Studia chemiczne to szeroka dziedzina, która dzieli się na poszczególne dyscypliny. Dlatego w ofertach dydaktycznych uczelni znajdziemy nie tylko kierunek o nazwie „Chemia”, ale znacznie więcej, które stanowią jej gałęzie. Analityk chemiczna, Chemia budowlana, Chemia w kryminalistyce, Nanotechnologia, Technologia chemiczna – to część kierunków kształcenia, spośród których wybierać mogą pasjonaci chemii.
Studia chemiczne możemy podzielić na:
1.Typ
-
studia I stopnia i jednolite (licencjackie, inżynierskie, magisterskie).
-
studia II stopnia (magisterskie);
-
studia podyplomowe.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Ale który kierunek, w takim razie, wybrać? Wszystko zależy od naszych zainteresowań i pomysłów na przyszłość. Omawiając studia chemiczne należy wyjść od tego, co proponuje nam „zwykła” chemia.
Nauka na tym kierunku daje studentom wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień chemii, które oparte są na podstawach nauk matematyczno- przyrodniczych.
Niemal każdy kierunek o nazwie Chemia oferuje liczne specjalności, wśród których wymienić można: Kontrolę jakości w chemii, Chemię biomedyczną, Chemię materiałów polimerowych, czy Chemię medyczną.
Program studiów i przedmioty
Jakie przedmioty realizowane są w programie nauczania?
Na przykład:
-
chemia ogólna i nieorganiczna,
-
matematyka,
-
chemia fizyczna,
-
chemia organiczna,
-
chemia analityczna,
-
chemia stosowana,
-
biodegradacja polimerów,
-
analiza instrumentalna,
-
chemia sądowa.
Czy harmonogramy zajęć innych kierunków chemicznych wyglądają podobnie?
W pewnym procencie na pewno tak. Biorąc za przykład kierunek Chemia budowlana widzimy, że w programie nauczania widnieją takie przedmioty, jak: chemia ogólna i nieorganiczna, matematyka, chemia fizyczna, materiały budowlane i instalacyjne, grafika inżynierska, chemia analityczna, zarządzanie jakością i produktami chemii budowlanej.
Studia chemiczne prowadzone są według podziału na pierwszy i drugi stopień oraz jednolite, czyli na studia inżynierskie i magisterskie.
Czym powinien wyróżniać się kandydat na takie studia?
Powinien posiadać umysł ścisły, umiejętność logicznego myślenia, jak również mieć w sobie choć odrobinę kreatywności i, co chyba oczywiste, potrzebę odkrywania.
Jak widać, studia chemiczne nie należą do tych, które można wybrać bez głębszego zastanowienia, czy też z braku innych pomysłów na wyższe kształcenie. Śmiało można stwierdzić, że to studia dla wybranych.
Jeśli chemia jako przedmiot w szkole sprawia nam choć najmniejsze problemy, to musimy wiedzieć, że wybierając ją na obszar kształcenia wyższego nie jest najtrafniejszym pomysłem.
Popularne uczelnie gdzie można studiować kierunki chemiczne