Studia teologiczne 2025
Studia teologiczne w Polsce to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub od 5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.
W procesie rekrutacji na studia teologiczne w roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, filozofia, język polski, geografia, język łaciński i kultura antyczna, język obcy, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Studia teologiczne to przede wszystkim głęboka wiedza humanistyczno- społeczna oraz wiedza dotycząca chrześcijaństwa- zwłaszcza wiary katolickiej, od strony historycznej, biblijnej, dogmatycznej, moralnej, duchowej, liturgicznej, prawno- kanonicznej i pastoralnej. To także umiejętności wiązania ze sobą indywidualnych tematów z zakresu poszczególnych dyscyplin teologicznych na podstawie zdobytej wiedzy z dziedzin etyki, filozofii i teologii, jak również oceny nowych i rozwijających się form religijnych przekonań i praktyk.
Najpopularniejsze kierunki teologiczne: teologia, prawo kanoniczne, teologia kanoniczna, teologia kapłańska, religioznawstwo, teologia katolicka.
Studia teologiczne dzielą się na studia dla alumnów oraz studia dla świeckich. Co ten podział oznacza? Studia dla alumnów przygotowują do pełnienia posługi: prezbitera, brata zakonnego lub posługi duszpasterskiej, natomiast studia dla świeckich przygotowują do pracy w roli nauczyciela religii, pracy w redakcjach portali, czasopism, rozgłośni radiowych i telewizji, organizacjach, fundacjach i stowarzyszeniach, czy też działalności w organizacjach społecznych.
Fascynuje cię różnorodność wierzeń różnych narodów i grup etnicznych? Pragniesz poznać filozoficzne aspekty religii? Chciałbyś zgłębić tajniki prawa kanonicznego? Możliwe, że zainteresować może cię jeden z trzech, naprawdę niszowych kierunków: teologia, religioznawstwo, prawo kanoniczne.