Dylematy i wątpliwości związane ze studiami to nic nowego i każdy może odczuwać niepewność w temacie wyższego kształcenia.
„Iść na studia, czy nie iść?”
– od tego pytania nierzadko rusza lawina, wyrzucająca z siebie coraz to nowe obiekcje. Można założyć, że większość osób, które zapytalibyśmy o to, czy warto studiować, odpowiedziałaby twierdząco. Natomiast, gdy po chwili dodalibyśmy, że chodzi nam o studia artystyczne, to niewykluczone, że część tych osób wycofałaby się ze swojej opinii.
Studia artystyczne to specyficzny obszar kształcenia i ciężko porównywać go z innymi. Jeśli znaczna część kandydatów wybiera kierunek kształcenia, to robi to z myślą o przyszłej pracy, wykonywanym zawodzie, konkretnej branży, a nawet z naszkicowaną już drogą kariery.
|
W przypadku studiów artystycznych taki scenariusz jest niemożliwy, bądź trudny do zrealizowania. Oczywiście, myśląc o studiach na kierunku Reżyseria filmowa i telewizyjna, czy też Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej zakładamy, że będziemy twórcami filmowymi i będziemy realizować wybitne obrazy – ale założenie, że tak będzie na pewno jest niezwykle odważne.
Sztuka i działanie w jej obszarze to niewiadoma. Wystarczy zapoznać się z biografiami wielu uznanych twórców, aby wiedzieć, że droga do sukcesu nie jest usłana płatkami róż, tylko nierzadko jej kolcami. Studia artystyczne nie są dla osób, które twardo stąpają po ziemi i chcą mieć konkretny fach w ręku. Oczywiście, same studia dają wiele radości i satysfakcji, ale nie każdy student przygotowany jest na późniejsze zderzenie z rzeczywistością.
Najpopularniejsze kierunki studiów artyustycznych:
czytaj dalej kierunki studiów artystyczne
Po co idzie się na studia artystyczne?
Aby tworzyć. Aby samemu o sobie stanowić i wyrażać się poprzez twórczość. Ale to zdecydowanie zbyt mało, aby stworzyć z tego zawód, który będzie przynosił podstawowe dochody. Bardzo wiele zależy od szczęścia, determinacji i zwykłego przypadku.
Dlatego planując wybór studiów artystycznych należy wiedzieć, że po otrzymaniu dyplomu ukończenia nauki nie dostaniemy od razu propozycji wystawy w Paryżu, czy występu w Carnegie Hall. Jeśli mamy głowę na karku i przesadnie nie bujamy w obłokach, to oczywiście warto iść na studia artystyczne, gdyż dosłownie mienią się kolorami, dźwiękami i obrazami.
Myśląc o studiach należy postawić sobie kilka pytań: Po co chcę iść na studia? Czego chcę się na nich nauczyć?
Sprawdź czy warto iść na studia