Studia historyczne 2025
Studia z historyczne w Polsce to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
W procesie rekrutacji na studia historyczne w roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, historia muzyki, historia sztuki, język obcy, język polski, język łaciński i kultura antyczna, filozofia, geografia, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Studia historyczne to nauka, z której studenci zdobywają wiedza nie tylko dotycząca przeszłości. To również umiejętności analityczne i praktyczne, a także wiedza z pogranicza różnych dyscyplin naukowych, pozwalająca na swobodne poruszanie się po współczesnym rynku pracy. Studia historyczne coraz bardziej nastawione są na rozwijanie jasno określonych kompetencji. To szansa na pozyskanie umiejętności zarządzania dokumentacją, gromadzenia i selekcjonowania informacji, planowania, przygotowywania i realizowania różnego rodzaju inicjatyw skierowanych do społeczności lokalnych i regionalnych.
Popularne kierunki historyczne: etnologia, historia, historia sztuki, archeologia, turystyka historyczna, historia i kultura, historia w przestrzeni publicznej.
Absolwenci studiów historycznych mogą pełnić różnorodne funkcje; na przykład: przewodników i popularyzatorów lokalnej historii, animatorów i działaczy organizacji pozarządowych, dokumentalistów ekspedycji archeologicznych. Mogą również pracować w placówkach muzealnych, ośrodkach kultury, fundacjach zajmujących się rekonstrukcją historyczną, jak również w mediach, czy dyplomacji.
Coraz większa przestrzeń zdobywanej wiedzy oraz rozwijanych umiejętności sprawia, że absolwenci studiów historycznych otrzymują wybór w zakresie formy prowadzenia kariery zawodowej.
Marcus Tullius Cicero, rzymski mówca i filozof, powiedział: „Nie znać historii, to być zawsze dzieckiem.” Na pewno byłby dumny, gdyby wiedział, że coraz więcej młodych ludzi pragnie dorosnąć i zgłębić tę dziedzinę wybierając ją na kierunek swoich studiów. Mawiał także, że „historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci i nauczycielką życia” i zapewne szeroko uśmiechnąłby się na wieść o tym, że w XXI wieku nie brakuje tych, którzy myślą podobnie.
czytaj dalej wszystko o studiach historycznych