia licencjackie i magisterskie. Pierwszy rok studiów to przedmioty „wprowadzające”: logika, historia prawa, filozofia, ekonomia, socjologia, język łaciński.  Podczas kolejnych lat zapoznasz się praktycznie z każdą gałęzią prawa: prawem administracyjnym, karnym, cywilnym, finansowym, europejskim, handlowym, gospodarczym.  Na trzecim roku studenci decydują się na wybór jednej ze specjalizacji. W ofercie praktycznie każdego uniwersytetu znajdziesz ścieżkę cywilnoprawną, karnoprawną, gospodarczą, publicznoprawną, europejską. Decydując się na daną ścieżkę, skupiasz się na przedmiotach, które najbardziej cię interesują i z którymi chciałbyś związać przyszłość zawodową.

Aby wykonywać jeden z zawodów prawniczych (sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, komornik, notariusz, doradca podatkowy) po pięcioletnich studiach magisterskich należy ukończyć jeszcze aplikację. Trwa ona, w zależności od rodzaju, od roku do 3,5 roku, a dostają się na nią studenci, którzy zdali egzaminy wstępne. Bez ukończonej aplikacji, z samym tytułem magistra prawa, pracy szukać możesz w administracji publicznej, organizacjach samorządowych czy w firmach konsultingowych.

Kierunkiem pokrewnym do prawa jest administracja. Podczas tych studiów zdobędziesz wiedzę  z zakresu administracji, prawa, ekonomii, zarządzania publicznego i finansów.  Kierunek ten przeznaczony jest dla przyszłych pracowników administracji samorządowej, urzędów skarbowych, biur rachunkowych czy sądów. Ukończenie tego kierunki nie daje jednak podstaw do rozpoczęcia aplikacji.

Podczas rekrutacji na administrację pod uwagę brane są wyniki z matury z historii, wiedzy o społeczeństwie i języka obcego, ale także wyniki z egzaminów z języka polskiego, matematyki, geografii. 

 

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNKI PRAWNICZE?

 

 

Prawnicze kierunki StudiówEuropean and international business law and EU administration studia - kierunek studiów

Przy obecnej globalizacji nauka o prawach i administracji Unii Europejskiej pełni niebagatelną…

European and international business law and EU administration studia - kierunek studiów

Przy obecnej globalizacji nauka o prawach i administracji Unii Europejskiej pełni niebagatelną rolę we współczesnej polityce międzynarodowej. Jeżeli zatem marzysz o posiadaniu faktycznego wpływu na prawo Unii Europejskiej i chciałbyś zostać inicjatorem zmian w tym kierunku to studia na kierunku European and international business law and EU administration otworzą Ci furtkę do kariery zawodowej w tej dziedzinie! Czego nauczysz się w ramach studiów? Przede wszystkim skupisz się na wiedzy z zakresu gospodarki międzynarodowej, europejskiego prawa handlowego oraz systemu prawnego i administracyjnego Unii Europejskiej. 

Czytaj więcej: European and international business law and EU administration studia - kierunek studiów

Europeistyka studia - kierunek studiów

Studia te, możesz podjąć na wielu uniwersytetach w całej Polsce. Dlatego też, programy…

Europeistyka studia - kierunek studiów

Studia te, możesz podjąć na wielu uniwersytetach w całej Polsce. Dlatego też, programy zajęć opracowane na potrzeby tego kierunku oraz realizowane specjalności, będą się różnić między sobą. Jednak ogólny podgląd na treści kształcenia wygląda niezwykle zachęcająco. W ramach studiów nauczysz się analizować zmiany zachodzące na arenie kulturalnej, społecznej oraz gospodarczej. Posiądziesz umiejętności pozwalające Ci na samodzielne przeprowadzenia projektów badawczych oraz opracowywanie uzyskanych informacji. Jako student Europeistyki, dowiesz się jak wygląda struktura Unii Europejskiej oraz na jakich zasadach funkcjonuje. Zdobędziesz także wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, socjologii oraz historii.

 

Czytaj więcej: Europeistyka studia - kierunek studiów

Humanitarian action studia - kierunek studiów

Ukończyłeś studia licencjackie i zastanawiasz się nad dalszą drogą edukacji? Cenisz…

Humanitarian action studia - kierunek studiów

Ukończyłeś studia licencjackie i zastanawiasz się nad dalszą drogą edukacji? Cenisz kontakt z ludźmi i chętnie angażujesz się w działania o charakterze pomocowym? A może gdy widzisz, że istnieją rzeczy, które można zmienić, wolisz działać niż bezczynnie stać? Chciałbyś w trakcie studiowania jednocześnie podnosić swoje kompetencje językowe i zdobywać nowe sposoby patrzenia na świat? W takim razie znalazłeś dla siebie idealne rozwiązanie, czyli studia magisterskie  na kierunku Humanitarian action!

 

Czytaj więcej: Humanitarian action studia - kierunek studiów

Kierunek Ekonomiczno - prawny studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Ekonomiczno-prawnym są połączeniem dwóch odrębnych dziedzin…

Kierunek Ekonomiczno - prawny studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Ekonomiczno-prawnym są połączeniem dwóch odrębnych dziedzin wiedzy – studiów ekonomicznych oraz studiów prawnych. Obecnie jednak coraz chętniej wykorzystuje się metody ekonomiczne do analizy regulacji prawnych. Jeżeli zatem chciałbyś studiować ciekawy, interdyscyplinarny kierunek to nie wahaj się – to może być początek Twojej wymarzonej ścieżki kariery! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Ekonomiczno-prawnym? Przede wszystkim zdobędziesz szeroką wiedzę z zakresu studiów prawnych i ekonomicznych oraz umiejętności analizy i interpretacji danych.

Czytaj więcej: Kierunek Ekonomiczno - prawny studia - kierunek studiów

Kryminologia studia - kierunek studiów

Chcesz zostać ekspertem w zakresie walki z przestępczością i mieć wpływ na poprawę…

Kryminologia studia - kierunek studiów

Chcesz zostać ekspertem w zakresie walki z przestępczością i mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa naszego społeczeństwa? Masz analityczny umysł oraz głowę do łamigłówek? Jeżeli zatem szukasz ciekawego kierunku o charakterze interdyscyplinarnym, który przygotuje Cię do podjęcia ciekawego zawodu to Kryminologia może być kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów Kryminologia? Przede wszystkim zdobędziesz wiedzę z zakresu patologii społecznych, przestępczości jako zjawiska społecznego, sprawców przestępstwa oraz instytucji kontroli państwowej. Jednym zdaniem staniesz się specjalistą w zakresie kryminologii.

Czytaj więcej: Kryminologia studia - kierunek studiów

Prawno-biznesowy studia - kierunek studiów

Jak przepisy prawne wpływają na działanie przedsiębiorstwa? Współcześnie prawne…

Prawno-biznesowy studia - kierunek studiów

Jak przepisy prawne wpływają na działanie przedsiębiorstwa? Współcześnie prawne oraz ekonomiczne aspekty przenikają się, a wykształcenie specjalistów posiadających interdyscyplinarną wiedzę z zakresu tych dziedzin leży u podstaw studiów na kierunku Prawno-biznesowy. Jeżeli zatem interesujesz się szeroko pojętym biznesem, a dodatkowo chciałabyś wzbogacić swoją wiedzę to prawno-biznesowy może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawno-biznesowym? Studia kształcą w zakresie wiedzy interdyscyplinarnej opierając się na współpracy dwóch wydziałów. Zdobędziesz wiedzę z zakresu prawa, finansów, ekonomii oraz zarządzania. Ta wiedza pozwoli Ci na sprawne poruszenie się w sektorze bankowym, giełdowym oraz ubezpieczeniach.

Czytaj więcej: Prawno-biznesowy studia - kierunek studiów

Prawo studia - kierunek studiów

Niewiele jest kierunków, które cieszą się tak dużą popularnością i prestiżem,…

Prawo studia - kierunek studiów

Niewiele jest kierunków, które cieszą się tak dużą popularnością i prestiżem, jaki obecnie posiada prawo. Na pewno jest to kierunek elitarny z bogatą historią sięgającą jeszcze poprzedniej ery. Współcześnie podzielone jest ono na wiele gałęzi, z którymi zapoznasz się podczas jednolitych studiów magisterskich, trwających pięć lat. Dzięki temu będziesz przygotowany do podjęcia wszystkich rodzajów aplikacji. Jeżeli zatem Twoją mocną stroną są nauki humanistyczne, a dodatkowo myślisz o podjęciu pracy w środowisku prawnym to prawo może być kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej ścieżki edukacyjnej! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunki prawo? Studia kształcą w zakresie szeroko pojętego prawa uzupełnionego o teorię, filozofię prawa oraz doktryn polityczno-prawnych, a także z zakresu innych nauk społecznych.

Czytaj więcej: Prawo studia - kierunek studiów

Prawo europejskie studia - kierunek studiów

Prawo europejskie to niezwykle istotne pojęcia w zakresie integracji międzynarodowej…

Prawo europejskie studia - kierunek studiów

Prawo europejskie to niezwykle istotne pojęcia w zakresie integracji międzynarodowej w Europie. Można je określić jak zbiór najważniejszych zagadnień dotyczących nauk prawnych, ale także nauk społecznych z szeroką perspektywą historyczną, polityczną, społeczną oraz kulturową. Jeżeli zatem chciałbyś studiować prawo, ale szukasz czego o bardziej zawężonym aspekcie to prawo europejskie może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo europejskie? Studia kształcą w zakresie nauk prawnych oraz politycznych wzbogaconych o terminologię z dziedziny nauk społecznych. Co więcej, obce nie będą Ci uwarunkowania integracji prawnej, politycznej oraz ekonomicznej Europy. Zdobędziesz także wiedzę z dziedziny genezy i zasad funkcjonowania Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Prawo europejskie studia - kierunek studiów

Prawo gospodarcze i podatkowe studia - kierunek studiów

Chcesz wejść prężnym krokiem w świat biznesu i dlatego szukasz studiów, które…

Prawo gospodarcze i podatkowe studia - kierunek studiów

Chcesz wejść prężnym krokiem w świat biznesu i dlatego szukasz studiów, które w pełni Cię do tego przygotują? Jak powinna wyglądać firma i jakie są główne zagrożenia dotyczące transkacji handlowych? Tego i wiele więcej dowiesz się studiując prawo gospodarcze i podatkowe! Kierunek skierowany jest do osób myślących o założeniu własnej działalności gospodarczej lub podjęciu pracy w sektorze małych oraz średnich przedsiębiorstw. Jeżeli zatem wpisujesz się w powyższy opis to prawo gospodarcze i podatkowe może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo gospodarcze i podatkowe? Obecnie to właśnie znajomość prawa zawodowego daje możliwość odniesienia sukcesu w zakresie prowadzenia firmy.

Czytaj więcej: Prawo gospodarcze i podatkowe studia - kierunek studiów

Prawo kanoniczne studia - kierunek studiów

Prawo kanoniczne, którego nazwa wywodzi się od kanonu jest jedną z najstarszych nauk…

Prawo kanoniczne studia - kierunek studiów

Prawo kanoniczne, którego nazwa wywodzi się od kanonu jest jedną z najstarszych nauk prawa I obejmuje normy funkcjonujące w poszczególnych kościołach. Studia w tym zakresie trwają pięć lat, co oznacza, że zakończone są pracą magisterską oraz przyznaniem tytułu magistra prawa kanonicznego. Jeżeli zatem religia nie jest dla Ciebie sprawą obojętną I chciałbyś przełożyć Twoje zainteresowania na pracę zawodową to prawo kanoniczne może być kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej ścieżki edukacyjnej. Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo kanoniczne?

Czytaj więcej: Prawo kanoniczne studia - kierunek studiów

Prawo podatkowe i rachunkowość studia - kierunek studiów

Sektor gospodarczy wymaga obecnie wszechstronnie wykształconych specjalistów w zakresie…

Prawo podatkowe i rachunkowość studia - kierunek studiów

Sektor gospodarczy wymaga obecnie wszechstronnie wykształconych specjalistów w zakresie prawa podatkowego, którym nie obca jest rachunkowość. Z myślą o wypełnieniu tej luki na rynku powstał kierunek w ramach studiów magisterskich o nazwie Prawo podatkowe i rachunkowość, który wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom współczesnych firm. Studia pozwolą absolwentom na swobodne poruszanie się w doradztwie biznesowo-podatkowym. Jeżeli zatem myślisz o pracy w takim środowisku to Prawo podatkowe i rachunkowość mogą być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Prawo podatkowe i rachunkowe? Studia kształcą w zakresie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu prawa oraz rachunkowości.

Czytaj więcej: Prawo podatkowe i rachunkowość studia - kierunek studiów

Prawo w biznesie studia - kierunek studiów

Zarządzanie przedsiębiorstwem to niezwykle istotny aspekt całej gospodarki. Aby zrobić…

Prawo w biznesie studia - kierunek studiów

Zarządzanie przedsiębiorstwem to niezwykle istotny aspekt całej gospodarki. Aby zrobić to w sposób skuteczny konieczna jest wiedza z zakresu regulacji prawnej obrotu gospodarczego. Dlatego też studia na kierunku Prawo w biznesie kształcą specjalistów, których wykształceniu stanowi odpowiedź na zapotrzebowania współczesnego rynku. Jeżeli zatem nie jest Ci obcy świat biznesu oraz gospodarki to prawo w biznesie może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo w biznesie? Studia przygotują Cię do podjęcia pracy przy obecnych realiach rynkowych.

Czytaj więcej: Prawo w biznesie studia - kierunek studiów

Prawo w działalności gospodarczej studia - kierunek studiów

Współczesny rynek pracy wymaga od absolwentów interdyscyplinarnej wiedzy, dzięki…

Prawo w działalności gospodarczej studia - kierunek studiów

Współczesny rynek pracy wymaga od absolwentów interdyscyplinarnej wiedzy, dzięki której prężnie wejdą w świat biznesu. Studia na kierunku prawo w działalności gospodarczej wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniom pracodawców na pracowników obeznanych z realiami współczesnego rynku. Jeżeli zatem jesteś osobą przedsiębiorczą i myślisz o pracy w szeroko pojętym biznesie to prawo w działalności gospodarczej może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo w działalności gospodarczej? Studia kształcą w zakresie szeroko pojętych praw obowiązujących w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. 

Czytaj więcej: Prawo w działalności gospodarczej studia - kierunek studiów

Prawo własności intelektualnej i nowych mediów studia - kierunek studiów

Współcześnie prawo własności intelektualnej w dobie globalizacji i Internetu to…

Prawo własności intelektualnej i nowych mediów studia - kierunek studiów

Współcześnie prawo własności intelektualnej w dobie globalizacji i Internetu to niezwykle istotny aspekt prawa obejmujący prawa autorskie, patenty czy znaki towarowe. Wbrew pozorom nie jest to dział prosty, wymagający dużej wiedzy merytorycznej w tym zakresie. Dzięki studiom na kierunku Prawo własności intelektualnej i nowych mediów będziesz mógł dołączyć do grona ekspertów w tej dziedzinie! Jeżeli zatem chciałbyś zgłębić tajniki praw autorskich na współczesnym rynku polskim, ale także światowym to prawo własności intelektualnej i nowych mediów może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo własności intelektualnej i nowych mediów?

Czytaj więcej: Prawo własności intelektualnej i nowych mediów studia - kierunek studiów

Prawo zatrudnienia – kadry i płace studia - kierunek studiów

Obecnie niezwykle istotna jest znajomość prawa w kontekście zatrudnienia osób na…

Prawo zatrudnienia – kadry i płace studia - kierunek studiów

Obecnie niezwykle istotna jest znajomość prawa w kontekście zatrudnienia osób na stanowiska. Taka wiedza umożliwia skuteczne prowadzenie przedsiębiorstwa. Studia na kierunku prawo zatrudnienia – kadry i płace jest skierowane do osób, które myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej lub pracy w administracji państwowej. Jeżeli zatem jesteś osobą przedsiębiorczą to prawo zatrudnienia – kadry i płace może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo zatrudnienia – kadry i płace? Studia kształcą w zakresie szeroko pojętego prawa pracy. Zdobędziesz wiedzę na temat prawa podatkowego czy ubezpieczeń społecznych.

Czytaj więcej: Prawo zatrudnienia – kadry i płace studia - kierunek studiów

Komentarze (0)