Studia historyczne

Studia historyczne

studia historyczne

Studia historyczne

Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Jeżeli zgadzasz się z tym stwierdzeniem i uważasz, że historia ma ogromy wpływ na naszą teraźniejszość, ale również i przyszłość, jeżeli fascynuje cię przeszłość, a jej odkrywanie dostarcza ci satysfakcji, studia historyczne to odpowiedni wybór dla ciebie.

Podczas rekrutacji na studia historyczne pod uwagę brane są wyniki z matury z historii, języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze, ale także geografii czy matematyki. Historia to nie tylko suche, oderwane od siebie daty, fakty i nazwiska, które trzeba "wykuć" na pamięć. Studia historyczne nauczą cię myślenia przyczynowo-skutkowego, wyciągania logicznych wniosków i analizowania procesów społeczno-gospodarczych.

Gdzie możesz szukać pracy po ukończeniu studiów historycznych? Wiele zależy od kierunku i specjalizacji, które wybierzesz. Dwie najpopularniejsze specjalizacje na kierunku „historia” to specjalizacja pedagogiczna i archiwistyczna. Po ukończeniu specjalizacji pedagogicznej zyskasz uprawnienia do nauczania historii (w zależności od uczelni - dodatkowo również wiedzy o społeczeństwie czy wiedzy o kulturze) w szkołach podstawowych (studia licencjackie) oraz gimnazjach i liceach (studia magisterskie). Po specjalizacji archiwistycznej pracy możesz szukać w prywatnych i państwowych instytucjach zajmujących się gromadzeniem, badaniem, opracowywaniem i digitalizacją dokumentów. 

Absolwent kierunku turystka historyczna może szukać zatrudnienia w branży turystycznej, jako przewodnik wycieczek czy pracownik biura turystycznego. Po muzeologii pracę znaleźć można w muzeach i innych instytucjach kulturalnych zajmujących się popularyzacją historii. Absolwenci kierunku historia sztuki przygotowani są do pracy naukowej w placówkach badawczych, muzealnych i konserwatorskich, galeriach, redakcjach wydawnictw, czasopism oraz w placówkach popularyzujących sztukę. Kierunek archeologia przeznaczony jest dla osób, które po studiach chciałyby brać udział w pracach wykopaliskowych czy konserwatorskich.

 

Historyczne kierunki studiów

 Antiquity and archeology studia - kierunek studiów

Gratka dla pasjonatów historii i poszukiwaczy starożytności, którzy chcieliby…

Antiquity and archeology studia - kierunek studiów

Gratka dla pasjonatów historii i poszukiwaczy starożytności, którzy chcieliby również rozwijać swoją wiedzę w języku angielskim! Antiquity and archeology to kierunek, który zgłębi Twoją pasję do nauk humanistycznych, a dodatkowo umożliwi Ci pracę na rynku międzynarodowym. Marzysz o archeologicznych ekspedycjach i wyprawach w nieznane? Jeśli tak to z pewnością jest to kierunek dla Ciebie! W ramach tych interdyscyplinarnych studiów prześledzisz losy historii – od pozostałości po cywilizacjach śródziemnomorskich, takich jak Egipt czy Grecja, poprzez relikty kultur słowiańskich czy germańskich aż po rozbudzenie świadomości narodowej w XIX w wieku, od którego zaczął się prawdziwy rozwój archeologii jako dziedziny nauki. 

Czytaj więcej: Antiquity and archeology studia - kierunek studiów

Archaeology studia - kierunek studiów

Praca archeologa najczęściej kojarzy się z wykopaliskami w dalekich krajach skąpanych…

Archaeology studia - kierunek studiów

Praca archeologa najczęściej kojarzy się z wykopaliskami w dalekich krajach skąpanych słońcem. Jednak do jego zadań nie należy wyłącznie odkopywanie przedmiotów ale powinien również na ich podstawie umieć udzielić informacji w jaki sposób żyli nasi przodkowie. Dzięki studiom na kierunku Archaeology będziesz mógł dołączyć do grona specjalistów i tak jak oni odpowiadać na nurtujące pytania dotyczące historii ludzkości!W ramach studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu historii Egiptu, starożytnego Rzymu oraz Grecji. Poznasz metody stosowane w badaniach archeologicznych oraz prawidłowego zbierania, przetwarzania i dokumentowania danych.

Czytaj więcej: Archaeology studia - kierunek studiów

Archeologia studia - kierunek studiów

Kiedy wkroczyli do Europy pierwsi Homo sapiens? Jak wyglądały zwierzęta sprzed trzech…

Archeologia studia - kierunek studiów

Kiedy wkroczyli do Europy pierwsi Homo sapiens? Jak wyglądały zwierzęta sprzed trzech tysięcy lat? Jak budowane były skomplikowane sieci tuneli w starożytności? Na te pytania bez problemu odpowiadają najwięksi archeologowie dzisiejszych czasów. Jak absolwent tego kierunku będziesz mógł dołączyć do tego grona! W ramach studiów zgłębisz wiedzę z zakresu archeologii wielu epoko - od terenów śródziemnomorskich aż po obszary Nowego Świata. Skupisz się również na metodach i technikach wykopaliskowych, zarówno tych tradycyjnych jak i nowoczesnych. Dzięki zdobytej wiedzy będziesz potrafić określić przynależność kulturową zabytków oraz umiejscowić je w czasie. Co więcej, poznasz zagadnienia prawne związane z ochroną dziedzictwa kulturowego, co umożliwi Ci, na przykład pracę w muzeum.

Czytaj więcej: Archeologia studia - kierunek studiów

Etnologia studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Etnologia możesz podjąć na wielu uczelniach, dlatego też…

Etnologia studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Etnologia możesz podjąć na wielu uczelniach, dlatego też program studiów może nieznacznie się różnić. Jednak uczęszczając na zajęcia możesz spodziewać się tematów związanych z historią etnologii, metodyką prowadzenia badań terenowych czy poznaniem wzajemnych oddziaływań języka i kultury. Będziesz miał szansę poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą sztuki ludowej oraz folkloru. Przekazywane wiadomości w trakcie zajęć mogą Ci lepiej zrozumieć zjawiska społeczno-kulturowe, które mają miejsce w obecnych czasach.

 

Czytaj więcej: Etnologia studia - kierunek studiów

Historia studia - kierunek studiów

Ile kobiet zostało faraonem w czasach starożytnego Egiptu? Jaki był najbardziej krwawy…

Historia studia - kierunek studiów

Ile kobiet zostało faraonem w czasach starożytnego Egiptu? Jaki był najbardziej krwawy rząd w czasach nowożytnych? Kto, kiedy i dlaczego wynalazł metematyczne „zero” Tego i wiele więcej dowiesz się studiując historię - jeden z najpopularniejszych kierunków z dziedziny studiów humanistycznych! Jeżeli zatem Twoją pasją są dzieje i losy społeczeństw oraz wpływ historii na dzisiejszą mapę polityczną to ten kierunek będzie dla Ciebie świetną szansą do zawodowego rozwoju w tym obszarze nauki. Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Historia? Przede wszystkim skupisz się na usystematyzowaniu wiedzy z zakresu przekroju dziejów polskich i powszechnych od starożytności aż po czasy najnowsze.

Czytaj więcej: Historia studia - kierunek studiów

Historia cywilizacji śródziemnomorskiej studia - kierunek studiów

Czego nauczysz się uczęszczając na zajęcia? Na pewno możesz się spodziewać dużej dawki…

Historia cywilizacji śródziemnomorskiej studia - kierunek studiów

Czego nauczysz się uczęszczając na zajęcia? Na pewno możesz się spodziewać dużej dawki informacji na temat kształtowania się Starożytnej Grecji oraz Rzymu, jak również kultury i sztuki z tamtego okresu historycznego. Oprócz tego poznasz historię obszaru basenu Morza Śródziemnego na przestrzeni wszystkich epok. Dzięki temu bez trudu będziesz wstanie analizować współczesne zdarzenia na różnych płaszczyznach. Dodatkowo opanujesz starożytny język grecki oraz łaciński, co pozwoli Ci na przeprowadzanie prostych tłumaczeń.

Czytaj więcej: Historia cywilizacji śródziemnomorskiej studia - kierunek studiów

Historia i kultura Żydów studia - kierunek studiów

Chciałbyś zdobyć kompetencje w zakresie języka jidysz i hebrajskiego, a dodatkowo interesujesz…

Historia i kultura Żydów studia - kierunek studiów

Chciałbyś zdobyć kompetencje w zakresie języka jidysz i hebrajskiego, a dodatkowo interesujesz się dorobkiem kulturowym i historią społeczeństwa żydowskiego? Jeżeli tak to ten kierunek stanowi świetną ofertę edukacyjną dla takich osób jak Ty i może być początkiem ciekawej kariery w dziedzinie studiów humanistycznychCzego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Historia i kultura Żydów? Przede wszystkim nacisk będzie kładziony na poznawanie, opisywanie i badanie kultury oraz dziejów polskich Żydów.

Czytaj więcej: Historia i kultura Żydów studia - kierunek studiów

Historia sztuki studia - kierunek studiów

Interesujesz się dziejami sztuki polskiej oraz powszechnej od czasów starożytnych…

Historia sztuki studia - kierunek studiów

Interesujesz się dziejami sztuki polskiej oraz powszechnej od czasów starożytnych aż po najnowsze i chciałbyś przełożyć swoją pasję na przyszłą karierę zawodową? Jeżeli tak to kierunek Historia sztuki zapewni Ci taką możliwość! Czego nauczysz się w ramach kierunku Historia sztuki? Będzie to połączenie starannie wyselekcjonowanej wiedzy teoretycznej z ciekawymi zajęciami praktycznymi. Podczas studiów zapoznasz się z dorobkiem kulturowym społeczeństw na przestrzeni tysięcy lat – od starożytności aż po czasy najnowsze. Będą się na to składać obiekty z takich dziedzin jak: architektura, urbanistyka, rzeźba, malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne i tzw. nowe media. Nauczysz się również analizować dzieła oraz organizować warsztat badawczy historyka sztuki.

Czytaj więcej: Historia sztuki studia - kierunek studiów

Historia w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawych i innowacyjnych studiów magisterskich w dziedzinie studiów…

Historia w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Szukasz ciekawych i innowacyjnych studiów magisterskich w dziedzinie studiów humanistycznych? Chcesz poznać tajniki public history i zostać specjalistą w tej dziedzinie? Jeżeli tak to kierunek Historia w przestrzeni publicznej może okazać się interesującą kontynuacją Twojej ścieżki edukacyjnej. Czym właściwie jest public history i czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Historia w przestrzeni publicznej? Public history, w przeciwieństwie do tradycyjnej historii, skupia się na odbiorcach wiedzy o przeszłości oraz sposobie dotarcia do nich. Podczas studiów nauczysz się kompetentnie opisywać przetwarzać i atrakcyjnie prezentować świadectwa przeszłości oraz dowiesz się jak kształtowana jest pamięć historyczna. 

Czytaj więcej: Historia w przestrzeni publicznej studia - kierunek studiów

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki w specjalizacji konserwacja i restauracja ceramiki i szkła studia - kierunek studiów

Sztuka to Twoja pasja? Chciałbyś w przyszłości połączyć swoje zainteresowania z pracą…

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki w specjalizacji konserwacja i restauracja ceramiki i szkła studia - kierunek studiów

Sztuka to Twoja pasja? Chciałbyś w przyszłości połączyć swoje zainteresowania z pracą zawodową? Jeśli nie wyobrażasz sobie innej ścieżki kariery niż w świecie artystycznym to jednolite studia magisterskie na kierunku Konserwacja i restauracja dzieł sztuki w specjalizacji konserwacja i restauracja ceramiki i szkła są dla Ciebie idealne. Zapoznaj się z dalszymi szczegółami, a sam zobaczysz, że jest to propozycja kształcenia obok, której nie można przejść obojętnie!

Czytaj więcej: Konserwacja i restauracja dzieł sztuki w specjalizacji konserwacja i restauracja ceramiki i szkła studia - kierunek studiów

Krajoznawstwo i turystyka historyczna studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Krajoznawstwo i turystyka historyczna to interdyscyplinarne kształcenie.…

Krajoznawstwo i turystyka historyczna studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Krajoznawstwo i turystyka historyczna to interdyscyplinarne kształcenie. Wybierając tę propozycję możesz spodziewać się dużej ilości wiedzy historycznej, ekonomicznej oraz przyrodniczej. Jeśli chciałbyś zdobyć unikatowe wykształcenie, to studia na kierunku Krajoznawstwo i turystyka historyczna są właśnie dla Ciebie! Jakie zagadnienia obejmuje plan studiów? Uczęszczając na zajęcia zdobędziesz wiedzę z zakresu kultury, sztuki oraz cywilizacji świata. Zapoznasz się z geografią turystyczną Polski oraz świata, jak również dowiesz się w jaki sposób obsługiwać ruch turystyczny. Oprócz tego uzyskasz niezbędną wiedzę prawną oraz zrozumiesz w jaki sposób ukształtowały się aktualne stosunki międzynarodowe. Dodatkowo w programie studiów przewidziano zajęcia językowe, dzięki czemu będziesz mógł rozwijać swoje kompetencje w tym obszarze.

Czytaj więcej: Krajoznawstwo i turystyka historyczna studia - kierunek studiów

Militarioznawstwo studia - kierunek studiów

Gdzie spopularyzowano i nazwano Koktajle Mołotowa? W którym europejskim kraju ponad…

Militarioznawstwo studia - kierunek studiów

Gdzie spopularyzowano i nazwano Koktajle Mołotowa? W którym europejskim kraju ponad dziesięć procent mieszańców to żołnierze w służbie czynnej? Jakie były główne ulepszenia artylerii morskiej w XIX wieku? Tego i wiele więcej nauczysz się studiując Militarioznawstwo! Jeżeli zatem interesujesz się historią naszego kraju, ale także światową z naciskiem na przeszłość militarną to Militarioznawstwo może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tym zakresie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Militarioznawstwo? Studia kształcą w zakresie szeroko pojętej wiedzy w zakresie przeszłości militarnej.

Czytaj więcej: Militarioznawstwo studia - kierunek studiów

Muzeologia studia - kierunek studiów

Studia muzeologiczne zdobyły swoją popularność już w latach 80. i 90. XX wieku. Dotychczas…

Muzeologia studia - kierunek studiów

Studia muzeologiczne zdobyły swoją popularność już w latach 80. i 90. XX wieku. Dotychczas była to dziedzina traktowana jako „specjalizacja” bardziej niż osobna nauka czy dziedzina. Jednak od tego czasu muzeologia nieustannie się rozwija i stąd powstało zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Obecnie to już nie tylko zakurzone gabloty, ale ciekawa możliwość popularyzacji wiedzy. Jeżeli zatem interesujesz się historią, sztuką lub kulturą to Muzeologia może być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tej dziedzinie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Muzeologia? Studia kształcą w zakresie podstaw archeologii, historii, historii sztuki i etnografii.

Czytaj więcej: Muzeologia studia - kierunek studiów

Ochrona dóbr kultury studia - kierunek studiów

Czy zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę są dobra kulturalne, co kryje się pod…

Ochrona dóbr kultury studia - kierunek studiów

Czy zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę są dobra kulturalne, co kryje się pod tym sformułowaniem? Prawdą jest, że termin ten można rozmaicie interpretować, w zależności od tego, jak dany badacz rozumie pojecie “kultury”. Jeśli zaliczy do dóbr kultury usługi i rzeczy oraz dobra niematerialne, zachowania i zjawiska etyczne uważa on zatem kulturę za całokształt niematerialnego i materialnego dorobku ludzkości. Niektórzy zawężają ten termin tylko w odniesieniu do dzieł sztuki w muzeach czy literatury. Inni zaś dzielą dobra na dobra ludzi wierzących oraz niewierzących, wtedy zaś do dóbr zalicza zjawiska z zakresu postaw, idei, doktryn, czy świadomości ludzkiej.

Czytaj więcej: Ochrona dóbr kultury studia - kierunek studiów

Ochrona dóbr kultury i środowiska studia - kierunek studiów

Czy zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę są dobra kulturalne, co kryje się pod…

Ochrona dóbr kultury i środowiska studia - kierunek studiów

Czy zastanawiałeś się kiedyś czym tak naprawdę są dobra kulturalne, co kryje się pod tym sformułowaniem? Prawdą jest, że termin ten można rozmaicie interpretować, w zależności od tego, jak dany badacz rozumie pojecie “kultury”. Jeśli zaliczy do dóbr kultury usługi i rzeczy oraz dobra niematerialne, zachowania i zjawiska etyczne oraz naturę - środowisko, uważa on zatem kulturę za całokształt niematerialnego i materialnego dorobku ludzkości. Niektórzy zawężają ten termin tylko w odniesieniu do dzieł sztuki w muzeach czy literatury. Inni zaś dzielą dobra na dobra ludzi wierzących oraz niewierzących, wtedy zaś do dóbr zalicza zjawiska z zakresu postaw, idei, doktryn, czy świadomości ludzkiej.

Czytaj więcej: Ochrona dóbr kultury i środowiska studia - kierunek studiów

Organizacja turystyki historycznej studia - kierunek studiów

Geografia i historia tak naprawdę bardzo często idą razem w parze. Kiedy uczymy się o…

Organizacja turystyki historycznej studia - kierunek studiów

Geografia i historia tak naprawdę bardzo często idą razem w parze. Kiedy uczymy się o starożytnych cywilizacjach uczymy się również na jakich terenach mieszkali ci ludzie, jakie zboże uprawiali, jaki panował tam klimat, jakie ziemie podbijali, z jakimi sąsiadami walczyli, a z jakimi zawierali sojusze. Uczymy się również o ich kulturze i społeczeństwie - tak jak podczas zajęć w szkole, na których poruszane są tematy wielkich odkrywców takich jak Kolumb, którzy pożeglowali przez ocean i odnaleźli inny ląd, na którym zastali jego rdzennych mieszkańców z ich zwyczajami, kuchnią, sposobem życia czy przystosowaniem do innego kliatu. Wszystko to zamyka się w zakresie historii, geografii, wiedzy o kulturze i nauk o społeczeństwie.

Czytaj więcej: Organizacja turystyki historycznej studia - kierunek studiów

Regionalistyka kulturowa studia - kierunek studiów

Wiele ludzi często skupia się na odkrywaniu tego, co jest “za miedzą”, zwiedzaniu…

Regionalistyka kulturowa studia - kierunek studiów

Wiele ludzi często skupia się na odkrywaniu tego, co jest “za miedzą”, zwiedzaniu Europy, całego świata, spędzają czas na poznawaniu innych, często bardzo odległych kultur tak naprawdę nie poświęcając chwili na pomyślenie o tym, że ich własny dom, region może kryć wiele zagadek i ciekawych miejsc. Zapomina się o tym, jak ważne dla ludzkiej tożsamości jest poznawanie historii i kultury regionu i kraju, z którego się pochodzi. Na kierunku regionalistyka kulturowa, który wychodzi temu problemowi naprzeciw, kształtują się specjaliści posiadający szeroką wiedzę regionalną i zdolni do tego, aby się nią dzielić w przystępny i interesujący dla reszty sposób. Jeśli jesteś zainteresowany regionalizmem oraz szeroko pojętą kulturą, folklorem i historią te studia mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.

Czytaj więcej: Regionalistyka kulturowa studia - kierunek studiów

Religioznawstwo studia - kierunek studiów

Czym dla współczesnego człowieka jest religia? Jedne z najnowszych badań i analiz…

Religioznawstwo studia - kierunek studiów

Czym dla współczesnego człowieka jest religia? Jedne z najnowszych badań i analiz ujawniają, że na świecie jest coraz więcej ludzi, którzy za swoją religię uznają… brak religii - nie wierzą w nic. Dla nas Europejczyków pierwszą myślą, jaka pojawia nam się w głowie, gdy słyszymy słowo religia najczęściej jest chrześcijaństwo, coraz częściej islam, czasem może buddyzm. Dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ są to trzy największe systemy wierzeń na świecie, a na gruncie chrześcijańskim powstawał cały dorobek kulturalny Europy. Za religie uważa się jednak nie tylko takie jak te systemy wierzeń, ale i różne praktyki, kulty, rytuały, doktryny, różne kościoły czy nawet mistykę

Czytaj więcej: Religioznawstwo studia - kierunek studiów

Studia historyczno-społeczne studia - kierunek studiów

Historia i społeczeństwo jaki dziedziny nauki mają ze sobą niewątpliwie wiele wspólnego.…

Studia historyczno-społeczne studia - kierunek studiów

Historia i społeczeństwo jaki dziedziny nauki mają ze sobą niewątpliwie wiele wspólnego. Na zajęciach z historii w szkole uczymy się nie tylko o tym, kto podbijał jakie kraje, kto opatentował jakie wynalazki, ale przede wszystkim uczymy się jak funkcjonowali ludzie kiedyś, jak wyglądały ich struktury społeczne, warunki do życia i organizacja życia społecznego poczynając od wsi, a kończąc na wielkich imperiach jak Osmańskie czy Rzymskie. Jeżeli polem Twoich zainteresowań były właśnie te aspekty życia ludzkiego - historia i życie w społeczeństwie - powinieneś zainteresować się zgłębieniem tej wiedzy, podejmując unikatowe wykształcenie w skali kraju na kierunku studia historyczno-społeczne.

Czytaj więcej: Studia historyczno-społeczne studia - kierunek studiów

Zarządzanie dokumentacją i archiwistyka studia - kierunek studiów

Jesteś ciekaw jakie zagadnienia zostaną poruszone na zajęciach? Program studiów…

Zarządzanie dokumentacją i archiwistyka studia - kierunek studiów

Jesteś ciekaw jakie zagadnienia zostaną poruszone na zajęciach? Program studiów został podzielony na pięć głównych modułów, które poruszają tematykę historii i ustroju różnych państw, redagowania tekstów, zarządzania i administrowania placówkami, wykorzystywania systemów komputerowych oraz archiwistyki. W ramach tego ostatniego bloku nauczysz się prawidłowo gromadzić i przechowywać dokumentację, poznasz zasady udostępniania zbiorów osobom trzecim oraz zostaną zaprezentowane najnowsze techniki zarządzania zbiorami archiwalnymi. Czego jeszcze nauczysz się decydując się na ten kierunek? 

Czytaj więcej: Zarządzanie dokumentacją i archiwistyka studia - kierunek studiów

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym studia - kierunek studiów

Co dokładnie mają do zaproponowania studia na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym?…

Zarządzanie dziedzictwem kulturowym studia - kierunek studiów

Co dokładnie mają do zaproponowania studia na kierunku Zarządzanie dziedzictwem kulturowym? W ramach programu będą realizowane przedmioty, dzięki którym poznasz narzędzia i techniki obecnie wykorzystywane w procesie badań archeologicznych oraz oceny stanu zabytków. Dodatkowo zostaną zaprezentowane treści poruszające tematykę zarządzania dziedzictwem kulturowym, konserwatorstwem oraz popularyzowania sztuki. Nauczysz się także efektywnie wyszukiwać, gromadzić i prawidłowo przechowywać zebrane wiadomości, jak również rozwiniesz umiejętności prowadzenia badań i interpretowania otrzymanych danych.

Czytaj więcej: Zarządzanie dziedzictwem kulturowym studia - kierunek studiów

Komentarze (0)