studia artystyczne

Studia artystyczne

Studia artystyczne nie są dla wszystkich. Przeznaczone są dla osób utalentowanych i kreatywnych, które rozwijanie swoich pasji traktują poważnie i wiążą z tym swoją przyszłość.  Studia artystyczne to propozycja dla osób, które mają odwagę, by realizować swoje marzenia. Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego! Studia artystyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca studenta. Wymaga to ogromnej samodyscypliny i zaangażowania. Bez ciężkiej pracy nie da się osiągnąć sukcesu na polu artystycznym.
Oferta przygotowana przez uczelnie artystyczne działające w Polsce jest naprawdę szeroka. ASP proponuje „klasyczne” kierunki jak malarstwo czy rzeźba, ale również kierunki wykorzystujące cyfrowe technologie i nowe media. Na Akademii Muzycznej studiować możesz instrumentalistykę, wokalistykę czy dyrygenturę. „Filmówka” to idealna szkoła dla przyszłych reżyserów czy operatorów. Wszystkie te artystyczne kierunki zostały szczegółowo opisane na naszej stornie. Przed podjęciem decyzji, zapoznaj się charakterystyką poszczególnych kierunków, żeby dowiedzieć się, na czym dokładnie polegają dane studia i jakie kompetencje uzyskasz po ich ukończeniu. Rzeczywistość często odbiega od wyobrażeń.
W procesie rekrutacji na studia artystyczne wyniki matury mają znaczenie drugorzędne. Największą rolę odgrywają wyniki egzaminów wstępnych, podczas których kandydaci muszą zmierzyć się z praktycznymi zadaniami, które weryfikują ich zdolności i predyspozycje. 

Absolwenci kierunków artystycznych bardzo często pracują jako „wolni strzelcy” – z jednej strony daje to ogromną wolność (której pozazdrościć mogą osoby siedzące od 8 do 16 w biurze) i poczucie spełnienia, z drugiej – nie zawsze gwarantuje stabilizację ekonomiczną. 

 


 

Aktorstwo studiaAktorstwo studia - kierunek studiów

Studia magisterskie przygotowują  do pracy w zawodzie aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego. Absolwenci dysponują nowoczesną techniką aktorską, a jednocześnie szeroką i wszechstronną wiedzą na temat współczesnej kultury mediów. 
Nauczanie realizowane jest zarówno poprzez wykłady kursowe, seminaria i konsultacje indywidualne, jak i ćwiczenia praktyczne. Szczególną uwagę przykłada się zwłaszcza do realizacji ćwiczeń warsztatowych, które mają za zadanie wdrożyć studenta do samodzielnego korzystania ze źródeł, rozwijać emocjonalne zaangażowanie twórcze i przede wszystkim rozwijać indywidualność artystyczną. 


 

Czytaj więcej: aktorstwo studia - kierunek studiów


Aktorstwo teatru lalek studia artystyczneAktorstwo teatru lalek studia - kierunek studiów

Teatr lalek to niezwykle ciekawa forma teatru powstała tysiące lat temu, a ślady tej sztuki sięgaja strożytnego Egiptu. W Polsce kształceniem na tym kierunku zajmuje się Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego z filią we Wrocławiu. Myślisz o zostaniu aktorem-lalkarzem? Jeżeli tak to Aktorostwo teatru lalek może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Aktorstwo teatru lalek? Studia kształcą w zakresie przedmiotów podstawowych, kierunkowych oraz ogólnych. Program zawiera wiele przedmiotów typowych dla aktorskiego fachu, a należą do nich na przykład: technika i wyrazistość mowy, impostacja głosu czy interpretacja wiersza, prozy i piosenki. Podstawą nauczania kierunkowego będą elementarne zadania aktorskie w planie lalkowym, które stanowia punkt wyjścia do zapoznania się z klasycznymi formami teatru lalek. Dodatkowo zdobędziesz ogólną wiedzę z zakresu takich przedmiotów jak: historia kultury i historia sztuki, historia teatru i dramatu, historia i dramaturgia teatru lalek.

Czytaj więcej: aktorstwo teatru lalek studia - kierunek studiów


Architektura wnętrz studiaArchitektura wnętrz studia - kierunek studiów

Patrzysz z podziwem na designerskie meble w witrynie sklepowej i masz mnóstwo pomysłów na wystrój pomieszczeń, w których się znajdujesz? To oznaka, że prawdopodobnie będziesz w przyszłości świetnym architektem wnętrz! Studia artystyczne na tym kierunku będą w takim razie znakomitym wzbogaceniem i rozwinięciem Twoich zainteresowań.
Aby zostać studentem architektury wnętrz musisz najpierw zdać egzamin z rysunku odręcznego. Jeżeli przejdziesz go pomyślnie po trzech i pół roku otrzymasz tytuł architekta, a następnie będziesz mógł kontynuować edukację w ramach studiów magisterskich. Niezwykle ważna będzie też kreatywność i umiejętność pracy w grupie.
 


Czytaj więcej: Architektura wnętrz studia - kierunek studiów


Digital design studia artystyczneDigital design studia - kierunek studiów

Masz zdolności artystyczne i myślisz o przełożeniu ich na grafikę komputerową oraz projektowanie aplikacji cyfrowych? Jeżeli zatem chciałbyś prężnie zacząć funkcjonować w środowisku internetowych oraz w świecie urządzeń elektronicznych to na pewno świetnie odnajdziesz się na kierunku Digital design!
Aby zostać studentem studiów artystycznych na kierunku Digital design musisz najpierw odbyć rozmowę kwalifikacyjną, która będzie mieć na celu rozpoznanie Twoich zainteresowań twórczych. Konieczne będzie przygotowanie prezentacji, podczas której przedstawisz prace własne oraz prace obce, które odzwierciedlają Twoje poczucie estetyki.

 


Czytaj więcej: Digital design studia - kierunek studiów


Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych studia artystyczneEdukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych studia - kierunek studów

Jesteś osobą twórczą z tysiącem pomysłów na minutę, a dodatkowo masz nieprzeciętne zdolności manualne i chciałbyś związać swoją przyszłość ze środowiskiem artystycznym? Jeśli tak to świetną drogą rozwoju zawodowego powinny okazać się studia artystyczne na kierunku - Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych!
Jak wygląda rekrutacja na studia w zakresie edukacji artystycznej? Oprócz konkursu świadectw maturalnych niezbędna będzie również pozytywna ocena z egzaminu praktycznego.

 

 

Czytaj więcej: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych studia - kierunek studów


film i multimedia studia artystyczneFilm i multimedia studia - kierunek studiów

Światła, kamera... akcja! Chyba każdy kiedyś marzył o pracy w przemyśle filmowym. Występy na deskach teatrów w światłach reflektorów, przed kamerą... Lub za nią? A może zawsze chciałeś być grafikiem, twórcą gier komputerowych? Niektórzy nie zrezygnowali z marzeń i wciąż chcą je spełnić. Właśnie im jest dedykowane są studia artystyczne na kierunku film i multimedia. Brzmi to bardzo ogólnie, prawda? Przyjrzyjmy mu się jednak bliżej, a okaże się, jak szeroką gamę kreatywno-edukacyjną sobą przedstawia, gdyż nie ogranicza się jedynie do aktorstwa, bądź reżyserii.
 

 


Czytaj więcej: Film i multimedia studia - kierunek studiów


Filmoznawstwo i kultura mediów studiaFilmoznawstwo i kultura mediów studia - kierunek studiów

Od zawsze kochasz film, jesteś zafascynowany całym jego przemysłem, procesem tworzenia, jego teorią, i chcesz zgłębić jego historię. A może nawet coś tworzysz, ale chcesz pogłebić teoretyczną wiedzę i poszerzyć swoje zawodowe kwalifikacje? Brzmi trochę jak Ty? Super, ponieważ znaczy to, że studia artystyczne na kierunku filmoznawstwo i kultura mediów na pewno będą Ci pasować! Jest to kierunek humanistyczno-artystyczny, oznacza to więc, że w studiowaniu pomoże Ci bogata wyobraźnia, lekkość w pisaniu tekstów, kreatywność i rozumienie kultury z całą jej złożonością oraz uczestnictwo w niej.

 


 

Czytaj więcej: Filmoznawstwo i kultura mediów studia - kierunek studiów


fotografia studiaFotografia studia - kierunek studiów

O niektórych osobach mówi się, że "mają oko". Co to znaczy? Że mają naturalne predyspozycje do robienia pięknych zdjęć, znajdywania niekonwencjonalnych kadrów, wielu ujęć jednej rzeczy czy ludzi. Jeśli ktoś kiedyś powiedział Ci, że "masz oko", być może powinieneś zastanowić się nad studiowaniem na kierunku fotografia. Ale nie samo "dobre oko" wystarczy, aby pójść na takie studia artystyczne. Musisz być szczerze zainteresowany fotografią, rozwijać się codziennie w tym kierunku, ponieważ nauka fotografii odbywa się poprzez praktykę, a jak wiadomo, niektórych rzeczy uczymy się i odkrywamy je przez całe życie oraz im więcej doświadczenia – tym lepiej. Ma to szczególne znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż aby dostać się na takie studia kandydat musi mieć przygotowane portfolio.


 

Czytaj więcej: Fotografia studia - kierunek studiów


instrumentalistyka studia artystyczneInstrumentalistyka studia - kierunek studiów

Studia artystyczne na kierunku Instrumentalistyka przeznaczone są dla osób zainteresowanych szeroko pojęta muzyką oraz grających na jednym z instrumentów. Jesteś uzdolniony muzycznie, ukończyłeś szkołę muzyczna drugiego stopnia i chciałbyś kontynuować kształcenie w tym kierunku? Grasz na wybranym instrumencie i chcesz doprowadzić swój warsztat do perfekcji? Jeżeli tak to Instrumentalistyka to kierunek dla Ciebie!
Oprócz standardowego postępowania rekrutacyjnego będziesz musiał także uzyskać pozytywny wyniki egzaminu praktycznego. Pod uwagę będzie brana Twoja umiejętność gry na instrumencie, sprawdzenie wiedzy ogólnej z zakresu historii muzyki oraz współczesnych zagadnień muzycznych, sprawdzian dyspozycji słuchowych oraz sprawdzian z czytania a'vista i przygotowania utworu muzycznego.
 

Czytaj więcej: Instrumentalistyka studia - kierunek studiów


intermedia studia artystyczneIntermedia studia - kierunek studiów

Intermedia jest to studia artystyczne należące do dziedziny sztuk pięknych. Studia poszerzą Twoją refleksję nad współczesną sztuką i przygotują Cię do uprawniania własnej twórczości artystycznej. Kierunek obejmuje modernistyczną, postmodernistyczną oraz kulturę i dorobek ostatniego sześćdziesięciolecia z naciskiem na wiedzy w zakresie nowych mediów. Ważnym aspektem będzie także projektowanie multimedialne, gdyż rozwój technologii w aspekcie kulturowo-oświatowym cieszy się coraz większą popularnością. Aby zostać studentem kierunku Intermedia, oprócz świadectwo maturalnego, konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu wstępnego. Zwykle składa się on z trzech etapów: pierwszy z nich polega na przeglądzie oraz ocenia prac kandydatów. Następnie podchodzisz do egzaminu praktycznego z zakresu przekształcania danych elektronicznych oraz opracowywania danych, a także rysunku odręcznego. 

 

Czytaj więcej: Intermedia studia - kierunek studiów


jazz i muzyka estradowa studia artystyczneJazz i muzyka estradowa studia - kierunek studiów

Szukasz kierunku, który pomoże Ci odkryć Twój niepowatrzalny artystyczny głos i przygotuje Cię do przyszłej kariery w przemyśle muzycznym? Marzysz o publicznych wstępach i chciałbyś rozwinąć swoje działania artystycznę na większą skalę? Dzięki studiom artystycznym na kierunku Jazz i muzyka estradowa zrobisz krok ku swojej karierze muzycznej!
Aby zostać studentem kierunku Jazz i muzyka estradowa musisz najpierw przejść pozytwne egzamin wstępny. Na większości akademii sprawdzane są umiejętności wykonawcze w zakresie przedmiotu kierunkowego (śpiewu lub gry na wybranym instrumencie) oraz słuchu muzycznego.


 

Czytaj więcej: Jazz i muzyka estradowa studia - kierunek studiów


Kompozycja i teoria muzyki studia artystyczneKompozycja i teoria muzyki studia - kierunek studiów

Nie jest Ci straszna analiza form muzycznych, literatura muzyczna czy techniki kompozytorskie? Jesteś osobą uzdolnioną muzycznie i szukasz ciekawego kierunku studiów, który umożliwi Ci pracę artystyczną w zakresie kompozycji lub przygotuje Cię do roli eksperta w dziedzinie teorii muzyki to są to studia artystyczne dla Ciebie!
Aby zostać studentem Kompozycji i teorii muzyki, oprócz świadectwa maturalnego, konieczne jest także uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego polegającego na sprawdzeniu predyspozycji słuchowych oraz przedstawienia dwóch napisanych przez Ciebie kompozycji.


 

Czytaj więcej: Kompozycja i teoria muzyki studia - kierunek studiów


Konserwacja i restauracja dzieł sztuki studiaKonserwacja i restauracja dzieł sztuki studia - kierunek studiów

Polscy konserwatorzy dzieł sztuki cieszą się doskonałą opinią i uważani są za jednych z najlepszych na świecie. Dlatego też Konserwacja i restauracja dzieł sztuki, jak większość studiów artystycznych, jest chętnie wybieranym kierunkiem edukacji w tym zakresie. Jako absolwent będziesz przywracać dawną świetność nawet najbardziej zniszczonym zabytkom. Jeżeli zatem chciałbyś mieć wpływ na stan naszego dorobku kulturowego to Konserwacja i restauracja dzieł sztuki może być kierunkiem dla Ciebie!
Aby zostać studentem kierunku musisz uzyskać pozytywny wynik z egzaminu wstępnego, który zazwyczaj składa się z dwóch etapów polegających na oddaniu swoich prac oraz zadania specjalistyczne, głównie z rysunku.


Czytaj więcej: Konserwacja i restauracja dzieł sztuki studia - kierunek studiów


krytyka artystyczna studia artystyczneKrytyka artystyczna studia - kierunek studiów

Masz coś do powiedzenia? Lubisz wyrażać swoje zdanie, a nie jest Ci obca konstruktywna krytyka? Ponadto jesteś zainteresowany sztuką współczesną – malarstwem, muzyką oraz filmem? Jeżeli tak to studia artystyczne na kierunku Krytyka artystyczna mogą sprawić, że przełożysz swoje zainteresowania na życie zawodowe i w przyszłości zajmiesz się tym, co naprawdę lubisz!
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Krytyka artystyczna? Jest to na pewno kierunek, który kształci nie tylko w zakresie wiedzy teoretycznej, ale także daje możliwość wzięcia udziału w wielu ciekawych warsztatach i rozwinięcia swoich umiejętności w zakresie praktycznym.


Czytaj więcej: Krytyka artystyczna studia - kierunek studiów


malarstwo studia artystyczneMalarstwo studia - kierunek studiów

Masz zdolności plastyczne, możesz pochwalić się własnymi pracami i chciałbyś przełożyć te zainteresowania na przyszłą karierę zawodową? Chcesz pogłębić swoją wiedzę z zakresu sztuk pięknych ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki dyscypliny i historii sztuki? Jeżeli tak to Malarstwo może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Aby zostać studentem kierunku Malarstwo musisz najpierw zdać egzamin wstępny, zwykle polegający na złożeniu prac własnych (do 25 sztuk) przed komisją egzaminacyjną oraz na rozmowie kwalifikacyjnej. Na studiach zdobędziesz kompetencje artystyczne w zakresie szeroko rozumianego malarstwa, co przygotuje Cię do twórczej pracy na bazie klasycznych i nowoczesnych technologii tworzenia obrazu. Zdobędziesz także wiedzę o współczesnych mediach oraz sztuce wizualnej oraz ich znaczenia oraz wpływu na funkcjonowanie społeczeństwa. Studia artystyczne są połączeniem wiedzy teoretycznej z licznymi godzinami ćwiczeń oraz praktyką, dzięki czemu będziesz mógł doprowadzić do perfekcji Twój warsztat malarski.


Czytaj więcej: Malarstwo studia - kierunek studiów


Mediacja sztuki studia artystyczneMediacja sztuki studia - kierunek studiów

Współczesne zjawiska w sztuce wytworzyły potrzebę wykształcenia specjalistów w zakresie kształtowania wartościowych procesów społecznych i twórczych postaw kulturowych. Jeżeli zatem masz talent plastyczny, interesujesz się szeroko pojętą sztuką to Mediacja sztuki może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Aby zostać studentem kierunku Mediacja sztuki musisz najpierw zdać egzaminy wstępne, których pozytywny wynik sprawia, że zostaniesz wpisany na listę studiujących. Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Mediacja sztuki? Kierunek ma charakter dwutorowy, co oznacza, że zdobędziesz umiejętności warsztatowe dzięki zajęciom w pracowniach artystycznych z wybitnymi artystami, krytykami, kuratorami i mediatorami sztuki. Z drugiej strony program kształci w zakresie teorii współczesnej kultury, mediów, trendów sztuki współczesnej i zasad funkcjonowania rynku sztuki. Co więcej, czekają na Ciebie ciekawe praktyki w ośrodkach sztuki.Wszystko to sprawia, że staniesz się ekspertem w dziedzinie sztuki, co pozwoli Ci na znalezienie interesującej pracy.


Czytaj więcej: Mediacja Sztuki - kierunek studiów


musical i choreografia studia artystyczneMusical i choreografia studia artystyczne

Kierunek skierowany jest do absolwentów szkół baletowych oraz wszystkich osób, które ukończyły kursy tańca lub działają w zespołach tanecznych czy teatrach, a także pasjonatów tańca chcących zdobyć wykształcenie w tym zakresie. Jeżeli zatem masz głowę pełną pomysłu, interesuje Cię praca artystyczna i chciałbyś wyrazić siebie w tańcu to Musical i choreografia może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Aby zostać studentem kierunku Musical i choreografia musisz najpierw uzyskać pozytywny wynik z egzaminu wstępnego, który sprawdzi Twoje predyspozycje z zakresu możliwości wokalnych, ruchowych oraz aktorskich, a także słuchowych. Co więcej, czeka na Ciebie rozmowa kwalifikacyjna na temat ogólnej znajomości tematyki oraz zagadnień dotyczących kierunku studiów. Studia artystyczne kształcą w zakresie wypowiadania się ruchem w kompozycjach zrealizowanych w ramach programu studiów. 


Czytaj więcej: Musical i choreografia - kierunek studiów


Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej studiaOrganizacja produkcji filmowej i telewizyjnej studia - kierunek studiów

Czy wiesz kto tak naprawdę dostaje statuetkę Oscara za najlepszy film? Nie, nie jest to reżyser. Nie są to aktorzy. Są to producenci filmu. To oni dbają o każdy najmniejszy szczegół od samego początku produkcji filmu, to oni dokonują wszystkich potrzebnych kalkulacji, to oni ustalają grafiki, wybierają lokalizacje, upewniają się że każdy drobiazg, każdy malutki rekwizyt jest udokumentowany. Mówi się, że producent jest trochę każdym po kolei - reżyserem, montażystą, dźwiękowcem. Jedno jest pewne - posiada on bardzo szeroką wiedzę na temat tego, czym się zajmuje, ale i na temat samego filmu, jego historii i wszystkiego, co z nim związane. Jeśli zatem jesteś osobą pewną siebie, punktualną, posiadającą zmysł organizacyjny, cierpliwą, skrupulatną, potrafiącą działać pod presją czasu oraz otwartą w kontaktach interpersonalnych, a w dodatku świat filmu nie jest Ci obcy - studia na kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej mogą okazać się odpowiednimi dla Ciebie!


Czytaj więcej: Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej studia - kierunek studiów


Produkcja medialna studia artystyczneProdukcja medialna studia - kierunek studiów

Obecnie media to niezwykle istotny aspekt życia społecznego, a tempo z jakim rozwijają się media masowe sprawia, że potrzebni są specjaliści z zakresu organizacji projektów w tej dziedzinie. Studia przeznaczone są dla osób kreatywnych, których mocną stroną są nauki humanistyczne oraz charakteryzują się nieprzeciętnymi kompetencjami interpersonalnymi. Jeżeli zatem wpisujesz się w powyższy opis to produkcja medialna może być świetnhm kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku produkcja medialna? Studia kształcą w zakresie internetowych materiałów medialnych. Nacisk jest kładziony na tworzenie oraz opracowanie multimedialnych projektów, a będą do tego wykorzystane najnowsze technologie komunikacyjne, co przygotuje Cię do pracy w cyfrowej rzeczywistości medialne. Wiedza, którą zdobędziesz będzie się opierać na przedmiotach z dziedziny: psychologii, socjologii, kultury, literatury, sztuki, prawa, czy ekonomii.


Czytaj więcej: Produkcja medialna studia - kierunek studiów


Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej studia artystyczneProjektowanie gier i przestrzeni wirtualnej studia - kierunek studiów

Obecnie rynek gier komputerowych jedna z najbardziej prężnych branży w Polsce, ale także za granicą. Jest to innowacyjny kierunek wychodzący naprzeciw zapotrzebowaniom współczesnego rynku oraz konsumentów. Jest to na pewno kierunek, po którym nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem pracy. Jeżeli zatem Twoją pasją są gry komputerowe i chciałbyś mieć wpływ na ich wygląd czy dźwięk to projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej może być świetnym kierunkiem dla Ciebie!Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej? Studia kształcą zakresie grafiki artystycznej w ujęciu komputerowym z wykorzystaniem nowoczesnym technologii. Będziesz uczęszczać na przedmioty z zakresu: animacji komputerowej 2D, a także 3D, projektowania silników gier, poziomów gier, efektów specjalnych, oświetlenia, tekstur, operowania kadrem, modelowania obiektów 3D czy mechanik postaci i obiektów. 


Czytaj więcej: Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej studia - kierunek studiów


projektowanie graficzne studia artystyczneProjektowanie graficzne studia - kierunek studiów

Myślisz kreatywnie, masz mnóstwo pomysłów, a dodatkowo zdolności plastyczne? Chciałbyś przełożyć swoją pasję na przyszłą karierę zawodową? Studia na kierunku projektowanie graficzne kształtują kreatywne myślenie przy wykorzystaniu środków plastycznych. Jeżeli zatem wpisujesz się w powyższy opis to projektowane graficzne może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku projektowanie graficzne? Rynek reklamy oraz wydawniczy potrzebuje osób wykształconych z umiejętnością kreatywnego myślenia. Studia przygotują Cię do projektowania znaku, identyfikacji wizualnej, plakatu, ilustracji oraz form wydawniczych. Obca nie będzie Ci także animacja czy formy internetowe. Studia mają charakter praktyczny, dzięki czemu weźmiesz udział w wielu warsztatach malarskich czy plastycznych. Aby zostać studentem projektowania graficznego poza konkursem świadectw będziesz musiał zdać egzamin wstępny, który zwykle składa się z prezentacji własnych prac plastycznych oraz rozmowy.


Czytaj więcej: Projektowanie graficzne studia - kierunek studiów


projektowanie kultury studia artystyczneProjektowanie kultury studia - kierunek studiów

Obecnie organizowane jest wiele przedsięwzięć kulturowych, dlatego też rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie rozpowszechniania kultury oraz organizacji czy animacji imprez kulturowych. Dzięki studiom na kierunku projektowanie kultury będziesz mógł dołączyć do tego grona! Jeżeli zatem chciałbyś kształtować polską strefę publiczną to projektowanie kultury może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku projektowanie kultury? Studia kształcą w zakresie nauk humanistycznych, a nacisk kładziony jest na organizowanie imprez, widowisk kulturalnych, zarządzania projektami czy promocji instytucji kultury. Studia sprawią, że nie będzie dla Ciebie żadnym problem organizacja dużego koncertu czy spektakli lub przedstawień w plenerze. Staniesz się managerem przygotowanym do przedsięwzięcia lokalnych lub krajowych zjawisk kulturowych.


Czytaj więcej: Projektowanie kultury studia - kierunek studiów


Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia studiaRealizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia studia - kierunek studiów

Świat kina jest światem obszernym. Zazwyczaj, gdy jesteś specjalistą w jednej dziedzinie - masz również wiedzę z dziedzin pokrewnych, a w dodatku znasz wiele osób, które też obracają się w tym świecie. Praca w tym przemyśle jest rozwojowa, ponieważ stawia przed Tobą zawsze nowe wyzwania i zmusza do kreatywnego myślenia. Jeśli zatem jesteś osobą, która zawsze odczuwała swoisty pociąg do filmowego świata, jeśli nie rozstajesz się z aparatem fotograficznym i jesteś skrupulatny, odpowiedzialny, punktualny, kreatywny, otwarty i przedsiębiorczy, a ponad to nie boisz się wyzwań - studia na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia mogą okazać się idealnymi dla Ciebie! Zanim jednak zdecydujesz się złożyć swoje papiery na daną uczelnię, musisz wiedzieć, że na kierunki artystyczne tego typu dostaniesz się tylko, gdy zdasz egzaminy wstępne. 


Czytaj więcej: Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia


Reżyseria studia artystyczneReżyseria studia - kierunek studiów

Zawód i rola reżysera nie były określone tak naprawdę jeszcze do drugiej połowy XIX wieku. Zmianę przyniosła Wielka Reforma Teatru, której jeden z postulatów przyznawał reżyserowi zadanie zinscenizowania spektaklu. Jego pracą zatem jest stworzenie artystycznej koncepcji sztuki lub scenariusza i urzeczywistnienie jej. Może płynąć stąd wniosek, że osoba taka musi być wszechstronnie uzdolniona i wykształcona. Oprócz wiedzy merytorycznej w zakresie teartu, filmu i literatury oraz technicznej z zakresu fotografii czy sztuki operatorskiej, musi być osobą wrażliwą i spostrzegawczą; wnikliwym obserwatorem życia codziennego. Jedną z jego najważniejszych zalet powinna być zdolność do opowiadania historii nie słowem, a obrazami czy dźwiękiem. Osobowościowo powinien być to człowiek, którego nie odstraszą niespodzianki czy konieczność podejmowania decyzji pod presją czasu oraz liczne kłopoty, które mogą wyniknąć podczas pracy. 

 

Czytaj więcej: Reżyseria studia - kierunek studiów


 

reżyseria dźwięku studia artystyczneReżyseria dźwięku studia - kierunek studiów

Zawód i rola reżysera nie były określone tak naprawdę jeszcze do drugiej połowy XIX wieku. Zmianę przyniosła Wielka Reforma Teatru, której jeden z postulatów przyznawał reżyserowi zadanie zinscenizowania spektaklu. Jego pracą zatem jest stworzenie artystycznej koncepcji sztuki lub scenariusza i urzeczywistnienie jej. Może płynąć stąd wniosek, że osoba taka musi być wszechstronnie uzdolniona i wykształcona. Oprócz wiedzy merytorycznej w zakresie teartu, filmu i literatury, muzyki oraz technicznej z zakresu fotografii czy sztuki operatorskiej, musi być osobą wrażliwą i spostrzegawczą; wnikliwym obserwatorem życia codziennego. Jedną z jego najważniejszych zalet powinna być zdolność do opowiadania historii nie słowem, a obrazami czy dźwiękiem - w przypadku reżysera dźwięku.

 

 

Czytaj więcej: Reżyseria dźwięku studia - kierunek studiów


rzeźba studia artystyczneRzeźba studia - kierunek studiów

“Obrazy” w trójwymiarze istniały już tysiące lat temu i wcale nie jest to kinematograficzne odkrycie XXI wieku. Mowa oczywiście o rzeźbie - sztuce plastycznej, którą od malarstwa i grafiki wyróżnia właśnie trójwymiarowość, ponieważ z założenia tworzone są do oglądania okolnego - tak jak te rozsiane po całym Parku Vigelanda (Frogner) w Oslo, który jest im dedykowany i zawiera aż 212 imponujących rzeźb. Istnieje naprawdę wiele sposobów klasyfikacji rzeźb, poczynając od rzeźb pełnych, przechodząc przez płaskorzeźby, a kończąc na zoomorficznych czy floralnych. Najpopularniejszymi technikami rzeźbiarskimi są techniki rzeźbienia w drewnie, w kamieniu, metalowu (odlewane i kute), lodzie, ale pasjonaci w dzisiejszych czasach rzeźbią nawet w owocach czy… rysikach od ołówków! Jako kierunek studiów, rzeźba jest przykładem kierunku artystycznego, co oznacza, że aby rozważać aplikowanie na niego, musisz zadać sobie parę pytań. 

Czytaj więcej: Rzeźba studia - kierunek studiów


 

scenografia studia artystyczneScenografia studia - kierunek studiów

W teatrze, operze czy w kinie - często nie zdajemy sobie sprawy jak ważną częścią tych dzieł nam prezentowanych jest scenografia. A przecież jest to cała oprawa plastyczna filmu czy danej sztuki. Składają się na nią takie czynniki jak dekoracje, kostiumy, rekwizyty, charakteryzacja postaci oraz oświetlenie. Scenograf jest właśnie tą osobą, która ją projektuje i dba o nią w najmniejszych szczegółach, ściśle współpracując z reżyserem pod tym kątem. Jaką zatem scenograf powinien być osobą? Przede wszystkim uzdolnioną artystycznie, wrażliwą, obdarowaną zmysłem estetycznym, otwartą ze względu na współpracę z ekipą oraz posiadającą wszechstronną wiedzę z zakresu takich chociażby dziedzin jak historia, historia sztuki, filmoznawstwo i tym podobne. Praca w tym zawodzie wymaga twórczego, kreatywnego myślenia, łamania schematów, oryginalności oraz nierzadko spontaniczności i sztuki improwizacji.

Czytaj więcej: Scenografia studia - kierunek studiów


Sztuka i wzornictwo szkła studia artystyczneSztuka i wzornictwo ceramiki studia - kierunek studiów

Sztuka w życiu człowieka była obecna od zawsze. Historia samej ceramiki sięga aż do czasów paleolitu, a najstarsze jej wyroby datuje się na trzynaście tysięcy lat przed naszą erą! W Polsce natomiast ceramika jest stosowana od ponad siedmiu tysięcy lat. Ceramika jest materiałem inżynierskim i charakteryzuje się odpornością na działanie wysokich temperatur, posiada dobre właściwości izolacyjne, dużą twardość, ale jest niezwykle krucha i podatna na uderzenia. Stosuje się ją w wielu dziedzinach gospodarki, nie jest kojarzona tylko ze sztuką. Używa się jej w budownictwie, hutnictwie, elektronice, transporcie czy nawet przemyśle kosmicznym. Wszystkim znane są również ceramiczne elementy wyposażenia domowego, ale ze względu na jej właściwości przytoczone wcześniej, wytwarza się z nich wiele różnorakich materiałów ogniorwałych, ale to też nie koniec jej możliwości, ponieważ wykorzystuje się ją również w medycynie.

Czytaj więcej: Sztuka i wzronictwo ceramiki studia - kierunek studiów


Sztuka i wzornictwo szkła studia artystyczneSztuka i wzornictwo szkła studia - kierunek studiów

Sztuka w życiu człowieka była obecna od zawsze. Tak samo jest ze szkłem. Jeśli jakieś ludy czy plemiona żyły w pobliżu wulkanu, miały one nieograniczony dostęp do tego materiału, który występował tam naturalnie w róznych kształtach i kolorach. Produkcja szkła, według naukowców i badaczy, rozpoczęła się w Mezopotamii, a najstarsze ślady jego użytkowania pochodzą sprzed trzech i pół tysiąca lat. Jednak według rzymskiego historyka, Piliniusza Starszego, to feniccy kupcy przypadkowo wytopili szkło w ognisku przy okazji transportu kamienia około pięć tysięcy lat przed naszą erą. Technika wytwarzania szkła przez wieki była zmieniana i doskonalona - teraz możemy się o tym przekonać w wielu muzeach poświęconych produkcji szkła.

 

Czytaj więcej: Sztuka i wzronictwo szkła studia - kierunek studiów


sztuka mediów studia artystyczneSztuka mediów studia - kierunek studiów

Wraz ze zmianą czasów, w których przyszło nam żyć, zmieniają się pojęcia takie jak “sztuka”. Kiedyś odnosiło się ono tylko do malarstwa, rzeźby, pisarstwa, później do architektury, a teraz jest to również fotografia, film i wszelkie inne współczesne media elektroniczne. Jeżeli jesteś osobą, która interesuje się historią sztuki, ma bardzo dobrą wiedzę z tego zakresu, a ponad to tematyka współczesnych mediów nie jest Ci obca - a wręcz przeciwnie, to w ramach pogłębienia i ukształtowania Twojej wiedzy, dobrym wyborem studiów byłby kierunek sztuka mediów. To, co leży u fundamentów tego kierunku studiów to postawa poznawcza w zakresie analizy wizualnej obrazów, poznawanie i racjonalizowanie przekazu wizualnego i audiowizualnego.

 

Czytaj więcej: Sztuka mediów studia - kierunek studiów


Sztuka mediów i edukacja wizualna studia artystyczneSztuka mediów i edukacja wizualna studia - kierunek studiów

Wraz ze zmianą czasów, w których przyszło nam żyć, zmieniają się pojęcia takie jak “sztuka”. Kiedyś odnosiło się ono tylko do malarstwa, rzeźby, pisarstwa, później do architektury, a teraz jest to również fotografia, film i wszelkie inne współczesne media elektroniczne. Jeżeli jesteś osobą, która interesuje się historią sztuki, ma bardzo dobrą wiedzę z tego zakresu, a ponad to tematyka współczesnych mediów nie jest Ci obca - a wręcz przeciwnie, to w ramach pogłębienia i ukształtowania Twojej wiedzy, dobrym wyborem studiów byłby kierunek sztuka mediów i edukacja audiowizualna. To, co leży u fundamentów tego kierunku studiów to postawa poznawcza w zakresie analizy wizualnej obrazów, poznawanie i racjonalizowanie przekazu wizualnego i audiowizualnego. Kierunek ten łączy w sobie klasyczne studia plastyczne z nowoczesnym kształceniem w zakresie multimediów.

Czytaj więcej: Sztuka mediów i edukacja wizualna studia - kierunek studiów


 

taniec studia artystyczneTaniec studia - kierunek studiów

Umiesz przekazać emocje ruchem? Jesteś osobą uzdolnioną tanecznie i od zawsze było to Twoją pasją? Dzięki studiom na kierunku taniec będziesz mógł przełożyć swoje zainteresowania na przyszłą karierę zawodową! Studia skierowane są do absolwentów szkół baletowych, ale także do osób, które chciałyby zdobyć kwalifikacje zawodowe w tej dziedzinie. Jeżeli zatem masz świetny słuch muzyczny i lekkość ruchu to taniec może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Oprócz konkursu świadectw będziesz musiał także przejść pozytywnie egzamin wstępny, podczas których na większość uczelni sprawdzany jest Twój słuch muzyczny, umiejętności taneczne, a wszystko zakończone jest rozmową kwalifikacyjną. Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku taniec? Studia licencjackie trwają trzy lata, a uzyskane kwalifikacje są porównywalne z tymi uzyskanymi na uczelniach całej Europy. Mają charakter interdyscyplinarny i składają się nie tylko z warsztatów oraz wykładów , ale także laboratoriów czy konwersatoriów. 

Czytaj więcej: Taniec studia - kierunek studiów


wiedza o teatrze studia artystyczneWiedza o teatrze studia - kierunek studiów

Teatr jest dziedziną sztuki, która ma imponująco długi rodowód. Wszystko zaczęło się w starożytnej Grecji w 534 roku przed naszą erą podczas pierwszych Wielkich Dionozji - święta na cześć greckiego boga Dionizosa. Jeśli jesteś miłośnikiem teatru, zapewne nie trzeba Ci tego tłumaczyć - pewnie dlatego właśnie znalazłeś się tutaj. Bez wątpienia kierunek studiów wiedza o teatrze należy zaliczyć do kategorii studiów humanistycznych i artystycznych. Oznacza to, że już na starcie musisz odznaczać się choćby podstawową wiedzę z zakresu takich dziedzin jak historia teatru, historia sztuki, ale i historia ogólna, ponieważ niejednokrotnie teatr czerpał z wydarzeń aktualnych i historycznych. Wiąże się to również ze znajomością historii literatury i literatury samej w sobie - również współczesnej oraz jej trendów. Jeżeli tematyka ta nie jest Ci obca, a wręcz bardzo dobrze się w niej odnajdujesz, o teatrze mówisz z pasją oraz aktywnie uczestniczysz w jego życiu - nie tylko jako widz - możesz być pewien, że kierunek studiów wiedza o teatrze spełni Twoje oczekiwania i nakarmi Twój artystyczny i teoretyczny głód teatru.

Czytaj więcej: Wiedza o teatrze studia - kierunek studiów


wzornictwo studia artystyczneWzornictwo studia - kierunek studiów

Z języka angielskiego “wzornictwo” to “design”, a to pojęcie jest na tyle wieloznaczne, że odnosi się do wyglądu i projektowania przeznaczenia przedmiotów użytkowych oraz dzieł sztuki. Jest on związany z wzornictwem przemysłowym, grafiką użytkową i sztuką użytkową. Design może być i wyglądem danej rzeczy, i jej funkcjonalnością czy jej ergonomią. Ludzie zajmujący się zawodowo wzornictwem-designem, nierzadko są artystami - projektują również wnętrza, wyposażenie wnętrzarskie, modę czy nawet multimedia. W Polsce wzornictwo wykładane jest na około dwudziestupięciu uczelniach. Jeśli chcesz stać się studentem jednej z nich musisz odznaczać się nieszablonowym myśleniem, dużą dozą kreatywności, zdolnościami manualnymi oraz niewątpliwie szeroką wiedzą z zakresu sztuki i jej historii oraz aktualnych trendów panujących w świecie designu. Musisz również posiadać swego rodzaju intuicję, która podpowie Ci, jakie rozwiązania będą najbardziej odpowiadały klientom - produkt musi być dopasowany do wymagań i potrzeb odbiorcy. Studia takie bowiem przygotowują studenta do projektowania produktów i komunikacji wizualnej. 

Czytaj więcej: Wzornictwo studia - kierunek studiów


wzornictwo przemysłowe studiaWzornictwo przemysłowe studia - kierunek studiów

Z języka angielskiego “wzornictwo przemysłowe” to “design”, a to pojęcie jest na tyle wieloznaczne, że odnosi się do wyglądu i projektowania przeznaczenia przedmiotów użytkowych oraz dzieł sztuki. Jest on związany z grafiką użytkową i sztuką użytkową. Design może być i wyglądem danej rzeczy, i jej funkcjonalnością czy jej ergonomią. Ludzie zajmujący się zawodowo wzornictwem-designem, nierzadko są artystami - projektują również wnętrza, wyposażenie wnętrzarskie, modę czy nawet multimedia. W Polsce wzornictwo przemysłowe wykładane jest na około dwudziestupięciu uczelniach. Jeśli chcesz stać się studentem jednej z nich musisz odznaczać się nieszablonowym myśleniem, dużą dozą kreatywności, zdolnościami manualnymi oraz niewątpliwie szeroką wiedzą z zakresu sztuki i jej historii oraz aktualnych trendów panujących w świecie designu. Musisz również posiadać swego rodzaju intuicję, która podpowie Ci, jakie rozwiązania będą najbardziej odpowiadały klientom - produkt musi być dopasowany do wymagań i potrzeb odbiorcy. Studia takie bowiem przygotowują studenta do projektowania produktów i komunikacji wizualnej.

Czytaj więcej: Wzornictwo przemysłowe studia - kierunek studiów

Komentarze (3)

  • Magda

    Hej! Być może nie przegrzebałam dostatecznie Waszej strony internetowej i gdzieś się to uchowało, ale jak dla mnie warte dodania są studia dot. projektowania gier komputerowych! Koniecznie w dziale artystycznym, gdyż w Polsce widnieje pod szyldem instytutu sztuki. Ciągle wzrasta zapotrzebowanie w tej branży na wykwalifikowanych ludzi, a jest to dziedzina która z pewnością zaciekawi jakiegoś czytelnika! :)

  • admin

    dzięki za uwagę, wkrótce dodamy

  • Paula

    Hej. Możliwe, że przegapiłam, ale nie znalazłam nic dotyczącego studiów wokalnych, wokalno-aktorskich etc. A bardzo interesuje mnie ten temat, no i pewnie jeszcze wiele osób chętnie przeczyta taki artykuł. ????


KARIERA


KIERUNKI STUDIÓW


STUDIA

studia biologicznestudia biologiczne

UCZELNIE