Niestety, nic nie znaleziono
Kierunki pedagogiczne:
LOGOPEDIA Z AUDIOLOGIĄ
PEDAGOGIKA
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA
Pokaż więcej
Kierunki pedagogiczne:
PEDAGOGIKA
PEDAGOGIKA - STUDIA ONLINE
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA
Pokaż więcej
Kierunki pedagogiczne:
PEDAGOGIKA
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA
PEDAGOGIKA RESOCJALIZACYJNA
Pokaż więcej
Kierunki pedagogiczne:
GRADUATE PROGRAMME IN TEACHING ENGLISH TO YOUNG LEARNERS
PEDAGOGIKA
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA
Pokaż więcej
Kierunki pedagogiczne:
LOGOPEDIA
PEDAGOGIKA
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA
Pokaż więcej
Kierunki pedagogiczne:
ANALIZA DANYCH SPOŁECZNYCH
PEDAGOGIKA
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA
Pokaż więcej
Kierunki pedagogiczne:
LOGOPEDIA I PEDAGOGIKA SZKOLNA
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA
PEDAGOGIKA STOSOWANA
Kierunki pedagogiczne:
ANIMACJA KULTURY
EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUK PLASTYCZNYCH
EDUKACJA ARTYSTYCZNA W ZAKRESIE SZTUKI MUZYCZNEJ
Pokaż więcej
Pedagog to nie tylko zawód – to przede wszystkim powołanie. Tylko osoby, które je czują, powinny decydować się na studia pedagogiczne. Praca wychowawcy daje satysfakcję, ale wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością. Warto o tym pamiętać.
Studia pedagogiczne rozbieranie na czynniki pierwsze stanowią bardzo szeroki obszar nauki.
Niemal utarło się przekonanie, iż pedagogika dotyczy tylko najmłodszych, a przecież związana jest z człowiekiem ogólnie, szeroko, zgłębiając każdy etap jego życia. Między innymi, na tej podstawie, studia pedagogiczne oferują wiele specjalności i dróg rozwoju, utwierdzając przy tym w przekonaniu, iż jest to niezwykle potrzebna dziedzina.
Studia pedagogiczne skierowane są do tych, którzy obdarzeni empatią chcą podzielić się swoją energią z drugim człowiekiem. Łączą w sobie różne dyscypliny, począwszy od psychologii, na kulturze i sztuce kończąc.
Studia pedagogiczne realizowane są wedle podziału na pierwszy i drugi stopień i należą do grona najszerzej dostępnych na rodzimych uczelniach. Różnice mogą polegać w sferze wyboru specjalności, a należy zauważyć, że jest ich całkiem sporo.
Możemy znaleźć:
Jak wyglądają programy nauczania?
Oczywiście, różnią się one w zależności od wybranej specjalności, choć zazwyczaj harmonogramy zawierają takie przedmioty, jak:
Programy nauczania dają nam do zrozumienia, iż „pedagog od wszystkiego”, czy też „zwyczajny pedagog” to przeżytek, dlatego że rozwój omawianego przez nas obszaru kształcenia napędza współczesny świat i mówiąc powierzchownie z innymi problemami zmagał się człowiek pięćdziesiąt lat temu i z innymi zmaga się obecnie.
Studia pedagogiczne to odpowiedź na otaczającą nas rzeczywistość. Dlatego programy ulegają zmianom, pojawiają się nowe specjalności, jak również miejsca pracy, w których zdobytą wiedzę mogą wykorzystywać absolwenci tych studiów.
Liczba kandydatów na kierunek pedagogika (studia I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2023/2024
pedagogika:
Popularne uczelnie gdzie można studiować kierunki pedagogiczne
Studia pedagogiczne realizowane są wedle zasad tzw. systemu bolońskiego, czyli prowadzone na bazie podziału na pierwszy i drugi stopień oraz jednolite magisterskie. Łącznie nauka trwa pięć lat i kończy się obroną pracy magisterskiej.
Co istotne, absolwenci omawianego obszaru kształcenia nie muszą starać się o dodatkowe kursy aplikacyjne, czy też egzaminy oceniające ich przygotowanie do wykonywania zawodu. Uzyskany dyplom stanowi więc furtkę do życia zawodowego.
Naturalnie, praca z drugim człowiekiem wymaga ciągłej uwagi i samodoskonalenia, dlatego tak naprawdę, po zamknięciu uczelnianych drzwi nauka wcale się nie kończy.
Trzeba trzymać rękę na pulsie i dbać o bagaż wiedzy – choćby dlatego, aby stawać się lepszym i minimalizować wypadnięcie z obiegu. Praca w obszarze pedagogiki uznawana jest za powołanie, zatem jeśli wierzyć temu przekonaniu każdy absolwent tych studiów solidnie dba o rozwijanie umiejętności.
Zobacz jakie są: studia pedagogiczne I stopnia | studia pedagogiczne II stopnia | studia pedagogiczne jednolite
Mówiąc o wymaganiach na studia pedagogiczne mierzymy się z ciekawym tematem, który stawia przed nami istotne pytanie. Czy ważniejsze są przedmioty i wyniki na świadectwie maturalnym, czy predyspozycje kandydata do pracy z drugim człowiekiem? Nawet, jeśli to drugie, to jak to ocenić?
Nie są przeprowadzane egzaminy na kierunki pedagogiczne, więc kandydat sam musi zastanowić się nad oceną swoich predyspozycji, także dlatego, aby decyzja o wyborze studiów była świadomym działaniem.
Niestety, zdarza się tak, że pewna część studentów kierunków pedagogicznych to osoby, które wybrały naukę z przypadku, bądź bez głębszego zastanowienia, licząc na to, że studia pedagogiczne to łatwa do przebycia droga kształcenia.
W przypadku omawianego przez nas obszaru kształcenia niezwykle istotne są czynniki, które niezależne są od wyników. Aby poważnie myśleć o pracy pedagoga należy wyróżniać się konkretnymi cechami charakteru, determinacją i cierpliwością. Trzeba rozumieć drugiego człowieka, niezależnie od tego jaki on jest i czym się charakteryzuje. |
Wymagania musimy stawiać sami przed sobą. W przypadku pedagogiki lepiej jest zmienić decyzję, a następnie obszar kształcenia, niż kontynuować go bez pasji i zainteresowania. Mówiąc wreszcie o przedmiotach na maturze, śmiało można stwierdzić, że w procesach rekrutacyjnych na studia pedagogiczne liczą się wszystkie przedmioty. Ponadto, każda uczelnia może mieć inne zasady kwalifikacji, czyli brać pod uwagę inne przedmioty.
Naczęściej brane pod uwagę przedmioty maturalne w procesie rekturacji :
Kierunki pedagogiczne zobacz co zdawać na maturze
Jak wspomnieliśmy, studia pedagogiczne to szerokie spektrum, dające wiedzę i umiejętności kwalifikujące do wykonywania obowiązków w różnych obszarach.
Oferowane specjalności mają za zadanie nakierować studentów na konkretną drogą zawodową, i tak, osoby które ukończyły na przykład Pedagogikę wieku dziecięcego posiadają przygotowanie do pracy w przedszkolu, w klasach I – III szkoły podstawowej oraz w żłobkach i klubach dziecięcych.
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
Absolwenci Edukacji dorosłych z coachingiem mogą zostać zatrudnieni w instytucjach edukacji dorosłych, w instytucjach wsparcia społecznego, w instytucjach działalności na rzecz pomocy osobom starszym, w zakładach pracy zatrudniających andragoga, w instytucjach szkoleniowych, doradczych i kulturalnych, zarówno w sektorze publicznym, jak i niepublicznym.
Czy to wszystko?
Oczywiście, że nie. Absolwenci studiów pedagogicznych mogą pracować ponadto w:
Interesuje cię ile zarabia się w poszczególnych branżach sprawdź wynagrodzenia w Polsce | pracodawcy w Polsce
Studia pedagogiczne nie od dzisiaj stanowią temat dyskusji. Wszyscy jednogłośnie podkreślają, iż jest to potrzebny obszar kształcenia, dodając, że niestety nie zawsze łączący się z szerokimi możliwościami zawodowymi. Zatem, czy warto kształcić się w tym zakresie?
Studia pedagogiczne możemy określić mianem charakterystycznych, czy też wyróżniających się na tle innych. Dlatego, że przedmiotem nauki jest człowiek – a studia nad człowiekiem zawsze powinny być uznawane za ważne i niezwykle potrzebne.
Należy zaznaczyć, że studia pedagogiczne mają sens wtedy, gdy faktycznie zostały wybrane świadomie, z poczucia chęci pomocy i zgłębienia ludzkiej natury. Naturalnie, można przełożyć to na każdy inny kierunek – jeśli dana dziedzina nas nie interesuje, to studia będą męczące, nudne, pozbawione chęci rozwijania umiejętności, a co za tym idzie, zwyczajną stratą czasu.
Omawiany obszar kształcenia niesie ze sobą wartość wtedy, gdy zdobytą wiedzę planujemy wykorzystać.
Popularne kierunki studiów pedagogicznych:
czytaj dalej wszystkie kierunki studiów pedagogiczne
Czy warto iść na studia pedagogiczne?
Warto, gdyż są bardzo potrzebne. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie były one potrzebne, to na pewno zniknęłyby z ofert edukacyjnych większości uczelni, a ilość specjalności byłaby ograniczana do minimum.
Myśląc o studiach należy postawić sobie kilka pytań: Po co chcę iść na studia? Czego chcę się na nich nauczyć?
Sprawdź czy warto iść na studia
Studia pedagogiczne dają wiedzę – to oczywiste. Ale dają wiedzę niezwykle ciekawą, gdyż o drugim człowieku i o problemach, z jakimi może się zmagać.
Omawiany przez nas obszar kształcenia daje umiejętności i kwalifikacje, aby pomagać i nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że to bardzo szlachetne umiejętności. Studia pedagogiczne mogą dać poczucie bycia potrzebnym i poczucie robienia czegoś dobrego, pozytywnego.
Czy coś jeszcze?
Tak. Satysfakcja. Praca w zawodzie pedagoga może dać duże pokłady satysfakcji, gdyż rezultaty pracy są widoczne, wyraźne, poparte przykładami. Kto najlepiej pokieruje człowiekiem, jak nie drugi człowiek pełen zrozumienia i empatii, a także wiedzy i solidnego bagażu umiejętności? Studia pedagogiczne prowadzą do pracy, która nigdy nie będzie taka sama, która nigdy nie poprowadzi do rutyny.
Niełatwo jest tworzyć bilanse, które rozróżniają zalety i wady konkretnych studiów, choć prawdą jest, że nie istnieją studia idealne, jak również nie istnieją studenci, którym podoba się wszystko.
Dosyć często powtarzającą się opinią jest ta mówiąca, że w programach nauczania na studiach pedagogicznych widnieją przedmioty, które traktowane są zbyt poważnie, a przydatność ich jest nieszczególnie wysoka. Na to już nie mamy wpływu. Wszędzie, na każdym kierunku, istnieją przedmioty, których sensowność bywa wątpliwa.
Studia pedagogiczne opatrzone są pewnym ryzykiem. Dobrze wiemy, że zdobywana wiedza jest ważna i bardzo potrzebna, ale co zaskakujące nierzadko brakuje miejsc, aby ją wykorzystać. |
Co się z tym wiąże, studia pedagogiczne mogą nie dać poczucia pewności w kwestii szybkiego znalezienia pracy po studiach, a także pewności na temat wspinania się po drabinie kariery zawodowej. Zdarza się, że zawody niełatwe a zarazem istotne nie należą do najlepiej opłacanych.
Aby poczuć się pewniej startując w dorosłe, zawodowe życie warto się dokształcać, podnosić kwalifikacje na wszelakich kursach, a wcześniej obrać dobrą specjalizację.
Idąc na studia pedagogiczne warto sprawdzić oferowane specjalności. Każda uczelnia proponuje studentom inny ich wymiar oraz ilość, zatem nie można założyć, że studia w każdej szkole wyższej wyglądają tak samo.
Jeśli interesuje nas konkretna specjalność należy sprawdzić, czy na wybranej przez nas uczelni jest ona dostępna. Myśląc o kształceniu dobrze jest zaznajomić się z programem nauczania, aby dowiedzieć się jakie przedmioty są realizowane i z jakimi zagadnieniami przyjdzie nam się zmierzyć.
W przypadku studiów pedagogicznych warto poszukać informacji o dostępnych kursach, szkoleniach i warsztatach, które oprócz obowiązkowych zajęć będą podnosiły nasze kwalifikacje i rozwijały umiejętności.
Co jeszcze warto sprawdzić idąc na studia pedagogiczne?
Warto sprawdzić samego siebie. Kandydat na studia pedagogiczne powinien mieć przede wszystkim kompetencje społeczne, takie jak chęć pracy z ludźmi, łatwość wchodzenia w interakcje, umiejętność rozwiązywania konfliktów i odporność na stres – bez wymienionych predyspozycji może nie będzie nam trudno na studiach, lecz w pracy zawodowej na pewno tak.
Studiów pedagogicznych lepiej jest nie wybierać bez przemyślenia, albo na zasadzie loterii. Owszem, być może możliwe jest „prześlizgnięcie się” przez nie, ale nie ma to przecież większego sensu. Trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a wśród nich jedno powinno brzmieć: „gdzie chcę wykorzystać swoje umiejętności?”.
Sprawdź jakie są zasady rekrutacji na studia
Prawdopodobnie nigdy nie zakończą się polemiki dotyczące różnic między studiami dziennymi a studiami zaocznymi.
Naturalnie, występują między nimi różnice, ale tylko w sferze organizacyjnej. Każdy wie, że studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, a studia zaoczne w weekendy, w ramach tzw. zjazdów. Należy podkreślić, że obowiązują takie same programy nauczania.
Nie zawsze wszystkie kierunki kształcenia dostępne są w dwóch formach; jak to wygląda w przypadku studiów pedagogicznych? Omawiany przez nas obszar kształcenia prowadzony jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Naturalnie, zawsze należy się upewnić, czy między tymi formami nie występują różnice w ilości specjalności, oraz czy wybrana przez nas uczelnia prowadzi kształcenie zaoczne na pierwszym i drugim stopniu.
Sprawdź jakie są studia pedagogiczne zaoczne
Opinii na temat studiów jest tyle samo, ilu studentów. A być może i więcej. Dlaczego? Na temat kształcenia wyższego wypowiadają się także ci, którzy nigdy nie mieli z nim bliższej styczności.
W przypadku studiów pedagogicznych bardzo często słychać głosy mówiące, że nie są to studia dostosowane do współczesności, że po ich ukończeniu niewielka ilość absolwentów znajduje pracę, albo że wybiera się pedagogikę, gdy nie otrzymało się szansy studiowania na innych kierunkach.
Czy w powyższych, niespecjalnie pozytywnych opiniach, jest choć ziarnko prawdy? Czy może podobne poglądy rozpowszechniają po prostu osoby, którym wydaje się, że jedynie kierunek przez nich studiowany zasługuje na szacunek i miano najważniejszego? Jak jest naprawdę?
Dominika, studentka III Pedagogiki z Łodzi mówi:
„Wydaje mi się, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że praca pedagoga to bardzo niełatwe zadanie, wymagające nie tylko konkretnych kwalifikacji, ale też cech charakteru. W tej profesji, jeśli posiadasz wiedzę, a nie potrafisz jej wykorzystać, to nic nie osiągniesz. Tutaj nie da się nauczyć na pamięć i powtórzyć w każdej sytuacji. To studia dla myślących.”
Karolina, studentka II Pedagogiki z Kielc dodaje:
„Współczesny świat potrzebuje pedagogów, a co za tym idzie potrzebuje studiów pedagogicznych. Kto wie, być może nadejdą takie czasy, w których dobry pedagog będzie na wagę złota, bo ludzie zaczną się gubić i błądzić w natłoku wszystkiego, co ich otacza. Tym, którzy chcą pracować z ludźmi polecam te studia, bo są wyjątkowe. Owszem, nie należą do najłatwiejszych, ale skoro nie należą do najłatwiejszych to większa jest z nich satysfakcja.”
Sprawdź opinie o uczelniach