Studia matematyczne w Polsce to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia.
W procesie rekrutacji na studia matematyczne w roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, język obcy, informatyka, chemia, biologia, fizyka oraz geografia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Studia matematyczne to obszar kształcenia, z którego płynie wiedza dotycząca nie tylko podstawowych dziedzin matematyki. To także zagadnienia związane z technikami informatycznymi, niezbędnymi do funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie, jak również umiejętności z zakresu analitycznego i syntetycznego myślenia, które pozwalają na niestandardowe podejście do rozwiązywania różnych praktycznych problemów, wymagających stworzenia albo zaadaptowania modelu matematycznego.
Popularne kierunki matematyczne: matematyka, matematyka stosowana, matematyka i analiza danych, matematyka i ekonomia, analiza danych, matematyka i statystyka, matematyka w finansach, matematyka w technice
Absolwneci studiów matematycznych przygotowani sa do pracy między innymi w instytucjach finansowych, bankach, firmach ubezpieczeniowych, firmach konsultingowych, szkolnictwie, czy też instytucjach naukowych. Mogą wykonywać obowiązki aktuariusza, analityka kredytowego, analityka baz danych, pracownika naukowo- dydaktycznego, czy doradcy ubezpieczeniowego.
Matematyka wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, dlatego absolwenci studiów matematycznych mogą dość swobodnie poruszać się po rynku pracy.